Организиране на семейния бюджет

  • 34 006
  • 633
  •   1
Отговори
# 240
  • Белгия
  • Мнения: 511
Като цяло за един успешен семеен бюджет при семейства с финансови проблеми трябва да се проследят кои са най-големите разходи и да се преоцени дали и как могат да се намалят.
И съм съгласна с предишните коментирали да се постави граница на отделените средства за даден разход. Може и да е трудно в началото, особено ако човек не е свикнал да има някакъв лимит, но в дългосрочен план най-вероятно ще подейства доста положително.
Нашият месечен разход за храна например е Х + 50. В идеален случай ще се изхарчи само сумата Х за месеца, ако по някаква причина ни се наложи да е повече, то максимум 50 отгоре. Това е.

# 241
  • Мнения: 1 782
Момичета, дайте някакви примери за лимитите.
Знам, че си е индивидуално и най-вече зависи от доходите на семейството, но кажете колко сте склонни да плащате за определени неща. Да видя горе-долу къде съм. Simple Smile Simple Smile

# 242
  • София
  • Мнения: 1 255
За кое конкретно колко сме готови да платим?

# 243
  • София
  • Мнения: 853
Момичета, дайте някакви примери за лимитите.
Знам, че си е индивидуално и най-вече зависи от доходите на семейството, но кажете колко сте склонни да плащате за определени неща. Да видя горе-долу къде съм. Simple Smile Simple Smile
Това е много индивидуално. Зависи от много фактори, като брой хора в домакинството, деца, ученици, доходи и т.н.

# 244
  • София
  • Мнения: 38 574
Ами за дреха или за пазар за деня - 1% от общите приходи за месеца.
За уред 20%.
Горе-долу.

# 245
  • София
  • Мнения: 3 164
Чела съм за "разумната" стойност на покупките спрямо дохода. Например, колата ти ако е повече от 5 заплати (не съм сигурна в числото, само за пример), имотът - 30 заплати и т.н. Може би е добър универсален ориентир.

# 246
  • Мнения: 54 497
Момичета, дайте някакви примери за лимитите.
Знам, че си е индивидуално и най-вече зависи от доходите на семейството, но кажете колко сте склонни да плащате за определени неща. Да видя горе-долу къде съм. Simple Smile Simple Smile

Не си променям лимитите в зависимост от доходите. Това, че ми се е вдигнала заплатата не е причина да купя телефон за 1000, примерно.
За всичко имам определена сума. Да кажем зехтин. Не купувам за повече от 10 лв. На промоции е по толкова.
Обувки, никога повече от 50. Дрехи също 50. Чорапи 2 лв. Simple Smile Гащи - 4 лв. Simple Smile Сутиен - 8 лв.
За чорапите и гащите, девойките от темата за НМ ще потвърдят какви са цените, да не смятате, че от Руския пазар си купувам гащи. Stuck Out Tongue Winking Eye
Пепко и те предлагат много хубаво и евтино бельо.

# 247
  • Мнения: 41 052
Да, бе. Гащи може да купиш всякакви, ама хубав удобен сутиен за 8 лева  Shocked
И 50 лева са малко за хубави обувки. Що се отнася до 50-те лева за дрехи, там нещата са доста обтекаеми Mr. Green И блузката е дреха, и зимното палто. А ако купуваш костюмче кое трябва да е 50 лева - целият костюм, или по отделно двете части Grinning

# 248
  • София
  • Мнения: 17 782
Малко хора ще ти кажат числа, тия теми са за лаладжийстване Simple Smile
Процентите също са различни в различните интервали
Ще кажа за няколко неща.
Казвала съм, че делнични дни гледам да обядвам едно и също в конкретната седмица, за да не мисля какво и що. Салата с много неща и месо някакво. Максът е 100 лв, средно около 80, т.е. по 20 лв на седмица. Едно кило месо и другите 10 за зеленчуци, маслини и т.н. Без оцета и зехтина, де.

За козметика над 100 никога не съм давала. Но като ми останат, не значи, че ще ги изхарча. Просто отиват за другия месец.

За обувки психологическата граница ми е 200. Но повечето ги дебна на промоции и струват много по- малко. За балеринки, примерно, повече от 40-50 не давам. Преди си взимах от по- евтините и ми се поскапаха краката сякаш. От обувки и храна вече не пестя. Шлифер можеш и от 20лв да вземеш, ама обувките ти разказват играта, ако не са подходящи.

Къде ги тези гащи по 4лв? От HM ли?
Аз доколкото помня, Дева беше спестила за апартамент без ипотека. Това вече си е постижение и дисциплина. Евала. Ако бъркам потребителката, извинявам се.

# 249
  • Мнения: 4 590
Обувките ми за 100 лв. издържат много повече. Сандали може и за по-малко от 50 лв., че дори на намаления може да намериш хубави и по 30 лв. Ама ако не са качествени, да си тормозя краката и да текат?

Ценни бижута нямам, но гледам, че има доста хора, които дават пари за скъп часовник, носят злато например, а явно пестят от друго. Това никак не го разбирам.

Днес половината ми ден мина в бюджетиране на малък ремонт Simple Smile По едно време чак единият майстор се учуди колко подробно го разпитвам предварително за цени.

# 250
  • Мнения: 54 497
Да, бе. Гащи може да купиш всякакви, ама хубав удобен сутиен за 8 лева  Shocked
И 50 лева са малко за хубави обувки.


Ето, бе.
https://www2.hm.com/bg_bg/productpage.0654564004.html
9, не 8, айде от мен да мине.

Гащи, 4 чф. за 7 лв. Вече няма, изкупихме ги. Wink
https://www2.hm.com/bg_bg/productpage.0594987003.html

Това са цени на намаление, редовните са други.


Кетчър, не бъркаш. Simple Smile

Злато имам, така стои, отдавна не нося. Дъщеря ми и тя не е фен, даже за бала не искаше.

# 251
  • София
  • Мнения: 17 782
Е, не аз не обичам такива. Ама няма да elaborate- вам Joy

# 252
  • София
  • Мнения: 853
Справедливата стойност на стоките ми е в главата, според моя мъж съм стиснат козирог Grinning Та не съм стисната, но смятам, че дупе знае 2 и 200. В този ред на мисли смятам, че не съм достатъчно богата за да купувам евтини неща, като уточнявам, че това го прилагам при уредите в къщи и ремонтите. Определили сме си бюджет с моя мъж за храна в къщи от 400лв. като не пестя от качество и стигат, но и ние не обичаме газирани, чипсове снаксове и т.н. Придържаме съм към здравословно хранене. Определихме тази сума и моят начин да стигнат е следния : през седмицата съм си поставила, че пазарът ще е 10лв. дневно, в почивните дни повече.
При обувките е различно. Ако ще са ботуши моята психологическа граница е до 120лв. знам, че ще ги нося няколко сезона, няма да са ми мокри краката и няма да ме болят, което пресметнато да кажем 3 сезона прави по 40лв. на сезон, но ако си купя от 40лв. то я изкарат зимата, я не. Балеринките/пантофки купувам по 30лв. и след сезона директно в кофата, така си ги сменям Grinning. При дрехите за палта съм най-щедра сякаш, пак като с ботушите. От обувки и качествено бельо не се пести според мен. Що се отнася до телефоните Grinning е те не са ми важни и си карам с един Самсунг среден клас от 4г. леко е бавен вече, но докато не "умре" няма да го сменя. Не купувам скъпи телефони, защото не робувам на марките /освен на електроуредите/. Няма универсално правило. Смятам, че всеи трябва да си купува вещи, които не биха натежали на бюджета му, освен ако няма да му се изплатят във времето.

ПП. днес и аз правих бюджета и първото нещо беше, да се платят сметките и да се заделят спестявания, останалото е горе долу едно и също. Вместо за телефони харча за почивки и екскурзии.

# 253
  • Мнения: 41 052
И тази снимка на сутиен показва ли, че е хубав?  newsm78  Сравни го с един Триумф и ако няма разлика, значи става Mr. Green

# 254
  • Мнения: 28 583
Сутиени купувам на триумф и аз, за красиви, не са красиви...нося изчистени, без метални банели, телесен цвят....но са издръжливи!
Психологическата ми граница за ботуши е 250 лв, за рокля до към 180! Но само ако са красиви и качествени, не непременно известна марка, тя изобщо не ме вълнува!

Общи условия

Активация на акаунт