Истанбул [тема 50]

  • 51 466
  • 741
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 2 394
https://www.bacchus.bg/mesta/2019/07/24/3942648_72_chasa_v_istanbul/  
Може на  някой да му е интересна информацията. Има инфо за ресторанти, закусвални, кафенета.

Последна редакция: вт, 05 ное 2019, 08:40 от Кris_80

# 256
  • Мнения: 239
Чета всичките теми и мнения и винаги намирам нещо интересно и полезно и за нашите пътувания, но все пак за да не съм само консуматор, да вметна един пост и как мина нашето последно пътуване.

Малко предисловие, стараем се, да скокнем до Истанбул поне три пъти в годината с ТА. Както писаха и другите редовни пътешественици, всичко основно вече е изгледано и сега просто се наслаждаваме на Истанбул, без някакъв конкретен план, накъдето ни отвее вятъра. Но винаги първият ден ни е за пазаруване, вторият е за обикаляне. Пътуваме с дете, което сега е на 8 години.

Защо с ТА? защото без кола ни е по-удобно, ходили сме и с кола, но до Истанбул вече го правим с ТА, а с кола до Одрин. Как протича купуването - звъним директно на няколко от ТА с които пътуваме по-редовно - Запрянов, Комфорт, Глобус и др. и питаме дали имат места на хубава цена. Хубавата цена в момента за нас е от 100 до 130лв, като изрично казваме, че няма да пътуваме никъде с тях допълнително, за да няма неудобни въпроси впоследствие.

Глобус Тур, тръгнахме в 19.00 от София и изпреварвайки основният автобусен трафик в 5.00 бяхме в хотела, такъв късмет е рядкост и естествено възползвахме се да дремнем до към 9.00 . След това както писах за нас е време за пазаруване.
Първо минаваме през ДеФакто на ул. Мустафа Кемал Паша, където винаги намираме по нещо интересно, след това на главната трамвайна, преди пресечката с Лалели, има един невзрачен вход на магазинче за дънки, но чудесно заредено, с нови и интересни модели, с хубаво качество и на съвсем приемливи цени от 10-20долара. После по пътя ни е УайКикито, но с всеки път оставаме все по-разочаровани от него. Преди 5-6 години, беше пълно с промоции, намаления, разпродажби, а сега ....... все пак облякохме детето и от там с две блузи и грейка.

Да, преди пазара хапнахме, детето обича хляба който се пече в пекарните по ул.Мулла Таши и обикновенният и с пълнеж от картофи. Ние пък с удоволствие хапнахме лахмаджун и по една узбекска самса.
Скрит текст:
и разбира се, вместо кафе, по един сутришен чай .....
Скрит текст:
Та след Кикито спуснахме надолу към Кумкапъ. В този район често пазаруваме, тъй да се каже на едро. Примерно анцуг, нов детски модел, хубаво качество този път купихме два модела / памучни и от еластан/ по 9долара, да, трябва да се купи серия от 5броя,  но и другите комплекти никога не са излишни. Спортно еластично долнище за футбол, е по 3 долара. Общо взето за нас си заслужава този вариант на пазаруване, а и децата и ние сме доволни .

Надолу по уличките, купуваме още кабзи, токи, катарамки и още някакви принадлежности за мъжа ми и ловното му хоби и на "петте кьошета" в Кумкапъ спираме в уличката в дясно, в едно синьо заведение за балък екмек. Това са двете неща, които яде с удоволствие детето в Истанбул - питките на пещ и балък екмек, въпреки, че вкъщи риба яде едва ли не след скандал. Все му забравям името на заведението, но е винаги пълно с местни. Балък екмека леко се е повишил от 7, на 8 и сега е вече 10лири, ние хапнахме калмари пане, поседяхме малко да отпочинем ..... пазаруването отнема доста сили и време, уж са няколко реда при писането, а всъщност вече беше доста късен следобяд. След оставянето на покупките, оставаше последната дестинация за деня на пазаруването - египетският пазар. Там не бяхме ходили последните няколко пъти, а пък е готино да се побуташ сред хората, и племенничката искаше да хапнем сладолед с халва, за наш късмет и сепарето с прозорчето на третият етаж тамън се освободи ....
Скрит текст:
въпреки, че ми липсват онези малки столчета и бакърените масички, от предишната визия на сладкарницата.

