Пациенти на клиники Бахчеджи Тема 8

  • 53 640
  • 748
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 234
MoCherie, съгласна съм с теб за клиниките в Германия, с тази разлика, че още на първичния преглед ти пускат 2-3 страници с изследвания, на абсолютно всеки преглед ти се пускат хормоните, които следят. След около час или побе до обяд можеш да видиш резултатите в Е- портал, както и коментара на лекуващия лекар. И най- накрая- фактурата по предварително обявен ценоразпис идва накрая, след процедурата, а не се налага предплащане и после връщане на неизползвани суми. Да не кажа, че никой не те убеждава, че имаш “ авансово” внесени пари при неосъществен трансфер и на следващия опит ще ти струва “ само” еди колко си. На всички въпроси се обяснява ясно и конкретно, просто има яснота и прозрачност, които на мен лично в турската клиника ми липсваха. Да, аз лично имам ембриопротокол от лечението си в Бсхчеджи, но това е, защото казах, че бих си го искала лично от професора. Много други момичета са останали само с устни разкази.
Също нищо лично, просто сравнявам. За цените - естествен цикъл в ДЕ е колкото стимулация в Турция.

# 676
  • София
  • Мнения: 200
Alex, не искам да спамя Турската тема с моите неволи. Но точно преди месец ми пристигна сметка за 800 Евро за тромбофилия и то само за 2 фактора. Като преди това ми казаха "ами няма да е  скъпо изследване, ще ви струва около 200 Евро". Още колко проблеми съм имала със клиниките и като цяло със системата.. Мога да отворя цяла тема, но просто не е мястото да разказвам тук а и може би никой не го вълнува.

В Германия могат да си позволят да ти пращат сметката по късно - да! Но защото знаеш как стоят законово нещата с неплащане на сметки и инкасо фирмите, защитени са от всякъде и могат да си позволят риска.
Особенно при неплащане на сметки към здравните каси могат да ти запорират и банковата сметка.
За тези изследвания за които говориш на първичния преглед се поемат от здравната каса и клиниката има интерес да ти направи колкото се може повече. Аз в моята клиника нямах достъп до резултатите, и беше голяма драма докато си получа всичко когато реших че ще сменям клиниката.

В Турция аз лично не съм имала проблеми с плащанията име от такова естество. Имам квитанции за всичко и ми бяха ясни цените от самото начало. Не е ставало грешка или някой да ме е излъгал в сумата.  Това е моя опит с Бахчеджи, но че други момичета се оплакват от непрозрачност е много жалко наистина.

Спирам да пиша да не разводнавам темата.

# 677
  • Мнения: 22
Момичета, не ме разбирайте погрешно, не  искам да соча пръст на никой, но според мен координаторите са само в наша полза, че изобщо ги има.
И в двете клиники в Мюнхен в които бях имаше много международни пациенти, ама един координатор няма. Дори и на английски език. Освен това не всички лекари говореха добре английски, на моя не му се отдаваше особенно.

Персонала са студени и дистанцирани, няма личен контакт, никой няма да ти пише на вайбър или да ти отговаря на мейлите. Имаш едни 15мин време с доктора по време на часа ти и това е. Цената на един опит без лапароскопии и екстра изследвания е 10 000 Евро, както и на много други места в Европа.

 А в Щатите инвитрото като е средно около 30 000 $ трябва да очакваме от тях да ни забременява с поглед ли?
......................................

Ако трябва да обобщим:
1. В Германия и САЩ заплатите/стандартът  на живот е коренно  различен от този в БГ и в Турция.
2. Германия и САЩ нямат нужда от политика на здравен туризъм, такъв, който за момента е един от приоритетите на правителството  в Турция. В БГ има такъв жалък опит, но той по-скоро разчита на БГ емигрантите(тук е в пъти по-евтино  за българите, които работят по белия свят).Но   за работещите българи в България  е трудно да ходят на платени прегледи, а  също така няма гаранция до къде ще им стигнат възможностите и дали ще бъдат доволни от качеството на лечение.
3. По повод на това, че трябва да сме доволни , че изобщо има координатори в турските болници, мога само да заявя, че ако няма такива, пациентите няма да ходят в тези болници/клиники и ще намерят други варианти. В целия бизнес по белия свят има основно правило - когато сключиш договор за услуга и платиш за нея - тя трябва да бъде извършена коректно. Да има голям процент на успеваемост или поне да има  коректно отношение и информация. За пример: аз бях коректен платец в Бахчеджи, но не бях доволна от техния професионализъм.  И за да не се случва на други хора, не  че съм длъжна да сигнализирам, но го правя.
Не се заяждам, не желая да очерням никой. Но е много важно за нас, които сме свикнали тук  - в БГ да държим главите си наведени пред  БГ докторите, да не се създаваме същото впечатление и пред чуждите такива, защото те го усещат започват да се възползват.
.............................................

