Захранване - въпроси и отговори - тема 6

  • 29 105
  • 756
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 988
Става въпрос за пюрето през колко време да е,че нали целта е след него да не кърмя,а само през останалото време.

# 451
  • Мнения: 505
Жълтъка се въвежда, като се започва с трошички и постопено до достигане та 1/4. Редува се ден месо ден жълтък.

Борислава не е задължително 3-4 пауза да е между храненията. Като е гладно си му давай да яде. На моята принцеса й давах да суче след всяко твърдо хранене докато  сама се отказа. Можеш да даваш плод между храненията. При нас има моменти при които е гладна след 2 часа и моменти да яде чак след 4 часа. Води се по детето с времето само ще си създаде режим. Сега е време за запознаване с храната.

Последна редакция: вт, 26 ное 2019, 14:17 от ♡~☆~z~☆~♡

# 452
  • Мнения: 68
Ние сме почти на осем месеца и имаме три заместени хранения, всичко зависи от кога е започнато захранването. Аз захраних на 4 и половина месеца. А за жълтъка започнах направо с 1/4 през ден.

# 453
  • Sofia
  • Мнения: 1 060
Благодаря ви 🤗

# 454
  • Мнения: 46 537
Това с жълтъка така и не го намерих за нужно при малко бебе, запознавано с много нови храни. Дадох някъде към година и половина, директно със заливка на мусака.

# 455
  • Мнения: 988
Благодаря.Мен ме притеснява да не му разширя стомаха,че яде много,че няма да го оставя гладен е ясно.Проблема е,че изяжда 200 грама зеленчук с месо,50-100 грама някакъв плод и след час и нещо,максимум 2 иска да си цока и това само за едно хранене.
И аз го захранвам с жълтък,нали много слушам педиатърката,като нямах много време да се ровя в интернет и каквото каже това правя.Та тия дни моя си ляга късно и спи и през деня,та се поровя малко и някаква информация си набавям.Добре,че за месото се сетих да питам едно момиче,че аз бях въвела 2 зеленчука и толкоз,а педиатърката ме съветваше да давам вече месото,та се помотах месец с това месо,сега ми даде зор за жълтъка и го въведох и него...иии да изглежда ми ненужно в момента...

# 456
  • Мнения: 46 537
Нормално е, до 1 г. млякото си е основната им храна. Може да намалиш твърдата, ако ти се струва много. Например плода да е отделно хранене, не като десерт на основното.
Моето също омиташе огромни количества до 3 г., след това стана нормално Grinning

# 457
  • Мнения: 844
За жълтъка знам, че е важен, защото особено кърмените деца са по-склонни към желязо-дефицитна анемия. Не съм имала съмнение дали да го въвеждам

# 458
  • Мнения: 46 537
В количествата, в които се дава, няма как да има какъвто и да е ефект, прекалено малко е, а и тялото не е готово все още за обработката му. Единствено като алерген може да се прояви.
За анемията най-много помага млякото, то е единственото, което се усвоява пълноценно до 1 г. Т.е. колкото е повече твърдата храна, толкова по-голяма опасност от недостиг има.

За кърмени и на АМ - обратното откривам, че при тези на АМ е по-висок рискът, но според мен е индивидуално. При дъщеря ми (АМ) не е имало проблем, стойностите ѝ бяха ок. С месо захраних в 9 месец. Но и то беше съвсем малък % (препоръчителния за този месец).

Която и схема да изберете за захранване, ако млякото да е на поискване, всичко ще е наред Simple Smile

# 459
  • Мнения: 505
Напротив жълтъка е много полезен. Едно яйце се равнява на 60гр висококачествено месо. На 6 месеца дъщеря ми беше с 90 хемоглобин (изцяло на кърма) след захранването на годинка беше 120.

Последна редакция: вт, 26 ное 2019, 18:48 от ♡~☆~z~☆~♡

# 460
  • Мнения: 46 537
На бебетата се дават трохички. Освен това доста по-късно започват да го усвояват като възрастните.
Хемоглобинът се променя през различните месеци, към годинка скача, 90 при 3-6 месеца е съвсем малко под границата, нищо страшно, просто тя е ниска:
Хемоглобин: g/L
< 1 седмица 154 - 240
1 седмица - 1 месец 127 - 187
1 - 3 месеца 92 - 150
3 - 6 месеца 101 - 129
6 - 12 месеца 107 - 131
1 - 3 години 108 - 128
3 - 6 години 111 - 143
6 - 14 години 118 - 150
> 14 години
момчета: 140 - 180
момичета: 120 - 169

Съветът ми не е да не дава жълтък, а да не се притеснява толкова в схемите, колко точно дни, през колко и т.н. Да си го дава, но да не лишава и от кърма/мляко, защото в момента само тя се усвоява пълноценно.

# 461
  • Мнения: 2 124
На бебетата се дават трохички. Освен това доста по-късно започват да го усвояват като възрастните.
Хемоглобинът се променя през различните месеци, към годинка скача, 90 при 3-6 месеца е съвсем малко под границата, нищо страшно, просто тя е ниска:
Хемоглобин: g/L
< 1 седмица 154 - 240
1 седмица - 1 месец 127 - 187
1 - 3 месеца 92 - 150
3 - 6 месеца 101 - 129
6 - 12 месеца 107 - 131
1 - 3 години 108 - 128
3 - 6 години 111 - 143
6 - 14 години 118 - 150
> 14 години
момчета: 140 - 180
момичета: 120 - 169

Съветът ми не е да не дава жълтък, а да не се притеснява толкова в схемите, колко точно дни, през колко и т.н. Да си го дава, но да не лишава и от кърма/мляко, защото в момента само тя се усвоява пълноценно.

В началото се дават трохички, постепенно се увеличава количеството до половин.
Важен е жълтъкът, поне аз не съм съгласна, че от него полза няма а евентуално потенциална вреда, прекалено категорично.

# 462
  • Мнения: 46 537
Може и да не е вярно, така ме е учила педиатърката Simple Smile цитирам по памет: захранването от 6 месеца до 1 г. е с цел привикване към твърдата храна, но млякото си е основната, от която набавя нужните вещества.
Иначе, както казах, въпреки че личният ми опит е перфектен хемоглобин без яйце, не съм против даването на жълтък Hands Plus1

# 463
  • Мнения: 96
Здравейте, педиатърката ми даде зелена светлина за глутена, но не ми даде съвет с какво да започна. На 8 месеца сме. Вие как го въведохте ?

# 464
  • Мнения: 68
Аз го въведох направо с попара със сиренце и масло за закуска.

Общи условия

Активация на акаунт