Помогнете ми да си избера куче

  • 7 477
  • 207
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 335
Проблемът е, че масово разни "кучкари" вземат кучета, за които не могат да се грижат адекватно. Кучето е отговорност. Като не можеш да го удържиш, вземаш си болонка.
Много точно казано, за съжаление го разбрах по труден за мен начин, исках да задържа и гледам каракачанка в апартамент... ами не се получи, хубавото е че никой не пострада Simple Smile сега живее в голям двор на село. Големи и силни породи трябва да бъдат възпитавани от хора, които  могат да надделеят  над тях, с други думи - алфа. И разбира се като си вземеш куче което става 50+кг трябва да му осигуриш пространство, физическо натоварване, а пък за овчарски кучета и не малко интелектуални предизвикателства.

# 181
  • Мнения: 15 560
За съжаление много малко хора си правят труда, преди да си вземат куче от дадена порода, да се запознаят с характеристиките й. После взимат и се почва "Олеле, майко мила - какво стана." Ами ще стане.
Аз лично три месеца четох характеристики на породите, които си бяхме набелязали. Даже и за други породи четох. Говерех и с хора, които са собственици на такива кучета. И чак, когато се запознах с всички факти избрах породата, за коята ще мога да се грижа най-добре. Тръгнах от френски булдог, минах през ваймаранер, доберман, рийджбек и накрая взех померан. Защото видях, че породите, които искам изискват много грижи, а аз нямам възможност да отделям толкова време. И спестих много време на мен, и мъки на кучето, за което нямаше да мога да се грижа качествено

# 182
  • Мнения: 5 059
Проблемът е, че масово разни "кучкари" вземат кучета, за които не могат да се грижат адекватно. Кучето е отговорност. Като не можеш да го удържиш, вземаш си болонка.
Много точно казано, за съжаление го разбрах по труден за мен начин, исках да задържа и гледам каракачанка в апартамент... ами не се получи, хубавото е че никой не пострада Simple Smile сега живее в голям двор на село. Големи и силни породи трябва да бъдат възпитавани от хора, които  могат да надделеят  над тях, с други думи - алфа. И разбира се като си вземеш куче което става 50+кг трябва да му осигуриш пространство, физическо натоварване, а пък за овчарски кучета и не малко интелектуални предизвикателства.

Хм,според мен зависи от самата порода.Има доста големи кучета,които са тромави и лениви и не изискват някакво особено "налагане" от страна на собственика.Нито пък имат нужда от огромен двор.
А за характера да не говорим.Споменах преди време за намерената средно азиатска овчарка - 40 килограмово, 8 месечно бебе.Кучето отказваше да върви с който и да е, освен с мен.Като нито ме дърпаше,нито определяше посоката.Аз нито съм алфа,нито имам тежък характер.Беше смешна картинка как група мъже не могат да накарат едно куче(с размер на малко пони) да тръгне да ходи.А едно 46 килограмово момиче го изправяше и повеждаше.Пак казвам- аз съм свит,затворен човек,никога не съм била доминантна над каквото и да е в живота ми.Таааа,да,в думите ви има много истина,но си зависи много и от самото куче Simple Smile


п.с. спряхме се на среден шпиц,но ще изчакаме известно време за сега Simple Smile

# 183
  • София
  • Мнения: 829
Ммм то идеята не е да доминираш,а да работиш с кучето по неговото възпитание,говоря за съвсем целенасочено занимание всеки ден ,защото кучетата са достатъчно умни животни и имат нужда не само то физическо натоварване ,а и умствено. Тия насилствени методи освен обратния ефект след време,друга полза не виждам.А като чуя за бой ,попляскване и т.н излизам извън кожа,ама така е явно най-лесно.Всяка порода си има особености и си трябва целенасочени занимания по този повод ,което важи и за малките породи.Много собственици на дребни породи кучета се отнасят с тях като кукли,без грам възпитание щото е малко и то не можело нищо да направи.Rage

# 184
  • Мнения: 5 059
Ммм то идеята не е да доминираш,а да работиш с кучето по неговото възпитание,говоря за съвсем целенасочено занимание всеки ден ,защото кучетата са достатъчно умни животни и имат нужда не само то физическо натоварване ,а и умствено. Тия насилствени методи освен обратния ефект след време,друга полза не виждам.А като чуя за бой ,попляскване и т.н излизам извън кожа,ама така е явно най-лесно.Всяка порода си има особености и си трябва целенасочени занимания по този повод ,което важи и за малките породи.Много собственици на дребни породи кучета се отнасят с тях като кукли,без грам възпитание щото е малко и то не можело нищо да направи.Rage

Аз съм твърдо ЗА "попляскването" както го нарекохте.Замислете се,в една глутница как се показва кой е алфата и кой доминира?Кучетата по между си как решават въникнали конфликти?Със сила.Това е отговора.Когато две кучета се "спречкат" , да не би да си говорят Grinning Сдъвкват се и който е по-силен заема главното място,другото подвива опашка. Хората сме слабохарактерни и жалостливи,за това ги виждаме нещата така.Реално,за едно куче е в реда на нещата да бъде вкарано в релси със сила.Това му е в природата!
Не ме рзбирайте грешно,далеч съм от мисълта да пребиеш от бой някое 5 месечно пале,защото се е изпикало на дивана.Всичко е в граници,без злоба и с разум.
Скрит текст:
Преди 5 години имахме инцидент с нашата хъска.Бяхме си взели декоративно зайче,което тя всячески се опитваше да изяде.Бях го оставила за 2 минути на кревата,докато му чистех,отидох до тоалетната,като хубаво затворих вратата.Хъската ни не си отваря врати.До този момент.Изведнъж чувам силен трясък от стаята.Добре,че беше зайчето в клетката и не е успяла да го докопа.Скочих и,повалих я на пода , НЕ я бих, но бях много ядосана, скарах и се, притиснах я до земята.Това куче от този ден ,та до днес ме слуша безропотно.Преди това не можех да я изкарам от стаята-бутах я,тиках я,не решеше ли,не мръдваше.Тя е куче на приятелят ми,бях в къщата им от 1-2 години и не я бях докосвала с пръст.За това и не ме отразяваше изобщо.От случакта със заека ме слуша много.Само с думи се разбираме вече Simple Smile Когато е нужно трябва да покажеш сила, за тях това е начина да спечелиш уважението им.

Последна редакция: ср, 19 фев 2020, 17:25 от Vervam

# 185
  • Мнения: 1 335
Ами аз с кучето си, за което споменах работех всеки ден по време на разходки (1 час сутрин и 1 час вечер), всяка събота и неделя посещавахме кучешко училище, което е 3 часа (и това в продължение нa 4 месеца)... но не се справих да я овладея. Иначе команди изпълнява, сяда, ляга дава лапа, стои на място на "стой", спира на стоп - когато е на повод.... но реално ме теглеше, когато ходи на повод, ако й кажа стоп спира, тръгнем ли ме тегли като знаменце... когато има дразнители (други кучета, котки, врабчета) е абсолютно неконтролируема, не идва когато я викам и при опасна ситуация не мога да я овладея. И не съм планувала да я взема (имам 2 йоркита), не съм планувала да гледам каракачанка в апартамент... попадна при мен по независещи от мен обстоятелства, аз просто не можах да откажа да я взема... Та е до куче, но и до порода защото си има особености в характера, които се онаследяват, а когато си ангажиран ежедневно от 8 до 7 ... трябва да си прецениш възможностите. А и при овчарките идеята в голям процент от случаите е да доминираш, това са правилата на глутницата и куче, което е алфа по принцип ако не доминираш над него ти, то ще доминира над теб....

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 12:09 от _Gabrielle_

# 186
  • София
  • Мнения: 38 498
Аз си знам, че с овчарка не мога да се оправя. Те се имат за шефове. Немска, пък хич.
Радвам се, че поне обучих дребната и ме слуша и си я водя без повод. Като видим някой звяр - стоп и гуши.

# 187
  • София
  • Мнения: 829
Ако човек успее да изгради достатъчно добра връзка при комуникация с кучето няма да се налага да го тръшкаш и т,н.,а и искам да видя как примерно се тръшка Московска стражевая или друго куче от този калибър. Кучето е създадено да служи на човека и когато го прави,то е щастливо.Не можем да му притъпим напълно инстинктите,колкото и да искаме.Затова има различни породи,тези създадени да са пазачи са си такива,други създадени за водачи или с каквато и да е цел.Идеята в комуникацията със собственика е така да насочиш усилията си,че да канализираш тези инстинкти в посока да служи на теб кучето.да може да изисква разрешение за всяко действие.Когато няма наложени правила в тези отношения ,кучето взема само решенията и обикновено това не се харесва на човека,затова трябва постоянно затвърждаване на команди,които в последствие като свикне кучето си стават ежеднение. А отношенията в глутницата са основани на строга йерархия и на палетата още с раждането им се показват правилата.

