Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 38

  • 41 939
  • 761
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 9 925
Може и да са с нагласата, че няма смисъл да хвърлят повече от 100 х. евро за апартамент в България, който ще се ползва сравнително рядко. Все пак и в чужбина парите не се растат по дърветата и хората са ги изкарали, не са ги намерили.
В този смисъл, ако това е максимумът на парите, които са склонни да дадат, по-добре да помислят за двустаен НС на шпакловка и замазка, който да довършат и обзаведат по свой вкус. Ако се прибират сравнително рядко, нека да мислят за този апартамент като за хотелски апартамент, но без в него да живеят чужди хора. За краткосрочно пребиваване може да се преживее по-малката площ и по-малкото помещения.  Аз поне така мисля.

# 136
  • Мнения: 10 756
Никога не бих си купила ваканционен имот за 100 хиляди. Бих предпочела, когато си идвам в Бг да отсядам в хотел или да наемам апартамент на хотелски принцип, а с останалите пари да ходя на почивка на екзотични места.
Още помня продажбата на ваканционни имоти на англичани в района на Банско през 2007-2008 на цени от 800-900 евро на квадрат, препородажбата им през 2010-2012 на руснаци, гърци и македонци на 400-500 евро, а сега чувам, че има цени и по 250-300.
2007 им обещавахме доходност от 6% при отдаване под наем, което не се случи.

# 137
  • Мнения: X
Никога не бих си купила ваканционен имот за 100 хиляди. Бих предпочела, когато си идвам в Бг да отсядам в хотел или да наемам апартамент на хотелски принцип, а с останалите пари да ходя на почивка на екзотични места.
Още помня продажбата на ваканционни имоти на англичани в района на Банско през 2007-2008 на цени от 800-900 евро на квадрат, препородажбата им през 2010-2012 на руснаци, гърци и македонци на 400-500 евро, а сега чувам, че има цени и по 250-300.
2007 им обещавахме доходност от 6% при отдаване под наем, което не се случи.

Случайно си писах с един англичанин по друг повод и ми спомена, че най-лошата инвестиция в живота му е студио в Банско 2008ма за към 30 000 паунда каза , вика че още съжалявал, ама не го бил продал де.

# 138
  • Мнения: X
Аз нещо не разбрах дали търсят ваканционен имот или имот в София. 100 К евро за тристаен ваканционен имот е много и според мен.

# 139
  • София
  • Мнения: 4 192
Понаваксах.
Честито на Лъки, със здраве да си го ползва  bouquet
Общо взето тя превъртя играта - няколко инвестиционни, сега и за живеене. Би трябвало да й сложат някаква форумна значка на експерт  Sunglasses
Иначе ние се оглеждаме за един имот в Слънчев, купен 2008ма за 75к евро,обявен сега на 32к, дадохме оферта 24, да видим англичанката как ще реагира  Mr. Green

# 140
  • Мнения: 1 889
Хехехе Чиана, а дано да ви се получат нещата!
Така е в живота: един прави удар и печели, а друг губи. Да вземеш правилното решение в правилния момент си е талант и умение.

# 141
  • Мнения: 3 096
Попрегледах темите назад и останах с впечатлението, че повечето хора не биха се наели да купуват имот-дарение с право на ползване. Толкова ли е рискова такава сделка? Питам, защото сме си харесали точно такъв, като дарителите (родителите) са с право на ползване, но единият е починал.

Какви документи е добре да се изискат от купувача преди подписване на предварителен договор? Имаме адвокат, но нещо не ми харесва набора от документи, които смята за достатъчни и искам да си сверя часовника. Доколкото разбрах, ще пусне проверка в Агенция по вписванията, като разполагаме и с копие на нотариален акт. Аз мисля, че задължително трябва да има и удостоверение за наследници, акт за смърт на дарителя, декларация за отказ от право на ползване, декларация за съгласие за продажба (при сключен брак)

# 142
  • Мнения: 4 396


На дамата която търси некафяво, завършено, добре обзаведено жилище, с перфектно разпределение и размери, може би и локацията няма да е компромисна... ами...такова няма да намерите, освен ако не е на много висока цена, извън вашия бюджет, който виждам е 100 хил евро за тристаен. Не трябва да се страхувате от ново на Ш/З, аз купивам за 3ти път такова и мога да кажа, че си има плюсове. Жилище за ремонт, ако отговаря на всички други критерии също не е за изпускане, там също има какво да спечелите.
Та така, докато чакате да изкочи перфектното жилище с бели мебели, може да изпуснете нещо много добро от предрасъдъци.

Не бих казала, че синът ми търси перфектното разпределение, а разпределение, което е практично и удобно за тях. Обзавеждането само по себе си не е проблем, защото те ще си купят свои мебели, но проблем са вградени неща, които трябва да се махнат. Това оскъпява. Понеже е ваканционно жилище, очакванията са различни от очакванията към постоянно жилище. Тристаен може да е 50 квадрата, може и 100. Те определено не търсят голяма квадратура, затова разпределението на вътрешната площ е много важна при по-малка квадратура. Аз съм архитект и знам, че и в 50 квадрата може да има всичко необходимо, той също го знае. Не държат и да е в най-луксозните сгради в най-луксозните курорти. Намерихме доста апартаменти по морето в рамките на техния бюджет и то напълно обзаведени, но като се сметне необходимия ремонт с къртене на кухня, плочки в баня, вградени мебели и други неща, които те не искат, става доста скъпо. А и планировката не е особено добра на тези апартаменти.

Рорреа, може на морето, може в планината, може и в града. Те живеят постоянно в чужбина и мислят да имат жилище в България, където да ходят лятото най-вече с детето, а може би да отдават под наем през другото време. Имат 90-100 хиляди евро за целта, но не значи, че искат да похарчат всичките пари Wink

January_, така е, аз от много години живея в чужбина, синът ми е роден и израснал извън България и никога не е живял там, ходил е 2-3 пъти за кратко. Определили са си такъв бюджет и знаят какво искат. Дали ще го намерят е друг въпрос. Свързали са се с брокери там, където живеят, които се занимават с ваканционни жилища в България, и са получили доста оферти по морето, но жилищата са доста еднотипни като стил и не това, което те търсят. Аз също намерих в чужбински сайт за имоти апартаменти по морето в техния ценови диапазон, но не бяха това, което те искат.

Лъки, честита покупка.

# 143
  • Мнения: 4 873
Честито, Лъки, да се построи и ползва със здраве!

Не знам за ваканционни, но в София поне никога не съм попадала на ново строителство, което вече е обзаведено и готово, че чак да се взирам във вградени гардероби. Все съм гледала или старо, или ново на Ш/З. Наистина, за тези пари - не ви се занимава с обзавеждане, искате за инвестиция, искате да се дава и под наем?

За право на ползване - тези имоти обикновено са по-евтини и има защо. Т.е. ще чакате другият родител да почине, за да се нанесете? Преди години гледах такъв, над 10% по-евтино беше, ама откъде да знаеш кога и дали може да се нанесеш?

Ако нещо ви съмнява, потърсете и друг адвокат. За моя изненада се оказа, че в БГ всяко завещание, прехвърляне и деление едва ли не може да се оспори и следват дълги дела. Това го научих по повод наследяване на имоти - приятелка, втора жена на мъжа си, искаха приживе да си оправят имотите. Обясниха им, че могат, но децата и племенниците, които са законни наследници, могат да оспорват и да водят дела - примерно те искаха за едните да е апартамент в София, за останалите - други имоти. Но каквото и да запишат, после можеше да се оспори. Така че си проверете добре с всички наследници какво се случва.

# 144
  • Мнения: 1 889
Fenris, успех в търсенето. Все си мисля, че ако сте постоянни (и синът ти) ще изскочи в някой етап търсеният имот.

# 145
  • Мнения: 3 096
Не бих казала, че е много по-евтин от другите. Четох, че човекът с право на ползване, трябва да подпише декларация за отказ от това право. Струва ми се достатъчно. Адвокатът ни е препоръчан, но едва от два дни сме в контакт с него, ще видя какво впечатление ще остави и дали ще изиска и други документи. Иначе продавачите изглеждат много свестни хора. Искат да продадат и да купят на друго място. А имотът покрива почти всички наши изисквания. Беше любов от пръв поглед и може да ни спести търсене и лутане с месеци. Беше първия, който видяхме.

Все пак, много ли е рискова такава сделка? Не се бях замисляла, докато не зачетох назад в темите и взех да се притеснявам

# 146
  • София
  • Мнения: 6 045
Т.е. купувате имот, който не е много по-евтин от другите оферти на пазара и ще чакате собственика да умре, че да се нанесете  и да влезете във владение на жилището? Така ли ? Тази практика съществува в много страни, но си е риск, да, собственика може да се окаже дълголетник.... Тук вече никой не знае и какъв изобщо съвет може да се даде , никакъв?

А по юридически въпроси, не е тук мястото, трябва много добре да се изпипа сделката и си има особености, едва ли можем ние да ви посъветваме.

# 147
  • Мнения: 10 756
Имаш си адвокат, питай него. Аз ако ти кажа, че няма никакъв риск, ако документите са изпипани, ще се успокоиш ли? Ще повярваш на някакви анонимни хора в интернет, а не на препоръчвания ти адвокат?

# 148
  • Мнения: 25 847

Иначе ние се оглеждаме за един имот в Слънчев, купен 2008ма за 75к евро,обявен сега на 32к, дадохме оферта 24, да видим англичанката как ще реагира  Mr. Green
А, така. Добро мислене, харесва ми. Ако не се разпищят от обида, дайте им 26к и да изповядате с ваш нотариус.  Wink


Не бих казала, че синът ми търси перфектното разпределение, а разпределение, което е практично и удобно за тях. Обзавеждането само по себе си не е проблем, защото те ще си купят свои мебели, но проблем са вградени неща, които трябва да се махнат. Това оскъпява. Понеже е ваканционно жилище, очакванията са различни от очакванията към постоянно жилище. Тристаен може да е 50 квадрата, може и 100. Те определено не търсят голяма квадратура, затова разпределението на вътрешната площ е много важна при по-малка квадратура. Аз съм архитект и знам, че и в 50 квадрата може да има всичко необходимо, той също го знае. Не държат и да е в най-луксозните сгради в най-луксозните курорти. Намерихме доста апартаменти по морето в рамките на техния бюджет и то напълно обзаведени, но като се сметне необходимия ремонт с къртене на кухня, плочки в баня, вградени мебели и други неща, които те не искат, става доста скъпо. А и планировката не е особено добра на тези апартаменти.

Рорреа, може на морето, може в планината, може и в града. Те живеят постоянно в чужбина и мислят да имат жилище в България, където да ходят лятото най-вече с детето, а може би да отдават под наем през другото време. Имат 90-100 хиляди евро за целта, но не значи, че искат да похарчат всичките пари Wink


Много противоречиво мислене като цяло. И хаотично търсене. Моята философия е, че човек трябва да знае:
1. Какво търси
2. Къде го търси
3. Колко е склонен да плати
При вас това е мираж. Не знаете дали искате 50 или 100 м2. Има разлика, и то огромна. Не сте посочили къде искате да е този "ваканционен" имот. И за цената...имали 100 хил, но не искали да похарчат всичко...тоест? Искат за 50 000 евро ли? Laughing
Форума може да помогне много, както и на мен е помагал, ако знаете какво искате. Иначе, само си лафим, тук.

# 149
  • София
  • Мнения: 3 106
Ако родителят се откаже от правото та ползване, имотът мисля се продава стандартно. Аз доколкото разбирам идеята е не да се продава заедно с правото на ползване.

Общи условия

Активация на акаунт