Организиране на семейния бюджет

  • 33 909
  • 633
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 229
За мен точно сайтовете са супер подвеждащи - снимката е барната, не се виждат неравни шевове, материята изглежда плътна и гладка, а като отидеш на живо - мизерен парцаляк. Confused Зара пък ме дразнят с калпавия подбор на модели, дрехите седят като на закачалка и изобщо не можеш да си го представиш върху тяло.

# 106
  • София
  • Мнения: 19 242
Да, Зара наистина имат странна представа за показване на дрехите. А иначе са с хубаво качество.

# 107
  • Белгия
  • Мнения: 511
И аз съм съгласна, че всеки сам трябва да прецени какъв тип организация му е най-подходящ.

Ще споделя и нашия план на действие спрямо финансите.
Първо, всички месечни доходи ни отиват в една сметка. От там се плащат ипотека, ток, вода, газ, телефон/интернет, (...) - това са едни и същи разходи всеки месец.
Второ, заделя се в друга карта по малко за плащанията, които се извършват веднъж годишно - застраховки и т.н.
Трето, заделя се бюджет за храна. Всяка седмица си измисляме какво ни се яде и купуваме само тези продукти.
Четврътро, остатъка се разделя на две и едната половина директно в спестявания, другата е за ежедневни малки разходи - шампоани, фризьор и т.н.Каквото остане накрая на месеца от ежедневните също отива в спестовна.

Два съвета които на мен лично много ми помагат при харченето на пари за не съвсем нужни ежедневни неща:
Колко работни часа струва това нещо - колко време работя за да изплатя тази дреха или джаджа или каквото и да е. Когато си отговоря на този въпрос по принцип вече знам дали искам нещо или не. Вторият въпрос е - имам ли наистина нужда от това нещо или е някаква дрънкулка или дреха, които просто ми хващат окото, но реално не ми трябват. Откакто си задавам тези въпроси чувствително се повиши процента на пари които отиват в спрестовната сметка.

А най-най-най-най ценният съвет който съм получила относно парите е:
Никога не взимай финансов съвет от човек в по-лошо финансово състояние от теб. (Или такова което не е идеалното състояние за теб).
Това за мен директно изключи половината рода, много тарикати-познати и т.н.

Също така, да се избягват заеми (освен за инзвънредни случаи). Нямаш пари за нов телефон - спести и си го купи наведнъж. А ако ти се счупи телефона непредвидено не е нужно директно да се взима заем за най-последния модел айфон. Нямаш пари за почивка? Ми значи тази година няма да се ходи. ММ и аз бяхме направили един спестовен маратон, защото той искаше да си купи кола и не искахме да взимаме заем. За три години стискане успя да си вземе нова кола и да я изплати наведнъж. (Като кажа стискане имам предвид, че ежедневните разходи ни бяха минимум и ядохме много картофи и салати Laughing )

# 108
  • Мнения: 1 530
ЧС, може и да си права, ама от части. Ето, аз казвам, че в момента не правим бюджет, но знам кое от къде идва.
Аз специално не съм за пример, защото за около 3г. нашият семеен доход се е увеличил 3 пъти. Но не всеки може да се похвали с такова нещо. Но, да, ръстът стана постепенно, с около 2хил.лв годишно. Докато в началото сме ходили на екскурзии по сравнително скъпи дестинации, спяхме на Airbnb с шерната стая (т.е в апартамента живее и хоста). Сега можем да си позволим всякакви хотели и т.н, но важна е все пак финансовата култура на хората. И приоритетите им, разбира се. Ако някой не се чувства сигурен, че може да опази парите си, прави таблици. Но не разбирам купуването на неща, които са на промоция. Както казах, и дрехи вече не пазарувам така. Глупави маркетингови трикове, с които търговците си разчистват старите колекции, обикновено.
Хубав, но наистина хубав памук имат Uniqlo. Поръчвам с превозвач. Предпочитам тениската да е с 3лв по - скъпа, но да я ползвам няколко сезона повече. На въпросните H&M памукът им е потресаващ и всичко става квадратно и на бобчета след 2-3 изпирания. Пари на вятъра.

