Често срещани правописни грешки

  • 375 906
  • 11 482
  •   3
Отговори
# 1 785
  • Мнения: 2 515
Не се пише запетая между неударен едносричен съюз (а, и, но, че) и обособена част, вметната част или подчинено изречение.

# 1 786
  • София
  • Мнения: 4 668
Аз един път във форума бях сложил преди 'и' пред подчинено изречение запетая. Оврякаха света. Нямало запетаи пред 'и'.
Няколко страници разправии.
Изкарах им линкове, цитати към онлайн граматики.
Накрая модераторите затриха всичко Simple Smile

# 1 787
  • Мнения: 2 515
Тук ключовата дума е "непосредствено" Wink - пред еднократно употребени съюзи и и или не се пише запетая, ако свързват непосредствено две изречения. Съответно пред двата съюза може да има затваряща запетая на подчинено изречение, обособена част, вметната част, обръщение.

# 1 788
  • Мнения: 1 132
Съгласна съм с Биляна.

# 1 789
  • София
  • Мнения: 4 668
Почти винаги 2то изречение е подчинено. Рядко се случва 2 напълно равноправни изречения. Тогава, разбира се, няма запетая.

# 1 790
  • София
  • Мнения: 3 611
А като стана въпрос за запетаи, ми прави впечатление колко много хора смятат, че пред ЧЕ винаги се слага запетая.  Отидох въпреки, че не ми се ходеше.  Или пък:  Хапнах си добре, не, че бях гладна.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 01:35 от july1993

# 1 791
  • Мнения: 1 132
Това ме подсеща за "така че" — между тях невинаги има запетая. Зависи от смисъла.

Кажи го така (= по такъв начин), че всички да те разберат.

"Така че" може да е сложен съюз със значение "затова, следователно, значи", тогава запетаята се пише пред "така", тоест пред целия съюз:

Довечера съм заета, така че няма да мога да дойда.

Танграта, дай подобен пример на този, който сте обсъждали.

# 1 792
  • София
  • Мнения: 19 253
Понякога слагам запетая пред И с цел прегледност, ако ми се получи прекалено дълго изречение. Правя го само по форумите или във фейсбук.

# 1 793
  • Варна
  • Мнения: 25 260
А като стана въпрос за запетаи, ми прави впечатление колко много хора смятат, че пред ЧЕ винаги се слага запетая.  Отидох въпреки, че не ми се ходеше.  Или пък:  Хапнах си добре, не, че бях гладна.
Тук има ли запетая пред "въпреки" и пред "не"?

# 1 794
  • Мнения: 10 390
Не съм от хората, които задълбават в правописните грешки, а и съм учила граматика преди много години, вече съм забравила много правила, работата ми е далече от писане, май единствено пиша във форума. Прави ми впечатление, че много разпространена грешка е да се пише "разстопявам", вместо "разтопявам". Особено в готварски теми и блогове, мисля, че правилно и грешно е изписано 50/50.

# 1 795
  • София
  • Мнения: 19 253
На сградата на Военно издателство сума време стоя табела на някаква агенция за авиационна "безопасТност".
Синът ми в 5 клас учи в момента как се проверява правопис, но много хора явно са бягали от този урок.

# 1 796
  • Пловдив
  • Мнения: 14 519
А като стана въпрос за запетаи, ми прави впечатление колко много хора смятат, че пред ЧЕ винаги се слага запетая.  Отидох въпреки, че не ми се ходеше.  Или пък:  Хапнах си добре, не, че бях гладна.
Тук има ли запетая пред "въпреки" и пред "не"?
Да, само пред "че" няма.

# 1 797
  • Варна
  • Мнения: 25 260
Благодаря. И аз винаги съм мислила, че е така, но правилата категорично не ги помня, по-скоро интуитивно слагам запетайките.

# 1 798
  • София
  • Мнения: 3 611
А като стана въпрос за запетаи, ми прави впечатление колко много хора смятат, че пред ЧЕ винаги се слага запетая.  Отидох въпреки, че не ми се ходеше.  Или пък:  Хапнах си добре, не, че бях гладна.
Тук има ли запетая пред "въпреки" и пред "не"?
Пред въпреки има, пред и след не няма.

# 1 799
  • София
  • Мнения: 6 690
Първото изречение - трябва да има запетая пред въпреки, без запетая пред че.

Второто според мен би трябвало да е:
Хапнах си добре, не че бях гладна.

Или пък е по-удачно да има тире, знам ли:
Хапнах си добре - не че бях гладна.

Общи условия

Активация на акаунт