А защо Египетскията, ами и заради магазините на Тач. Миналият път ходихме до стадиона на Бешикташ с малкият и му бяхме обещали възглавница на отбора. Ако на някой са му интересни цени, то примерно във фирменият магазин възглавничка струваше 150лири, е тук отнесе и одеяло и чаршаф за тази цена.
Скрит текст:
По пътя до Еминьоню, от района на Аксарай-Лалели, минете по маршрута покрай джамията Лалели. Предимствата са две - първото е естествено църквата на първото число, особено ако сте в Истанбул на 1ви. Не е кой знае какво за гледане, но пък вярата крепи човека, а и си имате ключенце с желание за сбъдване.
Скрит текст:
а втората "забележителност" по маршрута е бозаджийницата, преди църквата на улицата Вефа. Турската бяла боза, пълно заведение с народ, старият Истанбул пред очите Ви. Аз много харесвам точно този Истанбул, обикновенният и шареният. Ако не сте се отбивали тук, минете, ей така, да пиете чаша боза.
Скрит текст:
От там до Египетският са няколко преки, впечатление ми направи една опашка от 15на човека, пред една дюнерджийница. Еми нямаше как да я пропуснем, дюнер в хляб, с мноооого материал, а и с това количество клиенти - незастояли, пресни продукти, а и на вид чиста и уютна - 4 лири. Такава цена, не съм виждала дори в разгара на кризата преди година. Е почакахме десетина минутки, ама си заслужава  - улицата е Кючук Пазар, ако не се лъжа.
На египетският купуваме и един вид локум с шоколад, половин килограм обикновено, при цена 85лири, го свалят на 60лири с пазарлък. Пазарете се, ама не нахално, а с усмивка и чар, хем им е приятно и на тях, хем е полезно и на портфейла.

За финиша на пазарният ден, бързо отскок до Кадъкьой, от там с бърза крачка по главната в посока бика и от дясната страна има аптека-дрогерия, на някаква верига, не помня каква, но там винаги /може би почти винаги де/  има разтвор за лещи, на ОптиФрии, к-т от две опаковки за 60лири, за сравнение в нашите аптеки, в акция разтворът е 18.00лв за една опаковка, куп други нужни неща за хигиена, текущи лекарства за домашната аптечка и напълно доволни и изпълнини програмата се отправихме към хотела.

Ден втори да го пиша ли? или става дълго и досадно?

Последна редакция: ср, 06 ное 2019, 11:55 от AnMary

# 257
  • Варна
  • Мнения: 7 505
PafPaf - много приятни разкази. Благодаря ти от сърце и душа!
Само имай предвид ,че има правило във форума да не се пускат последователни постове. Трябва някой да пусне пост и тогава пак ти.
Ако никой не е писал - редактираш твоя пост и добавяш.

Когато някой пише тук разказ бонуса е ,че му остава като спомен и след време и той си го чете и си спомня. Така ,че - пишете! : ))))

sosko - също много интересна информация и разказ. Благодаря и на теб! Hands Clap

# 258
  • Мнения: 239
PafPaf - много приятни разкази.
Ако никой не е писал - редактираш твоя пост и добавяш.


Няколко пъти ме изхвърли, та помислих да не би да има, ограничения по брой символи в пост. Ще редактирам и добавям.

# 259
  • Мнения: 7 850
Благодаря за разказите, момичета!
Много ми е приятно да ги чета, особено за нестандартните 😊 места.
Паф, ти си на ход. 😊

# 260
  • Варна
  • Мнения: 3 925
Пиши , пиши , все на някого ще е интересно и полезно Simple Smile

# 261
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 412
Петерки за всички е полезно.Истанбул е за целият свят.

Пишете и разказвайте.Многожсъм далеч сега от Босфора,охххх.
И да попитам-дали тук в Германия,В РЕАЛ-_ ще има турска стока? В петък ще ходя в Гьотинген.

# 262
  • Мнения: 4 385
Здравейте! След две седмици отиваме на дълъг уикенд в Истанбул. Била съм няколко пъти и програмата няма да е натоварена, ще ви чета за по-необичайни забележителности. Не съм изчела всички теми, няма и как, но опитах с търсачката и не ми попадна нещо актуално. Та питането ми е има ли някъде в района на Галата където могат да се гледат дервиши? И пак в този район да препоръчате ресторант с гледка. Били сме в Литера, много ни харесва, но ми се иска да разнообразим.

# 263
  • Бургас
  • Мнения: 1 432
Аз да си повторя питането. Не мога да открия сайт за събития в града и да ди купя предварително билети. Ще съм много благодарна.

# 264
  • Мнения: 316
Здравейте! След две седмици отиваме на дълъг уикенд в Истанбул. Била съм няколко пъти и програмата няма да е натоварена, ще ви чета за по-необичайни забележителности. Не съм изчела всички теми, няма и как, но опитах с търсачката и не ми попадна нещо актуално. Та питането ми е има ли някъде в района на Галата където могат да се гледат дервиши? И пак в този район да препоръчате ресторант с гледка. Били сме в Литера, много ни харесва, но ми се иска да разнообразим.
  Galata Mevlevihanesi Müzesi - Адрес: Şahkulu Mh. Galip, Dede Cad. No:15, Tünel Beyoğlu/İstanbul
Сайт: http://galatamevlevihanesimuzesi.gov.tr/ Музеят до колкото знам си работи постоянно от 10:00, но танц на дервишите има само в неделя

# 265
  • Мнения: 300
Ами да пиша и аз тогава По-надолу ще сложа и разказче в скрит текст, за който иска да прочете нашите истанбулски приключения.

Искам да благодаря на всички, които са се включвали с темата с полезна информция. Всичко изписано е абсолютно достатъчно, за да пристигнеш подготвен и да не губиш време в лутане.

Ние бяхме с нашата си кола и всички неща, за които се притеснявах и не знаех как ще направим се оказаха лесни.
Границата минахме бързо, а пунктът за винетки е на 1 км. след бензиностанция Shell, след  КППто. Не става много бавно, а формулярът, който попълнихме и е на турски, е лесен и има образец на английски - пишат се името на водача на МПСто, номерът на паспорта му и номерът на колата. До Истанбул платихме 100 лири, без да минаваме мост. Ако бяхме казали и мост, не знам колко би ни струвало. Останаха пари в стикера, но за следващия път.
Паркирането също не беше проблем. Уличката до хотела се води платена зона. Оставихме колата там -районът около Синята джамия. След 18:00 ч. и в неделя е безплатно. В събота трябваше да мине чичо, за да ни остави билетче и да платим. Чичо така и не се появи до понеделник на обед и просто нямаше какво и на кого да плащаме. Така че Истанбул ни подари безплатно паркиране Simple Smile.
Ние с мъжа ми сме били няколко пъти в Истанбул и сме се разхождали, сравнително познато ни беше. Искахме да покажем града на сина ни (на12 г. е). Той е любител на транспорта и се возихме на почти всичко, за което стигна времето. Не сме пазарували, защото и двамата мъже в компанията не си падат пo такива туристически мероприятия. Дворците също останаха за друго ходене, когато младежът ще е по-голям и ще му е по –интересно. Отказа ми да влезе и да разгледа и някоя от джамиите и аз не настоях. Накратно изкарахме невероятно, разхождайки се по забележителности и улички, пътувайки тук и там и хапвайки вкусни неща. Стандартна туристическа програма и без много екстри и като за два дена и половина -  толкова. За пореден път много ни хареса. Истанбул е шарен и шумен, пълен с много хора – и местни и туристи, много коли, много движение, много емоция.. и разбира  се уникалните котки 
Ето и малко по-подробно.
Скрит текст:
Влязохме в Истанбул в петък около 17:30 в дъжд. Посрещнаха ни небостъргачи и трафик. Синът ни беше впечатлен от сградите, покрай които минахме – мамо виж това, татко – гледай, гледай тук.. А мама и татко гледат навигацията, за да не се загубят. Е загубихме се из уличките с много коли и още повече пешеходци, но бързо се намерихме. Така вече намерени, стигнахме до хотела, паркирахме се, настанихме се и бързичко тръгнахме на разходка. Хотелчето ни беше под Синята джамия, туристическо, малко, шумно, но сравнително чисто и достатъчно да има къде да спиш. Закуската беше нищо особено, но за радост на детето имаше пържени картофи 
Беше студено и вече тъмно, но не искахме да губим време. Стигнахме до трамвая, купихме Istanbulcard от едно магазинче и още две от гарата – навсякъде ни взеха не по 6 лири, както знаехме, а по 10. И за второ пътуване непосредствено след първото плащахме първоначалната цена, Само два пъти за едната карта даде някаква отстъпка, но не и за другите две, не разбрахме защо. Стигнахме моста Галата и вече много гладни решихме да ядем Балък Екмек. Не намерихме рибното пазарче, но седнахме в едно ресторантче под моста и беше много, много вкусно. След това с трамвая – някой беше особено щастлив от първатa си среща с градския транспорт и до хотела.
В събота започнахме със слънце и едно специално посрещане за добро утро от собственика на хотела:
Пеша стигнахме до гарата и с Мармарай до аквариум Флоря. Голяма радост този Мармарай. Младежът снима гарата, мотрисата, отвътре, отвън, всичко. Аквариумът е прекрасен. Разгледахме и после си направихме почивка отвън на стълбите на Мола с гледка към морето и се пекохме на слънцето като котките наоколо. Обратно с Мармарай до Йеникапъ и оттам пеша до Капалъчарши. Ужасно много хора имаше по улицата, но не успяхме да се загубим, и детето не си загубихме из тълпата. Героят обаче се умори и пазарът никак не го впечатли, въпреки нашите усилия, Тръгнахме си бързичко и без покупки. Оттам с трамвая до Кабаташ и фоникуляра до Таксим. Да не повтарям как вече никой не беше изморен, а зает да снима всичко което се движи на колела, включително и малкото трамвайче.. На Таксим ядохме дюнери и се разходихме по Истиклял, пихме кафе и чай, но без магазини. Отидохме и до Френската уличка и после пак се загубихме, търсейки метро. Докато се намирахме и обмисляхме маршрут на една пейка ни посети поредната котешка прелест, която реши че сме първи приятели, спокойно ми скочи в скута, размърка се и почна да раздава целувки. Уникална беше. Помогна ни в ориентацията. Намерихме метро (още снимки) и до кулата Сапфир. Беше вече тъмно и гледката ни омагьоса. От спокойствието горе имах нужда след целия ден лудница  из улички и пазари. Прибрахме се с метрото, вечеряхме някъде из Лалели в едно местно заведение с много вкусна храна, като собсвеникът ни даде и една допълнителна порция безкрайно вкусен ориз. Представям си колко гладни сме изглеждали. И после пеша до хотела. Започнахме в 8:30 и се прибрахме в 23:00, но беше невероятен ден!
И ден 2 започна със слънце. Първата спирка беше Света София. Аз винаги се чувствам много особено там, а детето – определено объркано, въпреки че вече познава историята – джамия или църква е това. Искахме да отиден до Йерибатан, но не можахме, защото имаше маратон и просто нямаше как да пресечем до другия тротоар. Продължихме до гарата, оттам до Египетския пазар и после до Свети Стефан – желание на младежа. Позагубихме се пак, но решихме да вземем автобус на отиване и успяхме да стигнем.  Връщането беше с ферибоот – много много снимки на всичко, което плува по водата. Минахме Босфора и в Азия – Юскюдар. Време беше за обяд с дюнери и кюфте в поредната местна закусвалня. След това седнахме на брега на Босфора с всички местни семейства и си починахме на слънце. Отидохме и до Кафенето с възглавничките, което беше абсолютно пълно. Изморихме се и решихме да не ходим до Момината кула. Обратно се върнахме с Мармарай, за да минем по тунела под Босфора. Слязохме на гарата, почерпихме се в една сладкарница с кюнефе и баклава. Исках да отидем и до кулата Галата, но срещнах отпор от уморената  мъжка част на групата, затова бавно по разни криви улички стигнахме до Университета и после пазарувахме лакомства за вкъщи из Лалели и си намерихме местенце за вечеря. Този път се прибрахме сравнително рано – около 20:00 си бяхме в хотела, но детето не си усещаше краката вече.
В последния ден отидохме до Йерибатан. Много ни впечатли, дори и така, както е – без вода. Последно губене из уличките около Египетския пазар, кафе и чай, малко дреболии с част от последните лири, симит за из път, и финално пътуване с трамвай с останалите в картите парички. Взехме си багажа и колата и тръгнахме към София. Не минахме с колата  в Азия, защото не знаехме как ще сме с времето, а и с парите във винетката. Оставихме за следващи път.
От Истанбул излязохме много бързо, нямаше трафик. Спряхме за обяд в Одрин, много бързо минахме границат  и вечерта вече си бяхме в София.
Благодаря на всички за търпението да прочетат всичко!

Последна редакция: вт, 05 ное 2019, 18:37 от vessinka

# 266
  • Мнения: 7 850
Благодаря за разказа!
Много ми се ходииии, пак. 😊

# 267
  • Мнения: 4 385
Розалинда, благодаря! Спомням си, че съм виждала нещо подобно в района, но не знаех как да то търся.

# 268
  • Варна
  • Мнения: 492
Здравейте,
доколкото разбрах до малката Чамлъджа най- бързия начин е с метрото от Юскюдар до спирка Късъклъ.
 Оттам има ли някакъв транспорт до голямата Чамлъджа, или може и пеш ,според Гугъл мапс е един километър ? Има ли смисъл да се ходи и на двете места или само до голямата с автобус 15С ?
По принцип искаме да видим новата джамия , тъй като оттам имало и хубава гледка към града.
Може ли от джамията да се продължи с рейс до парка Отаатепе или трябва да се върнем до Юскюдар и оттам доколкото разбрах с автобус 15М ?
Благодаря предварително на отговорилите!

# 269
  • София
  • Мнения: 13 045
Има ли смисъл да се ходи и на двете места или само до голямата с автобус 15С ?
Според мен не си струва при едно ходене. От малкия хълм се виждат островите, но е твърде далечна гледката. Има приятно заведение с тераса с въпросната гледка, а и вътрешният салон изглеждаше добре - в старовремски стил. Приятно е, но определено ефект "Уау!" има от големия хълм. Можеш да видиш на снимките ни.

За транспорта не мога да помогна. На трите места съм ходила по различно време с начална спирка пристанището. Но да припомня, че парка на Отаатепе е с работно време. Не случайно в нета няма снимки по тъмно. Дори и залези се срещат изключително рядко.

Последна редакция: ср, 06 ное 2019, 14:57 от Тaня67

Общи условия

Активация на акаунт