# 188
  • Мнения: 5 059
Слънчогледка Simple Smile знаеш как се "канализират" нещата в една глутница.И как се показва на палето къде му е мястото.
Ако не искаш да си имаш водач, ти трябва да доминираш.И с характер и със сила.Когато , каквото се наложи.
Грешката при нас,хората е ,че вкарваме прекалено емоция във физическото доминиране.Това го няма в животинския свят.Не трябва да има агресия,злоба,нужда да причиниш болка.Това е недопустимо.
Скрит текст:
Преди седмица-две едно момиче разправяше как кучето и било нападнато от друго, сбили се жестоко,едвам ги разтървали, имало кръв и тн.5 часа след случката въпросното момиче сподели как все още трепери и реве и не може да се възстанови от видяното.А кучето и си припка покрай нея,хапва и спи като пън(малко позакърпено,но изключително весело).Защо ли е така?Защото за животното това е една нормална случка,нищо особено.Те така показват доминантност.Идеята ми е да не изпадаме в дива ярост с пяна на уста,когато някой "поплясква" кучето си.

# 189
  • София
  • Мнения: 829
Никой не може да ме убеди че физическата сила е необходима,защото в случая кучето ще прави всичко само от страх,но не и от желание.Кучетата ги сравняват с аутисти,трябва постоянно повтаряне и затвърждаване на наученото.Защо изобщо е нужно да доминираш,просто бъди водач на кучето и то ще те следва и служи? Човек,вземайки дадено куче трябва да си преценява възможностите,спрямо особеностите на породата може ли да осигури адекватно възпитание. Не може да вземеш овчарка ,независимо немска или малиноа и без да се заминаваш с нея да очакваш чудеса,ми това са работни породи,създадени са да служат на човека и като не са ангажирани стават неконтролируеми.

# 190
  • Мнения: 5 059
Никой не може да ме убеди че физическата сила е необходима,защото в случая кучето ще прави всичко само от страх,но не и от желание.Кучетата ги сравняват с аутисти,трябва постоянно повтаряне и затвърждаване на наученото.Защо изобщо е нужно да доминираш,просто бъди водач на кучето и то ще те следва и служи? Човек,вземайки дадено куче трябва да си преценява възможностите,спрямо особеностите на породата може ли да осигури адекватно възпитание. Не може да вземеш овчарка ,независимо немска или малиноа и без да се заминаваш с нея да очакваш чудеса,ми това са работни породи,създадени са да служат на човека и като не са ангажирани стават неконтролируеми.

Точно преди малко дадох пример как от една кървава сценка страх е изпитал само човека.
Не знам защо мислиш,че кучето го е страх от физическото налагане.Това е в природата им.
Както и да е, имаме различни виждания за нещата.Важното е кучето да е щастливо и да се чувства добре Simple Smile

# 191
  • София
  • Мнения: 38 498
Аз на младини съм имала разни кучета. Обаче, след като имах вече деца, се учудих колко е лесно да се възпитава куче. Какви ти аутисти! Моята дребла, дето мозъкът й е колкото на пиле, учи командите за около седмица, месец със затвърждаването.

# 192
  • София
  • Мнения: 829
Едно е физическо налагане в глутницата,съвсем друго е човек да налага волята си със сила,това опитвам да обясня,кучетата правят тази разлика в общуването.

# 193
  • Мнения: 1 335
Едно е физическо налагане в глутницата,съвсем друго е човек да налага волята си със сила,това опитвам да обясня,кучетата правят тази разлика в общуването.
Абсолютно не съм съгласна, за кучето глутницата е семейството, налагането е физическо, с всички необходими средства, като това не изключва занимаването и работата с кучето Simple Smile Изчетох и изгледах безброй информация, филмчета и предавания по темата. И на практика гледам хората с възпитаните кучета в парка и тези с невъзпитаните... Разбира се ако имаш невъзпитан голдън или кокер белята не е голяма, невъзпитан питбул обаче е сериозен проблем и не само за стопанина.
В нашия парк има няколко немски овчарки, 3 от 4 са възпитавани с електронен нашийник, едната с треньор за месец - прекрасни и възпитани животни.

# 194
  • София
  • Мнения: 829
Абсолютно не съм съгласна, за кучето глутницата е семейството, налагането е физическо, с всички необходими средства, като това не изключва занимаването и работата с кучето Simple Smile Изчетох и изгледах безброй информация, филмчета и предавания по темата. И на практика гледам хората с възпитаните кучета в парка и тези с невъзпитаните... Разбира се ако имаш невъзпитан голдън или кокер белята не е голяма, невъзпитан питбул обаче е сериозен проблем и не само за стопанина.
В нашия парк има няколко немски овчарки, 3 от 4 са възпитавани с електронен нашийник, едната с треньор за месец - прекрасни и възпитани животни.
Въпрос на разбиране,мързеливия стопанин ще намери хиляди извинения ,само и само да не работи с кучето. Електронни нашийници,строги и т.н .Освен това всеки треньор на кучета си има разбирания,затова съществуват и няколко школи,течения в обучението на кучета. Всяко невъзпитано куче е проблем,да някои са по- опасни и нанасят повече поражения при захапване,но това е заради особености на челюст и т.н

Общи условия

Активация на акаунт