Организиране на семейния бюджет

  • 33 915
  • 633
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3
Вече съм спокойна, не само аз смятам всеки месец с  EXEL. Grinning Сега сериозно. Опитваме се да спестяваме, ако се случи непредвиден разход или почивка, да има от къде да "вземем". В края на всеки месец оглеждам наличното в къщи и прогнозно залагам неща, които ще трябва да се купят през месеца. Отделно от това в началото на всяка година сядаме с моя мъж да си поговорим какви цели си залагаме за изпълнение / почивка, ремонт, подмяна на домакинсли уред или обзавеждане/. Определили сме 400лв. за храна месечно, за двама. Не се лишаваме, но понякога е сложно с мъж не ядящ никакви манджи / ориз и картофи, варивасъщо/ , но все пак се получава. Аз съм за ежедневното пазаруване , така се избягват излишните покупки, а и не се хвърля храна. Определила съм нещо като дневен бюджет за храна и така успявам да вляза в ритъм. Битовата химия я купувам паралелен внос и на големи опаковки, по-евтино излиза, без да се прави компромис с качеството. В края на всяко лято купувам червени и зелени чушки, които почиствам и замразявам, за да има 3-4 пъти да напълня, слагам и 1-2кг зелен боб. Месо не замразявам. На пролет и есен отделяме и пари за дрехи и обувки. Имаме котка, не пестим за нея и успяваме да се вместим в 50лв. месечно за нейните нужди, отново с големи пакети без компромис за качеството. В общи линии не е сложно, стига човек да има дисциплина, особено с моите широки пръсти. Плащаме всички сметки навреме, не чакаме да се натрупат. За всеки от нас отделяме джобни. Каквото остане в другата сметка за спестяване.
Извинявай,ако не те затруднява били споделила таблицата си на ексел,защото се опитвам няколко пъти да пиша на ексел,но без успех

# 91
  • Мнения: 54 398
Таблицата си я правиш ти. Както си решиш.
Аз не нанасям всеки артикул, а само касов бон, обаче ако в сметката има хранителни и нехранителни, ги разделям. Така искам, да знам по отделно.
Имам си един работен шийт, после прехвърлям по графите.

# 92
  • Мнения: 28 447
Боже, направо ви завиждам  че имате време и нерви да нанасяне таблици! С какво ви помага това? Реално по добре ли разпределяте парите така!

# 93
  • Мнения: 2 583
Боже, направо ви завиждам  че имате време и нерви да нанасяне таблици! С какво ви помага това? Реално по добре ли разпределяте парите така!

При мен да. По-добре се разпределят, виждам кои са ми излишни харчове, особено като видя каква сума съм дала за "глупости".
Още нещо полезно на това да се води бюджет е, че мога с "един клик" да проследя сметките си колко са били като сума назад във времето, ремонти по колата и други.
Аз ползвам приложение на телефона, което съм настроила да ми праща на пощата на определен период екселски файл. Така лесно и бързо въвеждам приходи и разходи, без да се налага да отделям специално време за това, има супер много категории, които мога да редактирам. Има графики ("питка" както и казвам аз🤣) с които нагледно виждаш всичко. Много ми е удобно. Ето това е:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.realbyteapps.moneymanagerfree

# 94
  • Мнения: 28 447
Че аз и без таблица си знам за кои глупости давам безмислено пари, анализирам ги и ги ограничавам! Е не винаги успявам да ги огранича, понякога пак се подхлъзвам по старите навици!

# 95
  • София
  • Мнения: 853
Много ми е удобно с Ексел.  Моят мъж не е прахосник, но преди да започна да водя сметките за месец не му излизаха 600лв. От както смятаме, знам къде е отишла всяла стотинка. С капеството на храната не правя компромис. На промоция купувам само битова химия, тоалетна хартия и кафе. Не съм стисната, но си правя статистика за някои неща, та дори и колко е поскъпнално нещо. Що се отнася до дрехите, пълна скръб. Признавам си, че много трудно си купувам дрехи и обувки, всичко ми е някак еднакви и все парцаливи. Докато работех по банките / от месец съм безработна/ облеклото си го купувахме ние, за наша сметка т.е нямаше униформа но изискваха определен дрескод, който да е сходен с на другите колеги от офиса, та за там - Орсей и Дика.

# 96
  • Мнения: 2 170
При нас  също няма униформи, но се изисква облеклото да е съобразено със съответния дрес код.
При нас е черен панталон или сини дънки + бяла риза или блуза , но не  потник/тениска- за частта от колеги , за която отговарям , за нас пък е малко по-различно.
За жалост отказват да осигурят униформи, само за събития , но те не съответстват на това в офиса и аз не мога да накарам половината колеги да се облекат подходящо, въпреки че не смятам дрес кода ни за непостижим.
Давам и пример...колежка се появява най-редовно с риза с избродирани кученца на нея , скъсани дънки с прекалено големи кръпки или пък на големи точки , което не е допустимо за позицията ѝ.

При нас воденето на екселски таблици е най-ефективно. Нито аз , нито мъжа ми сме широкопръсти , обикновено харчим най-много пари за почивки/екскурзии, висок клас техника за вкъщи, обновяване по имотите ни, детето, здравни услуги, обувки, матраци....

Нана , тези очила наистина са безумно скъпи! Имате ли здравна застраховка от работата? Ако да , е доста вероятно да ти ги покрие поне частично. Колежка така направи и ѝ ги покриха.

Последна редакция: ср, 21 авг 2019, 23:54 от AlexM1590

# 97
  • Русе
  • Мнения: 293
Колкото и да се води отчет и да се пресмята всеки месец излиза по нещо "извънредно" и непредвидено.Satisfied

# 98
  • София
  • Мнения: 12 554
Нана , тези очила наистина са безумно скъпи! Имате ли здравна застраховка от работата? Ако да , е доста вероятно да ти ги покрие поне частично. Колежка така направи и ѝ ги покриха.

Не, нямаме такива екстри. За съжаление.
Но това са ми очите, затова няма как да правя компромиси.

# 99
  • Мнения: 5 384
Днес направих опит и описах от последните две седмици моите покупки. Не се сетих за нещо, което да е излишно или твърде скъпо, или пък глезотия. Наложи се да купувам добавки на раст.основа и лекарства, та те са скъпото...
Като ви чета за анализиране кое къде изтича и защо....аз тези анализи в главата си съм си ги направила и то още преди години...ММ залита по техника и ел.уреди, които аз ползвам два-три пъти( уред за палачинки, гофретник, чопър, блендер, сандвичаник, цитруспреса, кафемашини...), после ги прибираме в едни недостъпни за ръста ми шкафове и ето ти - музейни експонати. Моята вина е презапасяване с излишни гримове и козметика , че и парфюми, а и неща, свързани с хоби. Също и дрехи да дъщеря ми в изобилие... И повечето залежават... Та анализ в моята глава има. Това се сетих, като говорите за анализиране... Реших, че таблиците само ще ме спират да изпитам удовлетворение, а и вина ще се появи трайно. Sad

# 100
  • Мнения: 1 326
Колкото и да се води отчет и да се пресмята всеки месец излиза по нещо "извънредно" и непредвидено.Satisfied
Ами ние си имаме графа “непредвидени разходи“ - ремонт на нещо, някой се разболее, празници на познати и роднини и т.н...

# 101
  • Мнения: 28 447
Satisfied Аз не изпитвам вина за излишно похарчени пари, по скоро мисля и анализирам как да ги пренасоча за купуване на нещо полезно и наистина необходимо! Така през годините спрях да купувам всякаква ненужна козметика, ел. уреди, купища дрехи! Сега понякога пак ми се иска да купя някой гофретник или уред за кисело мляко, но веднага размислям и си казвам купила съм всички уреди, необходми за нашия начин на хранене. Нямама нужда от нищо допълнително! Същото и с козметиката, имам три качествени крема, скъпа спирала и скъпо червило, не ми трбва друго! Satisfied Вместо да купувам още излишни дрогериини боклуци мога да си позволя процедура на лицето при козметик....и така! Все още трудно се олганизраме да спестяваме настрани нещо, но и това ще стане!