# 678
  • София
  • Мнения: 200
@r2d220

1. "В Германия и САЩ заплатите/стандартът  на живот е коренно  различен от този в БГ и в Турция."

- Е, и? Това какво общо има със случая? Като са по високи заплатите, да не би едно инвитро от няколко хиляди евро да се равнява на жълти стотинки за местните? Като ще обобщаваме и сравняваме, защо не се заинтересуваш какви разходи имат хората тук. Аз плащам 560 Евро всеки месец само здравна осигуровка, а мъжът ми 720€. Наема ни е 1400€..
Данъци, пенсионни, застраховки, ток, вода, и т.н и т.н.... Всичко е много по скъпо от България. Цените на услугите в повечето случаи са двойни и тройни от българските. И тук не е лесно!
Не знам защо някой си мислят, че тук всичко е безплатно. Аз за последните 12 години съм дала 80 000 € само на здравната каса. И като ми кажат, даа ама те В Германия лекарства са безплатни иии плача...

Надявах се, че с тази  застраховка, ще получавам адекватно лечение. Но не е така..

Час за преглед ти дават най-рано след 2 седмици, за известен лекар съм чакала 4 месеца. Ако решиш, че ти е спешно, казваш, че искаш да запишеш час на частно и изведнъж хоп се намира свободен час за утре....
Всичко е един бизнес и тук, има двоен стандарт, касите се източват непрекъснато от безпричинни прегледи, надписват се сметки с изследвания които никога не си правил.... И какво ли още не. Не ми се пише, дълго е.
 Факт! На всякъде медицината +  фармацията са един голям безнис, не знам какво ви учидва това.

И колко много плащаш за услуга, за съжаление не е критерий. Ако беше така, до сега да имах четири деца.
Единственото което получих беше неадекватно лечение, грешни диагнози, безсмислени трансфери и много болка.



2. "мога само да заявя, че ако няма координатори, пациентите няма да ходят в тези болници/клиники и ще намерят други варианти."

Интересно ми е какви ли ще са тези варианти? Къде по света има клиника в която ще ти асистират на твоя език? Освен да си вземем сами преводач, ама и на него ще трабва да платим.. Нали така 🤔

Предполагам, че всяка една от нас е преживяла достатъчно и е минала през ада, че да стигне до Турция. Сигурна съм, че на никой не му се ходи ей така за спорта.
Аз не съм отишла там, да си говоря с координаторките, а защото клиниката е известна със своята успеваемост, със топ ембриологията и технология на работа. Ако ще и на патагонски да говорят ми е все тая, честно. Аз съм там за да сбъдна мечтата си да имам дете. Това е моят последен шанс и единственото което ме интересува е адекватното лечение,нищо друго.
Някак си не ми се вярва българската жена да е толкова глупава и едни координатори да са пречката за сбъдване на мечтата ѝ.


3. "В целия бизнес по белия свят има основно правило - когато сключиш договор за услуга и платиш за нея - тя трябва да бъде извършена коректно."

Много идеалистично казано. Ако всичко се случваше както ние си го представяхме, щяхме да живеем щастливо в един розов свят.

При теб кое точно не беше коректно в Бахчеджи? Интересно ми е. Кое те засегна толкова?
Прегледах старите ти постове, но никъде не споменаваш конкретно какво толкова те е разочаровало от клиниката.
Доктора ти е дал 15% шанс, и  терапията ти е била същата като в България. Това ли е толкова лошото!?
По добре ли е да ти кажат, ще стане, когато реалните шансове са минимални а  после да се разочароваш отново?
Получавала съм напразни надежди-повярвай ми, не ти трябват!

