Често срещани правописни грешки

  • 389 098
  • 11 820
  •   1
Отговори
# 11 235
  • София
  • Мнения: 6 722
Обикновено използвам й, когато нямам ѝ, сега си дадох сметка, че съм учила БДС машинопис на онези старите машини, вероятно не е имало ѝ и затова го правя. Но определено ми е по-ясно с него, отколкото с и.

# 11 236
  • Мнения: 13 951
И аз съм учила машинопис на БДС, никой не ни е казвал да слагаме й.

# 11 237
  • София
  • Мнения: 995
Нали се пише НеРви? Защото тогава пишем неВротик?

Невротик вероятно идва от заболяването невроза. Вече то защо не е нервоза, питай лекарите! Винаги можеш да използваш нервак и да си доволен.

# 11 238
  • София
  • Мнения: 6 722
И аз съм учила машинопис на БДС, никой не ни е казвал да слагаме й.
Да, възможно е, аз само предполагам, защото наистина беше отдавна и не помня, а какво слагахте - само и?
Аз говоря за ето тези машини:
https://m.bazar.bg/obiava-35666653/pisheshta-mashina-bds (Извинявам се за обявата, просто искам да онагледя).

# 11 239
  • Мнения: 13 951
Олив, не помня вече, писала съм на различни видове машини. Щом за себе си съм възприела, че "и" е по-вярно вероятно това сме писали.

# 11 240
  • Мнения: 3 195
   И аз съм писала доста на пишеща машина, но е било толкова отдавна, че трудно извиках някакъв спомен... Сетих се, че с едно тънко черно маркерче слагах ударенията после.

# 11 241
  • София
  • Мнения: 20 208
И аз съм учила машинопис - две години, почти всеки ден, имам най-високия разряд. За това време съм препечатала  стотици хиляди страници и никъде не съм срещала удареното "и" да е изписано само с "и", навсякъде си беше с "й". Както е обяснила дамата от БАН, да се ползва "й" вместо ударено "и" си беше норма.
Само в книгите съм виждала тогава ударено "и".
Клотилд, да поправиш нещо допълнително или да зачукаш буква се смяташе за двойна грешка. Grinning

# 11 242
  • Мнения: 3 195
И аз съм учила машинопис - две години, почти всеки ден, имам най-високия разряд. За това време съм препечатала  стотици хиляди страници и никъде не съм срещала удареното "и" да е изписано само с "и", навсякъде си беше с "й". Както е обяснила дамата от БАН, да се ползва "й" вместо ударено "и" си беше норма.
Само в книгите съм виждала тогава ударено "и".
Клотилд, да поправиш нещо допълнително или да зачукаш буква се смяташе за двойна грешка. Grinning

   Ами аз преводачка бях, книги превеждах. После си наех компютър, а след това си купих. Явно не е било толкова важно в какъв вид предавам материала, в печатницата имаше словослагатели. А издателството, за което работех, фалира преди много години. Божеее, кога мина това време... Много стара се почувствах, а не съм чак толкова Simple Smile.

# 11 243
  • Мнения: 1 305
Сетих се за нещо, което също прекалено често виждам да се греши, да не кажа винаги, дори "сериозни журналисти" го ползват.
Когато се говори на един човек във Вие форма, да се каже "Казали сте", вместо "Казал сте"

# 11 244
  • Мнения: 23 286
Казали сте е правилното.

# 11 245
  • Мнения: 1 305
Сега прочетох следното:
Скрит текст:
В състава на учтиво изказване глаголните форми на –н и –т се употребяват в единствено число. Коректни са изразите Господине, Вие сте одобрен за участие в конкурса (а не: Вие сте одобрени…) и Госпожице, Вие заета ли сте довечера? (а не: заети ли сте).
Явно само за глаголи, завършващи на -н и -т е в ед.ч., за останалите (както е казал), е в мн.ч.

# 11 246
# 11 247
  • Мнения: 1 305
Точно от там сега го видях и аз, да.

# 11 248
  • Мнения: 41 661

Ми идиотски правила, пълна каша без някаква логика. Аз горе долу ги налучквам по слух, но не мога да не си дам оценката за теорията.

# 11 249
  • София
  • Мнения: 1 664
Това не знам дали в тази, или в съседна езикова тема го бистрихме преди седмица. Аз също смятам, че е каша и дразнещо да се съгласува по един начин за -л и по друг за всички останали случаи. "Добре дошли! Много сте елегантна! Казали сте, че сте облечена в Диор". Не знам откъде идва подобно "правило", но да вземат да го преразгледат може би...

Общи условия

Активация на акаунт