Частни училища - информативна тема 28

  • 30 825
  • 759
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 234
Стана ми интересно за това "хвърковато училище", цъкнах линка и чета:
Цитат
На събитието се представиха  нови концепции като демократично образование,  обучение чрез проучване (inquiry-based learning) и проектно базирано обучение (project-based learning), сугестопедия, слънчева педагогика, unschooling,  oзарена педагогика, емпатия и ненасилствена комуникация.
Ако някой успее да ми обясни с думи прости как "проектно базирано обучение" или "ненасилствена комуникация" е нова образователна концепция, шапка му свалям. От няколко години следя отблизо два-три случая с деца, обучавани в подобни "алтернативни" схеми и според мен бозата е пълна, стресът за децата (защото се явяват на МОН изпити всяка година) е сериозен, а резултатът - силно съмнителен. И в крайна сметка все се стига до традиционно "до-образование" под формата на частни уроци и приравнителни изпити, та какъв е смисълът от всичко това?

# 466
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Смисълът е финансов - за собствениците
Мен ме кефи unschooling-а
Само че няколкото деца, които познавам, обучавани вкъщи имат огромни проблеми в търсенето на приятелчета, оказва се, че даже обединените в разни ФБ групи не успяват да срещат и социализират децата, включително с форми на организиран спорт. Освен това се явяват на самостоятелни форми на обучение към някое училище, където търпят подигравки от изпитващите...

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 08:53 от Leika_moja

# 467
  • София
  • Мнения: 10 825
Всичко друго как да е, но от къде на къде изпитващите си позволяват подигравки?! Педагози... Уж!

# 468
  • София
  • Мнения: 7 277
Да, и аз не приемам такива подигравки. Явно е до култура. Законът го позволява - какво има да го коментират педагозите толкова.

# 469
  • Мнения: 5 896
“Озарено училище”, “Общност за демократично образование”, Институт за прогресивно образование, “Хвърковато  училище – даване на старт на училище от ново поколение”... Все по малко думи ми идват за коментар и застивам в ступор. Който ме познава, знае, че това е нетипично за мен.

В Изгрев отидоха децата на един мой бивш колега и бизнес партньорката му. В интерес на истината доста успешен бизнес изгради от нулата, спекулирайки с желанието на хората за здравословен начин на живот. Йога, веган, индийски гуру...все думи от ежедневието му. Които не смятам за лоши, когато възрастните правят сами изборите си за себе си. Но не и когато касаят здравето и интересите на деца.

# 470
  • София
  • Мнения: 700
Leika_moja

Скрит текст:
Аз се чудя къде беше г-жа Цонева като обсъждахме контейнерите/фургоните и не ни изнесе една лекция колко всъщност е невероятно щастливо детето й във фургон. Все пак можеше да защити честта на г-жа Найденова и г-н Маринов и в качеството си на преподавател по Информационни технологии....

# 471
  • Мнения: 914
Някой да има отзиви за Рьорих? В случая не питам за мен, стана дума по друг повод и се изненадах, че не го знам, а уж следя темите...
Имам прекрасни отзиви от една позната, на тя преподава там, а не е майка

# 472
  • Мнения: 36
Здравейте и от мен,
Бих искала да ви попитам какво мислите за " Кралица София Испанска " https://www.ispanskouchilishte.com/ ?
Имат нова сграда в Дружба, страхотна материална база, поне един испански преподавател и започват още от ПУК и първи клас с два езика (Английски и Испански)?
Някъде беше писано, че тъй като е на фондация Ареналес, е силно религиозно, но доколкото съм запозната, това всъщност не е така.
Прочетох всички коментари от темата и видях че основният фокус в момента е върху Изи, СС и ТЕ.

# 473
  • София
  • Мнения: 12 095

Някъде беше писано, че тъй като е на фондация Ареналес, е силно религиозно, но доколкото съм запозната, това всъщност не е така.

Колко да не е така като са част от Опус Деи. Имат няколко училища в Испания и отзивите там са повече от крайни, а Испания е католическа страна и си имат католически училища, та не религията ги смущава, а фракцията и методите им. Всеки си има глава на раменете, разбира се, тук има и други религиозни, дори сектантски училища и в  тях учат деца, та не бих давала акъл дали да  се избира като училище или не. Та само казвам, не знам откъде сте запозната и доколко, но ако не знаете испански помолете някой, който знае да ви попрочете на тема Ареналес и Опус Деи, за да сте по-информирана.

# 474
  • Мнения: 36
Бояна,
На сайта на Ареналес никъде не се споменава за Опус Дей, сигурна ли сте, че не се бъркате? Има и английска версия:
https://www.fundacionarenales.com/
Също така отзивите за училищата им в Испания са доста позитивни, живяла съм в Испания 10 години, имам представа колко точно са религиозни.
Информацията ми е от първа ръка, много близък мой роднина има дете там и смело мога да заявя, че няма нищо сектантско или пък твърде крайно ( всъщност, почти няма религиозен момент на този етап).
Вашата информация от къде я черпите така смело, може ли източници?

Всъщност, ако трябва да съм съвсем точна, ето интервю с директора на организацията от преди 2 години, в които той изрично казва, че Опус Дей не стои зад Ареналес ( или пък някоя от другите, които се спрягат):
https://www.fundacionarenales.es/single-post/2017/01/16/Entrevis … fonso-Aguil%C3%B3

Фактът е, че това е едно от малкото частни училища в София с хубава материална база, испанци като преподаватели ( native), ясна програма, английски и испански език заложени още в пук, нормална годишна такса, която е ясно изразена и няма скрити такси.
Това, което ме притеснява, че класовете са много малки, училището още няма история, на която да се направи оценка на качеството на образование и локацията определно не е лесна достъпна, особено с този вечен ремонт на искърско шосе.

Интересно ми е да разбера какво мислят другите за това училище. 

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 14:53 от elvida

# 475
  • София
  • Мнения: 11 982
Значи знаете испански. https://www.fundacionarenales.es/single-post/2017/01/16/Entrevis … fonso-Aguil%C3%B3

Из интервю на президента на Ареналес на сайта на самата фондация:
Скрит текст:
Empiezo por decir que yo soy del Opus Dei, y que hay algunas otras personas del Opus Dei, y otras del Camino Neocatecumenal, y otras forman parte de otras instituciones de la Iglesia Católica, y otras de ninguna, pero no hay una vinculación institucional con el Opus Dei ni con el Camino Neocatecumenal. Lo que deseamos es que quienes aquí trabajan muestren con el testimonio de su vida todos esos valores de los que hemos hablado, desde ámbitos muy plurales.

"Започвам с това, че съм от Opus Dei и че има някои други хора от Opus Dei..."

# 476
  • София
  • Мнения: 12 095
Бояна,
На сайта на Ареналес никъде не се споменава за Опус Дей, сигурна ли сте, че не се бъркате? Има и английска версия:
https://www.fundacionarenales.com/
Също така отзивите за училищата им в Испания са доста позитивни, живяла съм в Испания 10 години, имам представа колко точно са религиозни.
Информацията ми е от първа ръка, много близък мой роднина има дете там и смело мога да заявя, че няма нищо сектантско или пък твърде крайно ( всъщност, почти няма религиозен момент на този етап).
Вашата информация от къде я черпите така смело, може ли източници?
Сигурна съм, че не бъркам, писала съм по темата и преди.
Щом сте живяла в Испания знаете испански, та ето само първите статии от Гугъл, без да се задълбочаваме - всичките скандални и то актуално. Утра религиозни училища, пише го, Фондация Ареналес и Опус Деи.
https://elpais.com/sociedad/2019/07/22/actualidad/1563789654_701128.html
https://www.publico.es/actualidad/miembros-opus-galicia-acusados … s-apropiarse.html



А щом близък роднина е ок с Опус Деи вероятно и Вие ще бъдете, затова казах, че не казвам на хората какво да правят, те си знаят какво им е ок. (Ако го правех бих им казала като се правят, че не са запознати и  питат нещо после да не настояват, че всъщност знаят много добре как стоят нещата, дори по-добре  от тези, които питат)
А хората от училището ми писаха и във Фейсбук, за да ме питат откъде имам информацията и защо пиша по темата, това при предишния опит училището да стартира и на тях казах каквото ще кажа и на Вас – знам разни езици, ползвам интернет, работила съм с години като журналист и щом информацията я има там не се сърдете на мен. Ако някой иска да скрие нещо трябва да се постарае повече от нов старт, нов сайт и все същите стари истории, които в Испания са скандални, развиват се и ще се развият и тук.


И днес по случайност имам време, иначе тези с "откъде черпите информация" и "дайте линк", дори тук отдавна не работят и издават или заяждане, или опит за реклама, или и двете. Та във форума също има опция за търсене, потърсете какво съм писала аз, а и други за това училище и ако ви се заяжда с някого е хубаво да знаете, че аз няма да съм Ви от полза.

# 477
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Хайде, хайде Елвида. Решихте 20-тата ви публикация тук да е възхвала на кралица не’нам коя ли? Обсъждали сме и преди. Училището е религиозно и финансирано от крайни фракции. Какво казва директорът няма значение, защото е зависим. Да чуем някой независим отзив. Вие щом сте живяла в Испания бихте могла да ни дадете линк към независим доклад, одитираща организация, инспекторат. Бе каквото и да е.
Между другото има медийни публикации, които свързват ареналес с педофилски скандал.

# 478
  • Мнения: 36
Всъщност, тъй като живеем в Дружба и търсим училище за детето ни, това училище ни се набива в погледа много сериозно.

От всички училища, които посетих, най-много ми хареса Изи, но липсата на място и двор сериозно ме притесняват.
Все още не съм била в СС, но миналата седмица бях в Климент Охридски и там също ми се струва един вид компромис.

Питагор не го коментирам засега, тъй като нямат места за тази година.

Иначе благодаря за информацията за Опус Дей и връзката им с Ареналес и като имам малко повече време днес ще разгледам.

Винаги е полезно човек да се обогати Simple Smile

# 479
  • София
  • Мнения: 11 982
То и в СС едва ли ще намерите места за тази година. А щом базата Ви е толкова важна, вижте и Британика - базата им изглежда впечатляваща /поне на 3D модела, не съм я виждала на живо/.

Общи условия

Активация на акаунт