Организиране на семейния бюджет

  • 33 943
  • 633
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: X
По темата за учебниците - моят син си купи сам от борсата на Окръжна, втора употреба, запазени. Цената им обаче беше с до речем 2-3 лв. по-ниска от тази на новите, т.е. разлика почти няма. Новите - 6 учебника 66 лв., тези, които взе той - около 53. Отделно по френски де, там отиде 130 лв., нови /8-ми клас/.
В офиса си нося храна от вкъщи. Купувам от вън да речем 2 пъти с месеца, за социализация с колегите. Готвим много. Снощи вечерях филия с пастет - домашен обаче. Сухоежбина си е, но си е гот. Даже и ММ се понаучи да готви и се редуваме, ден аз, ден той. В това перо гледам, че на много хора им отива завидна сума, ние сме 4-ма души, всеки ако дава по 7 лв. за обяд са си 28 лв., по 30 дни са си 900 лв. на месец само за обядите.
Големите седмични пазарувания ги правя пак по списък, дали дневно или седмично пазаруване - си е по списък с планирано меню за готвене за да речем 4 дни - събота, неделя, пон. и вторник. Месото за вторник разбира се не го купувам в събота, то си остава за текущия пазар във вторник, така или инак все хляб ще трябва да се вземе. Сряда, четв. и петък си купуваме каквото ще готвим ден по ден, пак по списък.

Последна редакция: чт, 03 окт 2019, 11:23 от Анонимен

# 526
  • София
  • Мнения: 6 033
Да, много голяма е сумата, ако не се носи храна от вкъщи. Вчера ходих на обяд с колежка - 7лв., купих си и сладичко след това, още 1 лв. и реших да се поглезя с кафе от Коста - 2.20. Simple Smile Ама това не е всеки ден, най-много 2-3 пъти в месеца. Гледам да готвя повече, кафе си правя в офиса и тн. Иначе става много дебело.

# 527
  • Мнения: X
Точно, 10 лв. си отиват, а ние сме 4-ма. Хайде, малката е малка за момента, но скоро и тя ще порастне.

# 528
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ами то и да се носи, нали пак трябва да се купи като продукти. Вече му изпуснах края аз.

# 529
  • София
  • Мнения: 19 249
Ами то и да се носи, нали пак трябва да се купи като продукти. Вече му изпуснах края аз.
Само че в магазина продуктите също са купувани, а освен това се плаща наем на помещение, консумативи, заплати на персонал и трябва да остане печалба за собственика.
Твоят труд се предполага, че е за теб е безплатен Joy

# 530
  • София
  • Мнения: 6 033
Не е точно така. Аз работя в центъра, на Оборище и около нас е адски скъпо да се храниш. Всички заведения са тип хипстърски с цени по 8-9-10 лв. за порция или сандвич. Е аз за 10 лв. сготвям цяла тава/тенджера, от която ядем цялото семейство. В магазинчетата също е по-скъпо, отколкото да си купя нещо от Била например. Същото за кафето и пр. Т.е. вчерашните неща, които консумирах за цял ден за 10 лв., щяха да ми струват около 5 лв. ако си ги носех от вкъщи. Но признавам, че не мога всеки ден да си нося всичко, понякога просто ме мързи и не ми се занимава.

# 531
  • Мнения: 2 043
Имаше период, в който си носех всеки ден домашна храна. Но...това беше до лятното време, после предпочетохме много разходки вечер, повече хапване навън пред готвене за в къщи и офиса. И действително разхода за храна набъбна с 300-400 лв.
От днес пак започнахме да си носим кутии, така ще е поне 4 дни в седмицата до април Simple Smile

# 532
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ами то и да се носи, нали пак трябва да се купи като продукти. Вече му изпуснах края аз.
Само че в магазина продуктите също са купувани, а освен това се плаща наем на помещение, консумативи, заплати на персонал и трябва да остане печалба за собственика.
Твоят труд се предполага, че е за теб е безплатен Joy
Ааа да бе, хич не е безплатен Simple Smile
Но да, зависи от района. Някъде е много скъпо да ядеш навън.

# 533
  • Мнения: X
Не ме мързи да готвя, мързи ме да чистя. Неприятно ми е чистенето, готвенето ми е от любимите занимания. Нямам проблем да намалявам разходи, вършейки любимите си неща.
Виж, който мрази да готви, бих го разбрала, ако търси бюджетни варианти за други разходи.
А от храненето с домашно приготвена храна има и други ползи, освен финансова. За мен специално няма минуси.

# 534
  • София
  • Мнения: 38 489
При нас само дъщерята яде навън на обяд. Но пак си е разход.

# 535
  • Мнения: X
Аз съм въвел бюджет , с цел спестяване за обзавеждане на апартамент. Откакто си следим разходите, аз лично започнах да давам по- малко пари за глупости през деня . Не пия кафета и не пуша , така че оттам няма какво да се ореже , но от разни сокове, кроасани, сандвичи и тн да. На края на всеки ден си записвах разходите в ексел първия месец и забелчзах, че станах доста по-дисциплиниран.

# 536
  • Мнения: 5 386
Косите на Вероника, от една порода сме.
Чистенето винаги е най-най - накрая и винаги с пуфтене и усещане, че се прекарвам, оглеждам се и за някой заблуден, който да ме отмени, ама няма...
Да готвя, пера, простирам обичам. От 2 месеца почнах и по-активно да гладя, а имах години на застой.
Храна отвън, когато нещо не успявам да го докарам на вкус като купеното или отнема 3 часа
Напр.еклери, лазаня...

# 537
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Чудесно е, че за вас работи това, но аз лично си задавам въпроса колко пари трябва да съм харчила дневно за сок, обяд, кафе, сладки неща, че да мога да събера за мебели Frowning.

Аз си купувам 1-2 кафета на ден, много рядко обядвам или си купувам бретце... нека кажем, че харча 3 евро на ден (а то е по-малко) х 21 раб. дни в месеца средно = 63 евро.... Че аз трябва години да събирам само за един диван, да кажем....

П.с. И да добавя още 100 евро месечно, ако обядвах (5 евро на обяд, а може и за по-малко да обядва човек), пак са 163 евро...

# 538
  • Мнения: 18 501
Най-лесно се правят такива сметки на годишна база - кафе за 2 лв., годишно идва на ок. 700 лв. за един човек. Бутилка минерална вода или сок, както пише Иван. Кутия цигари, за тези, които пушат. Кроасан, обяд в работни дни, бира с колеги. И т.н. И си правиш сметката дават ли ти се толкова пари годишно.

# 539
  • Мнения: X
Чудесно е, че за вас работи това, но аз лично си задавам въпроса колко пари трябва да съм харчила дневно за сок, обяд, кафе, сладки неща, че да мога да събера за мебели Frowning.

Аз си купувам 1-2 кафета на ден, много рядко обядвам или си купувам бретце... нека кажем, че харча 3 евро на ден (а то е по-малко) х 21 раб. дни в месеца средно = 63 евро.... Че аз трябва години да събирам само за един диван, да кажем....

П.с. И да добавя още 100 евро месечно, ако обядвах (5 евро на обяд, а може и за по-малко да обядва човек), пак са 163 евро...

Няма как да се съберат от тези неща , разликата е около 100 лв на месец , просто ми беше мисълта, че факта, че си записвах всичко, ме накара да харча по-дисциплинирано, може би и при други хора е така.

То зависи и с какво се сравнява, предната ми работа беше близо до НДК , обядвах всеки ден с колегите и под 10 лв не падах на ден никога. Сега съм на друго място , и наоколо има доста евтини алтернативи.

Последна редакция: чт, 03 окт 2019, 13:48 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт