Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 58

  • 24 908
  • 784
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 3
Здравейте,

Толкова много ви чета, ето че дойде и моя ред да ви питам нещо.
Което ме притеснява ужасно много. Защото имам най-странните симптоми.
Преди около 9 месеца ми стана ужасно лошо, след преживян стрес.
Дигах кръвното, главата ме болеше и не можех да стана от леглото.
Изследвах всичко за което се сетих. Хемоглобин ОК. Хашимото има.
Само че ТСХ е в норма - 1.21 беше последния път преди около месец.
Когато за първи път го изследвах (януари) пак беше в норма - 2.20 Но МАТ беше 141.
Ендокринолога заключи, че няма нужда от лекарства, защото е в норма разбира се.
Пих селен, накупих се витамин Б12 и други добавки, почнах диета,  но симптомите си останаха.
Ужасни са, трябва на практика само да лежа.
После ходих на още на 3 ендокринолога и отговора беше същият - за нищо да не се притеснявам,
защото хашимотото е в ремисия.
После се сетих да отида на невролог - откриха ми шипове във врата.
И невролога заключи, че умората е от хашимотото, а главоболието е от шиповете.
Но нищо не минаваше.
После си правих скенер на глава и там нищо. Правих си и ЯМР, и там нищо.
Всички ме успокояваха че всичко ми е наред. Но симптомите си оставаха.
Накрая решиха че е от депресия и оттогава съм на антидепресанти, от които само надебелях,
без никаква особена промяна. Решиха че си въобразявам симптомите!
Което не е така. Реално трябва само да лежа и да не правя нищо, иначе ужасно се уморявам.
Ако измина 300 - 400 метра и вече трябва да седна. Все едно съм на 80 години. а не на 40!
Ами това е накратко, ще бъда супер благодарна за вашите мнения и съвети.
Поздрави.

# 271
  • Мнения: 11 845
Първо - ТСХ само по себе си нищо не значи, нужно е изследване заедно с ФТ3 и ФТ4 за да е ясна картината. Постоянно виждам резултати с добро ТСХ 1-2 и лоши ФТ3 и ФТ4, които са щитовидните хормони и следователно има хипофункция на жлезата и повечето симптоми са от нея.  Как МАТ е 141 а сте в ремисия???
Не знам какво пиете, че то не се пие така на куп хиляда неща, без да знаете дали имате нужда от тях. Диетата каква е? Има смисъл от хранителен режим от рода на спиране на глутен по възможност и млечни.
Пуснете изследване за желязо, феритин (железните запаси), вит.Д, В12. Без да сте пили добавки в които ги има поне 20 дни. Пуснете си поне двукратен кортизол - сутрин и следобед. При изтощени надбъбречни жлези има голяма умора

Антидепресантите само ще влошат всичко - психичното състояние, но и физиологичното такова, влияят на щитовидната, на метаболизъм и какво ли не.

# 272
  • Мнения: 3
Изследвах си и Б12 и феритин - имах недостиг, включих ги.
Изледвах си и кортизола - там всичко е наред.

# 273
  • Мнения: 11 845
Изследвах си и Б12 и феритин - имах недостиг, включих ги.
Изледвах си и кортизола - там всичко е наред.

Докато не попълниш дефицитите няма как да се чувстваш добре и двете имат отношение към умората. Това са си две анемии, отделно, че ще ги покачваш бавно специално тези двете, защото са несъвместими леченията им и си влияят. В12 вземай сутрин, а желязото вечер възможно най-отдалечени едно от друго. Вит.Д също е много важен - при негов дефицит има много силна умора, напълняване и невъзможност за отслабване както и психични симптоми.
Това, че кортизола е добре е хубаво  Peace

# 274
  • Мнения: 46 526
При мен умората се оказа от инсулина. Не знам дали си го мерила.

# 275
  • Мнения: 3
Мерси и на двете, не съм си изледвала инсулина,
ще го направя.
А и диетата е беглутенова разбира се!

# 276
  • Мнения: 11 845
Мерси и на двете, не съм си изледвала инсулина,
ще го направя.
А и диетата е беглутенова разбира се!

Защото каза, че си напълняла и помислих да не е диета за отслабване, затова уточних  Hug

# 277
  • София
  • Мнения: 5 020
Не съм писала и чела темата отдавна. С диагноза Хашимото съм, преди 2-3 години ходех при д-р Начев. После други болежки и така... ето ме чак сега отново тук.
По препоръка на Начев следя само TSH и щом е в норма, значи нещата са добре. Не приемам медикаменти. Обаче напоследък не се чувствам добре - сгорещяване, сърцебиене, липса на енергия, умора и безпричинна поява на лошо настроение. Понатрупах и килограми около талията. Възраст: 50г.
 Днес пуснах TSH:

TSH ( Тиреотропен Хормон )      3.950   mIU/l   0.300 - 4.200

Глюкоза ( Glucose )      4.90   mmol/l   3.60 - 6.10

Прегледах предходната тема и останах с впечатление, че:

1) TSH - то ми е високо;
2) Трябвало е да искам и изследване на инсулин;
3) Май вече Начев не го препоръчвате.

Правилно ли съм се ориентирала и какво ще ме посъветвате - какви други изследвания да пусна и да търся ли друг ендокринолог?

Тук пишете за Инсулинова резистентност - как се бори този проблем?

# 278
  • Мнения: 5 871
Много пъти в тази тема сме писали, че е желателно TSH, FT4 и FT3 винаги да се изследват и тълкуват заедно. Даже вече стана банално да го повтаряме.

Да, TSH ти е височко, но не е нещо драстично. Трябва да се проверят и останалите 2 хормона, за по-пълна картина.

За да видиш дали имаш ИР, трябва да изследваш Инсулин + Кръвна захар сутрин, на гладно и жадно, еднократно. Разширеният вариант на това изследване се нарича ОГТТ, като е важно трикратно да се тестват Инсулин + Глюкоза, на нулева, 60-та и 120-та мин.

За Начев винаги е имало както положителни, така и отрицателни отзиви. Peace

# 279
  • София
  • Мнения: 5 020
Кристалин, Благодаря много, значи ще пусна инсулин и FT4 и FT3.

Начев беше казал ТАТ, МАТ, FT4 и FT3 да не следя повече, щом е ясна диагнозата. Години наред карах така, но ще се взема в ръце.

# 280
  • Мнения: 8 082
Инсулина заедно с кръвна захар винаги, т.е. в един ден. Аз и ТСХ, ФТ3 и ФТ4 пускам в един ден, дори ТСХ да е било преди 4-5 дни...

# 281
  • Мнения: 1 953
Ходила съм при трима, Начев е един от тях, не се интересуват от другите хормони, нито от ТАТ, МАТ.

# 282
  • Мнения: 5 871
Начев беше казал ТАТ, МАТ, FT4 и FT3 да не следя повече, щом е ясна диагнозата. Години наред карах така, но ще се взема в ръце.

За антителата - TAT и MAT - донякъде е прав, защото се води, че няма как да им се повлияе и, съответно, е безсмислено да бъдат изследвани често. Все пак, хубаво е да ги тестваш веднъж годишно, за да видиш дали вървят нагоре или надолу.
Но за FT4 и FT3 категорично не е прав. Много е важно да бъдат изследвани, с всяко пускане на TSH. Peace

# 283
  • Мнения: 3 050
Prizma, щом днес си се изследвала, провери в лабораторията дали все още не се пази твоята проба и да си доплатиш за инсулина.
Аз съм с инсулинова резистентност, можеш да добиеш представа ти дали имаш чрез НОМА индекс (смята се по формула, има в нета, може и тук да пишеш). Ако имаш и е в лека форма се спазва диета без сладко и въглехидрати в общи линии.

# 284
  • Мнения: 19 307
Пуснете си поне двукратен кортизол - сутрин и следобед. При изтощени надбъбречни жлези има голяма умора

Това кортизол от плазма ли е?
Четох, че най-показателни били тестовете от слюнка, но в Цибалаб или Рамус не видях такива.

Общи условия

Активация на акаунт