Какво правят жените в менопауза когато ... 8

  • 97 429
  • 863
  •   2
Отговори
# 660
  • Мнения: 22 887
Момичета,някоя от вас да има болки в мускули и стави и да посинява мн лесно,без спомен да се удря?

Аз имам болки в сухожилията на врата и плешките, както и посиняване по краката предимно. Но  в определени дни става, вероятно е свързано с хормоните.
И аз съм така.

# 661
  • Мнения: 64
Здравейте, на 43 съм, цикълът ми закъснява с един месец и имам изпотявания понякога. След консултация с АГ пуснах изследвания, според тях съм в постменопауза. АГ ми предлага ХЗТ.
Моля ви за коментари и помощ какво да направя и изследвам още, някак не мога да се съглася, че за по-малко от два месеца съм минала от пременопауза в постменопауза. Отчаяна съм, къде и как да търся причината.

Име на теста(изследване)      Резултат      Единици   Референтна стойност
Глюкоза      4.96       mmol/l    3.3-6.0
Холестеролов профил               
     Общ холестерол   H    7.35       mmol/l    < 6.5, препоръчани стойности <4.5
     Триглицериди      0.86       mmol/l     < 2,2; препоръчани стойности < 1.7
     HDL-холестерол   H    2       mmol/l    1.04-1.56 , препоръчани стойности >1.2
     LDL-холестерол   H    4.67       mmol/l    < 3.60; препоръчани стойности Heart.0
     VLDL-холестерол      0.39       mmol/l    < 0.90
Хормони            
Име на теста(изследване)      Резултат      Единици   Референтна стойност
Естрадиол      11       pg/ml    жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44
LH      31.09       mIU/ml    жени: фол.фаза 1.8-11.78; овул.фаза 7.59-89.08; лут.фаза 0.56-14.0, менопауза 5.16-61.99; мъже 0.57-12.07
Пролактин      15.03       ng/ml    Жени: 5.18-26.53; Мъже: 3.46-19.4
FSH      94.19       mIU/ml    жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47; менопауза 26.72-133.41; мъже 0.95-11.95
fT4      0.930       ng/dl    0.700 - 1.480
fT3      2.550       pg/ml    1.580 - 3.910
Тестостерон      0.25       ng/ml    0.14 - 0.53
TSH      2.551       uIU/ml    0.350 - 4.940

# 662
  • София
  • Мнения: 16 196
Estradiol-ът и FSH-то ти имат стойности, които наистина съптветстват на постменопауза. Кой ден от цикъла са ти пускани изследванията и имаш ли доверие на лабораторията?

# 663
  • тук-там
  • Мнения: 5 696
При положение, че нямаш цикъл, няма как да се тестват полови хормони на 3 ден от МЦ, така че според мен резултатите им не са релевантни. Намери си деуг АГ, който първо ще ти предизвика цикъл с дуфастон или подобно и после ще ти изследва естрадиол, LH и FSH на 3 ден от МЦ. Това е азбучно! И без никакви изследвания е ясно, че от едно закъснение няма как да си в постмено.

# 664
  • Мнения: 64
На практика цикъл нямам вече втори месец, опитахме се да го предизвикаме с дуфастон за 10 дни по 2 таблетки, но не дойде. След това пуснах изследванията и излезоха тези стойности. Според АГ повече няма да имам цикъл с това FSH и това е и причината да не дойде цикъла. Уточнявам, че не са ми правени никакви интервенции и операции на матка или яйчници, не съм преминавала през инвитро стимулации. Здрава съм, активна, с нормално тегло, просто от както ми закъснява цикъла имам нощни изпотявания. В рода и от двете страни жените влизат  в менопауза - след 52.

# 665
  • София
  • Мнения: 16 196
Случайно да си карала ковид скоро?
Антимюлеров хормон пускахте ли?

# 666
  • Мнения: 64
Случайно да си карала ковид скоро?
Антимюлеров хормон пускахте ли?
Не, не съм карала със сигурност. АМХ не е пускан. Гледам, че и холестерола е висок ( общ и лош), ft 4 e на долна граница, има ли възможност половите хормони да са повлияни от някаква дисфункция на щитовидната жлеза?

# 667
  • Мнения: 13 806
Повишението на холестерола  при актовни хора без наднормено тегло си е показател за запътване към менопаузата. Уточнявам - при някои хора. Това е, ако имаш родители със сърдечно съдови. Доминнтен ген казват че е. От личен опит го казвам това. А холестеролът ти е висок. И моят беше висок като твоя, при условие че основно зеленчуци ям, начин на хранене от години. От там почнаха след няколко години  проблемите с кръвното, сърцето. То всичко е вързано с хормоните в крайна сметка.

# 668
  • Мнения: 64
Повишението на холестерола  при актовни хора без наднормено тегло си е показател за запътване към менопаузата. Уточнявам - при някои хора. Това е, ако имаш родители със сърдечно съдови. Доминнтен ген казват че е. От личен опит го казвам това. А холестеролът ти е висок. И моят беше висок като твоя, при условие че основно зеленчуци ям, начин на хранене от години. От там почнаха след няколко години  проблемите с кръвното, сърцето. То всичко е вързано с хормоните в крайна сметка.
Странно, моите родители нямат проблеми с холестерола, и двамата са с по-нисък от моя. Храня се обилно и често, но съм 53 кг на 165, килограми трудно качвам. Странно, ако съм в постменопауза, не е ли трябвало да имам някакви други симптоми, все пак съм преминала през пременопауза, менопауза и чак тогава в постменопауза. Напоследък даже косата ми укрепна и се сгъсти, маникюристката ми се оплаква, че са ми много твърди ноктите, кожата ми е доста мазна. И всичко това при естрадиол -11 ???.

# 669
  • София
  • Мнения: 16 196
Повтори ги в друга лаборатория, на която може да се има повече доверие. В София такава е Пролабор.

# 670
  • Мнения: 64
Повтори ги в друга лаборатория, на която може да се има повече доверие. В София такава е Пролабор.
Благодаря.

# 671
  • Мнения: 13 806
Нисък естрадиол, много висок фсх, висок холестерол с завишен лош холестерол... Няма как да с сгрешени и трите. Освен цялостно да не е ваша пробата, чиито резултати сте получили.

# 672
  • Мнения: 64
Нисък естрадиол, много висок фсх, висок холестерол с завишен лош холестерол... Няма как да с сгрешени и трите. Освен цялостно да не е ваша пробата, чиито резултати сте получили.
Да, така е. Но как е възможно да премина през всички тези процеси без симптоми, дори напротив с подобряване на общо състояние на организма, коса, нокти, кожа, мускулна маса през последните 2 години? Все си мислех, че във форума ще има и други жени със сходна съдба, другият вариант, върху който разсъждавам е някакъв вид автоимунно заболяване, което съм отключила скоро...

# 673
  • тук-там
  • Мнения: 5 696
Нали за менопауза се приема 1 година без цикъл? Как 2 месеца без цикъл биха могли да означават постмено?!

# 674
  • Бургас
  • Мнения: 748
Нали за менопауза се приема 1 година без цикъл? Как 2 месеца без цикъл биха могли да означават постмено?!
И аз така знам. Миналата година, след 5 месеца без цикъл се зарадвах, че съм приключила от раз и ще ми бъде спестено прицапване от време на време.Но тази година започна пак да ми идва. Вярно, че е през месец, а не всеки, но го има и то в повечето случаи не оскъдно.
Горещите вълни при мен са на периоди - месеци ги има, после - не. Сега съм без такива, слава Богу!
За протокола - 52 навършени. И да си призная съм доволна, че стигнах до тази възраст и още не съм в менопауза. Масово млади жени влизат в този период от живота ни, уви! Майка ми е приключила на 55 години.

Общи условия

Активация на акаунт