На море в Гърция 2019 - IV

  • 45 680
  • 763
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 10 965
Лично за мен югът, с изключение на споменатия плаж в далечния югоизток, е напълно безинтересен. Там са най-туристическите места на острова, кухнята и услугите са съобразени с аудиторията (до голяма степен британска), а и плажовете не са нищо особено. Единственият плюс на региона е, че има много и разнообразни настанявания на добри цени, с хубави гледки към морето и Закинтос - поради пресечения терен. И ние с лекота намерихме такова място във Влахата. Един път само сме оставали на юг, достатъчно е.
Фискардо е симпатично градче, но твърде малко и скъпо, а и се препълва в светлата част от деня с туристи от дневните круизи. Асос е очарователно, но малко прекалено се разрасна строителството там. Два пъти сме отсядали в Диварата и Макриотика - това са две селца във вътрешността, но на хвърлей от Миртос - от едната страна, и от Агия Ефимия - от другата.
И два в покрайнините на Аргостоли. За мен може би последното е най-добрият вариант, тъй като е приблизително в географската среда на острова, самият град е много жив и симпатичен, а на пристанището всяка сутрин могат да се видят костенурки карета-карета. Като изключим знаковите Миртос и Антисамос, повечето най-добри плажове на Кефалония (за моя вкус) са на полуостров Пали - Кси, Петани, Лепеда... Там ни беше и по-лесно да откриваме по-автентична храна. Полуостровът може да се стигне както по шосе, така и с ферибот Аргостоли-Ликсури на всеки 30 минути.
Не сме отсядали в района на Сами. Той е добре свързан с всички части на острова, с хубави пътища, и е на минути от Антисамос, Агия Ефимия, пещерите Мелисани и Дрогарати. Значи - струва си също. От А. Ефимия може да се наеме лодка и да се обиколят плажчетата от източната страна към Сами и Порос, достъпни само по море.
Като цени Кефалония ми е по средата на скалата - по-скъп от някои острови като Крит и Лимнос, по-евтин от повечето Циклади и от Скиатос. Малко му куца културната и архитектурна автентичност - поради смесването на исторически влияния, поради земетресението през 1953 г., разрушило оригиналната архитектура, и развития туризъм. Но компенсира с невероятна природна красота и много мили хора. Не на последно място, островът е по-чист и уреден от другите Йонийски дестинации като Корфу, Закинтос и Лефкада, които все повече имат проблеми със сметосъбиране и свръхстроителство.

# 556
  • София
  • Мнения: 13 045
Някой да е чул за Свороната или Песада в Кефалония....
А някой да препоръча място, където е бил в Кефалония....

До плажа на Песада се слиза по стълби. Първо е едно съвсем малко живописно плажче със скали. След това се ходи по една пътека в скалите, която на места е стръмна. Не е подходящо за много малки деца или трудно подвижни хора.

# 557
  • София
  • Мнения: 1 637
Както неведнъж съм споделяла, ние (двамата със съпругът ми) бяхме на Кефалония в средата на юни 2016г. и откъм средства пътуването ни излезе супер бюджетно, защото спахме почти без пари - в Лурдата (Маринос Студиос) за 20 евро на вечер и в Агия Ефимия (Посейдон Студиос) за 35 евро. Второто място беше идеално, а първото - по-скромно, с малко поувехтели мебели, но със всичко необходимо и прекрасна тераса с панорама към Занте. На отиване пътувахме с нощувка в Лефкада и следобеден плаж на Порто Кацики, а сутринта - с ферито към Фискардо. Имахме само 6 нощувки на Кефалония - малко, но пък качествени - разгледахме доста неща и времето беше хубаво (дори жега), с изключение на един предиобед, когато имаше облаци, но не валя. Разходите за ферибот бяха общо около 120 евро, изминати километри 2200. На връщане по моя идея (въпреки съветите от форума, не се отказах, а впоследствие се оказа, че наистина не беше толкова добра идеята) хванахме фери до Килини и оттам през Патра и моста Рио-Антирио, излязохме на Атинската магистрала и спахме в Катерини. Пътуването беше много изморително и основният плюс беше, че си начесох крастата да мина по моста. Е, имаше и други красиви гледки по пътя, но вериятно не бих го повторила. Идеята бе на следващия ден да направим плаж, но морето беше пълно с огромни медузи и си тръгнахме скоропостижно.
Любимите ми плажове на Кефалония са Миртос и Кси. Първият е страшно величествен, с води, преливащи във всички нюанси на синьото и тюркоазеното и в средата на юни беше почти празен. Прекрасно място за плуване (почти веднага става дъблоко),   но задължително си носете акваобувки. Кси е уникален – сива скала и оранжев пясък, плитък и просторен. Лурдас също ми хареса. Авитос не е лош. За съжаление до Песада не намерихме пътя, а много ми се ходеше, но го видяхме само отдалеч, от фериботния кей. Петани и Антисамос не успяха да ме грабнат – на Петани имаше боклуци, а Антисамос ми дойде твърде урбанизиран. Мунда е много натурален, със фин златист пясък, но нямаше красивите оттенъци на Йонийско море.
Моите снимки съм ви ги пускала и преди, но ако някой е пропуснал:
https://www.flickr.com/photos/142885754@N03/albums/72157670376861375

# 558
  • Мнения: 368
Ние отседнахме в този апартамент,със страхотна гледка,това е линка,ще кача и моя снимка:
Скрит текст:
Имаше много хубава таверна на брега,в която вечеряхме и цените бяха съвсем нормални. Четирима души плащахме 50-60€ за вечеря,като не сме се ограничавали. Но пак казвам,ние бяхме средата на юни и въпреки,че температура та беше около 32° и топло море,май не го водеха сезона.😃

Последна редакция: чт, 01 авг 2019, 23:18 от Не се сърди, човече

# 559
  • София
  • Мнения: 1 244
И аз като Параход намирам юга за напълно безинтересен. Нито храната ми хареса там, нито плажове, нищичко. Само Песада ми хареса, но е толкова малък, че към обяд се пълни подобаващо. Диварата беше мястото, в което спахме на север, и много ни хареса, точно както го описва и Параход, на хвърлей място от Миртос и Агия Ефимия.
Моят опит с Кефалония обаче е съвсем скромен, само 6 дни изкарахме там - 3 на юг, и 3  на север, така че може и несправедливо да оплювам юга, но за краткия ми престой, нищо не ме впечатли толкова, че да искам да се върна.
Фискардо има страхотна атмосфера, но наистина е по-скъпо.
В Сами ходихме веднъж, и ни заклаха в едно кафене с фрапета за 5 ли, 6 ли евро едното, и нещо им се разсърдих Simple Smile
Водата на Йонийско море обаче на нас ни беше по-студена, което за мен е минус. Бих се върнала на Кефалония леко извън сезон обаче. Миртос остана в сърцето ми.
А по въпроса с бюджета, трудно е да се определи такъв, без да се знае как пътува човек, какви предпочитания има към настаняване - дали предпочита по-луксозничко, или може да направи компромис с нещо по-бейсик, същото е и  по отношение на храната. Изобщо всеки почива различно, от там и критериите и бюджета могат да бъдат коренно различни, и в двете крайности. Аз лично гледам да се придържам към бюджет от около 100-ина евро на ден за двама. Извън разходите за път. Обичайно успяваме да се вместим, но не става без компромиси. За мен обаче е важно да прекарам колкото се може повече време в любимата Гърция, така че преглъщам някои неудобства.

# 560
  • София
  • Мнения: 11 942
За първи път бяхме през втората половина на септември 2015, вторият път бе през 2017 - края на август.
Все още има твърде много места, които не сме посетили на острова, но със сигурност следващото ни ходеле ще е отново извън сезона.

