Снимки – спомени от близко и далечно минало

  • 706 801
  • 11 934
  •   1
Отговори
# 4 620
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
............
Бих предпочела да живея в тези времена.

Още имаш шанс - бягай бързо към Северна Корея.
Другите тук си спомняме детството....

Гледах БНТ2 тези дни със стари филми. Стана ми приятно, но и с тъга си казах "Да, така гадно беше.",

Нещо не те разбрах...каквото и да има там надали има нещо общо, можеш да си спестиш остроумията.

# 4 621
  • Мнения: 9 176
🙄Г-н Джамбазов разкрива някои от тайните как е работил „Кореком“, който в разцвета си е разполагал с 300 магазина и огромна складова база. Опитните мениджъри не са искали в никакъв случай да пропуснат да „поолекнат“ кесиите на 3-те милиона турски имигранти в Германия, които два пъти в годината преминават през България, за да се върнат по родните си места. Те са разполагали със списъци кога най-големите заводи работодатели излизат в едномесечен отпуск и се зареждали с най-търсените стоки. Оборотът бил невероятен.

„Представете си всеки да купи само по стек цигари – а те вземаха по 4-5, на какво се равнява това. Ставаше голям оборот и от това се печелеха парите, а не просто от продажбите в страната“, не крие изгодата от този хитър ход Джамбазов. По това време кутия цигари „Марлборо“ е струвала 95 цента, стереокасетофон „Панасоник“ – 85 долара, биберон „Чико“ – 30 цента, дъвките се харчели по 20 цента, а дънките – по 20 долара.

„Организацията беше направена крайно печаливша и имаше голям авторитет – продължава разказа си бившият генерален директор. – Тя не обслужваше елита, а искаше да бъде в помощ и на българите – по около 500 хил. годишно, които работеха в Либия, Ирак, СССР, пътуваха по работа. Ние събирахме парите на тези хора и им предлагахме реални възможности срещу труда им. Какво иначе щяха да правят с припечеленото – щяха да загубят от всяка обмяна навън. Купувахме цели блокове в кварталите Младост и Люлин и апартаментите се продаваха срещу валута. Същият беше механизмът и с колите. Харчеха се предимно лади с рублите, изкарани в Коми. Но внасяхме всякакви марки. Щом минеше Пловдивският панаир примерно, всичките 40-50 показани на него луксозни возила оставаха в България и се купуваха от хората с доларите.“


https://fro-spam156-/obshtestvo/minalo/spomen-korekom-korektsiia-komunizma.html

# 4 622
  • Мнения: 10 376
А защо ли някои със зор се добирахме до полски фиатчета втора употрЯба?

# 4 623
  • Мнения: X
Защото не са работели в Либия, Ирак и пр. И ние бяхме от дълго чакащите, но роднини след работа в Либия, за 2 г. си купиха кола и апартамент. Всъщност точно фиатче, втора употреба , ни беше първата кола и си я купихме без чакане. Изтеглихме младоженски заем(имаше такова нещо, по-възрастните си спомнят) и вечерта мъжът ми дойде с фиатчето да ме вземе от работа. Като по пътя беше успял и да се блъсне в градския транспорт Laughing

# 4 624
  • Мнения: 9 012
Значи,(обичам тази паразитна думичка "значи"),през соца 500 хил. българи са работели в чужбина. Както днес... Ти да видиш!
Интересно ако тези 500 хил. не можеха да работят в чужбина,Тодор Живков къде и дали щеше да им намери работа?!

# 4 625
  • Мнения: 9 356
А защо ли някои със зор се добирахме до полски фиатчета втора употрЯба?
Защото имаше равни и по-равни. Като дете на по-неравните смятам изказването на Джамбазов за обидно. Звучи точно, нямаш долари, ще чакаш за жилище. Точно така и си беше.
Пък и не всеки можеше в чужбина да работи, някои умишлено не ги пускаха.

# 4 626
  • Мнения: X
Тогава работеха по 2 години навън. И да искаха повече , не можеше. Всъщност повечето искаха, но с връзки можеше още година-две да изкараш. Сега  и да не емигрираме, караме по 10-20-30 г. Ние бяхме 25 г. навън. Всъщност сега този разпилян човешки ресурс е голяма загуба за държавата и печалба за гостоприемника.
  Тогава държавата получаваше  част от заплатата на гурбетчиите.

# 4 627
  • Мнения: 2 887
Значи,(обичам тази паразитна думичка "значи"),през соца 500 хил. българи са работели в чужбина. Както днес... Ти да видиш!
Интересно ако тези 500 хил. не можеха да работят в чужбина,Тодор Живков къде и дали щеше да им намери работа?!

Работа имаше за целия китайски народ, както се казва. Наесен студенти, ученици и войници помагаха да се прибере реколтата, че иначе не смогваха. Но се произвеждаха плодове и зеленчуци, не се внасяха от Турция, Македония, а боб от Египет, като сега. Няма по-вкусен от бълг. домат, чак във Франция разбрах какво означава домат без вкус.

# 4 628
  • Мнения: 9 356
ananas,
 Някои получаваха и втори договор в чужбина, но след определен период работа в България.
За мен хората не са виновни, а системата. Държавата е искала да им прибере парите, затова им е давала някои облаги.
Държавата и определяше кой излиза и кой не.

# 4 629
  • Мнения: 9 012
Значи,(обичам тази паразитна думичка "значи"),през соца 500 хил. българи са работели в чужбина. Както днес... Ти да видиш!
Интересно ако тези 500 хил. не можеха да работят в чужбина,Тодор Живков къде и дали щеше да им намери работа?!

Работа имаше за целия китайски народ, както се казва. Наесен студенти, ученици и войници помагаха да се прибере реколтата, че иначе не смогваха. Но се произвеждаха плодове и зеленчуци, не се внасяха от Турция, Македония, а боб от Египет, като сега. Няма по-вкусен от бълг. домат, чак във Франция разбрах какво означава домат без вкус.
Във филма от 80-те "Вилна зона" по сценарии на Георги Мишев,двама от героите спореха дали зелето е от ГДР,а картофите от Унгария или обратното. И през соца е имало внос на плодове и зеленчуци,но медиите криеха този факт.

# 4 630
  • София
  • Мнения: 13 661
На пазарите има българска стока. Ние ядем розови домати и градински червени. Маруля, краставици, картофи, чушки, плодове.
Доматите са по-скъпи и в сезон, но тези сортове не са подходящи за масово транспортиране.

# 4 631
  • Мнения: X
ananas,
 Някои получаваха и втори договор в чужбина, но след определен период работа в България.
За мен хората не са виновни, а системата. Държавата е искала да им прибере парите, затова им е давала някои облаги.
Държавата и определяше кой излиза и кой не.

  Нали това е най-доброто възможно - всички да са доволни. Държавата осигуряваше договори, хората успяваха за 2 г. да си поуредят живота. Когато ние излязохме 90-те беше по-различно, но темата не е за това.

# 4 632
  • Мнения: 2 887
Значи,(обичам тази паразитна думичка "значи"),през соца 500 хил. българи са работели в чужбина. Както днес... Ти да видиш!
Интересно ако тези 500 хил. не можеха да работят в чужбина,Тодор Живков къде и дали щеше да им намери работа?!

Работа имаше за целия китайски народ, както се казва. Наесен студенти, ученици и войници помагаха да се прибере реколтата, че иначе не смогваха. Но се произвеждаха плодове и зеленчуци, не се внасяха от Турция, Македония, а боб от Египет, като сега. Няма по-вкусен от бълг. домат, чак във Франция разбрах какво означава домат без вкус.
Във филма от 80-те "Вилна зона" по сценарии на Георги Мишев,двама от героите спореха дали зелето е от ГДР,а картофите от Унгария или обратното. И през соца е имало внос на плодове и зеленчуци,но медиите криеха този факт.

Абе ти си гледай филмите, но на мен не ми разправяй какво са криели, че съм ходила да бера памук още във втори клас.
Относно сроковете на договорите, и друг път съм писала в темата - и учителите ни французи бяха за срок от две години, задължително семейни и съпругата също трябва да е учител. Едната двойка така обикаляха соц. лагера, преди това са били в Румъния.

# 4 633
  • Мнения: 3 033
Ако някой го гони носталгия по ония времена, препоръчвам му  гледа  сериала Дом за нашите деца.  На мен ми е любим, между другото Grinning
Следя го БНТ уикендите, едва издържам да го изгледам наведнъж. Страхотен филм.
В момента пак ли го дават? Обожавам го. Знам вече част от репликите на героите и пак го гледам, когато установя, че го излъчват. Не мога да му се наситя на този филм. Гледала съм го на всякаква възраст - от детска до зряла и установявам,
че всеки път гледам на него с все по-голяма дълбочина. И как иначе нали аз самата трупам житейски опит с времето?😀 Уникален филм.

# 4 634
  • София
  • Мнения: 14 672
Ако някой го гони носталгия по ония времена, препоръчвам му  гледа  сериала Дом за нашите деца.  На мен ми е любим, между другото Grinning
Следя го БНТ уикендите, едва издържам да го изгледам наведнъж. Страхотен филм.
В момента пак ли го дават? Обожавам го. Знам вече част от репликите на героите и пак го гледам, когато установя, че го излъчват. Не мога да му се наситя на този филм. Гледала съм го на всякаква възраст - от детска до зряла и установява
м, че всеки път гледам на него с все по-голяма дълбочина. И как иначе нали аз самата трупам житейски опит с времето?😀 Уникален филм.
Събота и неделя по БНТ4 от 11 часа. Всъщност, този канал и БНТ2 излъчват уикендите по цял ден български филми.

Общи условия

Активация на акаунт