Редактирам се,
За три години стискане успя да си вземе нова кола и да я изплати наведнъж. (Като кажа стискане имам предвид, че ежедневните разходи ни бяха минимум и ядохме много картофи и салати Laughing )


Извинявай, но какъв е точно смисълът от това? Колата е конвертируема стока, за тези 3 години на картофи по - богати ли ще станете? Въпросната нова кола след 1г. вече струва с 50% по - малко? А вие щяхте да сте я изплатили и да сте забравили.
Плащам нова кола за 50хил. лева, платих 20хил. лв първоначална вноска и отстъпката, която ни направиха, покрива лизинга за тези 5 години като лихва. До сега не съм разбрала, че плащам кола и не съм се лишила от нищо, избрах вноска, която отговаря на стандарта ми на живот и толкова. Но да се лиша 3г. от нещо, за да събера за вещ, която е движимо имущество и от излизането от паркинга има шанс някой да унищожи 3 годиншният ми труд по събирането на пари, не.

# 109
  • Белгия
  • Мнения: 511
Ще кажа само, че заемите са капана на средната класа.
И смисълът е, че е винаги е по-добре да се изплати една сума наведнъж отколкото със заем - особено ако има и по-висока лихва (освен ипотеките, не всеки има готови пари наведнъж за жилище). Защото може и да не се усеща, но така или иначе има лишения.

# 110
  • Мнения: 2 229
Мммм кредитите са удобни, за да разпределиш разхода във времето. За сравнително скъпи неща, които отиват към 10-20 и нагоре месеца спестяване, повече смисъл има от кредит/изплащане, според мен. За по-малки неща като телевизор, лаптоп например, няма. Лихвите подлежат на договаряне, предсрочно погасяване също може да се прави, общо взето не са капан за хора, които знаят как да си разпределят нещата.

# 111
  • Мнения: 1 530
Ще кажа само, че заемите са капана на средната класа.
И смисълът е, че е винаги е по-добре да се изплати една сума наведнъж отколкото със заем - особено ако има и по-висока лихва (освен ипотеките, не всеки има готови пари наведнъж за жилище). Защото може и да не се усеща, но така или иначе има лишения.

Не знам какъв капан са, ама пак ще кажа, че звучи смехотворно 3 години да търпиш лишения, за да си купиш кола, която се амортизира със скоростта на светлината.
Никога не съм имала проблем с кредит, както казах, имам кредитна карта с лимит 10хил.лв и никога не съм платила и лев лихва. Въпрос на финансова култура. Същото е и като да събираш пари за жилище, при положение, че инфлацията ти изяжда парите и винаги са почти на същото ниво.
Въпросната кола, която аз цитирам вдигна цената си с 4хил. за модела точно за 2 години, т.е тази лихва, която уж сте си спестили, вече сте я платили кеш.

# 112
  • Мнения: 4 547
При сравнително ниските лихви и високата инфлация, един нормален кредит е далеч по-добро, отколкото да живееш в лишения години наред. Първо, инфлацията изяжда част от спестеното, т.е. още повече ти увеличава усилията. Второ, същата тази инфлация изяжда и от стойността на кредита.
Не говорим за нормално спестяване и за бързи кредити, но и на мен ми е изключително страннно три години на салати и картофи, пък после - нова кола. Да не говорим, че вече е практика да се вземе кола на лизинг, след известно време се връща, взема се нова и т.н.

Въпрос на много тълкуване е какво означава "човек в по-лошо финансово състояние от теб".

# 113
  • София
  • Мнения: 38 475
Аз винаги имам чувството, че с кредитите прецаквам инфлацията. Между другото, предоговаряйте ги!
Ние имаме един от ... доста време. Беше ипотечен, стана потребителски, пренесохме го през три банки, сега са паднали лихвите и пак ще го предоговаряме.
Всъщност, в началото бяха два, после три, обединихме ги. Това също помага много.

