Имам нужда от помощ с болен роднина

  • 15 758
  • 580
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 18 717
Лия може да излезе на квартира и да остави бабата и вуйчото да си живеят в апартамента. Това е другия вариант. Все пак това са двама възрастни хора, а тя е млада и здрава.

Само не ми скачайте, че апартамента бил неин - може на документи да е неин, но реално е дошъл от майка й. Има огромна разлика. Иначе утре наистина и бабата ще трябва да бъде изгонена да не пречи...

# 31
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Въобще не става на въпрос да остава с него. Написала съм в първият си коментар от къде да започне.
В "нашето" Социално бяха много любезни и ми обасниха всичко подробно. В ТЕЛК-а също. Но при мен не се е налагало освидетелстване, направих си пълномощно и с него действах.
Отне ми около седмица да подготвя документите и за двете институции.

PureLove  Shocked Явно не си се грижила за такъв човек щом това ти е мнението.
Аз съм гледала двама. Един Човек и едно подобие такова. Около две години и двете. Баба ми правеше всичко възможно да ме облекчи в грижите по нея, винаги с блага дума, с благодарност...Другото ме смачка и ме уби психически. Не заслужаваше грам внимание и грижа но аз нали имам съвест, как така ще оставя жив човек да умре. "Човек", които дори собствените му деца не искат да чуват и виждат... И трябваше да жертвам себе си заради такъв човек? Даааа, ей сега. Така е в животът, каквото дадеш това и ще получиш.
Авторката да не допуска моята грешка  Praynig

# 32
  • Мнения: 2 516
Дали сериозно я съветвате да отстъпи собственото си жилище и да отиде на квартира? Този роднина, който е тровил живота на майка ѝ...и питате за нейната воля?
Тези пари, които ще дава за квартира, може да ги дава на болногледачка. И пак - с какво тя е длъжна и това да прави? Тя ли е виновна за съдбата на човека, че да плаща? Достатъчно е направила за него досега.

# 33
  • Мнения: 7 406
Волята на майка й е била да прибере брат си. Волята на майка й била да й остави апартамента си. Значи може да получава, а не може да дава? Не става така.

# 34
  • Мнения: 2 516
Не е толкова просто. Тя си има личен живот. Цял живот ли да се грижи за него. Достатъчно е да намери къде да го настани.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 36 727
Защо да не става? Има пълното право да вземе всичко, което й е оставено и да не дава нищо, което не желае. Тя си решава.

И хич не удряйте по съвест, морал и прочие. Всеки различно ги вижда нещата. Не са еднакви за всички. Майка й е поела ангажимент, по своя воля. Не го е наложила на дъщеря си, нали? Оставила я е тя да си взима решенията. Момичето си каза какво иска. Правилно, грешно, нейна си работа.

# 36
  • Мнения: 25 712
А бабата защо няма жилище? Или въпросният апартамент е бил на бабата, която го е прехвърлила на дъщеря си, след което авторката го е наследила?
Има разлика от морална гледна точка дали ще изриташ някого от имот, който сам си придобил, или от неговия, па макар и бивш.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 36 727
Тя никъде не каза, че иска да изхвърли бабата. А имотът изобщо не е бил на чичото никога. Той е имал свой, пропилял го е.

# 38
  • Мнения: 2 516
Има разлика от морална гледна точка дали ще изриташ някого от имот, който сам си придобил, или от неговия, па макар и бивш.
И ще се промени ли мнението на дамите, че Лия е длъжна да се грижи за вуйчото, ако се окаже, че майка ѝ си го е купила с лични средства?

# 39
  • Мнения: 25 712
Тя никъде не каза, че иска да изхвърли бабата.

Тя може да не иска, но бабата ще откаже да се раздели с него. Такива са майките, особено когато децата им имат някакви проблеми – чувстват се отговорни и се грижат за тях до последно. Пък ако ще и на 100 години да станат...

# 40
  • Сф
  • Мнения: 10 693
Бабата се грижи за сина си.На 91.Лия и нея ли ще гони? Очевидно бабата тегли тегобата и няма да иска да се отдели от сина си.Майка е.Нея къде ще я пращаме?Скоро и тя може да има нужда от помощ

# 41
  • Варна
  • Мнения: 36 727
Сигурно си права. Но бабет ги доближава тия години, а и грижите по огромен мъж не я щадят. Авторката добре се е замислила за проблема отрано, особено щом е категорична, че не желае да поема щафетата.

# 42
  • Мнения: 4 795
Бабата няма ли си собствено жилище, в което да отидат със сина си?
Ситуацията е много неприятна, а в старческите домове( поне държавните такива) наистина настаняването е трудно и се чака доста.
Има вариант за насилствено освидетелстване и да го приберат в лудница, но мисля че пак е временно и ги пускат след известно време, което пак не решава твоя проблем.
Ако бабата има свой имот , в който да се преместят и евентуално чрез дарение на този имот се намери кой да се грижи за вуйчото може и да стане.
По селата съм чувала за подобни, хора без роднини си отстъпват имота при уговорката, че ще се грижата за тях.

# 43
  • Мнения: 21 581
Лия, първо стартирай процедура за осъвременяване на ТЕЛК. За целта искай от личния лекар освен другите документи и зелен талон за домашно посещение. После подай бързо документите и докато чакаш да мине комисията иди в дирекция "Социално подпомагане" в твоя град и питай какво може да се направи. Вземи си тефтер и химикал, ако трябва да си записваш - процедурите за човек, който не се е сблъсквал с тях досега, звучат много сложно.
Направи всичко по силите си да го настаниш в дом. Успех.


Връщам дискусията по същество.
Момичето е на 23, студентка с кредити. Скоро ще дойде време да се погрижи и за баба си. Няма капацитет да го направи, аз не знам и колко от тук пишещите имат, да се погрижи за над 90 годишна баба и 200 килограмов лежащ мъж.
В някои моменти просто решението е човека  да бъде настанен в дом и това е такъв случай. Докато чакаш за настаняването попитай имате ли към Социални грижи домашен патронаж, да им носят храна, може и да идва някой да чисти, виж на какво имат право.
Действай.

# 44
  • София
  • Мнения: 17 851
Първоначално ми стана криво и мислех, че авторката е в много неизгодно положение. Тя е, но малко ме подразни с изказа си "искам го вън от МОЯ дом".
Не е твой дом, някой се е трудил, за да го придобие и трябва да си благодарна. И що баба ти живее с вас, най- вероятно този някой е тя, а не ти, нито покойната ти майка, която го е приютила в дома СИ.

Общи условия

Активация на акаунт