На море в Гърция 2019 - IV

  • 46 212
  • 763
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 1 732
Vivi, много интересен и полезен разказ! Направо се замечтах за местата, които сте посетили. А къщичките на Евия изглеждат страхотно.

# 196
  • Мнения: 2 278
То пък българина като е работен много, та за това къщите в селата и блоковете в градовете приличат все едно всеки ден буря има. Обрасли в треви боклуци, изпочупени пейки, изкъртени входни врати, пътища с дупки, пък по селата да не говорим, че и неасфалтирани има.
Иначе все плюем гръцка, че бил такъв и онакъв.
Нали не очакваш всеки да си асфалтира дупките по пътя? 
Вярно е, че при нас има много мръсни улици и междублокови пространства, но първо, нямаме възпитанието, че ние сме отговорни, второ, общините не си вършат работата. Неприятен ми е такъв нихилизъм, стига сме се мразили и критикували. Ами като не ни харесва нещо, да се захващаме да го вършим и да даваме пример!

# 197
  • Мнения: 1 153
Снощи се прибрахме от Скиатос - прекрасна почивка беше:) Ако някой има въпроси мога да дам прясна информация.

# 198
  • Мнения: 303
Скривам по-долу малко пресни впечатления от цикладската ни разходка, че стана дълго. Няма как да натъпча всичко в една публикация и със сигурност пропускам много, но съм насреща за всеки, който има питания.
Скрит текст:
Летяхме с Ейджиън/Олимпик през Солун – кацнаме на Парос, отлетяхме на връщане от Миконос. И двата острова влязоха в програмата, заради най-дорбро намаление на билетите. По-сносни намаления на билети направиха през ноември 2018 и средата на януари, но само за директни полети, без трансфери в Атина.
Колата оставиме на пракинга пред самото летище. Не сме резервирали предварително, свободни места имаше достатъчно.
Пътувахме между островите с Голдън Стар – и двата пъти имаше закъснения от около 30 минути. Часът на отпътуване, посочен в единия ми електронен билет, се разминаваше доста с реалния час на отплаване, но това не е някакъв прецедент. Проверявайте си разписанията, както е съветвано тук многократно.
Летяхме и в двете посоки много комфортно и по график, като на Парос кацнаме в апокалиптичен вятър, който клатеше самолета като сапунерка на летището. Кола наехме от ParosEuropeanRent – доволни остнахме, комуникацията беше много на ниво, не сме имали проблеми с колата.
Единственото място за отсядане, което мога да препоръчам от сърце за целия ни ваканционен престой беше в Парос  - https://www.goldensandparos.com/
Много нови, чисти, добре организирани и кокетни къщички на крачка от Golden Beach. Цените бяха прилични, но резервирах още миналата година.  Хазяинът ни посрещна с домашен сладкиш направен от майка му и бурканчета сладко – собствено производство. После ни обясни напоително къде-какво може да се посети на острова. Не разчитах особено, че плажът там ще ни допадне, но всъщност се оказа единственият, на който можеше да се диша и не беше фрашкан като повечето в околността, въпреки че е основно организиран. Плажовете в съседство, бяха завзети от италианци. Най-защитен от ветровете плаж е Фарангас – споделям в случай, че някой държи непременно да плажува в Парос, в пика на мелтемите, но силно НЕ препоръчвам. И в неветровити дни хората там лежат един върху друг, плащайки по 30 евро.
Малките селца из вътрешността на острова са обаятелни. В най-ветровития ден, в който пристигнаме, се разходихме из няколко. В Марписа беше сюреалистично – нямаше жива душа, ако не броим котките, само вятърът който търкаляше купчинки нападали цветове из белосаните лабиринти на уличките. Нуса е изключително фотогенично място, но и доста популярно. Лефкес е сравнително спокойно и много симпатично селце, на около 15 минути с кола до Писо Ливади и Калогерос. Бих го обмислила за отсядане при следващо поссещение.
Следващата ни спирка и основен престой беше в Наксос. Кола наехме от Escape in Naxos – съвсем нова, още с протектори по таблата. Пообиколихме доста – източната част ми допадна с повечето си растителност и спокойствие, но пък е лишена от разнообразието от плажове на запад. Аясос, който змия похвали, определено би било мястото, на което бих отседнала при следващо посещение на острова – абсолютно идилично, с дълъг плаж, почти пуст.
От западната страна най-ненатовареният плаж беше Глифада, само няколко паркирани кемпера регистрирахме. Народът се увеличава в посока Хора.
Има какво да се прави и види на острова, освен плажовете, а местните са топли и усмихнати, храната е вкусна.
До Ираклиа и Куфонисия се разходихме удобно и бързо с Cruises Kerras. Ираклиа ме изненада много приятно и с удоволствие бих повторила, но с преспиване или по-дълъг престой, защото не успяхме да видим много. Страхотно безвремие лъха от това островче и е в пъти по-непопулярно от Куфонисия.
Куфонисия – ах, ах, ах! Синьо във всичките му нюанси, бебешки плажове с пясък като брашно и скални козирки за любителите на уединението. Всичко щеше да е идеално, ако не беше разгарът на туристическия сезон. Ще се върна там обезателно някой ден, примерно, след средата на септември.  
Миконос – влезе в програмата, заради евтин билет. Прекарахме само няколко часа там, не ми и трябват повече. Точно толкова надценен, спарен от народ и скъп е, колкото и очаквах. Ще споделя само за транзитиращите като нас, че багаж може да се остави на съхранение в кафе Фаро, на старото пристанище (4 евро на куфар). От там има директен превоз до летището с бусчетата, които ходят до Paradise Beach. От новото до старото пристанище ползвахме градския транспорт.
Golden Beach, Paros


