Частни училища - информативна тема 28

  • 30 911
  • 759
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 7 277
Страшно много харесвам всичко, което пише Фенси, мисля на 100% същото. Само не ми харесва, дето три пъти написа "напрактика" слято, щом не е еднократно, значи не е техническа грешка Grinning.
Може БАН да са приели нов начин на писане - съвсем сериозно. Напът например вече може да се пише слято. Езикът се развива Smile Има една друга тема, където има линкове към съответните речници и там може да се провери.

# 211
  • Мнения: 6 303
Напът например вече може да се пише слято.

Това не го вярвам и търсих такива линкове, но не намерих никъде, където да дава, че може така. Ти ме уби.

Напрактика незнам и немисля вече какво още може да измислят Grinning Grinning Grinning Това изречение само като го гледам как изглежда написано и ми става лошо.

# 212
  • софия
  • Мнения: 4 987
Олеле майко! Мецане, ами мен как ме четеш с всичките ми грешки! Ужас!
Никой  (освен един потребител на лични) не обърна внимание на коментара ми за Иззи. Значи ли това, че предпочитаме кампанийно добрия образ пред вече първите появили се реални мнения?!

# 213
  • Мнения: 5 425
Никой  (освен един потребител на лични) не обърна внимание на коментара ми за Иззи. Значи ли това, че предпочитаме кампанийно добрия образ пред вече първите появили се реални мнения?!
Да.

# 214
  • Мнения: 5 898
Принципно за "напрактика" във всички правописни речници Съветват да се пише разделено. Но и освен това казват, че не е изрично нормирано правило. Т.е. не е грешно и слятото изписване. На мен ми е по-лесно слятото, колкото и другото да е по-правилно.
А за развитието на правописа е съвсем така. Аз лично имам много дупки. Особено в употребата на запетаи. Но и много правила са междувременно изменени и се оказва, че някои неща учени от нас сега са други. За "не знам" и "не мисля" нещата са малко по различни смислово.
А има и друг момент. Аз пиша много бързо и проверявам след това. На екран ми се случва да не виждам първоначално грешки и да ги забележа часове след това. Затова и коригирам често постове. А понякога дори не проверявам, заради писане от телефон. Та така.
Иначе, ако забележката за правописа е добронамерена и незаядлива, винаги я приемам като добре дошла.

Амели, аз бих помолила за коментар за Изи. Ако предпочиташ и на лични.

Последна редакция: ср, 25 сеп 2019, 14:23 от .♥.Fancy.♥.

# 215
  • София
  • Мнения: 2 780
Амели, аз обърнах внимание, но написаното от теб беше доста пестеливо и реших, че не ти се задълбава или не знаеш подробности. Какво означава голямо разминаване между опознавателната и реалната учебна седмица, че чак да се откажат? Да разбирам ли, че са имали предварителна седмица преди 15-ти септември и там нещата са били по-близки до очакванията на познатите ви? Какво се е променило? Може и на мен на лични.

# 216
  • София
  • Мнения: 12 058
Ако не си научил като хората пунктуация, граматика и правопис до 7-ми клас, след това е непоправимо до голяма степен. Все остава по някоя и друга дупка. Говоря от първо лице. Мисля, че съм споделяла /в друга тема/, че на изпита по БЕЛ в СУ навремето изкарах 5,75, като въпросните 25 стотни са именно заради запетаи. Открай време имам проблем с тях и по-точно - с прекомерната им употреба. Често ги ползвам с интонационна цел. Joy С гордост мога да кажа, че децата ми са по-добри от мен в това отношение. Знаят детайли и тънкости, които аз дори не си спомням някога да съм ги учила - благодарение на учителите си до 7-ми клас. Грубите правописни, граматически и пунктуационни грешки, нарушаването на най-основните правила, ми правят впечатление. Дребните и спорадичните такива - не. Преценката ми за хората е доста по-комплексна и не се гради само на един показател, особено ако става въпрос за някоя и друга правописна или пунктуационна грешка. Особено във форум, където пишеш бързо, редактираш си мисълта в движение и е съвсем възможно да допуснеш грешка и върху неща, които знаеш прекрасно. /И аз първо публикувам и после чета, а често и не чета Joy , и редактирам неволно допуснати грешки, чак когато някой ми лайкне пост и го прочета, че да видя какво толкова са му харесали. Joy / Много по-важно и определящо ми е съдържанието на написаното.

Амели, аз също останах с впечатление, че не ти се споделят подробности.

# 217
  • София
  • Мнения: 7 277
Амели, аз обърнах внимание, но написаното от теб беше доста пестеливо и реших, че не ти се задълбава или не знаеш подробности. Какво означава голямо разминаване между опознавателната и реалната учебна седмица, че чак да се откажат? Да разбирам ли, че са имали предварителна седмица преди 15-ти септември и там нещата са били по-близки до очакванията на познатите ви? Какво се е променило? Може и на мен на лични.
И на мен ми е интересно. Ще бъде полезно, ако Амели сподели публично - макар и завоалирано, за да не се казва всичко, пък ние ще се досетим Grin.

# 218
  • Мнения: 5 898
Е, аз сега съм много прилежна ученичка в 4 клас. Планирам да мина цялата граматика отново за припомняне.

# 219
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
Аз също бих искала да разбера нещо повече за Иззи извън рекламния афиш.
Ежко, Трябва да си припомниш политикономията.

# 220
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Как “на практика” и “на път” ще се пишат слято??? Ужас...
Аз не смогвам да изчета, че съм с бебе (като съм на работа е по-лесно, хаха), но чакам да се появи някой с отзив за БШ, по възчожност за прогресивните паралелки. То ясно, че е рано, но първи впечатления поне.
Изобщо ми е стрснно, че това училище, уж голямо и с традиции, а хич не се коментира... преди много теми имаше няколко противоречиви коментара и това беше.

# 221
  • Мнения: 4 036
Това, което чух от моя приятелка за прогресивната паралелка в БШ е, че класа е 22 деца в не много голяма стая. Децата учат във формата на игра, поради което е много шумно в стаята. Децата вечер се оплаквали, че ги болят главичките. Момичето, което ми го каза е ПУК в стандартна паралелка на БШ.

# 222
  • София
  • Мнения: 16 202
Стаите в БШ са малки, за макс. 16 деца. Как са успели да съберат 22, не мога да си представя.

# 223
  • софия
  • Мнения: 4 987
Предучилищна. Имало е отворени врати, пуснали са децата да си играят в двора, да щъкат по тревичката, държали са се супер отворено към любопитството на децата. Заявили са яснота, че това са малки деца, че ще учат чрез игра, че ще си прекарват времето на двора и т.н. Моите приятели са се записали, годината е започнала седмицата преди 15 септември. И се започнало, първи де, втори ден...те все давали шанс защото не вярвали на това което им споделя детето. Докато не се уверили, че е наистина така. В крайна сметка не само, че не излизали навън ами и ги държали на чиновете да учат, като препарирани и не са им давали да ходят по тревичката....Отделно е и личния опит на моите приятели, че детето е плакало по цял ден без да му се обърне внимание, в стил  - "еми в училище е така, големи са, да свикват.Ще плаче, плаче, пък ще спре!" ....говорим за 5 годишни деца...По-впечатляващото е, че освен моите приятели, още две семейства са си тръгнали след първата седмица и въпреки платените такси (не целите, а колкото е било първоначалното включване, също не лесно прежалима сума)! На въпроса ми "Защо?" и не са ли поизбързали малко, отговориха, че не е нужно много за да разбереш кога опита за диалог ще е безрезултатен!

# 224
  • София
  • Мнения: 7 277
Пипи, честито за бебето! Да сте живи и здрави, другото, вкл. училището, ще се нареди Hug

Напът се пише слято, да Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт