Чернобил НВО - 2

  • 20 512
  • 453
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 2 352
Изгледах го втори път. Не знам дали поради филмовата ми суша напоследък и липсата на качествен дори сериал, много, ама много ми харесва. Самият филм е построен много добре, хсресва ми точно че не е американизиран и драматизиран допълнително. Акцентът е точно където трябва, върху причините за експлозията. Харесва ми и че няма акцента-лошите руснаци как всичко са скрили и покрили, напротив, той присъства в началото, но след това бива изместен върху желанието да се намери истината, както и да се направи всичко по силите да се предотвратят по-големи усложнения. Всъщност смятам че всички е премерено и точно, направено с уважение към хората, които са участвали. Информацията за взрива е поднесена разбираемо и за един лайк като мен беше достъпна за разбиране.
Смяхме се с едни приятели едната вечер, че ако Брус Уилис беше участвал във филма, сигурно щеше да предотврати аварията, а Чък Норис щеше с едно поплюване да изгаси ядрото. Това в кръга на майтапа, всъщност ми хареса точно това, че нямаше такъв изкуствен герой, а всички бяха много автентични и реални.

# 271
  • Мнения: 102
Филма не е само Американски,телевизия sky e Британска и повечето главни актьори са такива.

# 272
  • Мнения: X
Почнах го за трети път.

# 273
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 739
Предаването по Бтв не каза нищо ново.

# 274
  • Мнения: 25 350
Предаването по бтв беше много тъпо.

Чернобил. Едно свидетелство

# 275
  • Мнения: 309
Родителите ти казват, че трябва да се мълчи по тая тема. И това хора на по 55 години?
Не, трябва да се говори и то много.


И аз смятам,че трябва много да се говори, за да се знае от всички.По време на аварията бях бременна в 8ми месец.Един приятел беше чул от радио чуждо, разбира се и ме предупреди да не ям марули и да не пия мляко.Но за дъжда на първи май никой не ме предупреди, пък и нямах никаква идея каква е тази радиация, за хапчета с йод за пръв път чух в тази тема. В началото на юни 1986г. родих детето си всичко му беше наред, слава богу. Когато беше на три годинки му извадиха сливиците.Вечерта преди операцията се рових в някакъв дневник в стаята на сестрите, в болницата, тогава видях,че срещу името на моето дете беше написано "чернобилско дете". Попитах какво означава това,но отговор не получих, казаха ми да не се притеснявам и точка.Днес детето ми е пораснало, има собствени деца , и уж всичко е наред. Но аз продължавам да се страхувам от последствията , защото това което съм чела показва,че сега 30 - 35г след аварията е най опасно за хората, тъй като след толкова години се разпадали опасните елементи.Аз лично винаги ще бъда против атомните централи, особено в държава ,като нашата, където няма никакъв контрол.

# 276
  • Мнения: 2 600

 Но аз продължавам да се страхувам от последствията , защото това което съм чела показва,че сега 30 - 35г след аварията е най опасно за хората, тъй като след толкова години се разпадали опасните елементи.
За съжаление, Бата, липсата на информация ти е причинила страхове и тревоги.
(Полу)разпадането означава, че елементът се разпада на други, не толкова опасни. Колкото повече време минава, толкова по-безопасно става.
Самото понятие "полуразпад" е само една физическо-математическа величина и това че даден елемент в момента е в полуразпад не означава нищо, освен че радиоактивността му намалява.

# 277
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 739
А защо се нарича полуразпад, а не разпад? Извинявайте, ако въпросът ми е глупав.

# 278
  • Мнения: 2 600
Защото за дадения период не се разпада цялото количество, а само половината. И ако в даден момент е имало 100 единици от нещо с период на полуразпад 30 години, след тези 30 години ще е останала само половината бройка единици от оригиналното нещо.

# 279
  • Мнения: X
Завърших третото гледане на мини сериала.
Има ли някъде оцелели кадри от аварията?
Тези в края на еп.5 са малко.
Търсих Легасов в Гугъл,нищо О.О
Явно така са го изтрили,че няма накъде.
Измерваха радиацията в Рьонтгени/час,в клиповете от Чернобил в микро Сиверти/час,защо и каква е разликата?!
Защо Дятлов е оцелял толкова дълго след аварията?
Фомин,Бруханов също...но за Дятлов съм в чуденка.

# 280
  • Мнения: 102
не са изтрити в youtube има 100 документални филма по които е направен и този филм,ако го гледаш за четвърти път има вероятност,да започнеш да бълваш радиация Simple Smile

# 281
  • Мнения: X
Значи роботите не са могли да работят при тази радиация,но камерите-да?!
И защо всички в тоя филм навсякъде пушат?

# 282
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Значи роботите не са могли да работят при тази радиация,но камерите-да?!
И защо всички в тоя филм навсякъде пушат?
Едно време така е било, не само там.

# 283
  • Мнения: 2 600
Значи роботите не са могли да работят при тази радиация,но камерите-да?!
И защо всички в тоя филм навсякъде пушат?
E, ти на колко си години?  Simple Smile  
До сравнително скоро, ако човек кажеше, че не пуши, го смятаха за загубеняк.
В камерите от онова време няма електроника, че да даде фира.

# 284
  • Мнения: 6 884
А защо се нарича полуразпад, а не разпад? Извинявайте, ако въпросът ми е глупав.

Защото разпада на радиоактивните елементи не е процес, при който да могат да определят точно кога ще се разпадне даден атом. Например ако имаш един атом йод 131 с период на полуразпад 8 дни той може да се разпадне след секунда, а може и след месец. Докато не се е разпаднал този атом няма радиация, при разпада се отделя бета частица/радиация/ и този атом се разпада до ксенон 131, който вече е стабилен. Ако имаш 1 грам йод 131, който съдържа милиарди и милиарди  атоми едни ще се разпаднат след миг, а други след месеци и като усредниш разпада след 8 дни половината от атомите ще са се превърнали в ксенон 131 и така докато всичките атоми йод 131 не се превърнат в ксенон 131.

Завърших третото гледане на мини сериала.
Има ли някъде оцелели кадри от аварията?
Тези в края на еп.5 са малко.
Търсих Легасов в Гугъл,нищо О.О
Явно така са го изтрили,че няма накъде.
Измерваха радиацията в Рьонтгени/час,в клиповете от Чернобил в микро Сиверти/час,защо и каква е разликата?!
Защо Дятлов е оцелял толкова дълго след аварията?
Фомин,Бруханов също...но за Дятлов съм в чуденка.

Ако питаш за кадри от самият взрив такива май няма. За кадри от ликвидацията  виж това:



А разликата между рентгените и сивертите е, че сивертите са единица за измерване от международният стандарт за измервателните единици както килограм, метър, а рентгена е нестандартна и остаряла единица за измерване. Новите уреди за измерване ги правят да измерват в сиверти, но може би могат и в рентгени да измерват.

Общи условия

Активация на акаунт