Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 12 юли 2019, 09:42 ч.

Традиции при годеж!!!

• 337
  • 3
  •   1
Отговори
  • София
Здравейте!

Тази година през февруари се сгодихме с приятеля ми.
Този месец ни предстои да се запознаят родителите ни и ''да ме поискат''.

И двамата с годеника ми сме традиционалисти,  и искаме годежа да е със всички традиции.

Моля ви, ако знаете какво точно се изпълнява- какви подаръци се подаравят на всяка страна, да ми помогнете. Simple Smile

Последна редакция: пт, 12 юли 2019, 10:09 от Не се сърди, човече

# 1
От страната на младоженеца-идва  с годежари,носи дарове на булката,носи се и сладка погача.Даровете си ги избрах аз,моята свекърва ме заведе на пазар.По принцип трябва да се подарява бельо,кърпи и т.н.,но счетохме,че не е актуално при нас.Цветя донесоха за мен и майка ми,за баща ми бутилка хубав алкохол.
От страна на булката-подготвя се "софрата".Майка ми също по традиция трябваше да купи за мен бельо,кърпи и т.н както и за бъдещия зет,но избрахме друго.
А,да и торта...донесе я свъкърва ми отново.
Иии след непринудени разговори на маса  се пристъпва по същество.
Останала съм с впеч.,че всеки си прави годежа както сметне за добре,някои без погача и торта,други само с торта,без даровете...много е индивидуално.

# 2
  • София
От страната на младоженеца-идва  с годежари,носи дарове на булката,носи се и сладка погача.Даровете си ги избрах аз,моята свекърва ме заведе на пазар.По принцип трябва да се подарява бельо,кърпи и т.н.,но счетохме,че не е актуално при нас.Цветя донесоха за мен и майка ми,за баща ми бутилка хубав алкохол.
От страна на булката-подготвя се "софрата".Майка ми също по традиция трябваше да купи за мен бельо,кърпи и т.н както и за бъдещия зет,но избрахме друго.
А,да и торта...донесе я свъкърва ми отново.
Иии след непринудени разговори на маса  се пристъпва по същество.
Останала съм с впеч.,че всеки си прави годежа както сметне за добре,някои без погача и торта,други само с торта,без даровете...много е индивидуално.

А какви подаръци се подаряват, понеже ние искаме  и това да спазим? От свеки за булка, и от тъща за младоженец? Simple Smile

# 3
По традиция свекървата дава на снахата някакво бижу (ако има наследствено, ако не ново купува), носи пита и торта (или сладки). Годеникът подарява хубав букет на тъща си и годеницата (ако в дома им има по-възрастна жена - например баба на годеницата и на нея се носят цветя). На бъдещия тъст алкохол (ракия, вино, уиски). Бъдещата тъща и тъст ги посрещат с пълна маса, като за годеника са подготвили също подарък (някой подаряват също бижу - пръстен, гривна, часовник), но най-вече риза, домашни чехли, халат за баня, може и друга дреха.
Когато след годежа вземат бъдещата невеста да види новия си дом, там свекървата я посреща отново с пита и сладки, дарява я с домашни чехли, бельо, халат или кърпа за баня и нощница (един вид я облича).

Общи условия

Активация на акаунт