Организиране на семейния бюджет

  • 33 874
  • 633
  •   1
Отговори
# 120
  • Белгия
  • Мнения: 511
Реципрочно се отнася и за вас, скъпи съфорумници. Аз споделям моите преживявания и мнения, не е нужно да бъда осъждана. В крайна сметка и само на картофи да съм била не заслужава такава негативна реакция. Извиявам се на тези, които се чуватват засегнати, но не мога да угаждам на всички. Който иска да взима кредити, аз казах ЗА МЕН това е безсмислено.

# 121
  • Русе
  • Мнения: 293
Е как така може да си позволявате всяка година да ходите на почивки и то в чужбина, а пък сте яли само картофи или другояче казано еднообразна храна ? Че то дори хората на минимална заплата, които не смогват да отидат изобщо на почивка, пак намират начин да се хранят по-разнообразно. Нещо не се връзват нещата, или някой го мързи да си готви по-често.Rolling Eyes

# 122
  • Белгия
  • Мнения: 511
Пак ще допълня - това ни беше приоритет. НАШИЯТ личен приоритет. Предпочитахме да се храним с по-основни храни и колкото можем повече да заделим за изживявания и за спестявания.
И аз и ММ имаме роднини, които имат имоти из Испания и Португалия. По време на спестяването ни основно сме обикаляли там. (Не ни се е налагало да плащаме хотели), пътните само и храна.
Колата сме я купили преди 6 години, оттогава сме заделяли повече за пътувания.
Повтарям пак, картофите ми бяха преувеличение! Готварските ни умения нямат нищо общо.

# 123
  • София
  • Мнения: 6 007
Ние не водим писмен бюджет, но мъжът ми е доста стиснат, а аз умерено пестелива Simple Smile и усояваме да спестяваме. Но! Нямаме кредити никакви, ходя с метрото на работа, мъжът ми със служебна кола.
За дрехи - за децата основно от Лидл и ХМ на намаления. Сега гледам и намаления на Еспри във Фешъндейс, ми почти като цените в ХМ. Отделно имам колежки и близки с по-големи дечица, които ми дават много хубави дрешки, не отказвам.
За мен - спрях да купувам от ХМ, много са некачествени. Купувам от намаления Орсе, Бенетон и Еспри. Задължително само памучни, никакъв полиестер, не мога да го понасям.
Чета много книги на хартия и купувам също. Но имам и Киндъл, свалям си безплатни книжки, ползвам Столична библиотека (8лв. е годишната карта, а непрекъснато получават нови книжки, защото е депозитна библиотека). Освен това си разменям книжки с други потребители на Бг-мама. За последния месец се сдобих с 5 нови книжки, на цената само на пощенските разходи. Но аз чета по 50-60 книги на година, няма как да си ги купя всичките, а и нямам място вкъщи. На децата също купувам доста.
На работа - основно си нося храна. Каквото съм си сготвила или сандвичи, баници домашни. Купувам и отвън, но съм в центъра (Оборище) и всичко е адски скъпо. Кафето е от 1.50 до 2.50 навън. Добре, че имаме хубава кафемашина в офиса и си нося в пакет, защото пия по 2 кафета на ден. Междудругото ДМското био-кафе е хубаво и никак не е скъпо.
Е, разбира се, от време на време се поглезвам с кафе от Коста или когато колегите си поръчват храна и аз с тях. Simple Smile Или, ако съм много уморена и не мисе готви поръчваме пица. Но всичките изброени неща не са всеки ден.

# 124
  • София
  • Мнения: 19 221
Didi_Cholakova, ако се изказваш половинчато, не се чуди, че не те разбираме както ти се иска.
Под "почивка в чужбина" 99% от хората не разбират "на гости в чужбина".
Да, всеки с приоритетите си. Лично аз обожавам картофи и мога да ям в каква ли не форма, но ги избягвам по здравословни причини

# 125
  • София
  • Мнения: 2 298
Има едно всеизвестно правило, че в периоди на инфлация икономически по-изгодно е да се взимат кредити, вместо да се спестява за някаква покупка. И това се доказва с прости математически изчисления.
Друг е въпросът, че при определяне на размера на кредита следва да се съобрази от хора с текущи високи доходи каква е вероятността доходите да намалеят след време, особено ако са наемни работници. Тогава няма да се изхвърлят с кредити от по няколкостотин хиляди едновременно за ново луксозно жилище, луксозна вила и скъпа кола, защото в един момент, ако им паднат доходите, могат да загубят всичко.

