Нашите орхидеи – тема 27

  • 28 863
  • 741
  •   1
Отговори
# 630
  • София
  • Мнения: 51
Здравейте  има ли някоя от вас да гледа орхидея цимбидиум? Ако да може ли да ми кажете повече подробности около отглеждането на този вид .И също откъде мога да го закупя . Благодаря предварително!
Привет!
Аз уж гледам, но е от прекалено скоро за да давам насоки... Основно гледам да е на значително по-хладно и от другите. 20 градуса май са му максимума, поне при мен. Традиционното пулверизиране отдалече, веднъж в месеца го пускам в банята на пара... По-рядко го поливам, но гледам отгоре да е влажно. Предполагам, че някога някъде съм го чела това.

Но както казах - наистина го имам отскоро и не твърдя, че това е най-доброто за един цимбидиум. Само че обичат по-хладно.

Те са прекрасни, така че ако видиш някъде направо взимай с един термометър. Но само ако ти се полагат грижи. Аз лично мисля след време, поне година, ако този е добре да му намеря другарче, прекрасни са, но и май трудни..

# 631
  • Мнения: 83
Здравейте  има ли някоя от вас да гледа орхидея цимбидиум? Ако да може ли да ми кажете повече подробности около отглеждането на този вид .И също откъде мога да го закупя . Благодаря предварително!
Привет!
Аз уж гледам, но е от прекалено скоро за да давам насоки... Основно гледам да е на значително по-хладно и от другите. 20 градуса май са му максимума, поне при мен. Традиционното пулверизиране отдалече, веднъж в месеца го пускам в банята на пара... По-рядко го поливам, но гледам отгоре да е влажно. Предполагам, че някога някъде съм го чела това.

Но както казах - наистина го имам отскоро и не твърдя, че това е най-доброто за един цимбидиум. Само че обичат по-хладно.

Те са прекрасни, така че ако видиш някъде направо взимай с един термометър. Но само ако ти се полагат грижи. Аз лично мисля след време, поне година, ако този е добре да му намеря другарче, прекрасни са, но и май трудни..
Супер ако видя някъде го грабвам без да се замисля. Много ти благодаря !


Ето така отрязах изсъхналия цветонос .Правилно ли съм го резнала .
И също ме притесняват корените според вас наред ли са .

Последна редакция: пн, 13 яну 2020, 21:58 от Raya_100

# 632
  • Мнения: 13 664
Храна за размисъл.
Не може да бъде даван съвет за това как е успешно без да бъде отгледана една орхидея ако тя не премине през всички сезони , поне година у дома. Както  и за успешно отглеждане говорим само и единствено ако  цъфне. Кому е нужен нецъфтящ цимбидиум .

От там нататък. Цимбидиум може да намерите навсякъде дори в хипермаркети на хаоумакс ,Практикер ,Бриколаж, плантсбг орхидеи.бг и т.н.  дори намален за десет лева. Но от лични наблюдения мога да кажа че често цимбидиумите биват преподарявани/препродавани защото собствениците на могат да ги цъфнат.
За успешен цъфтеж ви трябва източен остъклен неотопляем балкон. Имате ли го , половината работа е свършена.

Последна редакция: пн, 13 яну 2020, 22:53 от _re_ge

# 633
  • Варна
  • Мнения: 25 212
На мен ми подариха цимбидиум, две зими цъфтя без проблем и накрая реши, че ще мре. Още крета, но като гледам върви упорито към кофата, а аз нямам идея как да го спася.

# 634
  • Мнения: 6 386
Ще се включа и аз по цимбидиумната тема. Имам моя от 2015 г., пропусна да цъфне първия възможен сезон, после се отчиташе редовно 3 години подред. Ключово според мен е осигуряването на подходящи условия - светло и студено. Оттам нататък остава лесното - поливане и торене. Но на мен ми дойде в повече и се разделихме - подарих го преди няколко седмици, както си беше с няколко цветоноса.

# 635
  • Мнения: 13 664
И аз моя го подарих. Хем беше т.н. мини цимбидиуми , за домашно ползване , сравнително компактен, без да изискват големи температурни разлики. Голяма мъка ми беше , защото съм го купувала понеже беше намален на 9 лева но ме плени с прекрасни ванилени восъчни цветове НО без да се замислям що за Дзвер е това и как ще го гледам. Зимата у нас е на парно , температурата не пада под 20-22, какви цветоноси какъв дявол - на него му е горещо. Лятото го изнасям  на балкона. Имам само  южен балкон и дори  на сянка е ад. Оцеляват само сукулентни. Та горкия пуска булби, а му горят листата, хем на сянка колкото има .... и така. Маех се маех се и го подарих. На новото място изкара година и каза че ще мре. Замина си в орхидеения рай. Не си го причинявам това повече.

Потвърждавам че ключовото като цикъл е.
Напролет порастват нови издънки.
Лято - много светлина , пряка само рано сутрин,  движение на въздуха наоколо,  обилно поливане което обаче трябва много хубаво да изтече през дренажните отвори. Период е на  изхранване издънките и подготовка за цъфтеж.
Есента - светлина и много хубави температурни разлики. Денем може до 15-20 градуса, но нощем около 5-10 градуса. Под десет желателно. Може да издържа за кратко и около нула.Много премерено поливане. Това ще заложи цветоноси. Внимание -  за да може да ги изхрани и да не запари пъпките  - не трябва да е прекалено топло нощем. Прецъфтява, лека почивка , полусухо отглеждане и напролет пак проникват нови издънки.

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 11:55 от _re_ge

# 636
  • Мнения: 7 916
Чета, чета... такова няма да си взимам. Имам подходящия балкон, но ако ще ми цъфти навън, а не да си го гледам, язък му за красотата Wink

# 637
  • Мнения: 13 664
Чета, чета... такова няма да си взимам. Имам подходящия балкон, но ако ще ми цъфти навън, а не да си го гледам, язък му за красотата Wink

Най-често се внася вътре след като цъфне. Хората си го оставят на балкона.

# 638
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Чета, чета... такова няма да си взимам. Имам подходящия балкон, но ако ще ми цъфти навън, а не да си го гледам, язък му за красотата Wink
И аз така разсъждавам, ама много му се бях меракландисала, та взех. Реших си проблема като го сложих близо до балконската врата, високо вдигнат, да ми е пред очите.

Моят цимбидиум е от  миналата година при мен. Купих го от борсата в края на февруари с един цветонос, който на бърза ръка приключи след покупката. Цяло лято го държах на открито - пред офис със северно изложение - демек на сянка, като слънце виждаше следобед. Не мога да кажа, че съм го поливала редовно,  по-скоро плахо, за да не го уморя, а и разчитах много на Дядо Боже. Торих 1-2 пъти, поради факта, че не поливах много. Като започна да се захлажда и реших, че е доста студено вече в сянката, започнах да го местя през деня на слънце за по няколко часа (и когато се сетя). В края на октомври ... или дори май ноември реших да го прибера вече - имам остъклени и източна, и южна тераса - първо го сложих на източната, но тъй като тя не се затваря, като стана студено, го преместих в едно кьоше на южната. Сега като вземе много да напича, през деня отварям терасата да се охлажда, но през нощта задължително е затворено, все пак чак минусови температури едва ли ще понесе. Има три цветоноса , двата до седмица предполагам, че ще се отворят вече. Третият се разви по-късно и още е малък. Сега поливам още по-рядко и съвсем оскъдно, отгоре по малко вода, без киснене, основно при слънчево време и то сутрин, за да може да се поизпари водата до вечерта, бях чела че мокрите корени се увреждат от ниските температури. А - имам и две нови издънки, както и няколко булби, които явно отмират и ще трябва да се чудя как да ги махам, че са в средата на туфата, но за това ще мисля като се затопли. Явно загниха при поливането, а едната през лятото я наръфа кучето и не знам дали и тя няма да изгние. И така - това са ми наблюденията засега. Ще публикувам снимки като цъфне хубавеца Simple Smile

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 14:22 от BЕЩИЦА

# 639
  • Мнения: 83
Някоя от вас поръчала ли си е орхидеи  от този сайт plants.bg  и ако да доволните ли сте ?

# 640
  • Мнения: X
Някоя от вас поръчала ли си е орхидеи  от този сайт plants.bg  и ако да доволните ли сте ?

Да, две, както и една швертерка, предимно поръчвам саксии, субстрати и други аксесоари. Вандата ми е от тях, с дефекти си беше и сега гине от фузариум, за друго нямам какво да се оплача.
Каква орхидея искаш да поръчваш?

# 641
  • Мнения: 83
Някоя от вас поръчала ли си е орхидеи  от този сайт plants.bg  и ако да доволните ли сте ?

Да, две, както и една швертерка, предимно поръчвам саксии, субстрати и други аксесоари. Вандата ми е от тях, с дефекти си беше и сега гине от фузариум, за друго нямам какво да се оплача.
Каква орхидея искаш да поръчваш?
Искам да поръчам орхидея цимбидиум. Но ако прочета още лоши мнения за сайта ще се откажа .

# 642
  • Мнения: X
В orhidei.bg също имаше няколко цимбидиума. И от тях съм поръчвала, доволна съм, макар че катлеята дойде с трипси, с които обаче бързо се справих.

http://www.orhidei.bg/orhidei/orhidei-cimbidium

# 643
  • Мнения: 83
В orhidei.bg също имаше няколко цимбидиума. И от тях съм поръчвала, доволна съм, макар че катлеята дойде с трипси, с които обаче бързо се справих.

http://www.orhidei.bg/orhidei/orhidei-cimbidium

Благодаря за линка !
Разгледах сайта и си харесах тази
Близките дни ще се обадя да я поръчам:blush:

# 644
  • на брега
  • Мнения: 1 089
Някоя от вас поръчала ли си е орхидеи  от този сайт plants.bg  и ако да доволните ли сте ?

Днес получих лиодоро от тях (и още луковици лалета и 2 броя пустинна роза/разсад).
Стабилно опакована пратка.
Лиодорото изглежда чудесно, съвпада с описанието в сайта. Два цветоноса (цветчетата обаче понамачкани), шест прекрасни листа без никакви наранявания, точки, мочки и т.н. И корените изобилни.
Лиодоро за първи път ще отглеждам, с много голямо желание обаче. Heart

Общи условия

Активация на акаунт