Agios Prokopios, Naxos

Plaka, Naxos

Mikri Vigla, Naxos

Glyfada, Naxos

Alyko, Naxos (Hawaii)


Aliko, Naxos

Agiassos, Naxos


Panermos, Naxos






Iraklia


Koufonisia







Последна редакция: пн, 15 юли 2019, 04:51 от молец

# 199
  • Мнения: 1 825
То пък българина като е работен много, та за това къщите в селата и блоковете в градовете приличат все едно всеки ден буря има. Обрасли в треви боклуци, изпочупени пейки, изкъртени входни врати, пътища с дупки, пък по селата да не говорим, че и неасфалтирани има.
Иначе все плюем гръцка, че бил такъв и онакъв.
Нали не очакваш всеки да си асфалтира дупките по пътя? 
Вярно е, че при нас има много мръсни улици и междублокови пространства, но първо, нямаме възпитанието, че ние сме отговорни, второ, общините не си вършат работата. Неприятен ми е такъв нихилизъм, стига сме се мразили и критикували. Ами като не ни харесва нещо, да се захващаме да го вършим и да даваме пример!
Тя общината, че не си върши работата не си я върши, ама нали не очакваш, че общината ще дойде и ще ти ореже тревата пред вкъщи или ще ти измете тротоара пред блока, или ще ти боядиса и ремонтира пейката пред входа!!!!
Задължение на всички живущи е да поддържат чисто и спретнато пред домовете си, но те нещата са навързани!

# 200
  • София
  • Мнения: 12 011
Молец, страхотни снимки.
Прекрасни места.

# 201
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Молец -  Как ги запомни всички  имена на местности  в Наксос? 

Феноменална памет!

# 202
  • София
  • Мнения: 1 732
молец, поздравления и за твоя разказ и снимки!

secret girl, ако имаш възможност сподели снимки и впечатления от Скиатос. Все пак не всички сме били там Simple Smile

# 203
  • Мнения: 303
Молец -  Как ги запомни всички  имена на местности  в Наксос?  

Феноменална памет!
Повечето снимки са от плажове, та не е трудно. Зорът беше да се напъна да запомня всички селца, в които се вряхме. От фирмата, от която наехме кола ни дадоха доста подробна пътна карта, по която се движихме и пазя да ми напомня. Дамата там отдели едни 20 минути и допълнително я описа ръчно - музеи, стари църкви, фабрики за зехтин и цитрон, работилнички за керамични съдове, най - впечатляващи гледки и прочие.
С таверните обаче имам сериозен проблем и почти автоматично забравям имената им.
Единствено запомних една в Хора - To Kati Allo. Кухнята беше разнообразна и класическо гръцка, порциите големи. Единственият недостатък е, че масите са малко и ако свариш да седнеш, трябва да изтърпиш влажните погледи на всички гладни, дето чакат наоколо.

