Наследство

  • 2 919
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2
Здравейте! Преди 6 месеца почина баба, а преди 2 години дядо(по бащина линия). След смъртта на дядо, помня, че баща ми, чичо ми и баба трябваше да ходят да се подписват за последната му пенсия. След  смъртта на дядо(майчина линия(вдовец)) леля изпрати на майка ми пълномощно за да не се разкарва тя и така майка оправяше документацията. Сега 6 месеца след смъртта на баба никой не е търсил баща ми за нищо. Дори за подпис. Чичо ми живее в апартамента на баба и дядо. Винаги сме знаели, че ще е за него,защото ние имаме друг. Има и други имоти и не знаем за кой остават. Баща ми не иска да говори с чичо ми, защото ще излезе, че го интересува имота и бърза да дели, а не е така. Днес се замислих и не знам дали е възможно, но ако има ръчно завещание и всичко е предписано на чичо, възможно ли е да не извикат баща ми защото не фигурира в него? Баба и дядо имаха със сигурност спестени пари за погребение, както правят повечето възрастни хора. Не трябва ли наследниците да отидат в банката заедно или ако чичо е имал пълномощно от баба няма нужда от брат си? Как мога да разбера на кой е завещано всичко и дали е завещано изобщо нещо на някой? Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 5 975
Консултирайте се с адвокат. Доколкото знам, банките веднага получават информация и пълномощното вече не важи. Знам за случай, в който в рамките на часове блокират дебитна карта на починал. За да се изтеглят останалите пари отидоха всички наследници.

# 2
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Днес се замислих и не знам дали е възможно, но ако има ръчно завещание и всичко е предписано на чичо, възможно ли е да не извикат баща ми защото не фигурира в него? Баба и дядо имаха със сигурност спестени пари за погребение, както правят повечето възрастни хора. Не трябва ли наследниците да отидат в банката заедно или ако чичо е имал пълномощно от баба няма нужда от брат си? Как мога да разбера на кой е завещано всичко и дали е завещано изобщо нещо на някой? Благодаря ви!

Ако има завещание, нотариусът, пред когото е подписано, трябва да извика всички преки наследници и да го прочете, независимо дали всеки наследник ще получи нещо.

Невинаги блокират дебитната карта на починал. В такъв случай този, който знае кода, може да изтегли от банкомат парите. Знам го от собствен опит.

Ако картата е блокирана веднага, всички наследници трябва да отидат, за да получат парите на починалия. Чичо Ви има нужда от брат си, разбира се, в този случай, независимо от пълномощното от баба Ви. Наследници на дядо Ви са баба Ви, баща Ви и чичо Ви.

Най-добре е да се консултирате с адвокат.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 498
От страх да не помисли брат му, че се интересува само от наследството, има вариант баща ти вече да го е изгубил. За придобиване на имот по наследство се подава декларация в 6-месечен срок от откриването на наследството. Дори и да има завещание, баща ти има право на запазена част. Възможно е брат му да се е възползвал от притесненията на баща ти. Завещание не се отваря без присъствието на всички наследници.
Нека баща ти говори с брат си и да се опита да разрешат всичко с разбирателство. Ако не успеят, обърнете се към адвокат.

# 4
  • Мнения: X
Ако родителите приживе са прехвърлили/"продали"  всичко на единия си син, като покупко-продажба, да, напълно е възможно чичото да е собственик на всичко.В такъв случай няма нужда от подписа на баща ви.
Не знам дали продажба може да се оспори от останалите наследници, все пак това не е завещание.

# 5
  • Мнения: 13 800
... Ако има завещание, нотариусът, пред когото е подписано, трябва да извика всички преки наследници и да го прочете, независимо дали всеки наследник ще получи нещо.
Къде това? У нас? За пръв път чувам за подобна практика у нас!

Доколкото разбирам, момичето се интересува от евентуални спестявания и други имоти, не за апартамента, който отдавна е бил договорен за чичото.
За парите в банката (ако има) трябва и двамата братя да отидат на място.
За другите имоти - да се съберат, говорят и разберат.
Извадете документ за наследници в общината. Може точно ваденето на този документ да се използва като повод да се повдигне въпроса за разпределяне на наследството пред чичото. А като разберете как стоят нещата и не ви устройва, тогава ще търсите решение с адвокат. Стига да си заслужава наистина!

# 6
  • Мнения: X
Баща ви не е дете, отдавна е трябвало да се размърда и юридическите подробности да се оправят. Затваряне на банкови сметки, евентуални застраховки, декларации пред данъчни за имотите и т.н. За някои неща има и срокове/глоби. И пак вие питате по форуми вместо той да се държи като възрастен и да говори с брат си да си оправят административните бакии...

# 7
  • Мнения: X
Типично българско, забатачване.
Чест прави на автора, че търси някакви отговори. Тази история се повтаря постоянно. Сигурно е че завещание няма. Тая работа струва пари. Отделно хората живеят в имоти на баби и дядовци, с поколения не се интересуват от собствеността, партиди за ток, вода. Водят се на хора дето от тридесет години са си отишли. Просто е страшно.

