Трудова борса и обезщетения - 3

  • 27 117
  • 754
  •   1
Отговори
# 405
  • в пустинята
  • Мнения: 195
Не, защото ти трябват 12 месеца стаж за последните 18.
Имаш ли ги?
Сега проверих с код в Нои, защото не си спомням! Проверих соц. Осигуряване! 2019 г. Цялата е с платени осигуровки, без м. Май! Тогава не сьм работила през този м. Май! Сега, кво следва? Днес сме 1.2020.Ако напусна през февруари?дали ще може?

# 406
  • София
  • Мнения: 16 089
ако от май до февруари са 12 месеца - може и да може....

# 407
  • в пустинята
  • Мнения: 195
ако от май до февруари са 12 месеца - може и да може....
Без подигравки моля!!! Написала сьм, осигуряването за 2019 г. Без м. Май! Все пак, има 11 м. От 2019.Ако не може да помогнете, спрете с подигравките!! Нищо не се знае, може да се окаже те в моето положение, някой ден!

# 408
  • Мнения: 2 124
ако от май до февруари са 12 месеца - може и да може....

Никой не изисква да няма прекъсване между въпросните 12 месеца, сумарно се гледат.

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 18:13 от SamoDiva

# 409
  • в пустинята
  • Мнения: 195
ако от май до февруари са 12 месеца - може и да може....

Никой не изисква да няма прекъсване между въпросните 12 месеца.
Т. Е.? Вьзможно ли е? Или Не?

# 410
  • Пеликания
  • Мнения: 2 491
Трябва да имаш работени 12 месеца през последните 18, сметни си ги. Значи щом си работила миналата година без м.май и ако напуснеш например края на февруари ще имаш право на минималното обезщетение.

# 411
  • Мнения: 363
"Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца.." четете малко.

# 412
  • в пустинята
  • Мнения: 195
Трябва да имаш работени 12 месеца през последните 18, сметни си ги. Значи щом си работила миналата година без м.май и ако напуснеш например края на февруари ще имаш право на минималното обезщетение.
благодаря

# 413
  • Мнения: 4 808
Аз, доколкото си спомням, имаше и изискване през последните три години да не си ползвал борса. Почти съм сигурна, че няма да може.

# 414
  • в пустинята
  • Мнения: 195
"Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца.." четете малко.
л. С.

# 415
  • София
  • Мнения: 16 089
Аз, доколкото си спомням, имаше и изискване през последните три години да не си ползвал борса. Почти съм сигурна, че няма да може.
 
Да,  има такова изискване.
Но  не пречи да се регистрира и да и търсят работа.

# 416
  • в пустинята
  • Мнения: 195
Аз, доколкото си спомням, имаше и изискване през последните три години да не си ползвал борса. Почти съм сигурна, че няма да може.
 
Да,  има такова изискване.
Но  не пречи да се регистрира и да и търсят работа.
Незнам какво има?, но от БТ, ме информира ха, че е без значение дали си взимал обещ. От 4 м на скоро или преди това, важното е 12 м. Да имаш работни, дори и в този период да си бил на борсата! Това за 3 години, важи за обещ. При ськращения!

# 417
  • Мнения: 54 567
Изискването за 3 години е за пълна борса.
За минималното е това, което съм написала. 12 месеца стаж за последните 18. Може и с прекъсване да са. Гледат се сумарно.

# 418
  • Мнения: 1 355
Аз така и не разбрах, ако през тези три години си вземал само три месеца от цялата борса, защо нямаш право на остатъка от пълна борса, а директно минаваш на минимална? Никъде не го срещнах като текст в закона и никой така и не обясни.

# 419
  • Мнения: 54 567
Защото имаш право веднъж на 3 години.
Ако не си ползваш цялата борса, си остава за твоя сметка.
По принцип може да имаш ползване на остатъка, но трябва да не си работила повече от година.
Преди беше 9 месеца.

добавям

(4) Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди
изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица,
получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.


чл.54б. от КСО.
https://www.noi.bg/images/bg/legislation/Codes/KCO.pdf

Последна редакция: пн, 20 яну 2020, 13:40 от DeVa®

Общи условия

Активация на акаунт