Нашите орхидеи – тема 26

  • 26 326
  • 736
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 988
Честит рожден ден,Къдрокоске!Прекрасни подаръци си получила!
Честито Лиодоро и на теб,Impala!Много да ви радват!😊

# 631
  • Мнения: 14 966
Къдри, ЧРД !
Ох, ако знаете какъв тежък проблем имам с единствената ми орха. Два листа изби , два корена тръгнаха на към мястото. Досега и Малее, като бог се почувствах.
И ето ти проблем.
Започна пожълтяване на едното листо- не крайното , ама второто отдолу.
Взех си топсин вчера. Ама ампутрах растението. Свалих листо, остана някакво възстановяващо се. Не продължава процесът
Да мажа ли, да не мажа ли. Ужас . Ще кажете -качете снимки за диагностикаа.
Ще кача , ама я окастрих. Направо обелих
 листото - без  ножиици. Пфу, ама защо така, бре.

# 632
  • София
  • Мнения: 771
tays, "страхотно" обяснение JoyJoy
Окастрено, неокастрено, айде моля те все пак снимка покажи Simple Smile
Може и да намажеш, все пак си напазарувала препарата

# 633
  • Мнения: 6 386
Живея извън България, но купих Лиодорото от прост цветарски магазин, виждала съм го и в строителни хипермаркети. По мои наблюдения вече не е рядко сещан хибрид.
Колкото до това как да се разпознава, прегледайте снимки в Google и ще се ориентирате как изглежда. Цветовете му са характерни като форма и окраска, листата му са по-светлозелени отколкото на останалите. Ароматът също го откроява, но се случва да липсва в конкретния момент.
Успех в намирането, според мен си заслужава.

# 634
  • Мнения: 14 966
Андре, веднага . Blush
Преди :
Скрит текст:

След :
Скрит текст:


# 635
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 975
Тайс, мен малко ме алармира зеленото по стената на саксията. Може би да е сложено на по-светло от необходимото, или съчетание от влага, топлина и светлина го образува. Би трябвало да няма такъв мъх. Иначе растението го виждам в добро състояние.

# 636
  • Мнения: 14 966
Тайс, мен малко ме алармира зеленото по стената на саксията. Може би да е сложено на по-светло от необходимото, или съчетание от влага, топлина и светлина го образува. Би трябвало да няма такъв мъх. Иначе растението го виждам в добро състояние.
Мерси ! То е само по тази стеничка това плесенясалото, и аз смятам да го извадя цветето, да надупча малко и пак да го върна, но понеже ми върви добре, не съм го барала , откакто ми го подариха.
Само оня жълтяк като се яви и се паникьосах. Да мажа ли с топсин ?

# 637
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 975
Според мен още не. Може да е от смяната на мястото, да се аклиматизира. Не бих те съветвала да го вадиш, само обери зеленото с една пръчица с навит памук и обърни саксията така, че тази страна да е в сянка. Ако след няколко дни отново се образува зеленото, тогава я извади и изчисти хубаво саксията. Но до седмица -две аз не бих я тормозила орхидеята. Дай ѝ време, но следи как се развива. Стреса не е добър за никой.

Една мини орхидея:

Последна редакция: пн, 19 авг 2019, 14:19 от Angela61

# 638
  • София
  • Мнения: 771
tays, супер ти е китката! това може да е било просто изсъхващо листо, ма ти бърза да му видиш сметката Smiley Сега трябва да следиш по стъблото, (там дето обели листото) има ли промяна в цвета (към кафяво/черно) и дали ще започне да омеква. При първи съмнения, веднага мажи. Вярно е, че не трябва да се прекалява с препаратите, но аз лично не го спазвам.
 Моето осакатено листо изглежда така:

Единствената причина да не го махна цялото, както ме посъветва re_ge е любопитството ми. (и понеже ми беше чисто ново де...) Появи ли си и най-бледо жълто, ще го кръцна.
Успех, tays Hands V

# 639
  • Мнения: 14 966
Благодаря ви.
Зяпам аз, зяпам. Мооята логика беше, че ако ще пожълтява от старост, ще пожълтява най- долното, а не някакво междинно. И хем снимах да ви питам, хем виждах застрашителните размери, с които се разпространи жълтилката .
Наскоро видях тук, в темата, че са гъби, и че може да гъбяса розетката . Та го ликвидирах Joy И тогава реших да споделя пакостта .
Засега е добре. Друг път ще питам, преди да действам

# 640
  • София
  • Мнения: 771
Може да изсъхне и не най-долното листо и да не е болно от гъби растението, да го имаш предвид.
Когато ми се случи за първи път питах тук, снимки показвах, окаче се, че не е нещо необичайно. Simple Smile

# 641
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 975
Днес купих три орхидеи “изненада” със 70% намаление. Нямат цвят и не се знае какъв ще е. Едната е нормална Фаленопсис, другата е многоцветие и третата е Камбрия. Ще видим какво ще излезе накрая. Дано не са болни. Изглеждат доста живи, но около тях имаше и такива с проблеми, та може и да са прихванали нещо. Пу пу да не им е уруки! 😊

# 642
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Да ви се оплача - моите две орхидейки, които спасявах тотално загинаха. Първо, уж ми се сториха овладяни, но с времето не остана листо. До сега ги чаках и се надявах, въпреки че не останаха само коренчета - малки са, държи ги още на водно. Този корен, който е във водата изглежда в края пълен, сочен и зелен, а в основата е просъхнал... това е положението. Мъка ми е и двете са така, а трябва вече да ги изхвърля... Unamused

# 643
  • Бургас
  • Мнения: 5 679
Прекрасни орхита видях и изплакнах очи, та благодаря за споделената красота Green Heart

И да се оплача - взех си днес импулсивно едно красиво мъниче от Лидл. Бях натоварена като магаре, дребният ме ядосваше и огледах отгоре-отгоре набързо. У нас, обаче, като поразгледах и ми се приплака - половината кашпичка беше пълна с вода и корените вътре ми изглеждат започнали да гният. Външните пък хем са начупени, хем са ми много странни с едни краища като сламки - сухи и твърди?! И има ситна бяла плесен край пръчките, но не знам от многото влага ли е или вредители като за капак. Сложих мъника засега далеч от другите марулки, ама не знам какво точно да правя Disappointed

https://prnt.sc/ow2f7w  https://prnt.sc/ow2f6f  https://prnt.sc/ow2f65  https://prnt.sc/ow2f62  https://prnt.sc/ow2f63

# 644
  • Мнения: 36 421
Красива е, но и според мен външните корени са зле. Тези сламки всъщност са вътрешността на корена - показва, че част от него е изгнил и е паднал. Но може пък да не е фатално.
Моята малка орхидея се оказа най-здрава от всички - растат и доста листа и изглежда добре, въпреки че корените й са малко (така си бяха). Не я държа в керамичната кашпа.

Общи условия

Активация на акаунт