Моята стимулация в Германия беше със същите лекарства, но в Бахчеджи имах бременност, а в Германия кръгла нула.

Не можем да очакваме от лекарите да знаят как точно ще реагират организмите ни, всеки човек е различен. Дори две отделни стимулации при един и същи човек могат да са коренно различни. Имам усещането, че и очакванията ви за  тези хора са прекалено големи. И ако не стане от първия път, и вече стават черни. Все пак не са богове, и колкото и да искат да сбъднат мечтата ни, на края не зависи от тях.
Има и нещо друго, колкото и да е добра яйцеклетката, колкото и да е качествен ембриона, колкото и добавки да пием, колкото и да се пазим накрая всичко е божа работа.

Пътят ни е достатъчно труден, за това повече вяра и позитивно мислене!

Успех момичета!

Последна редакция: чт, 21 ное 2019, 21:16 от MoCherie

# 679
  • Мнения: 217
На мен след трансфера ми дадоха доклад за ембрионите, които са върнали + снимка. Явно тази практика е от скоро.

# 680
  • Мнения: X
Да, явно е ново, но според мен трябва и при замразяването, а не само след, или непосредствено преди трансфера. Аз също получих доклад, без снимка тогава след трансфера, но какво от това.. Тази информация трябва да се има преди това, за да се направи информиран избор. Когато истинското състояние на ембрионите го резбереш на вратата на залата за трансфер, пътят е само един, влизаш и го правиш, готвиш се 15 или колкото там дни за това, няма накъде.. Ако знаеш, че не са толкова обещаващи ембрионите, че са бавни, може пулинг, и после да се избира евентуално..

# 681
  • Мнения: 623
Ние с д-р Карлъкая на 2 рия преглед при потготовката за ЗЕТ( 5 дни преди трансфера) изкоментирахме качеството на 2 та ни замръзени ембриона. Питайте го. Има информация в системата, отваря и гледа доклада от ембриолозите преди замръзяването и ви го казва. Има и оценка на качеството по онази скала 4AA и прочее. Всичко може да се изкоментира на някой от прегледите преди трансфера поне в момента, преди незнам как е било.

# 682
  • Мнения: X
При положение, че вече ми е било казано че са хубави, и е взето решение за трансфер, и той е казал че според него трябва да им се даде шанс, след това на междинните прегледи не ми е минало през ума отново да го питам, ама сигурно ли е.. А и на деня на размразяване като ми казаха че на другия ден ще е трансфера аз изрично питах, е, хубави са. Това е отговор от координаторката, не съм час по час питала доктора, мислех че информацията която тя предава е коректна, нали така е нормално да е..
Но  на тази стимулация сега питах изрично на 3 ден на колко клетки са, беше ми казано че са бавни, но няма информация точно на колко са. И на 4 ден, преди да окапят същия отговор, този път от доктора. Сега не ми е фатално, ясно е че са били зле нещата.
 Но многократен отговор тогава 'хубави' са.., когато не са си е факт.

# 683
  • Мнения: 623
При положение, че вече ми е било казано че са хубави, и е взето решение за трансфер, и той е казал че според него трябва да им се даде шанс, след това на междинните прегледи не ми е минало през ума отново да го питам, ама сигурно ли е.. А и на деня на размразяване като ми казаха че на другия ден ще е трансфера аз изрично питах, е, хубави са. Това е отговор от координаторката, не съм час по час питала доктора, мислех че информацията която тя предава е коректна, нали така е нормално да е..
Но  на тази стимулация сега питах изрично на 3 ден на колко клетки са, беше ми казано че са бавни, но няма информация точно на колко са. И на 4 ден, преди да окапят същия отговор, този път от доктора. Сега не ми е фатално, ясно е че са били зле нещата.
 Но многократен отговор тогава 'хубави' са.., когато не са си е факт.

Не беше насочен към вас поста ми, при вас е било различно. Реших да споделя защото аз лично мислех, че за по- подробна информация трябва да говоря с ембриолог, а се оказа, че информацията я има в системата и лекаря има достъп до нея и може съответно той да я даде.

