Често срещани правописни грешки

  • 375 877
  • 11 482
  •   1
Отговори
# 1 500
  • Мнения: 1 132
Не са точно правописни грешки, но много хора смятат правилните форми за грешни.
Става въпрос за фразата "по погрешка", която е точно така, а не "по грешка" или "погрешка":
Скрит текст:

Също така винителната форма на личното местоимение "аз" е "мен", но и "мене". "Мене" не е нито диалектна, нито остаряла форма, даже се смята за по-книжовна. Тоест еднакво правилно е да се каже "според мен" и "според мене", "мен ме е страх" и "мене ме е страх".
Скрит текст:

# 1 501
  • София
  • Мнения: 4 668
"Аз ми се струва" е неправилно. Трябва да се каже "На мен ми се струва". Също е грешно "Мен ми се струва." Но пък не е грешно "Мен ме боли ..."
Май е по-скоро типична за западна България, но не съм сигурен.

Също май и между "теб" и "тебе" няма разлика.

# 1 502
  • Майничка
  • Мнения: 12 594
"Мен ми се струва" е грешно, защото глаголът "струва" в тази му употреба изисква непряко допълнение, т.е., форма с предлог (на мен) или в дателен падеж (мене, ми).
"Боля" изисква пряко допълнение, т.е. мен, ме, евентуално мене (винителен падеж).

# 1 503
  • Мнения: 41 067
Да де, ама "мен ми се струва" е станало разговорно клише, като "Кво праим сега?" и в чатове според мен е допустимо.

# 1 504
  • София
  • Мнения: 3 611
Да де, ама "мен ми се струва" е станало разговорно клише, като "Кво праим сега?" и в чатове според мен е допустимо.
Зависи от чатовете и от форумите.

# 1 505
  • Мнения: 2 515
Определянето на мене като грешно винаги ме е изумявало, при положение че мен е фонетичен вариант на мене, приет за дублет.
Иначе съм съгласна, че трябва да се има предвид това, че изказвания във форуми представят устна реч (със съответните маркери за разговорност) в писмен вид.

# 1 506
  • Мнения: 3 731
А какво е мнението ви за: " честито ти рожденник" като пожелание към майката.

# 1 507
  • Мнения: 2 117
Не е точно правопис, но пак е от значение за мен. Думите пъдя, вълна и дъга колко звукове имат? Мерси.

# 1 508
  • Мнения: 41 067
Не е точно правопис, но пак е от значение за мен. Думите пъдя, вълна и дъга колко звукове имат? Мерси.

Предполагам мислиш, че "пЪ", "вЪ" и "дЪ" са един звук, но според мен не са в "пъ" има два звука - ПППП и Ъ.

# 1 509
  • София
  • Мнения: 3 611
Не е точно правопис, но пак е от значение за мен. Думите пъдя, вълна и дъга колко звукове имат? Мерси.
1 - четири, 2 - 5, 3 - 4 звука.

# 1 510
  • София
  • Мнения: 6 690
С Я-то не съм съвсем сигурна как го измислиха последно - не се ли разделяше на 2 звука? Само питам, не съм сигурна.

# 1 511
  • София
  • Мнения: 14 724
Два звука са Я и Ю - йа, йу.

# 1 512
  • Мнения: 1 555
С Я-то не съм съвсем сигурна как го измислиха последно - не се ли разделяше на 2 звука? Само питам, не съм сигурна.

Зависи от позицията в думата. В началото на думата и след гласна са два звука - Й и А.
В позиция след съгласен обаче звукът е един - Ъ или А. В тази позиция с буква Я означаваме един гласен звук и мекост на предходния съгласен. Вижте например ЛЯТО - тук не е Л като в ЛАК, а Л' - меко Л. Или да сравним П в ПЪДАР и ПЪДЯ - първото Д е твърдо, а във втората дума е меко, съответно в ПЪДЯ с Я бележим гласен Ъ и мекост на Д.

# 1 513
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Из тукашна тема: "рулетка" и "ролетка"...

# 1 514
  • Мнения: 13 937
Има и двете думи, важен е контекста.

Общи условия

Активация на акаунт