Антисамос е прекрасен, ако се гмуркаш или поне шнорхелуваш.
За Миртос ще замълча, каквото и да кажа за този плаж все ще е малко.
Айде и от мен снимка от плажа при Порто Аретес


и от плажа Фоки

# 561
  • Мнения: 10 965
Много хубава снимка от Фоки!
Ние сме били двукратно в началото на септември и веднъж в края на юни, и определено септември се усеща повече като сезон, дори и преди години. През юни (2017) може би защото идвахме от Закинтос, а може би не, ми се видя сравнително по-празно и дори още се подготвяха за сезона с някои ремонти, неотворени бизнеси и т.н.
Водата беше достатъчно топла и в двата периода. Втората година през септември (както често е напоследък през септември на Йонийско) имаше порои, макар че някак успявахме да вместим плаж в някой ъгъл на острова във всеки един от дните. Но беше голямо обикаляне да гоним слънцето Simple Smile
На Мунда често следобед има силен вятър.

# 562
  • София
  • Мнения: 11 942
Ние първия път бяхме там след 20 септември. В деня, когато си тръгвахме, се развали времето. 2 часа преди отплаването на ферибота във Фискардо спря тока. Така и не дойде преди да си тръгнем. После обявиха бедствено положение на острова.
Следващия път бе последната десетдневка на август, но този период не е за хора, които почиват като нас.

# 563
  • Мнения: 5 813
На юг Кефалония има чудесни, но предимно пясъчни плажове. Мунда, Корони, Трапезаки, Ая Хели, Амес, Мегали Амос, Миниес. Някои са малки, други по-големи. Извън изброените има доста малки заливчета, с достъп по кози пътеки. Миртос при вълнение е само за гледане отгоре. Макар да е ужасно красив и да го хванахме гладък като езеро. Петани е не по-малко забележителен, макар да не се споменава. Полуостровът заслужава внимание според мен далеч повече от районът на Сами и Агия Ефемия. Антисамос също е за еднодневно плажуване, колкото да се видят рибите и плажа. Прекалено е населен. На юг има хубави таверни. Ние поне три намерихме за краткото време през, което бяхме, но са извън населените места. Но бяха пълни, което показва, че не са неизвестни.

# 564
  • Мнения: 5 832
 Ние вчера се завърнахме от Катерини и съм в депресия. Предполагам, че много пъти е писано за тази дестинация, но пък ще споделя и моите впечатления от мястото. Бяхме за 7 нощувки в едно малко хотелче - Hermioni Inn. НЕ го препоръчвам, крайно недоволни  сме. Вярно, че не е скъп хотел, но мисля, че  50 евро на вечер не са крайно ниска цена. Стаите са супер малки, матракът беше ужасен - пружините изскочили и се забиват в ребра, крака, ръце. Казах на камериерката, смениха го след два часа, но новият беше една идея по-добре.  Отлепена тоалетна чиния, топла вода само на душа и от ледена става вряла без да пипаш крана. На чешмите в банята и в боксчето нямаше топла вода. Картата за осветлението беше вързана за ключа с катинар, съответно климатика не може да охлажда докато си навън. Вратата на балкона е с датчици и като я отвориш дори за секунда, климатикът спира и след това дава грешка и сте до там с хладното. Та с две думи - не ходете в този хотел, такова чудо за пръв път виждам честно казано.
 Катерини няма да го коментирам - все едно бях в Китен, или Приморско, не съм никак очарована. Особено от наличието на толкова сърби, румънци и цигани, което значи врява нон стоп. Иначе ми се стори доста евтино по магазините, за заведенията не мога да коментирам, защото съм била само на 5-6 места из Гърция.
 Намерихме си приказен плаж - широка ивица с пясък, ситен като брашно и много малко хора на него. Подходящ е и за хора с малки деца, понеже е много плитко.
Скрит текст:

Намира се между Катерини и Алики, точно до хотел Лидра.
 Недостатък беше, че няколко дни в следобедните часове излизаха адски много огромни сини медузи и влизането беше невъзможно. Но ако обичате спокойните плажове, на които наистина можете да си починете, този е перфектен.
 Отидохме в Катерини заради близостта на река Пеней, понеже мъжът ми е запален рибар. Тръгнахме в 5 сутринта, за да сме там преди изгрев.
Скрит текст:

