Често срещани правописни грешки

  • 370 825
  • 11 325
  •   4
Отговори
# 1 800
  • Мнения: 40 892
Брей, колко объркан тоя български език. Имало си бая досадни тънкости, дето май само професионалист ще ги знае.

# 1 801
  • Мнения: 1 126
Скрит текст:
А като стана въпрос за запетаи, ми прави впечатление колко много хора смятат, че пред ЧЕ винаги се слага запетая.  Отидох въпреки, че не ми се ходеше.  Или пък:  Хапнах си добре, не, че бях гладна.
Тук има ли запетая пред "въпреки" и пред "не"?
Пред въпреки има, пред и след не няма.
[/quote]
july, може би си се объркала за запетаята пред "не"? "Не че" в случая е съюз, може да се замени с "макар че".

# 1 802
  • Варна
  • Мнения: 25 239
Не е възможно пред "не" да няма никакъв препинателен знак, само го прочетете така:
Цитат
Хапнах си добре не че бях гладна.
Няма никакъв смисъл. Пред "не" трябва да има запетая или тире, аз мисля, че и двете са удачни, но не съм специалист по граматическите правила, за да твърдя със сигурност. Но не може без нищо.

# 1 803
  • Мнения: 22 865
Регламент с тирета имаше някакъв, но
не помня.Вече се
слагат къде ли не.
Хапнах си добре, не че бях гладна.

Последна редакция: ср, 20 яну 2021, 11:13 от ДХ3

# 1 804
  • Мнения: 7 106
Не се пише запетая пред съюза ЧЕ, когато той е част от сложен съюз: въпреки че, само че, макар че, освен че, в случай че, така че, поради това че ...

# 1 805
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Да, правилно, просто трябва да се допълни, че запетаята се поставя пред съответния сложен съюз (за тези, които не знаят, естествено )


Черна станция, специално правилото, което се обсъжда на последните страници, едва ли е чак "тънкост" и едва ли се знае чак пък само от професионалисти...

# 1 806
  • София
  • Мнения: 3 611
Скрит текст:
А като стана въпрос за запетаи, ми прави впечатление колко много хора смятат, че пред ЧЕ винаги се слага запетая.  Отидох въпреки, че не ми се ходеше.  Или пък:  Хапнах си добре, не, че бях гладна.
Тук има ли запетая пред "въпреки" и пред "не"?
Пред въпреки има, пред и след не няма.
july, може би си се объркала за запетаята пред "не"? "Не че" в случая е съюз, може да се замени с "макар че".
[/quote]
Да, права си. Няма запетая в друг случай. Примерно: Ядох не защото бях гладна, а от скука.

# 1 807
# 1 808
  • Мнения: 5 914
Колко си бърза! Disappointed
Докато си изтривам грешното твърдение, ти си го цитирала.

# 1 809
  • София
  • Мнения: 3 611
Колко си бърза! Disappointed
Докато си изтривам грешното твърдение, ти си го цитирала.
😂😂😂 Липсват ми търкалящите се от смях емотикончета.

# 1 810
  • Мнения: 7 913

Скрийншот от фейсбук. Не разбирам като ръси запетаи след всяка втора дума, "по-ентелегентен" ли изглежда човек Grinning

# 1 811
  • Мнения: 2 542
О. Аз си мислех, че със запетаите съм гола вода, но имало и много по-зле.
Иначе добре започва "единсвено" с едно Н, иначе масово е с две. Във ФБ.
Понякога им се чудя как са се добрали до сайта на някои неграмотници.

# 1 812
  • Мнения: 7 106
И любимото ми "в къщи" - за няколко къщи става въпрос явно Laughing

# 1 813
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
На мен любимото ми е "Здравей те!". Smiley

# 1 814
  • Мнения: 5 323
В къщи ще го преглътна, много хора, които пишат сносно го бъркат, но здравей те ме докарва до лудост.
Както и Й, което напоследък замества успешно И в знайни и незнайни думи.

Общи условия

Активация на акаунт