# 102
  • Мнения: X
Всеки трябва да си намери начина за организиране на бюджета спрямо неговия мироглед, разбирания, темперамент и разбира се според чергата. На едни им е добре да водят бюджет постоянно, на други като мен по 6-7 месеца на 2-3 години за да видя изтичанията къде са, а някои наистина могат без бюджет. Тези които могат без бюджет реално са много малък %, повечето само си мислят че не им трябва. Но това че не правите бюджет нека на пръв поглед не ви заблуждава че добре се организирате и от там нямате нужда. Не случайно всяка фирма, организация, държава и др. си имат бюджет. Аз също не мислех че харчим за нещо излишно, бих се заклела дори, а нещо парите ми се струваха че бързо намаляха. Еми оказа се че кафето и обяда на работа на мен и ММ които никога не съм мислила за преразход а за нещо нормално, гълтаха неусетно 300 лева на месец за двамата. Козметиката ми която е ограничена за да е по-качествена.... уж..... се оказа и тя голямо перо. ММ все нещо глезеше колата, еми харесва му, но като видя реално какъв разход е се поспря. Като го видях черно на бяло..... Мисълта ми е че лично на мен това ми действа мотивиращо. Оказа се че месеца като мине помним само големите разходи, които на 99% са били оправдани, но малките суми които са много и не се помнят "обръщат колата"
Имам познати които подсъзнателно отказват да си правят бюджет, оплакват се, не знаят къде отиват парите, уж нищо не си купували, а накрая....., но самите те не искат да знаят, истината ги плаши, защото ще лъсне.
Оф топик: Нана явно проблема с очите е сериозен, не може ли лазерна корекция? Аз имам правена преди 22 години, астигматизма леко ми се върна но не е кой знае какво, дори не нося очила. Имах -6 на едното, -9 на другото с много силен астигматизъм. Дори тогава на тези години нямаше стъкла за мене и се наложи 4 години преди операцията да мина на твърди лещи.

# 103
  • Мнения: 40 854
Хайде сега, не можело. Може и без бюджет. Ние правихме статистика на разходите няколко месеца като младо семейство, пък спряхме, помеже нямаше смисъл, и от тогава насам, близо 25 години, се оправяме и без бюджет. Ако човек винаги има едно наум какво харчи спрямо какво може да си позволи не му трябва бюджет. Не ти трябва ексел за да видиш, че обядът с колеги в ресторантче гълта много пари, това се вижда и от първата сметка. И за глезотиите е така, но пък и без глезотии живее ли се? Вече колко ще са големи глезотиите и колко чести зависи от доходите, но като цяло с възрастта възможностите растат. Точно затова моят съвет към младите семейства е лека полека да вдигат стандарта си и така хем ще се вместват в бюджета, хем все ще им е хубаво, защото е доказано емпирично (от мен, някой може и научно да го е доказал), че радостта от парите идва от нарастването, а не от нивото. И ако направо скочиш на високо ниво хем се охарчваш непосилно, хем после няма накъде повече. Да вземем актуалното море - първо ходете на квартирка, после на хотел 3*, после 4*, после 5*, после чужбина... И така всеки нов скок ще носи нови емоции. А ако веднага се хвърлите на скъп курорт в чужбински 5* хотел после какво? Да не говорим, ако и кредит се вземе за това Mr. Green

# 104
  • София
  • Мнения: 19 249
Писах най-вече за офисдрехите на НМ, дори за мъже може да се сглоби костюм за без пари, с малко късмет да е останал определен номер.
ММ редовно забърсва от реалните им магазини памучни тениски и шорти по 5-10 лв. 
Детските им дрехи също са памучни. Само цветовете за момчета са доста ограничени.
След като една зимна рокля е подплатена, няма голямо значение естествена ли е, след като до кожата допира подплатата. Същото важи за сако и пола.
Но в реалните им магазини обикновено не са презентирани добре, особено при разпродажби. Затова пазарувам от сайта, там на снимка реално се вижда как стои дрехата.

Общи условия

Активация на акаунт