# 204
  • София
  • Мнения: 3 468
Прясно инфо от пострадалия район под Солун.Инфо от Флогита.Имало е разни паднали дървета и са били без ток няколко часа.Възстановили са почти всичко вече.В Плагия е било по зле.Плажуването си върви с пълна сила Simple Smile

# 205
  • Мнения: 341
И аз тук, за да ви следя. Благодаря за новата тема и чудесните снимки ☺

# 206
  • СОФИЯ
  • Мнения: 345
Здравейте,
моля за съвети и насоки за почивка в Гърция за семейство с две деца (на 5 и 7г.), че тази година нещо се замотахме с почивката и така и не намираме нещо, което да ни грабне. В България морето сме го пообиколили и поради ред причини нещо не ни се мисли за черноморието (след две излизания в Гърция). Нямаме голям опит с пътувания из Гърция. Общо взето сме ходили на три плажа Амолофи, Неа Ираклица и Керамоти, както и до Тасос, но там само на разходка без плажуване, както и до Солун и Кавала също без плажуване и с това се изчерпват нашите обиколки.

Това, което търсим е предимно пясъчен плаж възможно по-близо заради децата да не ги тормозим с прекалено дълги пътувания (иначе ни се ходи до Лефкада ама заради тях май ще пропуснем).
Пътуването ще бъде с автобус, че колата нещо поостаря и взе да ни предава и и нямам доверие та за това гледахме из разните ваучери и туристически агенции , но нещо не може да намерим нашата почивка. Най-вече сме гледали оферти със закуска и вечеря, но сме склонни и на компромиси. Като период гледаме от края на юли до към 15 септември най-късно, но като нямаме опит ни е трудно да решим, пък и сега с тези бури направо не знам.
Насочили сме се към някои от тези места: Аспровалта, Паралия Катерини, Ситония за това моля за мнения и насоки, както и директни оферти въобще сме отворени към всякакви предложения.
Другото, което ми се ще е децата да минат с по-малко заплащане понеже видях, че на някои места има такава възможност. С две думи не държим на някакъв лукс и колкото е по-малък бюджета толкова по-добре. просто искаме да изкараме спокойна почивка на чист плаж и с красиви гледки, и алея за разходки. Мога да конкретизирам и броя нощувки примерно 5, 6, или 7 макс, като 7 би било най-добре. Бюджета примерно да е до към 1300.

Последна редакция: пн, 15 юли 2019, 01:43 от hrisikoteto

# 207
  • Мнения: 2 278
За тези пари ми се струва по-реалистично да намерите място само със закуска. Септември е по-евтино, а ако не се скапе времето, е приятно. Щом имате ограничение дотам да стига обществен/организиран транспорт, за мен трябва да почнете оттам - докъде има автобус или докъде агенциите предлагат такъв. После, да е място близо до плаж. За мен големите градове Солун и Кавала отпадат, все пак искате почивка, а не градска среда, но и да не е прекалено малко, за да има магазини наоколо. Нещо от размера на Никити ми се струва подходящо, но пък дотам дали има автобуси? Знам, че не помогнах много, но ми стана интересен казусът без кола, и поразсъждавах...
Открих автобуси от Солун до ръкавите:
http://www.ktel-chalkidikis.gr/index.php?act=viewCat&catId=1001

Последна редакция: пн, 15 юли 2019, 09:10 от Giada

# 208
  • Мнения: 3 096
С деца и без кола и на мен ми се струва сложно. Може би най-добре с туристическа агенция. Само за сравнение, от 30.06 - 08.97, 8 нощувки, без изхранване, за двойна стая платихме 800 лева и това беше сред евтините оферти. Гледаме само и единствено в Букинг...

# 209
  • София
  • Мнения: 6 000
Hrisikoteto, миналата година в началото на септември почивахме в хотел Каливес резорт в с. Каливес. Бяхме със закуска и вечеря и две големи деца, за които плащаме като възрастни. Хотелът има супер висок рейтинг. Пакета купихме от една туристическа агенция. Трябва да питам мъжа ми коя беше. По принцип те правят трансфери от летището в Солун и можете да ги попитате дали пък няма да ви направят трансфер и от автогарата, ако не намерите други варианти за придвижване. Недостатъците бяха, че за да се стигне до плажа се пресича оживеният път, който е за Никити. Също селото Каливес е малко и няма никакви развлечения. Плажът не е със съвсем ситен пясък, но затова пък морето е плитко и е супер за малки деца. На брега има едно ресторантче с много добри цени и вкусна храна. В началото на септември е доста празно и спокойно.

Общи условия

Активация на акаунт