„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 33 905
  • 921
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 782
При нас (не в Бг) има 2 отделни контейнера за стъкло - за бяло и за цветно.

# 706
  • Мнения: 6 884
Китай се готви да забранява пластмасовите опаковки.

# 707
  • SF
  • Мнения: 21 226
Понеже и ЕС се готви, пак искам да попитам какво ще стане с огромната индустрия на минералната вода. Знаете ли нещо по въпроса?

# 708
  • Мнения: 1 782
Понеже и ЕС се готви, пак искам да попитам какво ще стане с огромната индустрия на минералната вода. Знаете ли нещо по въпроса?
Бутилките няма да се включват в забраната.
Скрит текст:
Следните продукти ще бъдат забранени в ЕС до 2021 г.:

Прибори за еднократна употреба (вилици, ножове, лъжици и пръчици за хранене)
Пластмасови чинии за еднократна употреба
Пластмасови сламки
Изработени от пластмаса клечки за уши
Пластмасови дръжки за балони
Оксоразградими пластмаси и съдове за храна, както и чашки изработени от експандиран полистирен

Нови цели за рециклиране и повече отговорност за производителите

Държавите членки ще трябва да достигнат целта от 90% за събиране на пластмасови шишета до 2029 г., като пластмасовите шишета трябва да бъдат с поне 25% рециклирано съдържание до 2025 г. и 30% до 2030 г.

# 709
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Те само торбичките да заминат, това ще е голяма работа. Напоследък все по-често забелязвам как всеки един продукт се слага в торбичка и ми е много трудно да намаля употребата на еднократни торбички, особено при някои покупки...

В големите хипермаркети трябва задължително да претеглиш или поне да сложиш зеленчуците/плодовете в техните еднократни пликове, как може това да се избегне? Авокадото, например, го купувам само от Лидл, където е в мрежа, това със сигурност не мога да го избегна, по другите магазини или все няма, или е кофти качество.

# 710
  • Мнения: 19 302
Тя и мрежата е пластмасова. И аз купувам същото авокадо от Лидл, защото е най-хубаво.

Съгласна съм за торбичките. Да забранят тях само, както и тези на касата, ще е голям напредък.
А не като във Фантастико да питат всеки дали иска торба.

Мисля, че Алди в Германия щяха да пускат торбички за плодовете и зеленчуците, които са за многократна употреба. Аз си бях поръчала от Амазон, но моите излязоха много смотани и неудобни.

# 711
  • Мнения: 1 495
Бях в Германия по празниците и ходих в един супермаркет (Реал). Имаха торбички за многократна употреба до зеленчуците и плодовете. Но затова пък много малко от тях бяха насипни, почти всички бяха вече опаковани в найлон и картон.

# 712
  • Германия
  • Мнения: 1 072
В Rewe (тукашният вариант на Billa) пуснаха мрежички за плодове и зеленчуци, които могат да се използват вместо найлонови торбички. 2бр. за 1 евро. Винаги си нося платнена торбичка в раницата, но не винаги се сещам да взема и мрежичка със себе си. Тогава просто взимам доматите насипно, без торбичка. И без това ги мерят на касата, няма значение дали ще са на свободна купчинка на кантара или ще са опаковани в нещо.

Това, което казва Gingerina, за съжаление е вярно. Ако има опакован и неопакован вариант на един и също продукт, обикновено неопакованият е значително по-скъп (често цената е дори двойна). Искам да се грижа за околната среда, но за съжаление нямам неограничени финансови средства.

# 713
  • Мнения: 19 302
И пак стигаме до това, че не е редно да прехвърлят топката за замърсяването само към потребителите.

# 714
  • Мнения: 669
Аз си ползвам найлоновите пликчета многократно.
В Била, където пазарувам, не се лепи етикет и си  остават използваеми. На пазара - също.
Нося си в чантата, заедно с торбите за пазаруване.

# 715
  • София
  • Мнения: 62 595
И пак стигаме до това, че не е редно да прехвърлят топката за замърсяването само към потребителите.
Като сДДС-,то е- плаща го крайният потребител.

# 716
  • Мнения: 1 673
Това е хубавото на отворения свят - можем да съпоставяме кой как прави нещата, да разменяме идеи и т.н.

Едно от положителните неща в България е, че все още има доста домакинства, които сами си отглеждат зеленчуците и не ползват грам пластмаса за това. Да, тук списващите са в градовете, в апартаменти и т.н., но навън е пълно с малки градчета и селца, където зеленчуковата градина и някое плодно дръвче са си задължителни. Буркани се мият, пълнят наново, консервира се храна по традиционни методи и т.н. Grow your own, ни призовават медии и орагнизации в Западния свят, ама не е толкова лесно при сложния и активен живот на Запад. Друго хубаво нещо в България е, че нашите хора са научени от нищо нещо да направят и по този начин използват един пластмасов продукт многократно, за различни неща. Гуми се превръщат в градинки с цветя, бутилки от вода пазят младите насадени рози да не измръзнат зимата и т.н. Да, не е естетиката, за която мечтая, но е похвално това, че вместо употребено веднъж и изхвърлено, все пак някой е намерил начин да го ползва отново.

