Клуб на храбрата шивачка - тема 21

  • 28 876
  • 746
  •   1
Отговори
# 225
  • Лутаща се
  • Мнения: 788
Здравейте!
Съвсем нова съм във вашата тема. Сравнително нова съм и с шиенето.
От години имам стара крачна машина и шиех на нея. Започнах и по-сложни неща и се оказа недостатъчна. Затова си купих електрическа Janome Harmony 4035. Това се случи със съдействието и безценната помощ на наш съфорумник, за което му благодаря отново!
Докато я пробвах в офиса на куриера от някъде изпадна една странна връв с тежести вътре. Въпросът ми към вас е какво е това?

# 226
  • София
  • Мнения: 5 547
Здравейте!
Съвсем нова съм във вашата тема. Сравнително нова съм и с шиенето.
От години имам стара крачна машина и шиех на нея. Започнах и по-сложни неща и се оказа недостатъчна. Затова си купих електрическа Janome Harmony 4035. Това се случи със съдействието и безценната помощ на наш съфорумник, за което му благодаря отново!
Докато я пробвах в офиса на куриера от някъде изпадна една странна връв с тежести вътре. Въпросът ми към вас е какво е това?

Прилича ми на тежести които се нанизват на тюлени пердета. Но не съм съвсем сигурна, изглеждат ми едрички тези тежести.

# 227
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
И на мен на такова ми прилича.

# 228
# 229
  • Мнения: 190
Искам да си ушия покривало за спалня. Колко плат ще е необходим за спалня с размери -200см/220см с къдрички или волан не знам как го наричате около 30 см при ширина на плата1,50м. Приемам съвети и предложения за модел и материя на плата.

# 230
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
За да се определи дължината на плата, трябва да се знае неговата ширина. При воланите, платът се крои на верев, а при къдите се набира. Предполагам, че се има предвид къдри.  Според това, колко да е богат набора на къдрите, се определя дължината на плата, необходим за тях. Освен това долната страна от същия плат, като лицето ли ще бъде или от нещо друго /все едно с подплата/?

За  ширина 1,50 м. трябва дължина 4 метра без резервите само за лицевата част отгоре.

Ако подплата е от същия плат още 4 м. без резервите.

Ако къдрите са чисто по 30 см, това значи, че от 1 м. плат с ширина 1,50 м.  могат да се изкарат 4 ленти къдри. Обиколката на правоъгълника е 2х220 + 2х200 = 840 см. Ако къдрата не е прекалено богата 8,40 м. по 2 = 16,80 м. По 4 ленти от метър с без резервите излиза, че за къдрите трябват 4,20 м.

Понякога платовете се свиват след накисване във вода. За ширина 1,50 м. бих взела дължина към 13 м. и задължително бих накиснала и изсушила плата, преди да кроя.

Последна редакция: чт, 05 сеп 2019, 13:43 от Вела

# 231
  • София
  • Мнения: 19 249
Тя не казва дали ще е 1 или 2 слоя. А къдрите не може ли да са по 20см
Освен това - те няма да се правят на 4-те страни, а само на 2 - т.е. обиколката е 440 см. Или на 3 страни, ако няма долна табла.

# 232
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Затова съм написала подробно всичко. За къдрите: посочила съм, че това е за 4 страни. За спалня къдрите най-често се правят от три страни, защото до главите има табла и за там къдри не са необходими. Едно време пристите бяха с две табли и за тях къдрите щяха да са от двете страни. Виждала съм и легла без табла до главите. С  помощта на описанието, което съм дала могат да се пресметнат за конкретния случай. Не зная какво е леглото. А дали може да са по 20 см. нямам идея. Написала е около 30 см, може би според това, до къде иска да стигат.

Не казвам, че няма шалтета от един кат, но е по-удачно да са от два. И даже, за да стои по-стабилно на леглото е добре между двата плата, да има някакъв пълнеж, например тънка вата. Така покривалото става по-стабилно и няма да се свлича толкова лесно.

# 233
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 322
Точно за това мислих и аз скоро. Обновихме спалнята и новите цветове не се разбират добре със старата покривка. За да си спестя врътнята по двулицево шалте с пълнеж и капитонирането му, издирвам плътен твърд плат, но не съм сигурна дали ще се справя добре с зашиването на къдрите.

# 234
  • Мнения: 6 894
То има направо готови двулицеви, капитонирани платове за шалте/покривка с вата по средата.

Ако човек е по-икономичен, може да направи компромис и да разкрои за къдри 150 см. ширина на 5х30 и тогава да вкара малко в подгъви. Ще се получат около 25 см., но ще спести от плата.

Памучните платове май по дефиниция са с 6 % свиваемост ( на 1 метър - 6 см.), но ми се е случвало памучен сатен да се свие с 10%.
Тази свиваемост трябва да се прецени и прибави при закупуването на плата, ако е памучен.
А предварителното пране си остава задължително.

# 235
  • Мнения: 2 333
Нахлувам и в новата тема с въпрос къде в София мога да намеря платове, имитиращи животинска кожа. Може и по - скъпи да са.

# 236
  • Мнения: 5 096
В алиекспрес гледам има игли на ORGAN, някой купувал ли е от там и те по принцип китайски ли са или в али са ментета. https://www.aliexpress.com/item/32859111877.html?spm=a2g0o.cart. … 00udT11S&mp=1

# 237
  • Мнения: 1 862
Нашите търговци ги купуват точно оттам, така, че не се притеснявай относно качеството. Това което много ме учудва е, че продават всички размери игли, без 5 мм. Продават 6 мм., но не и 5 мм. Машините от евтиният и средния клас, са с отвор на крачето и плочката малко над 5 мм. Само някои машини от средният и скъпия клас, са със 7 и 9 мм. Само на тях може да се постави игла 6 мм. Със широките игли, се опитваме да постигнем подобие на покривен шев. И домашните, и индустриалните машини, са с различни разстояния между иглите, но най-често то е 5,6 - 6 мм. В такъв случай, двойна игла 5 мм., за най-масовите машини е най в реда на нещата, а е почти невъзможно да се намери такава. Докато все още нямах покривна машина, преправях двойна игла 4 мм., на 5 мм. Изрязах гума дебела 3 мм., разтворих двете игли внимателно и ги забих в гумата. Изтеглих гумата да опира в пластмасовата част. Така иглата стана 5 мм. и зашитото вече прилича повече на зашито от покривна машина. С тази игла съм шил доста и не съм имал никакви прескачания на бодове.

# 238
  • Мнения: 6 894
В такъв случай със 75/4 и 80/4 няма ли да стане? Дори и без твоята обработка?

# 239
  • Мнения: 1 862
Разбира се, че стават. Просто ми се искаше зашитото с двойната игла, да е по-близо до зашитото от покривна машина.

Общи условия

Активация на акаунт