Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 7

  • 52 683
  • 757
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 13 867
При мен горещи вълни има когато има задържани фоликули. Тогава почвам фемикур, вит аиЕ защото ме болят гърдите и актив мено или фемарел каквото съм си купила. След някакво време ми идва, спирам всичко и така до следващия път. Ако почне да боли или придърпва и не ми идва , значи задържания фоликул расте. Тогава почвам невен+турта+бял равнец и пак след до седмица ми идва. Схемата е мани - мани но при мен за сега работи. Аз явно все още имам яйцеклетки но прогестерона пада. Хем съм с хормонална спирала и получавам и от там

Последна редакция: пн, 13 яну 2020, 13:05 от _re_ge

# 736
  • Мнения: 422
При мен генетичната обусловеност изобщо не е фактор . Майка ми влезе в менопауза на 58 , изкара я много леко .
Аз съм на 48 , почти 49 и от 2 години съм с нередовен цикъл , вълни , тревожности и прочие . Много , много труден период .

# 737
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Между другото, фоликул се пука при физически натоварвания, секс и спорт. Така че - атака!

# 738
  • Мнения: 27 696
Включвам се по повод "тъпченето с мазнини" при ВМ НВХ хранене Blush Не е точно така....не е задължително изобщо да се яде с лъжица мас директно от буркана, пък е и важно какви точно са мазнините- тези които са вредни и възпалителни се избягват. Не е задължително и кето храненето. Точно с това хранене -в моя случай е либерално ВМ НВХ- ПМС симптоми нямам почти никакви, нямам +2 кг качени всеки месец (които заради ИР свалях тъкмо до следващия цикъл и пак се започваше отново), нито задържане на вода, болки почти никакви, свалям килограми, чувствам се сита....Та по всички тези причини си мисля, че правилните мазнини в подходящо количество са много важни и при пре/менопауза, съчетани с необходимото количество белтъчини. Изобщо не е нужно всъщност да се ядат някакви мега хипер количества мазнини, за да се "впише" човек във ВМ НВХ хранене, това всъщност исках да кажа. Доста ендокринолози не са особено запознати с този тип хранене и съответно не го препоръчват. Обаче парадокс е, че една част от тях пък в същото време препоръчват "режима на Атанас Узунов" - който си е комбинация от кето, най-висок % мазнини, фастове, пропускане на закуска или бронирано ("мазно") кафе, силно ограничаване на вгх и т.н. Обаче фигурира ли думата "мазнини" в името на режима и автоматично всява ужас и при ендокринолози, и при други хора... Confused
Аз не съм още в този период, но ви чета когато имам време, за да съм информирана какво предстои...Имам един въпрос, дори не знам дали мога добре да го формулирам, но...Това с фоликулите, пиенето на хормони, мазането с гелове, световъртежи, Х-дни кръвотечение и всевъзможни подобни симптоми по-скоро норма ли е или това  са някакви по-редки случаи? Thinking Като ви чета и лекичко се замислям дали майка ми не е била едно голямо изключение?! Майка ми имаше като симптом основно горещи вълни, със самия цикъл нищо особено необичайно- постепенно намаляване на течението, но като цяло почти до края и беше много точен цикълът, към края все по-оскъден...Дали е била голяма късметлийка? Е, не и беше смешно тогава  с горещите вълни, но общо взето сега си спомня онзи период с това колко и е било хубаво, че вече няма цикъл Grinning

Последна редакция: пн, 13 яну 2020, 14:16 от dolce miele

# 739
  • Мнения: 39 518
Добре де, трябва ли да се отива всеки месец, за да се проследяват фоликулите. Жената усеща ли и какво точно, когато те не са се пукнали? Един вида да разбере, че има проблем, за да отиде на лекар.

# 740
  • Мнения: 27 696
И аз това се чудя. Майка ми така също, освен всички други липси на кофти симптоми, не напълня, ами даже още  по-фина стана...Освен храненето вероятно е било и до хормони и се чудя кои са тези "надебеляващи" хормони- или по-скоро е важно съотношението между определени хормони, а не толкова стойността им в цифри?

# 741
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 842
………….. Майка ми имаше като симптом основно горещи вълни, със самия цикъл нищо особено необичайно- постепенно намаляване на течението, но като цяло почти до края и беше много точен цикълът, към края все по-оскъден...Дали е била голяма късметлийка? Е, не и беше смешно тогава  с горещите вълни, но общо взето сега си спомня онзи период с това колко и е било хубаво, че вече няма цикъл Grinning

Благодарна съм, че и при мен премина така. Само мога да включа като допълнителна екстра забравянето, разсеяността, понякога умора. Вълните се преживяват все някак.

# 742
  • Мнения: 27 696
Е, то и при инсулинова резистентност ги има тези екстри Close със забравяне, объркване, разсеяност, умора...и си се чудя дали са точно симптом на пре/менопауза или по-скоро е от висок инсулин, хипо и хипер гликемии (вариране на КЗ)... Thinking За горещите вълни съм сигурна, че четох някакво хормонално обяснение. Иначе и моят цикъл е доста точен и винаги е бил, дано като стигна до този период и при мен да мине леко. Blush

# 743
  • Мнения: 4 620
Между другото, фоликул се пука при физически натоварвания, секс и спорт. Така че - атака!
Имаше един виетнамски доктор, все такива съвети даваше:
"Боли те коляното/кръста/ръката/пръста - повече секс" Joy
Изобщо беше на мнение, че "повече секс" лекува всичко Stuck Out Tongue Winking Eye

# 744
  • Мнения: 39 518
Задържан фоликул и фоликулярна киста едно и също ли е? Позната има такава киста, която наблюдава, защото нараства. Нищо не са ѝ споменали, че може да се пукне с....хм подръчни средства, така да се изразя.

# 745
  • Мнения: 20 191
Долче, има и такива жени като майка ти, дали са рядкост или не, нямам идея. На колежкафи спря изведнъж от раз, и нямаше никакви проблеми. Една кардиоложка ми каза, че жените със стабилен хормонален фон(каквото и да значи това, според мен здрави) почти нямат проблеми през този период. Аз обаче, си мисля, че не съм от тези късметлийки. За храненето и ендовците, не помня тук ли писах - при две ходя, едното дума не обелва за диети и хранене, нямало нужда, другото ми обясняваше как и тя не може да отслабне, въпреки, че е вегетарианка. Толкоз. 😸

# 746
  • Мнения: 27 696
Ето, значи има някакво оптимално съотношение между хормоните- ама какво точно. Майка ми в онзи период никакви хормони не е изследвала. Но и нямаше така масово всякакви добавки, та и нищо не е приемала за горещите вълни...

# 747
  • София
  • Мнения: 6 190
Нема начин да съм със стабилен хормонален фон Cry Толкова разбъркани са ми хормоните от детство. Висок тестостерон в пубертета, после нисък прогестерон по време на бременностите. Тежък пубертет, тежък ПМС, тежка следродилна депресия... Ама за сега съм само със загуба на паметта основно и с по-оскъден цикъл. Значи "най-хубавото" тепърва предстои Stuck Out Tongue Winking Eye

# 748
  • София
  • Мнения: 13 215
Винаги ли при намален прогестерон има задържане на фолукули? И как се разбира за това, освен чрез ехо? Щото чакам цикъл и после да се мажа с този крем(всъщност от 10 ден). Мамологът не ми каза и за тази екстра.
Ами при мен имаше закъснения, примерно от по седмица, имаше зацапвания по средата на цикъла и разбора се на ехото се видя. Според мен само ехото може да покаже такова нещо, може и да няма симптоматика. Аз ходя много често заради проблеми с шийката на матката и се следя изкъсо. Съответно правим и ехо профилактично Simple Smile Напоследък се случи през 3 месеца да направим ехо. Ами за това време се бяха намърдали 2 задържани. После с примолут-нор се изчистиха.

dolce miele, всеки сам преценява за себе си. Изчела съм достатъчно по въпроса и съм се консултирала с ендокринолог. Това беше нейното мнение, НЕ на този тип хранене (без да препоръчва Узунов или друга модна диета). Смятам, че все пак като лекар тя разбира повече от мен и съответно следвам съвета й, независимо от многото информация в нета. И едва ли лекар ще се ограничава да си вади изводи само от думата "мазнини" Simple Smile Все пак да не ги принизяваме до това елементарно ниво. Освен това трябва да се отчете в каква тема коментираме проблема, защото проблемите на 25 г. и на 50 г. са твърде различни и трябва да се отчитат определени фактори. Иначе теоретично звучи много хубаво и тук във форума има специалисти по различните видове хранене, които разпалено защитават теориите си. Обаче ако човек почете внимателно ще види, че от всички теории си има доволни, дори са имат противоположни принципи. Толкова по темата хранене от мен Wink .
Майка ти е била голяма късметлийка Simple Smile Да ти кажа аз за сега също не се оплаквам Simple Smile Поносима е работата. Мен повече ме шашкат разни неща, че не мога да си ги обясня,. Когато стане ясно, че е от този период и човек се успокоява. Иначе в главата се раждат всякакви филми. Е, разбира се, не се знае кога може да стане по-зле. Все пак все още не съм в менопауза, когато идва пикът на нервно-вегетативните симптоми Simple Smile


 
Аз снощи нямах горещи вълни, понеже спах на отворен прозорец. Но в 4 петелът на съседите ме събуди, та затворих Simple Smile
Нямаш ли прашка? После ще се оправдаеш, че си в критическата и готово. Моята щерка в пубертета така се защитава.. "Ами какво, в пубертета съм...!" Wink

# 749
  • Мнения: 4 042
Относно секса. Наскоро гледах интервю на един украински геронтолог. Правили голямо изследване на дълголетието. И се установило, че оргазмът увеличава продължителността на живота. Но сега, внимание! Това се отнасяло само за жените Joy Защото мъжете така или иначе завършват с оргазъм половия акт, когато и с когото да го правят. Докато при жените по-скоро става  с обичан човек, изобщо с чувства и психически комфорт. Та точно това беше неговото заключение - не самия секс, а по-скоро желанието и наличието на любим човек, с когото да го правим.

Общи условия

Активация на акаунт