Това е едно божествено място - море, река и планина в едно. Спокойно, тихо, чисто - пълен релакс! А най-хубавото е, че може да се съчетае прекрасно риболов и плажуване на едно място и да няма сърдити половинки. Реката гъмжи от риба - лаврак, който навлиза в нея, за да търси храна. Скачат буквално на метър от брега.
До въпросното място се стига с кола и няма нужда да мъкнете багажите през полето, може да се паркира точно до пясъка. Всичко там е плаж с малко по- едър пясък и кристално чиста вода. Освен това е плитко.
Скрит текст:
Тук Пеней се влиза в морето
Скрит текст:
Плажът
Скрит текст:

Ходихме и до някаква рекичка точно под Олимпиаки Акти - отново безлюдно и пълно с кефали, но неподходящо за плаж. Там беше ужасна мръсотия и на брега, и самата вода.
 Хубава почивка беше, защото по цял ден бяхме по безлюдни плажове, или за риба. Само вечер излизахме из Катерини да хапнем за час - два и се прибирахме, защото просто навалицата там е непоносима. Със сигурност повече няма да повторим, не  са ни по вкуса подобни места, но поне знаем как да си направим престоя приятен.
 
 Обмислям около 21.09 да си откраднем още седмица за море в Гърция. Бихте ли споделили спокойни места до около 200 км от границата с нормални цени на нощувките, че за второ море вече ще ни дойде много на бюджета.
 На всички, на които им предстои тепърва да пътуват, пожелавам хубаво време и да се заредите само с положителни емоции!

Последна редакция: чт, 01 авг 2019, 23:20 от Не се сърди, човече

# 565
  • София
  • Мнения: 853
За бюджетно, но хубаво място препоръчвам Ставрос /около 200км от София/. Ние си направихме 4 дневно море, точно след пороите на Халкидики. Много приятно селце с хубав и чист плаж, не мога да кажа същото за Аспровалта, който ми се стори като гръцкия Слънчев бряг. Благодаря за изчерпателния разказ за Паралия Катерини, в събота и ние се отправяме натам. Имаше ли къде да паркирате или търсехте където се намери?

# 566
  • Мнения: 88
Здравейте,
Искам да попитам за почивка в Кавала. Някакви отзиви?
Колебая се, чета тук и там. Ту се навия, ту се откажа. Ако пътуваме, ще е с автобус. Но цените на билетите (Калея) ме изумяват!
Хубави ли са плажовете? Скъпо ли е?
Благодаря предварително!

# 567
  • София
  • Мнения: 1 244
.♥.Fancy.♥. нищо не  разказахте за Лимнос. Хареса ли ви? Как беше от към плажове, храна, настаняване?

# 568
  • Мнения: 5 813
.♥.Fancy.♥. нищо не  разказахте за Лимнос. Хареса ли ви? Как беше от към плажове, храна, настаняване?

Повече от чудесно. Жълтият Wink остров си е напълно достъпен за българи. Даже мисля, че с някои от вас вероятно сме се разминавали по плажовете и Мирина. А вие със звънчето, което и септември щеше да ходи също там, и аверката ви как изкарахте? Също нищо не разказвате. Simple Smile

Последна редакция: чт, 01 авг 2019, 19:35 от .♥.Fancy.♥.

# 569
  • Мнения: 10 965
Искам да попитам за почивка в Кавала. Някакви отзиви?
Хубави ли са плажовете? Скъпо ли е?
Плажовете са си градски. Доста населени. Не са девствените плажове на километри от цивилизация. Каламица е най-добре, от западната страна в посока Палио и Ираклица. Но той е и най-далеч от центъра. На Перигияли пък има повече заведения.
Ресторанти в града бол, цените са нормални за Гърция. Все едно си на море в Бургас, но малко по-чисто и екзотично Simple Smile За няколко дни екскурзия е супер, на почивка не знам дали бих отишла там.

Общи условия

Активация на акаунт