И обратното, от Запада пък можем да се поучим как пък хората тук намират решения. При нас, в Англия, добрите вериги супермаркети от поне вече 6 месеца замениха пластмасовите опаковки с такива, направени от царевична шума, нишесте, обелки от картофи и какво ли не. Пак е чиста повърхност, която отделя една стока от друга, но е напълно разградима. Дори списания и каталози, които преди пристигаха в найлон, сега идват в разградима опаковка. Разбира се, това се случва в супермаркетите, които обслужват средната класа. Аристокрация и други, сигурна съм, че ядат само био и еко, но работническата класа дори и не е чувала, че светът вече се стреми да намали пластмасата. Хвърлят, купуват, всеки има 5 лири в джоба си и ще ги похарчи за безумни пластмасови тъпотии за детето си. Работя с деца и гледам с очите си: детето от семейство средна класа идва с обелен гол морков, краставица и сандвич, завит в bee-wax опаковка, пие от метална бутилка вода и носи хубав, от истинска вълна, пуловер, който се върти в семейството от почти 10 години; а детето на хора от работническата или пък неработещи, но с облаги, пристига с пластмасови нови пуловери всяка седмица, всеки продукт в обяда му е опакован индивидуално (фабрично) в пластмаса, пие само сокове от бутилки и т.н.

Както и да е - подхванаха ги училищата, все повече родители алармират, правят се кампании и т.н. Аз самата ходих в училището на дъщеря ми да им говоря за пластмасите. 7 годишните ме гледаха зяпнали като им показах снимки на птици, таралежи в капана на пластмасови опаковки в полето. А в Теско хората вдигнаха скандал, че насипните чушки са по-скъпи от чушките в пластмасова опаковка. Теско тихомълком набързо свалиха цената и сега, гледам, насипните моркови, чушки, лук, чесън вървят доста добре. Други супери казаха - от топлата витрина, донесете си контейнери, няма проблем. Икеа пусна мрежи от памук, досущ като мрежите на домакините от 80-тте. Доброволци почистват редовно гори, полета. Музеи и атракциони изхвърлиха пластмасата, а по закон ги задължиха да имат безплатна станция за вода (да си напълни човек бутилката за многократна употреба, а не да купува нова бутилка). Малките, частни, местни млекари имат повече работа - разнасят мляко в стъкло всяка сутрин. Свекърва ми цял живот пие само мляко, носено от млекар. Популярни личности се включват в кампании, правят клипове, показват модел как може да се живее с по-малко разхищение и никаква пластмаса. И изобщо, вървят промените, макар и не с темпото, с което трябва. Но говорим за силно гражданско общество.

https://www.ikea.com/gb/en/p/kungsfors-net-bag-set-of-2-natural-20372834/

# 717
  • Мнения: 1 445
Те само торбичките да заминат, това ще е голяма работа. Напоследък все по-често забелязвам как всеки един продукт се слага в торбичка и ми е много трудно да намаля употребата на еднократни торбички, особено при някои покупки...

В големите хипермаркети трябва задължително да претеглиш или поне да сложиш зеленчуците/плодовете в техните еднократни пликове, как може това да се избегне? Авокадото, например, го купувам само от Лидл, където е в мрежа, това със сигурност не мога да го избегна, по другите магазини или все няма, или е кофти качество.

Близо година вече ползвам торбички за многократна употреба за плодовете и зеленчуците. Ето ви моите,има и други - https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07QTHQJ24/ref=ppx_yo_dt_b_a … ie=UTF8&psc=1

Едит:Пазарувам в БГ, в магазина не ми правят никакъв проблем,че ползвам мои торбички.

# 718
  • Мнения: 13 288
Във Фантастико има и хартиени торбички, седят отпред пред касата, а не ги подава касиерката, явно много хора все още предпочитат другите.

# 719
  • Враца
  • Мнения: 2 228
Те само торбичките да заминат, това ще е голяма работа. Напоследък все по-често забелязвам как всеки един продукт се слага в торбичка и ми е много трудно да намаля употребата на еднократни торбички, особено при някои покупки...

В големите хипермаркети трябва задължително да претеглиш или поне да сложиш зеленчуците/плодовете в техните еднократни пликове, как може това да се избегне? Авокадото, например, го купувам само от Лидл, където е в мрежа, това със сигурност не мога да го избегна, по другите магазини или все няма, или е кофти качество.

За тази година/навогодишно обещание:blush:/ реших да използвам по-малко дребни и еднократни торбички.
Ето какво е моето решение, като уточнявам, че аз пазарувам от Лидл и Кауфланд. В голямата торба съм заредила малки пликчета. Слагам си в тях морковите, примерно, претеглям и лепя етикета върху морковите, не върху плика. Вкъщи махам продуктите, а пликчето от тях се връща обратно в пазарската торба за нова употреба.
Трябва малко внимание да не се скъса пликчето. Друга опция е да се вземат от здравите пликчета с дръжки за същата цел. Те не се късат толкова лесно.
Ето, вече повече от месец /от преди Коледа/ процедирам така и изобщо не се чувствам затруднена. Grinning
Разликата е огромна. На всеки пазар имам спестени поне 4-5 пликчета. В дългосрочен план е много голямо количество. Мен тези пликчета ме дразнят най-вече защото се ползват буквално 2-3 минути. Иначе без тях не може, спор няма.

Общи условия

Активация на акаунт