Организиране на семейния бюджет

  • 33 981
  • 633
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 40 931
Има и други - акции, облигации (не български, разбира се), инвестиционно злато...
Златото се оказа "златна мина" последната година Grinning

https://tavex.bg/megdunarodni-pazari-valuti-zlato/

# 466
  • Мнения: X
...ако има такива средства, но поне аз разбирам, че тя говори по -скоро за купуване с ипотека и покриването й с евентуалния наем.
Зависи от условията по ипотеката и от размера на кредита, но в дългосрочен план пак е удачно решение. Ако човек е млад, когато жилището бъде изплатено на практика от наемателите му, на по-стари години ще разполага с имот, от който може да получава допълнителни доходи или да си плати старческия дом, примерно.

# 467
  • Мнения: 4 572
Освен ако... много "ако". Откъм доходност, и то доста мързелива, съм напълно доволна от взаимния фонд, в който по предложение на банката ми отиват всеки месец едни пари. Не са много, но се трупат, не ги мисля, доста повече носят от депозит. Вярно, преди няколко месеца мислех да сложа нещо във фонд за инвестиции в злато, щях да имам повече, но здраве да е. Ако отворите линка на Черна станция, ще видите една доста добра доходност.
Преди да сте ни нападнали - и това е семеен бюджет. Поне в развитите държави е обичайно голяма част от семейните спестявания да са инвестиции, а не просто пари в банка.

# 468
  • София
  • Мнения: 38 515
В развитите държави - да. Но тук има или трудно достъпни чуждестранни инвестиционни фондове или нашите /като един дето се рекламира тука/, които смърдят.

# 469
  • Мнения: 40 931
И защо да са труднодостъпни чуждите? Е, не върви да отидеш на такава инвестиция с 5 000 или10 000 лева, но си е алтернатива на апартамента за хората с достатъчно свободни пари, които няма да им трябват поне 5 години.

# 470
  • София
  • Мнения: 38 515
Ами не става да цъкнеш някакъв сайт и да си вложиш парите. Или да отидеш в офис. Процедурата е някаква сложна.

# 471
  • Мнения: 40 931
Ами не става да цъкнеш някакъв сайт и да си вложиш парите. Или да отидеш в офис. Процедурата е някаква сложна.

То щото да купиш апартамент е като да напазаруваш в магазина Mr. Green

# 472
  • Мнения: 4 577
Ами не става да цъкнеш някакъв сайт и да си вложиш парите. Или да отидеш в офис. Процедурата е някаква сложна.
Абсолютно нищо сложно няма, пък и минималните суми обикновено са нещо от сорта на 50-100 лв.По-бързо е от откриването на депозит. Например, Експресбанк и Булбанк продават фондове Амунди - най-големите в Европа, Райфайзенбанк и ОББ също имат чуждестранни фондове с добър рейтинг. Предлагат се и спестовни планове от същите банки, с които можеш да заделяш автоматично от заплата и съвсем малки суми.   Но, разбира се, не може да се очаква, че фондовете вървят постоянно нагоре. При тях идеята е парите да се инвестират дългосрочно и да се подбере подходящ момент за излизане. Не става с пари, които си планувал точно за момента Х, даже този момент да е след 7-8 години (Например за образование). От предишната криза досега трендът е все нагоре с леки спадове и плато последните  1-2 години, като цикличност се очаква да има скоро движение надолу, но като цяло в дългосрочен план изпреварват инфлацията. Моите инвестиции от 2014 са с над 10% среден ръст, а аз не съм много рисков играч. Но следващите 5 години може да е точно обратното.

# 473
  • София
  • Мнения: 17 775
В България не е такъв манталитетът на мнозинството. Под "инвестиция" се разбира "инвестирам в айфон", инвестирам за почивка (ъъъ, 5-6 месеца) и разбира се "инвестирам в имоти", което е вид инвестиция, но далеч не е за всеки селчо, видял се в малко пари.

Та така с инвестиционната дейност сред българското население. Ни пари имаме, ни финансова кулура. А тези с малко повече пари ги пръскат по коли и фусти, щото.. yolo. Не че няма краткосрочни инвестиции, ама аз лично разбирам едни 10г.

# 474
  • София
  • Мнения: 3 160
Реално имате ли доходност от взаимните фондове? Примерно за последната година - 2 как се движат нещата? Не знам защо, но съм доста недоверчива към тях. Единствено ЕТФ ми се струват безпристрастни.

Ние от около година инвестираме в P2P платформа, адски лесно е, а доходността засега е доста добра.

# 475
  • София
  • Мнения: 16 038
Не съм инвестирала в ИФ, но близки го направиха. Държаха речи колко е изгодно дългосрочно.
Ми засега са на ниво срочен влог.
Иначе е лесно - от банките звънят, ухажват, канят и обясняват колко е изгодно.
Аз съм вложила малка сума в инвестиционен посредник - търгувам си сама на световните борси с минимума за определени  инструменти докато бъхтя на работа. Ами доволна съм, изкарвам по още 1 надница, тегля си сумите седмично.  Не искам да съм лакома.

# 476
  • София
  • Мнения: 2 298
Като заговорихме за инвестиции във финансови инструменти (акции, облигации, дялове в инвестиционни фондове, сделки с криптоактиви, всякакви деривати), трябва много да се внимава с кого се сключва договор. Има доста измамници, и български и чуждестранни, които се представят успешно за лицензирани инвестиционни посредници. Особено много започнаха да стават измамните платформи за онлайн търговия с финансови инструменти. Хората инвестират предпазливо малки суми, виждат, че печелят, докато не се излъжат да преведат някоя голяма сума. Тогава за тях всичко приключва и остават с една голяма загуба. Затова внимателно трябва да се проучи дали става въпрос за лицензирано дружество. Информация за лицензираните дружества има на сайтовете на надзорните органи в съответните държави. Има информация и за нелицензираните, но далеч не всички са включени в тези "черни" списъци, особено напоследък никнат като гъби с този доказано високодоходен "бизнес".

# 477
  • София
  • Мнения: 16 038
Елементарно е да се провери в КФН дали ИП има лиценз за България. Но Ганю се мята на разни руски, австралийски брокери или колегите им от Суматра, о-в Ман или Гърнси  или подобни. Обяснението на Ганю е, че ако спечели при бълг. ИП ще трябва да декларира печалба и да плати ДОД. А екзотичните не са регулирани в ЕС, значи няма да го обадят.
То няма и за какво - нали са му гепили паричките.  Party

# 478
  • Мнения: X
Нар,

В тези платформи не се търгува с акции, това за договори за разлика. Естествено е пълна набутвация, първо щото утре платформата фалира и акаунта ти го закриват, търси после КФН и т.н.  Второ самата платформа манипулира сделките, пари не можеш да спечелиш, нещо от рода на борса за залагания, когато срещу твоя залог никой не заложи, той може да спечели, но никой не се е обзаложил с теб. Накрая се получава така че се намира кой да се обзаложил с теб само като твоя залог губи.
 При търговията с акции, има не малки комисионни, затова не е изгодно да се продава и купува често.

# 479
  • София
  • Мнения: 2 298
Tropssy, в тези платформи се предлага търговия с всичко - бинарни опции, криптовалути и други криптоактиви, включително и с акции, и то на световноизвестни публични дружества.
Но просто няма сделки. В началото се симулират сделки, дават се извлечения от сметката за търговия с фалшиви записи на сделки и фалшиви печалби, за да се закачи човека на въдицата и вкара много пари. За търговия с договори за разлика не е необходимо да се вкарат много пари, тези сделки са за дребни играчи, които се възползват от сделки с ливъридж, изискващи минимални инвестиции. Никой за такава търговия няма да вкара стотици хиляди, но за акции на високотехнологична компания или авиопревозвач например, или друг печеливш бизнес се хващат на въдицата, особено като им се обещае доходност от над 20 % за няколко месеца.
Понятие "фалит на платформа" няма, може да бъде закрита, ако фалира дружеството, което я оперира легално, или ако измамника, който я е използвал е решил, че е време да се покрие от измамените от него жертви, или с действия  на надзорен орган, когато е възможно, за да се ограничи ефекта на измамата.
Да, има случаи на инвестиционни посредници, които със специални програми в софтуера успяват да доведат сделките с валутни двойки и договорите за разлики до загуби, но това го правят лицензирани посредници, и обясненията ти за залозите не са точни. При измамниците, за които говоря, както неколкократно подчертах, въобще няма сделки.
Ето тук има информация за една такава престъпна група, може би от най-добрите в "бизнеса",  може да се види как са действали и с какви финансови инструменти са предлагали търговия, въпреки неточностите в превода на български :
https://www.mediapool.bg/valkat-ot-sofiya-e-sred-liderite-v-mezh … o-news290402.html
Aisha, за съжаление не винаги е толкова елементарна проверката. Има измамници, които успяват да заблудят хората, че са конкретен лицензиран инвестиционен посредник, и да му се провери лиценза - има го. Има естествено признаци, че не са тези, за които се представят, но хората без опит не могат да ги забележат.

Последна редакция: сб, 28 сеп 2019, 00:32 от nati_nat

Общи условия

Активация на акаунт