ДЕВЕТИ КЛАС 2019/2020 - Реформаторски експеримент на МОН - втора серия

  • 44 389
  • 761
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 7 077
Четейки и следейки няколко теми, в които пишат съфорумки, преживели вече прехода прогимназия/гимназия, оставам с впечатлението, че 8 клас е някакъв преходен период, в който нито децата влизат в ритъм веднага с новите изисквания и порядки, нито родителите се пренастройват към това, че децата вече са по-големи. Успокояващо е обаче, че в 9 клас почти всички са в час! Може би деца и родители, които са преминали такава промяна след 4 клас, са една идея по-спокойни и адаптивни.
Мандаринка, за мен е нормално отношението в гимназията, да не е като към деца. Стават все по-осъзнати. И това всъщност е предимството на желаните училища. Децата! Предполага се, че там са по-мотивираните и тези, които ще дръпнат, когато му дойде времето. Сигурна съм, че след година време, младежите ще имат друг акъл!

# 166
  • Мнения: 1 231
Много положителна равносметка виждам сте направили. И аз да си кажа, доволна съм. Приземи се моят син, видя че си трябва труд, видя че децата са на съвсем друго ниво от тези, с които е учил досега и вече не е достатъчно лежерното преглеждане на уроците отгоре-отгоре. Доволна съм ,че се сработи със съучениците и страшно много ги харесва, а и те него. В предвид, че е от друг град и повечето са се познавали не попречи на това да го приемат и сега да са много добри приятели, постоянно са на някъде заедно, ходят на кино, ритат, ходиха на вила тази седмица, другият петък са запазили места в механа да си правят завършването. Скоро гледахме снимки от първият учебен ден. Такава паника и ужас беше цялото му изражение, не знаеше накъде да хване, накъде да гледа, много му беше трудно. Сработи се и с момчето в общежитието, то е по-голямо, та няма никакви "заешки" проблеми. За успеха няма да коментирам, не съм очаквала да е толкова нисък, но каквото такова, важно, че е в играта, дано навакса.

Последна редакция: пт, 21 юни 2019, 16:05 от Pisa

# 167
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
При дъщеря ми няма съществена разлика, остана си в същото училище, с повечето познати съученици. Огромната разлика е спокойствието и дори мързелът, характерни за тази година Mr. Green. Няма напрежение, почти не е учила по нищо, освен история и биология, "щото били гадни госпожите Twisted Evil". Не съм особено доволна, че тотално се отпусна с извънкласните дейности - първия срок ходеше на математика и физика, втория - не Tired. Успя да се класира за националния кръг на олимпиадата по физика и не пипна нищо да се подготви - изложи се Rolling Eyes. Много са и се разбушували хормоните и само за приятеля си мисли, непрекъснато е с него, нищо друго не я интересува...Ох, оплаках се Laughing.
Ще завърши с една петица по биология, май.
Равносметката - супер лека и ненатоварваща година + силни любовни трепети Joy.

Последна редакция: пт, 21 юни 2019, 17:45 от Сузане

# 168
  • София
  • Мнения: 12 209
Сузане, същата работа и при нас. И малко ме е яд, че реших да спрем с английския тази година, за да се потопи в новия език. Съвсем спокойно можеше да си изкара С1. Много свободно време имаше и не спря да скита. То и от това има нужда, ама прекали с дозата. Догодина, като започнат разказвателните предмети с по 5 часа седмично Joy , три от тях на испански, вероятно ще е по-натоварена /ама не е сигурно/.

# 169
  • София
  • Мнения: 8 299
Десем, какво "ново" имате в профилите?
Нищо.
Аз даже казах, че ние какдидатсвайки сме си знаели условията / профилите... е има и такива, които не са чели

# 170
  • София
  • Мнения: 1 186
Равносметката при мен е като при Сузане (съученици), но при нас момчешкият мързел е чутовен, титаничен, каквото и да кажа за учене е "Споко", "Ти не се притеснявай", а аз знам, че има за какво да съм неспокойна! Освен това 5цата при моят е оценка от високата и почти недостижима скала и би ми донесла радост, хеле по биология (ама де тоя късмет ). Та равносметката е - победена съм, съкрушена съм в битката за образование (убеждение, че е нужно) Disappointed Relieved. Като си спомня как треперех по това време миналата година - явно е било за този санаториум (или интуитивно съм го усещала)? Какво ли ще е догодина?   
Ама да са живи и здрави! Весело лято! Все пак да питам какво би трябвало да четат това лято?

# 171
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
bora, ти вярваш ли, че ще четат нашите Joy Joy Joy...

# 172
  • София
  • Мнения: 1 186
bora, ти вярваш ли, че ще четат нашите Joy Joy Joy...

Абе, аз да ги набавя, пък поне да мерне кориците и да свърже автор със заглавие:laughing: Оня ден замря към минута, докато се сети Декамерон от кого беше:thinking:

# 173
  • София
  • Мнения: 12 209
В първия пост на темата съм качила списък на задължителната литература за 9-ти клас.

# 174
  • Мнения: 1 231
Оо, това ми върна миналогодишните емоции https://mamaninja.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE/ … velika-ontogeneza

# 175
  • София
  • Мнения: 8 299
bora, ще ударя едно рамо на детето... Четях като луда на тяхната възраст, после ще разкажа в цвят цялата книга, само не ме питай за името на автора. Joy

# 176
  • София
  • Мнения: 7 077
Десем, какво "ново" имате в профилите?
Нищо.
Аз даже казах, че ние какдидатсвайки сме си знаели условията / профилите... е има и такива, които не са чели
Десем, има разлика в разпределението на ФУЧ и ИУЧ. Нашите не са като на деветокласниците. Аз съм доволна от нашето, оптимизирано е. Разумно решение са взели! Sunglasses

# 177
  • Варна
  • Мнения: 2 443
BORA, книгите за 9 кл всъщност са интересни, а и освен това са средно по само около 250-300 стр. Не са като тухлите на Илиада, Декамерон и Дон Кихот. Моето в момента привършва Пътешествията на Гъливер. Даже му харесва.

Слънчева, Десем, какви са тези новости дето трябва да ги знаем в 9 клас? Аз пак съм пропуснала.

# 178
  • София
  • Мнения: 7 077
Манжелка, спокойно!
Водим си вътрешно-ведомствени разговори, за НПМГ Joy
Моля, да ни извините!

# 179
  • София
  • Мнения: 8 299
Слънце, при нас мисля се в запазило. Когато редихме желанията, внимателно ги сравнявах, защото позната ме убеждаваше, че нямало разлика между двете паралелки Б+Х (така някой и казал), та аз "търсих 7те разлики".  По-малко бяха, но поне хванах разликата.
Всъщност много ми е странно с тези ФУЧове - няма оценки, не винаги се пишат отсъствия, някои са в рамките на учебния ден други извън тях, не винаги се провеждат. Допълнително като се записахме можеше да изберем един или два за 8 клас, накрая се оказа, че няма значение какво си избрал. Joy Младежът искаше да пишем само ФУЧ-Х, за да компенсираме попадането в Б-паралелка Joy, но лошата му майка отсече не може - и двата.... е целият клас ходеше и на двата. И към равносметката мога да добавя, че не е недоволен, че не му се случи другото желание...
Манжелка, спокойно!
Водим си вътрешно-ведомствени разговори, за НПМГ Joy
Моля, да ни извините!
Joy

Общи условия

Активация на акаунт