# 126
  • Белгия
  • Мнения: 511
Didi_Cholakova, ако се изказваш половинчато, не се чуди, че не те разбираме както ти се иска.
Под "почивка в чужбина" 99% от хората не разбират "на гости в чужбина".
Да, всеки с приоритетите си. Лично аз обожавам картофи и мога да ям в каква ли не форма, но ги избягвам по здравословни причини


Имотите са ваканционни жилища. Не сме били физически заедно с/при роднини. За тогавашната ни ситуация това беше най-изгодният вариант за почивка.

# 127
  • София
  • Мнения: 19 221
Ох, сега за думата ли ще се хващаме...Много добре сте направили, щом сте имали възможност, дай Боже всекиму.

# 128
  • Мнения: X
Всяка една тема във форума в която става дума за пари се изкривява и опорочава.....

# 129
  • Мнения: 8 796
Разкъсахте я тази жена, дето спестявала, ей! Laughing
ми.....  и аз спестявам. За всичко, което ми трябва.То кредит няма и кой да ми даде, де. На моите години и с пенсия по болест.... Confused
 
Голям фен съм на спестяването от повече от 10 години. Тогава се разболях и благодарение на спестените пари, които бях предвидила за обучение на сина ми в чужбина, оцелях. Не знам как щяхме да се оправим финансово без спестяванията, направо загивахме. Оттогава ме е страх и от кредити. Кой каквото преживее....

# 130
  • София
  • Мнения: 5 931
Картофите са лоша храна. Въглехидрати от лошите. Те са особено опасни за хора с инсулинова чувствителност която не ги понася и вдига високи нива в организма. Подпомагат стареенето на клетките и имат куп други негативни последици за организма, като трупането на килограми е само върха на айсберга. Хранете се балансирано и здравословно, не се шегувайте с това. Сигурно сте млади, но .....

Пестите си парите , а си прахосвате живота ( и здравето)  !


Извинете ме, не се заяждам, а само ако мога да посъветвам. Thinking Това леко извън темата, но пак е свързано

# 131
  • Мнения: 4 499
Уф, аз спестявам за ремонт, за по-големи мебели, за непредвидени разходи... И имам кредити. Съжалявам, че не съм изтеглила ипотечен по-рано. Когато ми дойде идеята, вноската ми се видя висока за онова време, после наемите много скочиха, нещата се промениха, сега щях да плащам малко... Ама де да знае човек Simple Smile

Всъщност, в разпределянето на ежедневните разходи гледам около себе си доста странни решения. Може би на хората това са им разбиранията, например да си купиш/наемеш жилище в квартал без удобен градски транспорт и задължително с гараж, а в същото време пътуването с кола и поддържането й да са ти в такава тежест, че да се лишаваш от други неща.

# 132
  • София
  • Мнения: 38 431
Без ГТ не мога. Даже новата къща е до спирка. Картата ми беше студентска 2 години.
Не може да се сравнява с кола. Имаме и такава. Тая година като се почнаха едни ремонти, та чак миналия месец спряха.

# 133
  • София
  • Мнения: 12 554
Без ГТ не мога. Даже новата къща е до спирка. Картата ми беше студентска 2 години.
Не може да се сравнява с кола. Имаме и такава. Тая година като се почнаха едни ремонти, та чак миналия месец спряха.

Аз пък без кола не мога. В ГТ се качвам само с пистолет в гърба и с траурна лентичка  Joy

# 134
  • Мнения: 40 745
Всъщност "изядената" колежка като цяло беше права, но се изказа лошо, а и конкретният пример с колата беше неудачен. За всичко останало е права - ипотечният кредит за дом е ОК според нея, а потребителски кредит за телефон или телевизор не са. Ми и аз така смятам. Само и конкретно за кола не си струва - по-добре веднага на лизинг, отколкото да чакаш 3-4 години. Лишенията са същите, ама ползваш веднага, с времето инфлацията работи за теб, а не против теб и, както някой каза, за тези 3-4 години колите поскъпват. И като цяло баш за нова кола не си струва. Даже и ако човек вече е спестил и има парите кеш, пак може и да не си струва, там вече трябва да се видят условията на лизинга, как са инвестирани и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт