Кредити и развод

  • 3 470
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте! Може ли някой да ми разясни темата за кредити след развод? Въпросите ми по точно са, след подялбата на задълженията, как стоят нещата с банките? Имам ли някакви права за погасяване след развода?

# 1
  • София
  • Мнения: 7 987
Права или задължения за погасяване?

# 2
  • Мнения: 2
Права или задължения за погасяване?
и двете ме интересуват

# 3
  • София
  • Мнения: 7 987
Имате ли някакво споразумение и какви са видовете кредити - ипотечни, потребителски, поръчителства?
Обикновено, ако не е уговорено друго, съпрузите са солидарно отговорни за задълженията, натрупани преди развода, респ. за изплащането. Но това е много условно, зависи от много неща.
За да получите най-точен отговор, е добре да разполагате с копия от кредитните договори и евентуално, ако има, споразумения. С тях при адвокат, който да ги прегледа и да каже рисковете и опасностите.
От гледна точка на кредитора, основното, от което ще се вълнува, е кой е кредитополучателят, евентуално съдлъжник/поръчител.

# 4
  • Мнения: 4 580
Водят се солидарни длъжници след развода, ако кредитите са например потребителски придобити по време на брака и нямат споразумение ( договор между съпрузите)

# 5
  • Мнения: 1 536
Водят се солидарни длъжници след развода, ако кредитите са например потребителски придобити по време на брака и нямат споразумение ( договор между съпрузите)
Това важи ли ако потребителският кредит е взет без мое знание и съгласие ,без подпис от мен,без да имам достъп до тези пари и съпругът ми е дал служебен адрес ,а не домашен за да получава писмата?
Пак ли се водя отговорна според закона? Мога ли да оспорвам и би ли могло да посегнат на мои недвижими имоти ,които са наследени?

# 6
  • Мнения: 4 580
Трябва да се пита адвокат за този казус. Когато аз питах за моя, че съжалявам, че съм се подписала на мъжът ми, адвоката каза, че ако той е решил е можело и без моят подпис да вземе и пак ставам съдлажник.  Малко е абсурдно, не питах повече защото така или иначе моя подпис като поръчител си е там. При теб обаче трябва да има някаква защита в този случай.

# 7
  • Мнения: 45
С мъжа ми не живея от 2016г. и чак сега септември  се развеждаме.
Скоро разбрах ,че той е теглил кредит - предполагам потребителски без мое знание и не знам за какво.
Въпроса ми е: ставам ли съдлъжник на кредита му след развода при положение ,че никаде не съм се разписвала даже и не знам за заема????

Последна редакция: чт, 06 авг 2020, 14:28 от linkamlinka

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
С мъжа ми не живея от 2016г. и чак сега септември  се развеждаме.
Скоро разбрах ,че той е теглил кредит - предполагам потребителски без мое знание и не знам за какво.
Въпроса ми е: ставам ли съдлъжник на кредита му след развода при положение ,че никаде не съм се разписвала даже и не знам за заема????
Ако е изтеглен по време на брака - да.

# 9
  • Мнения: 45
Ходих до банката да питам за заема му - служителкта ми каза, че не съм съдлъжник и никъде не съм упомената, и в съда не може да имат претенции.Колко е вярно не знам.

Общи условия

Активация на акаунт