Майчинството счетоводно-82

  • 31 380
  • 758
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 183
Здравейте, имам следния казус: Ако преди изтичане на 1-вата година по майчинство, работодателят извърши съкращаване на длъжността ми, означава ли, че моментално си губя правото за ползване на 2-рата година? Дали някой се е сблъсквал с такава ситуация?

# 496
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте, имам следния казус: Ако преди изтичане на 1-вата година по майчинство, работодателят извърши съкращаване на длъжността ми, означава ли, че моментално си губя правото за ползване на 2-рата година? Дали някой се е сблъсквал с такава ситуация?

Ако те съкратят по време на първата година, ще получаваш обезщетение до изтичане на 410-те дни.За втората година трябва да бъдеш назначена на трудов договор, за да получаваш обезщетение.

# 497
  • Мнения: 183
Благодаря pantera666, мислех, че до изтичане на 1-вата година нямат право  да ми връчат съкращаването

# 498
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря pantera666, мислех, че до изтичане на 1-вата година нямат право  да ми връчат съкращаването

Не си задала ясно въпроса.Не може да ти връчи заповед, освен ако не се върнеш на работа.Зависи от начина на освобождаване естествено.Няма как да знам цялата информация в твоя случай.

# 499
  • Мнения: 183
Благодаря pantera666, мислех, че до изтичане на 1-вата година нямат право  да ми връчат съкращаването

Не си задала ясно въпроса.Не може да ти връчи заповед, освен ако не се върнеш на работа.Зависи от начина на освобождаване естествено.Няма как да знам цялата информация в твоя случай.
Ако се върна преди изтичане на 1-вата година, не си ли губя автоматично правото за втората независимо от обстоятелствата

# 500
  • София-Младост
  • Мнения: 23 354
Не я губиш при нормални обстоятелства.

# 501
  • Мнения: 183
Здравейте! Бих искала да разбера какви са стъпките и документацята за получаване на майчинство. Първа бременност ми е, с термин 27.12.2019. До сега не съм излизала в болничен, през цялото време работя на постоянен трудов договор. Какво трябва да предприема за подготвяне на документи? Към Човешки ресурси ли да се обърна или към НОИ?

# 502
  • Мнения: 27
Здравейте! Не знам как да си изчисля точно осигурителния стаж. За месец , в който съм работила 4 Дена се зачита цял месец осигурителен стаж или само тези 4 дена?

# 503
  • София-Младост
  • Мнения: 23 354
Здравейте! Не знам как да си изчисля точно осигурителния стаж. За месец , в който съм работила 4 Дена се зачита цял месец осигурителен стаж или само тези 4 дена?
Само тези 4 дни разбира се и то ако са работени на 8 часа.

# 504
  • София
  • Мнения: 2 326
Здравейте,
на база прочетено в темата направих някои "сметки", които моля дамите да потвърдят.
Бременна съм с термин 11.06.2019.
На 28 април се пада да взема 45 дневен болничен, като доколкото разбрах той и последващите от болницата и ЛЛ на новороденото не се броят в 180 дни, нали?
От днес съм 7 дни болничен и след това ще ги удължавам. Не мога да взимам повече за общо заболяване, тъй като за тази година (вкл последните 7) са ми 38 дни.
Тъй като от 25 окт. до 28 април са 186 дни, мога ли в декември/януари (примерно) да направя прекъсване, като си пусна оставащата отпуска за тази година и в последствие да започна отново 7 дневен и удължаване?
Ще работя от вкъщи при необходимост,  затова не смятам ,че работодателя ще прави проблеми. Ще взимам повече пари по време на болничните, което пиша, защото няма да повлияе на майчинството негативно, заради прекъсването.
Благодаря предварително Simple Smile

# 505
  • Мнения: 3 733
Здравейте,
на база прочетено в темата направих някои "сметки", които моля дамите да потвърдят.
Бременна съм с термин 11.06.2019.
На 28 април се пада да взема 45 дневен болничен, като доколкото разбрах той и последващите от болницата и ЛЛ на новороденото не се броят в 180 дни, нали?
От днес съм 7 дни болничен и след това ще ги удължавам. Не мога да взимам повече за общо заболяване, тъй като за тази година (вкл последните 7) са ми 38 дни.
Тъй като от 25 окт. до 28 април са 186 дни, мога ли в декември/януари (примерно) да направя прекъсване, като си пусна оставащата отпуска за тази година и в последствие да започна отново 7 дневен и удължаване?
Ще работя от вкъщи при необходимост,  затова не смятам ,че работодателя ще прави проблеми. Ще взимам повече пари по време на болничните, което пиша, защото няма да повлияе на майчинството негативно, заради прекъсването.
Благодаря предварително Simple Smile
180 дни са непрекъснат болничен за общо заболяване и в тях не влизат болничните,които си ползвала преди тези 7 дни,нито 45-дневния за бременност + тези след това.Тези 180 дни ще ти бъдат издавани от ЛКК на всеки 30 дни.Ако евентуално не ти стигнат ще минеш ТЕЛК за останалите без проблем.Никой няма да ти откаже,както някои тук бяха коментирали.Не е проблем и отпуската да си пуснеш,щом няма да се отрази на майчинството по никакъв начин.

# 506
  • София
  • Мнения: 10 642
Според мен по-добре сега си пусни малко отпуска и после на ЛКК всеки месец за болнични

# 507
  • Мнения: 3 978
45 дневния болничен преди майчинството със събота и неделя ли се смята?

# 508
  • София
  • Мнения: 18 702
И с националните празници дори. Simple Smile

# 509
  • Sofia
  • Мнения: 857
Здравейте! Имам нужда от съвет!
Болничния ми за 45 дни преди термина е от 07.10 , но АГ беше в чужбина и ще ми го издаде на 24.10 със задна дата...каза, че не е проблем! Тогава ще го дам и на работодателя, но той пък е силно притеснен , че щял да бъде глобен, санкциониран! На мен ми обясниха , че просто ще ми бъде изплатен по късно!
Притеснявам се , че работодателят може да откаже и аз загубвам правото си на майчинство?! Така ли е наистина, ,същото АГ ме увери, че не било проблем, защото той също го подава! Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт