Организиране на семейния бюджет

  • 33 931
  • 633
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 6 029
163 евро на месец е 1956 евро на година. И ако сложиш и на мъжа ти, си става цифра...

# 541
  • София
  • Мнения: 38 476
163 евро на месец е 1956 евро на година. И ако сложиш и на мъжа ти, си става цифра...
Да го закръглим на 4 хил евро, което си е едно съвсем прилично обзавеждане.

# 542
  • Мнения: X
На година спокойно се връзват към 3000 от такива неща, и като пропуснем море и екскурзия, си стават 7-8 000. Не казвам, че е идеално, но не са ни такива доходите, че да съберем пари за едно обзавеждане без да се лишаваме от нищо.Все пак става въпрос за недълъг период от време.няма вечно да е така. То даже няма да се пропуска, а ще е в Бургас вместо по чужбина.

Последна редакция: чт, 03 окт 2019, 14:05 от Анонимен

# 543
  • София
  • Мнения: 13 105
На годишна база подобни сметки излизат съвсем резонни.
Аз съм си правила експеримент в 2 поредни седмици. Едната си купувахме навън всичко, на следващата си носехме домашна закуска и се прибирахме да обядваме.
Най-грубо сметката е следната:
2 готови закуски (кроасан или баница) - 4 лв.
2 кафета - 2 лв.
обедно меню в близко заведение - 5,50 лв. на човек - 11 лв. за двамата
по чаша вино, сок или нещо за пиене - 5 лв.
22 лв. само за мен и съпруга ми на ден или 110 лв. на седмица. Ние сме 6-членно домакинство. Това е само за хранене, а навън често вървят и дребни разходи за дъвки, вода, нещо сладко и какво ли не, когато влезеш гладен в магазина. Над 15000 лв. излизат за година при подобна груба сметка.
При носене от дома и прибиране на обяд - 0 лв. навън.
Средни сметки на ден - кафето излиза стотинки, защото 1 кутия мляно кафе ми стига за около 2 седмици, а понякога пием чай, който е още по евтин, разделен на пакетче.
За около 7-10 лв. правя цяла тава баница или тава със закуски, които ядем 2 дни цялото семейство. Ако ядем мюсли, излиза сигурно 2 лв. за двамата.
За обяд - за още 5-10 лв. готвя храна, която ядем всички на 2 пъти. Слагам го 3 лв. за двамата.
Така излиза 5-6 лв. на ден или около 30 лв. за седмица. За година това са около 4000 лв.
Разликата е видима с просто око.
Без да споменавам, че домашната храна е много по-вкусна и полезна.

# 544
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз от такива сметки си знам - тръгна ли на работа, поне 200 лв от заплатата отиват за храна и транспорт. Годишно си отива по една заплата.😜
До сега не се бях сетила да смятам годишно.

# 545
  • Мнения: X
И аз смятам на годишна база.
А годишните разходи деля на 12 и включвам към месеца, когато ми е нужно да сметна средномесечни разходи. Данъци, застраховки, здравни също. Не ходя на зъболекар всеки месец, но смятам колко средномесечно ми излиза.

# 546
  • Мнения: X
И аз смятам на годишна база.
А годишните разходи деля на 12 и включвам към месеца, когато ми е нужно да сметна средномесечни разходи. Данъци, застраховки, здравни също. Не ходя на зъболекар всеки месец, но смятам колко средномесечно ми излиза.

А,забравих за картата за градски транспорт. Досега си взимах само за метро 35 лв, и чат пат купувам билети уикенда като ползвам автобус до едни футболни игрища . Никога не съм се замислял колко точно давам за тея билети, уж са стотинки, ама 10-15 лв си заминават , + 35 за метро стават 50.

12 месеца по 50 - 600 лв .  Затова си взех годишна карта за 360 , и оттам се пестят едни 240 лв на годишна база. Общо взето максимално оптимизиране на предвидимите разходи.

# 547
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Най-лесно се правят такива сметки на годишна база - кафе за 2 лв., годишно идва на ок. 700 лв. за един човек.
О, ако някой работи 350 дни в годината, може би, също и ако всеки ден пие кафе. Съжалявам, ако при вас е така и не ползвате събота и неделя, нито някакви отпуски. Тук, където живея,  средно работим по 200 дни годишно, като махна отпуски, почивни дни и уикенди, което при ежедневен разход за кафе, биха били 400 лв, не 700.

163 евро на месец е 1956 евро на година. И ако сложиш и на мъжа ти, си става цифра...

Скрит текст:
Ние имаме отпуски, това би бил месец, в който сме 21 дни в офиса, което практически не се случва, едно поради типа задължения и пътуванията, друго поради отпуски и почивни дни. При 200 раб. дни годишно (т.е. 10 месеца), бих била на МАКС 600 евро, ако всеки ден консумирам всичко, ако сложа и обяд, биха били още 1000 евро, т.е. макс 1500-1600 евро. Но тогава пък почти няма да вечерям и сметката става трудна.

Аз не обядвам, нито всеки ден пия кафета и ям закуски/сладки неща. Реалните ми годишни харчове са 200-300 евро, знам, защото плащаме само с работни карти и сумите се теглят само директно от заплатата.

С 300 евро не можеш даже голям диван да си купиш, в Икеа това е цената за мънички някакви. Реално са по около 3000, ако искаш нещо добро, здраво, красиво. Няма да стане "от закуски".

Вероятно си зависи и от консумацията - ако някой извършва тежък физически труд и има нужда от висок калориен прием, ако се налага да пие лекарство след хранене, спортува професионално и т.н., тогава вероятно би имал по-висок разход за храна, защото физически му се налага да се храни 3 пъти дневно. За работа в офис и командировки, далеч не е нужно, по мое лично мнение. Всъщност, знаем за затлъстяването по света, дали тенденцията е растяща или намаляваща и за количествата изядена храна на фона на дневните енергийни нужди. Няма да вадя статистики, но когато се разходя около училище, ме учудва средната маса на децата понякога.

# 548
  • Мнения: 18 498
Всеки ден пия кафе. В събота и неделя или по време на отпуски също не ми е безплатно.

# 549
  • София
  • Мнения: 13 105
Е, гладни няма да стоим, за да пестим. Ние ядем 3 пъти, дори 4 пъти на ден. И проблемът ни е по-скоро с трудното качване на килограми, а не с излишното тегло, защото водим активен начин на живот.
И през отпуските и почивните дни също се храним, пием кафе и не изкарваме деня в неподвижно състояние, а дори харчим повече, предвид повечето свободно време и наличието на време да се поглезим и да се погрижим за себе си.

# 550
  • София
  • Мнения: 19 249
Да бе, билетите били стотинки. Че аз кафе и закуска ям за 1,60.
Но за карта нямам сили да прежаля 360 лв., карам на месечна.

Хубаво давате тези цифри на годишна база, но това живот ли е - цяла година да го мисля?
То за 5 години ще е още повече, но защо?

# 551
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Разбирам ви, друг начин на живот, на хранене, на харчене. Няма нищо лошо да сме различни,не казвам, че само аз съм правата.

На мен кафе и обяд вкъщи ми излизат по-евтино от навън, поради което и разходите са други и не е удачно да ги умножа по същата дневна ставка. И понеже от много години ям обикновено веднъж дневно, не гладувам с този начин на хранене.
А конкретно започнахме от оптимизиране на разходи в работата, затова не сравнявам с консумация в почивни дни.

# 552
  • Мнения: 28 464
Аз ям и на обяд на работа, определено за нашия бюджет това си е сума...и то не защото ще я спестя, а ще я дам за по смислени за мен неща - тоалетче, екскурзия...

# 553
  • Мнения: X
Аз ям и на обяд на работа, определено за нашия бюджет това си е сума...и то не защото ще я спестя, а ще я дам за по смислени за мен неща - тоалетче, екскурзия...

Съгласен съм да , идеята ни не е да не излизаме от вкъщи , а да се режат разходи, които не ни носят удовлетворение, а ги правим поради липса на организация. Иначе парите за хранене навън като излизаме уикенда някъде са си км отделно "перо" , тях не сме ги спрели понеже човек трябва и да релаксира. Идеята ми далеч не е 5 години на хляб и маргарин , и да не си подаваме носа на вън , това наистина не си е работа, освен ако не си притиснат до стената. Обаче тея 5-10 лв на ден , които ги давам безразборно за храна на работа , понеже не съм се сетил да си взема от вкъщи или ме е домързяло да си направя нещо за 15 мин, реших да ги огранича.

# 554
  • Мнения: 28 464
И аз така като Иван!

Общи условия

Активация на акаунт