за разделянето на отпадъците

  • 1 129
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 167
Като каза някой юг, в Неапол наскоро имаха криза с боклука ) и мисля даже ипровизирани сметища) досущ като в София

# 16
  • Мнения: 464
Цитат
не съм съгласна  Naughty
не искам да защитавам българите в случая, но в света сметоразделянето е рядко явление. това, че има например няколко цвята кофи, не означава, че след сметоразделянето от гражданина Х , след това общината е направила съответния инсенератор и тн, който да обработва сметта. това го правят много богати страни и много богати общини.

за София това е експеримент, тоест, да се види как и дали гражданите софийски ще възприемат идеята за сметоразделяне.  София не разполага с необходимата технология ( инсенератори и тн) , с която реално да разделя боклука

Разделянето на отпадъците е много често срещано явление в света. За Италия съм съгласна, Рим беше ебаси ужаса...купища с боклуци навсякъде. Специално в Германия няма да ти вземат боклука, ако не еразделен и съм виждала как боклуджията отваря чували и проверява. Както някой спомена глобите са големи. Също и ако боклука ти не е в кофата, а отрсани не го прибрат. отне ми няколко седмици да свикна, но сега съм перфектна разделителка хахах

# 17
  • Мнения: 1 334
В Германия разделят .В България разделят също - стъклото и хартията и в селата и органичните отпадъци,не сме чак толкова изостанали в тази насока.
Проблемът и в Б-я, и в Италия и в Германия са пластмасовите бутилки , пликченца, опаковки от яйца, etc.Също така в България е проблем компостирането на био отпадъци.Българинът е с психика че всичко отива в кофата и след като плаща такса смет , оттам нататъка боклука не е негов.
В селата донякъде е решен проблема, хората сами компостират в саморъчно направени компостатори, други си купуват от големите магазини.Цената им е космическа , за 320 л - 150 лв.
Тук в Германия човек сам си купува ( ако е собственик) кофата за органичните отпадъци и след това общината я приспада от данъците му.С другите продукти като хартия, стъкло , т.н., проблема е решен с огромни контейнери на определено място.

Не съм съгласна , че в Б-я не се разделя, и че контейнерите били оставени ей така само хората да свикват и като започнат да преработват отделно , тогава щяло да има смисъл.

Както казах по горе проблемът във всяка д-ва са пластмасите , затова в Германия като си купиш бутилка “Coca Cola“ плащаш още 25 цента за пластмасовата бутилка.За да са сигурни ,че ще я върнеш бутилката в магазина.предполагам , че така е и в другите д-ви в Западна Европа.
За да стане така и в Б-я , трябва да се обясни на хората , че пластмасата не се разгражда като хартията и  органичният отпадък и има нужда от специано третиране , за да не е във вреда на обществото.

Тъй като беше споменат Олимпия парк и тъй като ми е срещу терасата, само мога да кажа , че наистина има хора които си вършат физиологичните нужди до някои храст, но предвид многонационалността на квартала и факта че е заселен почти само от чужденци, вероятността да е бил германец , този  който е напишкал храстчето/кошчето не е много голяма. Laughing
На стадиона вече мачове не се провеждат , има само концерти и опери..... И Октоберфест е в друга част на града, така че районът е   по - environmently friendly от времето когато Елена е живяла в Мюнхен. Hug

Не съм съгласна ,че след като са сложени кофите с различни цветове , след това  всичко отново се смесва, дори и в Б-я клошарите , които ровят в кофите разделят боклука.Всеки е виждал пликове с пластмасови бутилки , събрани от някой, да не мислите че си ги носи в къщи.., предава ги някъде за преработка.Същото е и за стъклото, хартията и т.н.

Трябва  обяснение, добра политика на общината , обучение в училищата, и всичко ще си дойде на мястото.





Общи условия

Активация на акаунт