Пътувате ли?

  • 8 070
  • 142
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 262
ако някой обича да обикаля … студент или работещ все му намира цаката. Има различни категории. Все имам хубави спомени.

# 106
  • Мнения: 234
За мирогледа не съм съвсем съгласна. Човек с тесен мироглед може да преджапа целия свят и пак да не види нищо по-далеч от носа си. И обратно - има хора с много разнообразни интереси и широка обща култура, които не са излизали от кръг с радиус 50 км от дома си. Мога да дам и примери и за двете.

Това с пътуването е много преувеличено, едва ли не въпрос на престиж колко дестинации покриваме в рамките на година, колко от тях - извън Европа. Ние семейно много често пътуваме в интерес на истината, но за всички вкъщи това е с нетърпение очаквано забавление и като знам колко пари отиват, някак ми е ясно защо не всички могат да си го позволят. Освен това за някои хора неизвестното просто е твърде плашещо и като не си се качвал на самолет още от дете, това става голямо приключение и малко трудно преодоляваш вътрешната съпротива, а и трудно добиваш потребност да го направиш. Стана дълго, но в резюме - не бих съдила "непътуващите" така строго.

# 107
  • Мнения: 10 818
И аз забелязвам мода при пътуванията. Едно е да отидеш до Охрид, друго си е на Бали Grinning Едва ли не първото направо си е срамно... Писнало ми е от Малдивита, Балита, Дубаи и т.н. дестинации. Преди имах голям мерак да ги посетя, обаче в последните години адски се преекпонират. Имам позната, която ходи в Рим в пика на истерията по Рим (поне в моето обкръжение). Аз и казвам, че искам да отида във Флоренция по-скоро, отколкото в Рим и ме заби с въпроса „ Е, какво има да се гледа там?!?”... Тогава Флоренция не беше толкова модерна дестинация, сега вече е, сигурно и се ходи вече..

# 108
  • Мнения: 24 467
За мирогледа не съм съвсем съгласна. Човек с тесен мироглед може да преджапа целия свят и пак да не види нищо по-далеч от носа си. И обратно - има хора с много разнообразни интереси и широка обща култура, които не са излизали от кръг с радиус 50 км от дома си. Мога да дам и примери и за двете.

Това с пътуването е много преувеличено, едва ли не въпрос на престиж колко дестинации покриваме в рамките на година, колко от тях - извън Европа. Ние семейно много често пътуваме в интерес на истината, но за всички вкъщи това е с нетърпение очаквано забавление и като знам колко пари отиват, някак ми е ясно защо не всички могат да си го позволят. Освен това за някои хора неизвестното просто е твърде плашещо и като не си се качвал на самолет още от дете, това става голямо приключение и малко трудно преодоляваш вътрешната съпротива, а и трудно добиваш потребност да го направиш. Стана дълго, но в резюме - не бих съдила "непътуващите" така строго.

И аз не го споделям.
Бройката пътувания и местата, които са посетени, за мен далеч не са еквивалент на обща култара и широка кройка. Това са си просто посетени места и толкоз. Хората са различни и различни ползи извличат и от пътуванията, и от книгите, и от филмите, и от контактите си, и от живота въобще.
Пътуването е по-скоро вид емоция, а не всеки има нужда от точно такъв тип.
Скрит текст:
Ако говорим за тесногръдие, за мен, например, е признак на такова да се определят необичащите да пътуват като тесногръди на база на този признак.

И модите са налице. А човек, който се води по модата и заради модата също не е особено широк откъм кройка.
Пътуването може да е много по-обогатяващо в Родопи, например, отколкото лежане на един плаж и престой в инклузивен хотел на Бали. Зависи. Дестинацията също далеч не определя ни мироглед, ни кройка, ни интелект, ни нищо. Това е просто дестинация.
Скрит текст:
И често - фукария.

Последна редакция: вт, 13 авг 2019, 10:29 от Judy

# 109
  • Мнения: 3 294
Тези, които ходят до Бали да седят в инклузивен хотел са ясни какво са видели..
Важното е, че после ще пуснат 150 снимки само от хотела, положението е плашещо с тези идиотски снимки и мрежи. Има много хора, които си правят по 30-40 снимки само пред едно място без да мърдат повече от 1 метър.
Последно гледах в инфинити басейн на небостъргач как повечето хора правиха по 20-30 мин без спиране снимки или поне 100+

# 110
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Преди 15г с приятелка се бяхме засилили да ходим за Коледа и рождения ми ден (На нова година) до Тадж Махал в Индия, Малдивите и Тайланд. Тогава можех да си позволя 1 месец обикаляне из тези географски ширини. 2 месеца  преди да тръгнем се запознах с мъжа ми и останах в България. Точно тогава удари цунами там. Някой от горе ме пази. Сега искам да отида в Москва, Санкт Петербург,  Норвегия през лятото. Бели нощи, Ермитажа, Фиорди...С годините, местата които искам да посетя стават все по-диви, не искам да има лудница от хора около мен, въпреки, че заради Токио и Киото бих се прежалила 😊

# 111
  • Мнения: 3 294
Класика в жанра е като ме попитат с голямо учудване какво ще гледам-правя в Япония.
Хората си знаят 10 дестинации, които са модерни и това е.

# 112
  • Мнения: 24 349
На мен точно Япония ми е мечта. Друг свят или светът след век, така си го представям.
Това да ходиш всяка година на различен плаж, никак не ме блазни. Бали, Малдиви, Сейшели, Доминикана...

# 113
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Заради работата на мъжа ми,  имахме възможност да живеем в Южна Корея, не знам защо не отидохме, а той се набута в Хаити.

# 114
  • Мнения: 2 515
Класика в жанра е като ме попитат с голямо учудване какво ще гледам-правя в Япония.
Хората си знаят 10 дестинации, които са модерни и това е.
Ей тука ти завидях 😊
Мечта, която засега няма как да осъществя.

Мен пък един българин, живеещ в Чикаго и не мръднал от там, ме пита: „Какво ще правиш на Макина айлънд?” (едно много малко и красиво островче, без МПСта и невероятно чист, с музеи и обитаван от амиши)....Ми, как какво?! За мен е интересно.
Хората имат странни „приоритети”, сякаш е по-важно да видиш София (примерно), пред селото на баба ми (примерно).

# 115
  • Мнения: 3 294
Класика в жанра е като ме попитат с голямо учудване какво ще гледам-правя в Япония.
Хората си знаят 10 дестинации, които са модерни и това е.
Ей тука ти завидях 😊
Мечта, която засега няма как да осъществя.

Мен пък един българин, живеещ в Чикаго и не мръднал от там, ме пита: „Какво ще правиш на Макина айлънд?” (едно много малко и красиво островче, без МПСта и невероятно чист, с музеи и обитаван от амиши)....Ми, как какво?! За мен е интересно.
Хората имат странни „приоритети”, сякаш е по-важно да видиш София (примерно), пред селото на баба ми (примерно).

Защо да не можеш?
Вече редовно има билети от Европа и София за по 300-340 евро двупосочен, а там цените са като в южна Европа.

# 116
  • Мнения: 2 515
Сериозно?! Винаги, когато съм проверявала са били няколко пъти по-скъпи. Може би, защото търся полет от БГ. Отдавна съм спряла да ровя, ще си поправя грешката. Simple Smile

# 117
  • Мнения: 3 294

Сериозно?! Винаги, когато съм проверявала са били няколко пъти по-скъпи. Може би, защото търся полет от БГ. Отдавна съм спряла да ровя, ще си поправя грешката. Simple Smile

Даже в момента има от София и то за Нова година за 340 евро!!! По това време на годината ходене до Европа и обратно е към 200 евро, че може и повече.

https://www.skyscanner.no/transport/d/SOF/2019-12-30/KIX/KIX/202 … REFERRALS#results

# 118
  • Мнения: 2 242
Съвсем различно е да нямаш 30, никога да не си летял, никога да не поискаш и да се затваряш и отказваш да видиш друго извън рамките на страната си.

пълни безсмислици!
да не си летял може-ако имаш страх от летене
и пак можеш да пътуваш- с влак,с кола...

за искането,също не съм съгласна
има си хора самодостатъчни
не търсят нищо извън себе си,дали било защото са недорасли за познание,или пък напротив-защото имат богат вътрешен мир!?!

и в крайна сметка-кой и за какво пътува?
какво търси пътуващият?

Както и по-горе някой отбеляза нямам предвид всичко толкова буквално и да, ако имаш наистина страх от летене и високо и тн. - окей! Има и други начини. Но ми е странно просто да не искаш без да си пробвал, както е случая с познати. Забелязала съм, че дори и такъв тип хора да имат богат вътрешен мир, кръгозора им е ограничен (има изключения, разбира се). Но в разговори кой, къде е бил, живял, посетил и какво е научил за начина на живот и хората от първа ръка, тези от обкръжението ми, които не са пътували не могат да се включват адекватно. Същото е и когато говорим за политика. Много често за тях по-хубаво от тук няма и приемат пораженчески всичко, което се случва, защото нямат добра база за сравнение. Повечето от тях не искат да пътуват, просто защото не смятат, че ще видят дори нещо по-хубаво от България. А то не е въпроса да търсим къде има по-хубаво, а какво е различно и интересно. Също съм забелязала, че такъв тип хора сами се ограничават и от други действия, които са понякога свързани - например същите не пазаруват онлайн или не плащат с карта, защото се съмняват, може би дори не пътуват защото не могат сами да си купят билети, да си резервират хотел, не знаят как да се ориентират в чужда среда и какъв транспорт да използват там. Просто мои разсъждения - опитвам се да вляза в главата на хората, които не смятат, че пътуването ще ги обогати или направи живота им по-хубав. Може и да греша за някои, но при други тези фактори със сигурност присъстват.

# 119
  • Португалия
  • Мнения: 3 980
Единственото,което ми прави впечатление е, че правиш обобщения от нямащи нищо общо неща.
Не може да се прави статистика от цената на крушите и наемите в центъра.
За мен,смисълът на темата го няма никакъв- нещо като сравнение на ние и те!черно и бяло! Пътуващи и непътуващи!

Общи условия

Активация на акаунт