Организиране на семейния бюджет

  • 33 886
  • 633
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: X
Е как така може да си позволявате всяка година да ходите на почивки и то в чужбина, а пък сте яли само картофи или другояче казано еднообразна храна ? Че то дори хората на минимална заплата, които не смогват да отидат изобщо на почивка, пак намират начин да се хранят по-разнообразно. Нещо не се връзват нещата, или някой го мързи да си готви по-често.Rolling Eyes
И какво ако я мързи? Има пълното право да я мързи колкото си иска, щом двамата  с мъжа ѝ са ок с това.

Диди, споделям мнението ти за кредитите, но едно непоискано мнение за новата кола и от мен. Досега винаги съм купувала употребявана кола, но не по-стара от 5-годишна. На практика, 2-3-годишната кола е нова, а разликата в цената е над 50%.

Нана, и аз така. Пеша, с метрото или с колата. Всичко друго ми е смърт.

# 136
  • Мнения: 54 358
Аз пък нямам кола и го считам за голям плюс.
В последните 2 фирми ползвам служебен транспорт и реално почти не ползвам ГТ. По-предната ми беше на почти пешеходно растояние и не ми е било проблем да си ходя пеш в повечето случаи на връщане. Така реално давам 20-30 лв. месечно в най-лошия случай. Коя кола ще ми излезе с такъв разход на месец?
За кредитите съм на същото мнение. Никога за техника или други стоки, имам си достатъчно мои пари, за да оскъпявам дори с 2 лв. каквото и да е. Оправдавам само кредит за жилище, ако се налага. Не съм ползвала аз.
Да, може спокойно да се живее без бюджет.
Сигурна съм, че не повече от 5-6% от хората си правят.
Но тези които имат, със сигурност са по-добре финансово от нямащите.

# 137
  • Мнения: 40 753
Но тези които имат, със сигурност са по-добре финансово от нямащите.

А, за това не съм сигурна Wink Май точно обратното - не си правят бюджет тези, на които им е все едно дали храната ще им излезе 600 или 1000 лева и затова си купуват каквото им е кеф Mr. Green

# 138
  • Мнения: X
За разходите за колата си права, Дева, но има начини те да се избият. Майка ми живее на 80км от София и понеже е минала 70-те, аз я навестявам веднъж на две седмици. Няма как да спестя това пътуване, а с кола ми е най-изгодно. Използвам пътуването за приятни уикенди в селското шато, което е съвсем близо до апартамента на майка ми. Пътьом зареждам колата с плодове, зеленчуци, яйца, месо и млечни от местни роизводители, които са страхотни и като качество, и като цена. Ако нямах кола, за храна със същото качество щях да плащам 3-4 пъти повече.

# 139
  • Мнения: 54 358
Уиш, отдавна нямаме никакви къщи по селата. Пък и когато имахме, бяха доста далече и хич не беше рентабилно да се произвежда и транспортира отдалече.
Колата е удобство, никой не спори за това, но си е сериозен разход.

Но тези които имат, със сигурност са по-добре финансово от нямащите.

А, за това не съм сигурна Wink Май точно обратното - не си правят бюджет тези, на които им е все едно дали храната ще им излезе 600 или 1000 лева и затова си купуват каквото им е кеф Mr. Green

Да, и после се вайкат, че не им стигат парите до заплата.
Имам много такива примери. Simple Smile

# 140
  • Мнения: X
Да, затова е до индивидуална ситуация и организация. При мен разстоянието е малко, а колата- среден клас и сравнително икономична и успявам да зануля разходите.

Между другото, заради малоумието със свинската чума съм натъпкала фризера със свинско по 5 лева килото. Хората по селата масово колят животните и ги разпродават, защото са ги заплашили с глоби. А все още се намират такива, които първо викат ветеринар за проба на месото, а после продават.

# 141
  • Мнения: 40 753

Да, и после се вайкат, че не им стигат парите до заплата.
Имам много такива примери. Simple Smile


Май не ме разбра, баш тези не се вайкат, защото все им остават пари Mr. Green

# 142
  • София
  • Мнения: 2 298
Но тези които имат, със сигурност са по-добре финансово от нямащите.

А, за това не съм сигурна Wink Май точно обратното - не си правят бюджет тези, на които им е все едно дали храната ще им излезе 600 или 1000 лева и затова си купуват каквото им е кеф Mr. Green
Въпрос на навик и организация. Може и 1500 лева да отиват за храна без никакви ограничения и пак да се прави бюджет - те разходните пера са толкова много (и са още повече при тези, на които им е все тая колко ще им струва храната - но това го коментирахме за нарастването на потребностите при нарастване на доходите), че е по-добре човек да ги държи постоянно "под око" 😀

Последна редакция: чт, 22 авг 2019, 18:04 от nati_nat

# 143
  • Мнения: 54 358

Да, и после се вайкат, че не им стигат парите до заплата.
Имам много такива примери. Simple Smile


Май не ме разбра, баш тези не се вайкат, защото все им остават пари Mr. Green

ОК.
И все пак дори най-богатите имат хора, които да им следят финансите.

# 144
  • Русе
  • Мнения: 7 792
Ох, че подхванахте кофти темата за колите Sad ние сме с две и са голям бирник Sad и двамата сме на кофти работно място като локация и ГТ никак не ни устройва.
Обаче се примирявам. За момента това е положението.

Също не подкрепям идеята за нова кола, особено на лизинг. Дори и когато ги имахме кеш, пак взехме от магазина но върната на 4 год. Последната и тя същата.
С бюджет сме и го следя изкъсо. Останалите ми мечти са скъпи, трябва да се пести за тях Simple Smile
На заплати се разпределят по пера, като първо се отделят спестените, после сметките и после се моля някой непредвидим да не обърка сметките Simple Smile

Израснали сме без финансова култура и това ми е един от приоритетите във възпитанието на децата Hands Plus1

# 145
  • Мнения: 40 753
Да си следиш финансите е едно, да се вторачваш в какво ще се яде или някакви си обувки е друго. А темата не е за финансите, а за месечния бюджет.


И върнатите коли на 4-5 години пак ги дават на лизинг. Но понеже ставаше дума конкретно за нова кола затова дадох примера с нова.

# 146
  • Мнения: 54 358
Идеята на бюджета е контрол и оптимизация на разходите.
Иначе няма смисъл да се губи време.
Не знам какво значи да се вторачваш.
Никой не е казал да гладуваш.
И защо коментираме само храната, за нея има отделна тема.

# 147
  • Мнения: 2 579
Ами, тя темата като цяло доста се изроди. Нас(тези, които си следим разходите и правим бюджет) ни изкараха крайно нуждаещи се будали, които едва ли не цепим стотинката от икономия, живеейки в крайна мизерия и глад.
Всъщност, както някой малко по-нагоре писа, разчет на приходи и разходи може да се прави за 200лв, може и за 200 000лв.

# 148
  • Мнения: 40 753
Ето това е цитат от първия пост по темата:

Цитат
Как управлявате разходите си за пазар,сметки и лични нужди и накрая на месеца да не се чудите как да изкарате до следващата заплата?

Както се вижда, пита се за харчовете по домакинството, а не за инвестиции и управление на авоари, поне аз така го разбирам. И ако човек има 200 000 приход, но за домакински харчове му отиват 40 000, няма нужда да си прави бюджет за ТЕЗИ харчове, защото дали ще са 39 000 или 41 000 все тая. И да се поглези с 50 000 пак не си струва да прави бюджет за домакинските разходи.

Така аз схванах темата - в смисъл, че се пита как на края на месеца човек да не е на червено заради разходите по домакинството, а не как да се инвестират и управляват парите.

# 149
  • София
  • Мнения: 2 298
Да си следиш финансите е едно, да се вторачваш в какво ще се яде или някакви си обувки е друго. А темата не е за финансите, а за месечния бюджет.
Основното средство за следене и управление на финансите е бюджета. В него има и приходи, и разходи. Анализът на разходите с цел оптимизране е нормален процес и няма за цел вторачване и свиването им до лишения, а запазване на същия стандарт с по-малко разходи. И богатите бюджетират и планират и разходи (те или наети от тях лица) - правят го със сигурност тези, които са останали богати 😀, за тези които са фалирали не го твърдя.
Не забелязах някой да е започнал да говори за инвестиции, все за разходи върви темата - за различни видове разходи.  И в темата едва ли пишат хора, които отделят за домакински харчове по 40 000 лева месечно, за да се дава такъв пример.
Ако някой не изпитва нужда да бюджетира и да контролира разходите си, да не го прави. Но да не изкарва хората с необходимата финансова култура бедни и мизерстващи и да не дава неадекватни примери в опит да ги убеди, че е безсмислено да контролират и оптимизират разходите си..

Общи условия

Активация на акаунт