Частни училища - информативна тема 28

  • 30 934
  • 759
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 17 315
Абе стига сте поставяли под съмнение КО, Ежко каза, че е дъ бест, така че няма какво да му коментираме вече.

# 661
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Оооох дайте някой за третото място... Веда? Те съвсем замряха...
Азбуки май сега ще имат НВО за първа година.

# 662
  • София
  • Мнения: 9 558
Аз за Светата Троица прочетох в сайта на Код. Но там ставаше въпрос за Света София, ПЧМГ и СМГ и беше във връзка с резултатите на НВО след 7 клас. Не знам откъде дойде това за КО. 😎

# 663
  • София
  • Мнения: 12 076
Оооох дайте някой за третото място... Веда? Те съвсем замряха...
Азбуки май сега ще имат НВО за първа година.
Joy
Развалихме структурата викаш.

Не са замряли Веда. А първото НВО на Азбуки беше тази година. Даже представянето им се обсъждаше в темата.

# 664
  • София
  • Мнения: 1 635
Иначе това е начинът, но пък тогава страда българския. С усилия може и да не е много пострадал, но все пак не е на нивото на ученик в българско училище на същата възраст.

Ясно ми е, че моят опит е трудно приложим. Беше в градинска възраст и в училище извън БГ по британската система, където се започва с целенасочени усилия по ограмотяване на децата от 4 годишна възраст. Т.е. българският не пострада много, защото още не бяхме започнали с него. Мисълта ми беше, че е възможно всичко да се развива по естествен път и не е задължително ранноезиковото обучение да ограбва едва ли не детството.

Лейка, там са в момента - да.

Иначе в контекста на настоящата дискусия.
Мен това, което ме тревожи в резултатите от НВО-то е отчайващо ниското средно ниво по математика на децата извън първите три училища. Отказвам да повярвам, че децата извън тези училища са чак пък толкова некадърни. Има друг проблем.

# 665
  • Мнения: 347
БШ не е на 15 място, доста по-нагоре е, особено ако говорим само за ЧУ, както е коректно.
Лично за мен, като избирах, “светата Троица” бяха СС, БШ и Питагор. И то много преди въобще да имам идея, че ще се спрем на БШ ( и респективно мнението ми да влезе в графата “субективно”.)

Аз пак ще кажа, няма сдружаване и знак на равенство между Прогресивно и БШ. Да, има експеримент и форма на сътрудничество - причини много. Удовлетвореното желание на родители от Прогресивното, които бяха приютени в сградата ни м.г. (една паралелка, доколкото помня),  финансови причини в полза на школото ит.н. Но мога да си позволя лукса да не се вълнувам от този експеримент, тъй като той касае само новите експериментални/хибридни паралелки.
Това, което обаче виждам, е, че новата директорка има идеи, знае какво прави (аз бях по-скоро скептична, преди да е минало някакво време) и от тази година са привлечени много нови млади и амбициозни учители - по езици, по математика, науки. Случват се интересни неща.

Дописвам....
П.П. Истината е, че в по-старите теми действително имаше доста безумни нападки срещу училището и подозирам, че са били насочени индиректно по-скоро срещу бившата директорка, лека й пръст... Но БШ си няма постоянни фенове и “лоби” в темата, за разлика от други училища. Въпреки, че понякога ми се иска да вляза и да прочета нещо...
 Затова пък периодично някое училище изпъква тук като се вдига шум около него. Пример: КО. Или. Преди време в топ3 или 5 (казвам го условно) във форума беше Петър Берон. Без никакво покритие, що се отнася до качество и благонадеждност, за жалост. (Аз самата лично рядко влизам и още по-рядко се включвам.)

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 08:37 от summmertime

# 666
  • Мнения: 5 642
В не знам коя от темите преди няколко месеца предрекох две неща, които се сбъдват - по-високи такси и нови шулета. Та за всеки ще има от сърце.
Светата троица ще станат дванадесетте апостола.

# 667
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Прехваления НУКК пък с какво е известен, освен с "великия" подбор на децата?  Изобщо не съм чула да са в топ5 на каквото и да било. Чак ми е чудно за големия наплив и зор детето да зубри "Азбука на мисленето".

# 668
  • София
  • Мнения: 62 595
НУКК е за деца с осигурено бъдеще, лежерна работа. Разчита се на добрата среда, но май не са особено държащи на сериозното учене. Затова и не мислят да кандидатстват в държанти гимназии, а си остават там до последно. Не казвам, че децата са зле, децата са много добри, но не ги карат да учат особено. Някои сами си признават (и родители, и деца), че не биха издържали изпитите с високи оценки. За тях голямото учене започва в университета.

# 669
  • Мнения: 206
П.П. Истината е, че в по-старите теми наистина имаше доста безумни нападки срещу училището и подозирам, че са били насочени индиректно по-скоро срещу бившата директорка, лека й пръст... Но БШ си няма постоянни фенове и “лоби” в темата, за разлика от други училища. Въпреки, че понякога ми се иска да вляза и да прочета нещо...
Няма лоби в темата, защото в училищата, за които се пише повече тук , да  речем 90-95% от децата влизат с  прозрачен подбор/изпит/.  А в БШ  съотношението (поне до преди няколко години) беше обърнато-влизат много малко "случайни" деца.  А и това се случва още в детската им градина и после си продължават, няма го големият прием за ПУК. Сега с новото ръководство (чета само) не било така.

# 670
  • София
  • Мнения: 1 573
Като всяко обобщение, и това за НУКК не е вярно. Има и деца от обикновени семейства.

# 671
  • София
  • Мнения: 2 780
Чакайте малко, още тогава, когато беше употребен изразът "света троица", беше уточнено, че е шеговито/иронично и изобщо не беше в контекста "да определим кой е по-по-най". Моля, никой да не се засяга и да не търсим под вола теле. Забелязвам, че изразът се употребява предимно от нови потребители, които просто не са навлезли още в духа на темата. Дори, още тогава, този израз беше определен като неуместен за употреба в сериозна дискусия.

# 672
  • София
  • Мнения: 16 203
Верно, че беше преди 7 г., но и моят син е от случайните.

# 673
  • Мнения: 347
П.П. Истината е, че в по-старите теми наистина имаше доста безумни нападки срещу училището и подозирам, че са били насочени индиректно по-скоро срещу бившата директорка, лека й пръст... Но БШ си няма постоянни фенове и “лоби” в темата, за разлика от други училища. Въпреки, че понякога ми се иска да вляза и да прочета нещо...
Няма лоби в темата, защото в училищата, за които се пише повече тук , да  речем 90-95% от децата влизат с  прозрачен подбор/изпит/.  А в БШ  съотношението (поне до преди няколко години) беше обърнато-влизат много малко "случайни" деца.  А и това се случва още в детската им градина и после си продължават, няма го големият прием за ПУК. Сега с новото ръководство (чета само) не било така.
Ами това не е вярно. И ние сме от “случайните” 😁. Дори те ни спечелиха за каузата, така да се каже. Когато кандидатствахме за ПУК, имаше бройка за един нов клас, а процедурата по приема си беше съвсем ясна, открита (с изпит в един ден за всички и срещи с психолог и допълнителни задачки при колебание дали е “да” или “ не”) и решенията бяха взети в съвсем кратки срокове. Вярно е, че конкуренцията беше голяма - 6-7:1. За първи клас също имаше изпит тогава. Децата от градината продължават/-ха с малки изключения. Като в повечето ЧУ, напливът е в ПУК, за да имаш (по-голям) шанс. Знам, че имаше година-две с почти нулев прием, но не съм се интересувала от детайли.
А иначе, по-старите потребители помнят вероятно, моето мнение на база личен опит е, че точно едно от най-спряганите тук училища е (беше) напълно непрозачно в приема и процедурата си.

Това със Светата Троица е шеговито, да. Аз пък обяснявам точно заради по-новите потребители и липсата на информация за БШ във форума.

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 09:04 от summmertime

# 674
  • София
  • Мнения: 6 185
Щом всеки гледа да похвали собственото си училище би следвало всичко да е наред. Дано да е така и всеки да си е намерил мястото, а не да има забрани за споделяне или страх.
Аз няколко пъти обръщам внимание, че не всички търсят едно и също и затова абсолютизирането не е полезно. Има опасност то да вмени у някои родители чувство за вина: "Аз не избрах за детето си най-доброто ЧУ - ама че съм смотаняк" или "Моето тъпигьосче не успя да вземе изпитите за ПУК, от тук нататък е обречено".  СС и ПЧМГ може да са най-доброто, ама не стигат за всички.

Аз например мога съвсем спокойно да преглътна "фургони", религиозно обучение, а както казах малките класове ги предпочитам. Затова пък тежкарска среда би ми била токсична и пътуване повече от час не го одобрявам. Също така много държа на гъвкавост и индивидуално отношение (ако детето ми иска вместо немски втори език да учи роботика, например - да му се даде тази възможност).
Обмисляхме местене след 4 клас, но в ПЧМГ не успя да влезе, в КО го приеха, но ни е много, много далеч. Обиколихме и огледахме още няколко варианта пък си останахме в старото. За щасие в момента е с учители, които харесвам, а класа се е запазил почти целия от миналата година, но пустата несигурност какво ще стане догодина...Това текучество на преподаватели и мисъл с какво ще ме изненадат на 15-ти септември следващата година ми е най-неприятно в нашето училище. Обаче съм убедена, че за момента това е най-доброто. Хич не съм убедена дали в ПЧМГ или СС синът ми би се чувствал по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт