Често срещани правописни грешки

  • 390 308
  • 11 839
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 6 004
Природен газ, втечнен газ.. С този балкански поток словосъчетанията ги чуваме ежедневно.

# 766
  • Мнения: 2 124
Но "битова газ" 👍

Просто не трябва да се менкат по презумция, че думата може да е от двата рода, има си нюанси.

Подобно е и при синонимите - не са абсолютно взаимозаменяеми във всеки един контекст.

# 767
  • Мнения: 6 004
Не оспорвам. Давам примери на тези, на които "газът" не им звучи правилно или им звучи като "г-зът".

# 768
  • София
  • Мнения: 4 878
А какво ще кажете за рода на държавите? Защо някои държави се пишат в ж. р., а други в м.?
Например, за Иран, Ирак или Израел казват "той". Според мен, всички държави трябва да са в ж.р., защото думата "държава" е в женски.

# 769
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Защото родът на думата зависи от окончанието ѝ. Ирак, Иран и Израел завършват със съгласна буква, затова са от мъжки род. По същата логика тъй като България, Кения и Танзания завършват на "я" са от женски род.

# 770
  • София
  • Мнения: 62 595
Газта го имаме само за бутилираната - пропан-бутан. Останалото са газове.

# 771
  • София
  • Мнения: 4 878
Защото родът на думата зависи от окончанието ѝ. Ирак, Иран и Израел завършват със съгласна буква, затова са от мъжки род. По същата логика тъй като България, Кения и Танзания завършват на "я" са от женски род.

Т. е., Изабел или Никол, понеже завършват на съгласна, са от мъжки род, а Никола е от женски род? Simple Smile

# 772
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Защото родът на думата зависи от окончанието ѝ. Ирак, Иран и Израел завършват със съгласна буква, затова са от мъжки род. По същата логика тъй като България, Кения и Танзания завършват на "я" са от женски род.

Т. е., Изабел или Никол, понеже завършват на съгласна, са от мъжки род, а Никола е от женски род? Simple Smile
Това са по-скоро изключения от правилото. Точно както и думи като пролет, чест, радост и т.н. Но такива изключения не правят правилото по-малко валидно.

# 773
  • Мнения: 2 124
пЪрче
лекЪр
инЪче

Много фенове на ер голям!

# 774
  • Мнения: 4 808
И немЪрлив.
Вчера срещнах стерИотип. А днес забелеШка.

# 775
  • Мнения: 11 577
Немърлив не е ли правилно- мърльо?

# 776
  • Пловдив
  • Мнения: 14 841
Не, от немара - небрежност идва.
Ако е от мърльо, немЪрливият щеше да е чистник (не-мърляв). Wink

"Пърче" и аз съм го виждала, в съчетанието "пърче зеле", което ми прозвуча (про...видя ми се, щото то не звучи, а се чете) като "пЪрче зеле", от "пръч", като краве мляко, козе сирене и зайча сянка.

# 777
  • Мнения: 11 577
Аха, и това не го знаех.

# 778
  • София
  • Мнения: 19 418
.

Последна редакция: чт, 16 яну 2020, 16:45 от Cuckoo

# 779
  • София
  • Мнения: 19 418
Защото родът на думата зависи от окончанието ѝ. Ирак, Иран и Израел завършват със съгласна буква, затова са от мъжки род. По същата логика тъй като България, Кения и Танзания завършват на "я" са от женски род.
Т. е., Изабел или Никол, понеже завършват на съгласна, са от мъжки род, а Никола е от женски род? Simple Smile
В българския език и в други предимно славянски езици, женските имена традиционно завършват на гласна, и ако не - се побългаряваха, поне по соцвреме. Напр. НиколетА, ИренА, БригитА.
Сега махалото отиде в другата крайност. Никол, Кристин...

Ако не бъркам, във френски език повечето държави са в ж.р., но някои са м.р. без обяснение - просто изключение, което трябва да се знае. Или обратното...не помня

Последна редакция: чт, 16 яну 2020, 16:21 от Cuckoo

Общи условия

Активация на акаунт