# 114
  • Мнения: 5 384
Без кредити, със собствени жилища - едно ще бъде отдадено под наем,  с университетски такси, на които им дойде краят и с финансова култура в някаква степен продължавам без счетоводство - имам мяра. Само здраве да има, че иначе там ще е най-големият "теч". Информирана от описа за последните 2 седмици, разбрах, че нямам сериозни изтичания - спрях от месец онлайн покупките, нищо не ми трябва засега, чакам ученическите покупки след десетина дни.
Сложих си приложение на тел., ще видим.... Simple Smile

# 115
  • София
  • Мнения: 5 935
Didi_Cholakova ама това живот ли е? Три години ще ям картофи , за да си купи мъжа ми нова кола? Шегуваш се. И с новата кола сигурно той се фръцка пред колежките си..... Това е майтап , да не се хванеш
Амааааа.... А деца ако има човек, пак ли на картофи... Не става да знаеш пък и не си струва

Организиране, спестяване... ама всяко нещо има граница Thinking
И да, ако ипотека вземеш, а доста хора им се налага да вземат, ( не всеки иска да живее с мама до 40сет), тогава максимата "никога кредити", отива на кино... и какво. Виж най-нов телефон не си купувам никога, но примерно телефон на изплащане който добавя 10-20 лева към месечната ми такса на мобилен оператор съм имала, и не смятам че е ужасно харчене това. Няма какво да събирам пари за телефон цели 2 години.

# 116
  • Мнения: 2 229
То на запад го има това, като някаква нова тенденция, да живееш скромно като будист и на картофи, за да постигнеш някакви финансови цели... Но говорим за Ню Йорк или Сан Франциско, където животът наистина е скъп, и това са млади хора в 20-те си години, които нямат здравословни проблеми, нямат деца и ангажименти. За тук това просто няма аналог и няма смисъл.

# 117
  • Мнения: 4 547
Живот на картофи и евтина храна може да докара сериозни здравословни проблеми, между другото. Не е задължително, някои хора така си откарват години и то не само заради спестяване, ама...

Някои пестят от отопление през зимата, от вода и от какво ли не, то пък егати живота. Между другото, аз съм много доволна, че съм си купила печка и пералня висок енергиен клас, с много функции. Това е от нещата, които сериозно ти спестяват разходи в бъдеще.

# 118
  • Белгия
  • Мнения: 511
Много знаете вие какво прави или не ММ с колата си... Искаше, спести, купи си.  Явно от всичко което написах, само това предизвиква някаква реакция, така че ще разясня.
Преувеличих малко с картофите, не сме седяли гладни и жадни, също така всяка година сме ходили и ходим на почивки в чужбина, не е като да се лишаваме от нещата които ни носят радост. Просто се зсмисляхме кое и до колко ни е нужно.
Другото което е, по време на тея три години имахме период с по-нисък семеен доход и един доста голям непредвиден семеен разход и за тези неща сме взимали от спестяванията.
Благодарение на това, че не взехме заем за колата впоследствие успяхме МНОГО лесно да намерим изгодна ипотечна оферта.
За мен всякакъв вид заем (освен ипотечния) е прекалено голям стрес. Ами ако човекът в семейството който носи вкъщи по-голямата част от хляба си загуби работата? Как трябва да разпределиш семейния бюджет тогава?
Но това си е МОЕТО мнение. Ако вие смятате, че кредит е добре взимайте по 15 и ме оставете да си живея безкредитния живот. (Още веднъж казвам, единствения кредит, който признавам е ипотечния)

# 119
  • Мнения: 2 229
Хубаво е, че не сте изпадали в крайности да живеете в мизерия заради кредит или спестявания. Но и не изпадайте в крайности в репликите си към нас, само защото не смятаме кредитите за бич.

Общи условия

Активация на акаунт