Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 27 авг. 2019, 19:00 ч.

Трудова борса и обезщетения - 3

  • 3 233
  • 138
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 874
Здравейте,

Работя от 7 години в една фирма. Ако напусна с предизвестие, как мога да ползвам услугите на бюрото по труда - колко месеца, с какво обезщетение?
Ще имате право на минимално обезщетение,което е 9.20 на работен ден,в рамките на 4 месеца.

184 лв на месец? При 20 работни дни. Ужас
Да,толкова е при прекратяване по взаимно съгласие.По-горе са Ви дали друг вариант.

А при съкращение?

# 106
  • Пловдив
  • Мнения: 2 179
Благодаря ви.

# 107
  • Мнения: 984
Гражданският договор вписва ли се в трудовата книжка или само в края на годината се вписва в ГДД?

# 108
  • Мнения: 31 821
Не, само в ДД.

# 109
  • Мнения: 42
Здравейте,
Имам следният въпрос: Ако реша да напусна по чл. 327, ал. 1, т. 2 от КТ, какво възнаграждение ми се полага от Бюрото по труда?

# 110
  • София
  • Мнения: 64
"пълна" борса, според стажа и ако не си ползвала предходните 3 години.

# 111
  • Мнения: 42
"пълна" борса, според стажа и ако не си ползвала предходните 3 години.

Чудесно, благодаря за отговора 🙂 Хубав ден.

# 112
  • Мнения: 613
Моля  за помощ!
 Към момента съм "на борсата"  до декември месец.
Сега ми се отваря възможност да преподавам по един час седмично. Заплащането  е 46 лв (на седмица).
  До колкото зная, ако получавам заплащане на месец под мин.раб заплата, няма нужда да уведомявам нои. И изплащането на обезщетението ми ще си продължи.
Но ето това ме обърка:

. Парично обезщетение за безработица на лица, наети на работа на непълно работно време:

Лицата, наети на работа на непълно работно време в срока за изплащане на паричното обезщетение и получаващи възнаграждение по-малко от минималната работна заплата, установена за страната, получават обезщетение за безработица в размер 50 на сто от полагащото им се парично обезщетение за оставащия период на изплащане.

(чл. 54б, ал. 6 КСО)

Моля , нека някой запознат да коментира.

# 113
  • Мнения: 984
Ако те наемат на граждански договор (настоявай за такъв), няма да ти се засегне обезщетението (при възнаграждение по-ниско от МРЗ). Но получавания доход трябва да декларираш пред НАП в края на годината.

Приведените от теб членове важат при работа по трудов договор на непълен ден (най-кратката опция е на 4 часа), а твоята заетост ще е веднъж седмично, доколкото разбрах, така че няма да е нужен трудов договор.

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 10:26 от speranzza

# 114
  • Мнения: 613
Ако те наемат на граждански договор (настоявай за такъв), няма да ти се засегне обезщетението (при възнаграждение по-ниско от МРЗ). Но получаваният доход трябва да декларираш пред НАП в края на годината.

Приведените от теб членове важат при работа по трудов договор на непълен ден (най-кратката опция е на 4 часа), а твоята заетост ще е веднъж седмично, доколкото разбрах, така че няма да е нужен трудов договор.

Много, много ти благодаря !

# 115
  • Мнения: 632
Здравейте, имам следния въпрос: Работя във фирмата от 2012г., реших да подам молба за напускане с едномесечен срок с предизвестие, какво обещетение ще получавам и в какъв срок? Четох, че при доброволно напускане обещетението е 4 месеца на мин.сума от 7лв., което ще рече 150 лв на месец!

# 116
  • Мнения: 874
Здравейте, имам следния въпрос: Работя във фирмата от 2012г., реших да подам молба за напускане с едномесечен срок с предизвестие, какво обещетение ще получавам и в какъв срок? Четох, че при доброволно напускане обещетението е 4 месеца на мин.сума от 7лв., което ще рече 150 лв на месец!
Да,4 месеца по 9.20 е вече

# 117
  • Мнения: 632
Здравейте, имам следния въпрос: Работя във фирмата от 2012г., реших да подам молба за напускане с едномесечен срок с предизвестие, какво обещетение ще получавам и в какъв срок? Четох, че при доброволно напускане обещетението е 4 месеца на мин.сума от 7лв., което ще рече 150 лв на месец!
Да,4 месеца по 9.20 е вече
Да, но счетоводителката ми казва, че ще пусне заповед за уволнение по чл.325 ал.1, което значело , че ще получавам пълен размер на обещетението?

# 118
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 4 083
По чл. 325, ал.1 е по взаимно съгласие, няма да получавате пълно обезщетение. Само ако те Ви съкратят, тогава. Или ако сте в изпитателен срок и Ви прекратят договора преди изтичане на изпитването. Щом е с Ваше съгласие или по Ваше желание, 9.20 на работен ден за 4 месеца.

# 119
  • Мнения: 874
Здравейте, имам следния въпрос: Работя във фирмата от 2012г., реших да подам молба за напускане с едномесечен срок с предизвестие, какво обещетение ще получавам и в какъв срок? Четох, че при доброволно напускане обещетението е 4 месеца на мин.сума от 7лв., което ще рече 150 лв на месец!
Да,4 месеца по 9.20 е вече
Да, но счетоводителката ми казва, че ще пусне заповед за уволнение по чл.325 ал.1, което значело , че ще получавам пълен размер на обещетението?
Не е заповед за уволнение,а заповед за прекратяване на договора по взаимно съгласие.Не Ви се полага пълна борса при тези условия.

Общи условия

Активация на акаунт