# 684
  • Мнения: 217
Аз знам, че след размразяване качеството пада. Ние имахме 3хубави, замразихме ги, после ги размразиха, едното не се доразви и не го замразиха пак. Имаше лек спад на качеството при размразяване.

# 685
  • Мнения: 89
Мисля, че е практика да се унищожават само спрелите развитие Е или доказаните негодни след ПИД.
Всичко останало се трансферира. Без значение с какво качество са или колко клетки, ако са единствените живи се трансферират.
В Германия ги видях и разбрах какво ми връщат едва, когато бях легнала на масата и никой не ме пита “Харесват ли ти? Искаш ли ги?”
Все пак има толкова истории на родени бебенца от неперфектни Е и на не настъпила бременност от перфектни.
P.s. В Бахчеджи има среща и разговор с ембриолог преди трансфера.

# 686
  • Мнения: X
Накратко пак казвам, проблема е че са обявени за хубави ембриони, които са на  5 и 7 клетки на 4 ден, като преди това са замразени на 3 ден и размразени. И на всяко запитване преди и след замразяване е казано-хубави са, добре са, щом са замразени значи са хубави. А после като причина за провал е обявено че са лоши ембриони поради възрастов фактор и забавено развитие. И че разговор с ембриолог  непосредствено преди трансфер е имало, но ако истината за качеството я знаех при замразяване щях да направя още 1 стимулация, а не ЗЕТ. Отговор 'хубави' са за толкова бавни ембриони не е коректен. Факт е, че сега 1 година след това при същия резултат , бавни, доктора реши да ги чака, и след 4 ден окапаха. Той самият каза, 2 пъти еднакъв резултат като качество. Т.е. той самият разбра, че тези ембриони нямат шанс, както очевидно е предишните не са имали. Само че този безсмислен трансфер ми отне 1 година възстановяване. Наясно съм, че няма безгрешни хора и перфектната клиника, и затова съм се доверила отново да продължа опитите си там, за което не съжалявам. Но не мога да не съжалявам за изгубеното време докато оправях щетите от този обречен трансфер, 1 година. Нека наричаме нещата с истинските им имена и да не се опитваме непрекъснато да вменяваме на пациентите вина за това, че сами са си виновни. Аз за себе си прецених + и -, и реших да се доверя отново, с пълното съзнание че  мен лично тази клиника ме устройва, много неща ми харесват, но с мисълта че все пак не трябва да се предоверявам.

# 687
  • Мнения: 226
Момичета,има ли сред вас такива с върнат ембрион след ПИД с мозаицизъм?

# 688
  • Мнения: 2 763
Така е, шанса в успеха никой не може да е категоричен в кой ембрион се крие. Дори ембрион след ПИД, няма гаранция, може да се "разболее" в последствие.
Точно изказването, което и аз съм чувала, че се замразяват само добри ембриони, за мен е спокойствие, че се подхожда  без емоции - "да дадем шанс", а професионално.
Моите бластоцисти от третия трансфер, бяха замразявани вече от предна година.
Бях с отпочинал  организъм от хормони, мисед,  имах готовност за нова стимулация.
Разговора с биолог беше "хубави са", с недомлъвки. На листа впоследствие виждам, че са едни от най-зле до момента. Не  е проблема в качеството и дадения шанс, в крайна сметка се работи с материал на двойката,  а честността, доверието, спокойно да се поставят "картите на масата".
Усещането ми беше все едно са ми посегнали физически.
Перфектна работа и старание на Карликая, която остава неоценена, защото друга част от екипа я кара на ишлеме.

Хубави предстоящи празници.

# 689
  • Мнения: 956
Аз загубих две години след два трансферирани ембриона на 6 и 7 клетки на трети ден, които не само че са далеч от перфектни, от които евентуално може да настъпи бременност, ами е просто подигравка да бъдат трансферирани. Бяха оцелели от 14 загинали до трети ден, в резултат на стимулация, прилагана на всички по един и същи начин. Коментарът на ембриоложката беше, че нямат практика да слагат оценка на ембрионите. След две години в друга клиника забременях два пъти от раз, първият път биохимична, втори успешно

Общи условия

Активация на акаунт