 

# 8
  • Мнения: 5 975
Завещание може да се напише и собственоръчно, ръкописно и да се съхранява или в дома, или да се повери на доверен човек. Това във връзка с твърдението, че струва пари.
Ако братята са в добри отношения, да се съберат и да обсъдят-това на мен, това на теб. Но ако чичото се е грижил за възрастните, а бащата не /дори и по уважителни причини/ морално нещата стоят по друг начин.

# 9
  • Мнения: X
Собственоръчно написано завещание,

Ти в коя България живееш?

Не е в тази в която ние живеем.

# 10
  • Мнения: 13 800
Какво точно те смущава?

# 11
  • Мнения: 5 975
Преди да се чудите кой къде живее, попрочетете малко в източниците. В нета много.

# 12
  • София
  • Мнения: 16 120
Ако родителите приживе са прехвърлили/"продали"  всичко на единия си син, като покупко-продажба, да, напълно е възможно чичото да е собственик на всичко.В такъв случай няма нужда от подписа на баща ви.
Не знам дали продажба може да се оспори от останалите наследници, все пак това не е завещание.



Да, оспорва се. Трябва да се докаже, че купувача не е превел по банков път пари на продавача. С банкови извлечения по сметките на продавача става бързо.С добър адвокат сделката се обявява за нищожна. Това е за имоти с цена над 10 000 лв. За по-евтините може да се плати в брой.

# 13
  • Мнения: X
Аз си мисля, че може би нещата са забатачени още от смъртта на дядото. Още тогава бащата на авторката би трябвало да е наследил 1/8 от недвижимото имущество като наследник на баща си. Липсва информация за подадени данъчни декларации, кой плаща данъците на имотите през това време? След смъртта на бабата всичко се доподеля и двамата братя (ако няма други братя и сестри) наследяват до 1/2, т.е. всеки става собственик на 1/2 част. При такава ниска юридическа култура ме съмнява да има някакви завещания, евентуално нещо приживе да е уредено с дарения, прехвърляния, договор за издръжка и гледане... Наследници трябва да са бащата на авторката и брат му. Явно много филми се гледат и се очаква като по ТВ адвокатът да ги извика като богати наследници в САЩ и да чете завещание от типа на "На Иван давам къщата на село, а на Петкан давам колата си". Само че сме в България и никой няма да ви търси и да ви се обажда, трябва сами да си оправяте нещата. Първата стъпка е взимането на Удостоверение за наследници от общината по постоянен адрес на починалата.

# 14
  • Мнения: 13 800
... Чичо ми живее в апартамента на баба и дядо. Винаги сме знаели, че ще е за него, защото ние имаме друг.
Явно апартаментът още приживе на дядото и бабата е прехвърлен, продаден и въобще уговорен за чичото! Дали защото е живял с тях и той ги е гледал, дали защото другият син си има жилище, което може пак от бабата и дядото да е купувано... Какво има тепърва да го делят.
Ако има други имоти или пари, да говорят двамата братя и се разберат.
Направи ми впечатление коментарът, че възрастните сигурно са имали заделени пари за погребение... И да са имали, нали са изхарчени по предназначение! Дори и да не са изхарчили точно тях, нали чичото отнякъде е взел и дал парите. Явно чичото, щом бащата с нищо не е наясно.

# 15
  • Испания
  • Мнения: 37 503

Пише в първия пост.

Има и други имоти и не знаем за кой остават.

# 16
  • Мнения: 1 051
Много време е чакал баща ви за разговор. Qrуе писала преди мене ви е дала вероятни наследствени квоти. Откак дядо ви е починал кой плаща данъците на имота. Декларирали ли сте в общината в местни данъци.

# 17
  • Мнения: 2
Отношенията между баща ми и чичо ми не са лоши, но не са й блестящи. Споменах парите за погребение, не защото трябва да се делят, те са си за погребение, а защото не знам как са изтеглени без двамата наследници да се подпишат. Точно защото не искам нещата да се забатачват прекалено много, искам да се знае точно кое за кой е. Дори всичко да е предписано на чичо(според мен има договор за доглеждане) , няма да оспорваме, но и от двете страни е мълчание. Никой не пита и никой не казва нищо. Снощи си поговорихме с баща ми и той каза, че ще говори с брат си. С времето става много трудно доказване, делене и т.н. Благодаря на всички, че се включихте.

# 18
  • Мнения: 2 600
Значи да ти дам тласък - по точно да дадеш ТИ тласък на баща си, че да не си удряш после главата в стената. Аз съм в точно същото положение като тебе, но в краен стадий, където имуществото на бабиерите не е декларирано никъде като наследено /не го намирам в имотния регистър/, чичото си живее там. Но се сетих да проверя в тоя регистър като последна глупачка, чак като ми пристигна ЗА ПЪРВИ път писмо от общината, че трябва да плащаме трицифрена сума лихви и данъци за миниатюрно дялче от имота. Защо не са пристигали писма през последните 15 г.? Никой не може да каже и никой в съответната данъчна служба не носи отговорност. Виновен е само баща ми, а дълговете ще ги плащам аз, докато чичото си живее на воля там. Онзи помияр само си ползва "нашата" част, без да я купи и без да плаща данъците. 
Уредете си нещата, за да избегнете да плащате като попове за нещо, което нямате и няма и да имате. 

# 19
  • Мнения: 777
Къде мога да намеря този имотен регистър[/i]

# 20
# 21
  • Мнения: 777
Благодаря за информацията.Имам следния казус.През 1996 братовчедка на майка ми пише завещание за полвината си апартамент на мене.Мъжът и и тя нямат деца.Тя и той умират но никой не ми се е обадил за завещанието като имам входящ номер от него. Въпросът ми е как да проверя дали е валидно завещанието защото приживе тя може да го е променила защото има някакви плененници.До колкото знам в апартамента вече живеят други хора.

# 22
  • Испания
  • Мнения: 37 503
като имам входящ номер от него. Въпросът ми е как да проверя дали е валидно завещанието

Трябва да провериш там, откъдето е издаден входящият номер.

# 23
  • София
  • Мнения: 24 839
Значи да ти дам тласък - по точно да дадеш ТИ тласък на баща си, че да не си удряш после главата в стената. Аз съм в точно същото положение като тебе, но в краен стадий, където имуществото на бабиерите не е декларирано никъде като наследено /не го намирам в имотния регистър/, чичото си живее там. Но се сетих да проверя в тоя регистър като последна глупачка, чак като ми пристигна ЗА ПЪРВИ път писмо от общината, че трябва да плащаме трицифрена сума лихви и данъци за миниатюрно дялче от имота. Защо не са пристигали писма през последните 15 г.? Никой не може да каже и никой в съответната данъчна служба не носи отговорност. Виновен е само баща ми, а дълговете ще ги плащам аз, докато чичото си живее на воля там. Онзи помияр само си ползва "нашата" част, без да я купи и без да плаща данъците. 
Уредете си нещата, за да избегнете да плащате като попове за нещо, което нямате и няма и да имате. 

Позволявам си да дам съвет- тези проблеми се решават от човек, който е на "ти" със законодателството.
Има начини на приемане на наследство, има давностни срокове, има възможности за придобиване на чужда собственост по давност, както и куп други неща.

# 24
  • Мнения: 1 051
more789, търсите нотариуса, при когото е подписано заврщанието. Ако той вече не практикува, отивате в нотариалната камара по местоживеене.

# 25
# 26
  • Мнения: 777
Благодаря за съветите.За уточнение имам и входящ номер.Къде с този номер да отида за да проверя все пак е от1996г.Извинявам се че може би питам едно и също но не съм специалист в тази област.

# 27
  • София
  • Мнения: 16 120
Отговорено ти е няколко поста по-горе.

# 28
  • Мнения: 1 051
https://notary-chamber.bg/


Търсете нотариуса или регионалната колегия на нотариалната камара

# 29
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 400
Консултирайте се с адвокат. Доколкото знам, банките веднага получават информация и пълномощното вече не важи. Знам за случай, в който в рамките на часове блокират дебитна карта на починал. За да се изтеглят останалите пари отидоха всички наследници.

Ъхъ,много ми е интересно как става така,че банката за 1 ден е уведомена,че даден клиент е починал Confounded

На един колега,който почина съвсем неочаквано от инфаркт за часове на следващия ден звъннали на жена му от банката да я извикат да заповяда да дискутирали как ще става погасяването по кредита и тя им казала,не може ли да изчакате поне да го погребе ?! Open Mouth

Та много ми е интересно с тази част по оповестяването на банките за починал длъжник  Thinking

Последна редакция: нд, 04 авг 2019, 21:17 от teddynm

# 30
  • Испания
  • Мнения: 37 503


Та много ми е интересно с тази част по оповестяването на банките за починал длъжник  Thinking


И питаш тук?

Преди две години почина татко. Повече от година след това можеше да се теглят пари /през банкомат/ от банковата му сметка.

Миналата година почина свекърва ми. На втория ден вече не можеше да се теглят пари от сметката ѝ.

В първия случай става въпрос за София, във втория - за провинцията.

# 31
  • Мнения: 5 975
Не се заяждам, ама защо да не пита тук? Ако няма познат, работещ в банка.

# 32
  • Мнения: 1 308
Никой автоматично не оповестява банките. Ако някой наследник е ходил за справка е друга работа. Завещанието не може да лиши изцяло пряк наследник от дела му.

# 33
  • Мнения: 5 975
Не зная как става, но е факт, че в малък град картата на починал  беше блокирана за ден или два. Преди много години пък свекър ми
придружаваше свой болен братовчед в болница. Имаше ключ от апартамента му, за да взима дрехи и каквото трябва. Е, братовчедът почина и докато се уредят формалностите, апартаментът беше запечатан без възможност за достъп. Нямаше наследници по смисъла на закона, нито завещание. Загадка беше това светкавично реагиране.

Общи условия

Активация на акаунт