Често срещани правописни грешки

  • 381 899
  • 11 645
  •   2
Отговори
# 2 370
  • Мнения: 19 170
Напоследък много често виждам използването на "ъ", където се сетят, вместо "а" - напр. сръвня, зъболекър, съмолет, и се чудя как им идва на акъла да го пишат така. В училище, като започнахме по-масово да използваме компютри и интернет, че и до близкото минало, масово срещах обратното "ъ", заменено с "а", и за мен беше далеч по-логична грешка, тъй като много хора пишеха на латиница или фонетика, и трудно намираха буквата "ъ" на клавиатурата или се чудеха как да я транслитерират с латиница, а освен това се случваше и в думи, където "ъ" се чува като "а". Обаче сега дори и в думи, където категорично си се чува "а" и е "а", пишат "ъ", и то при положение, че масово се пише през телефони с включен аутокорект, и на мен 3 пъти примерно ми поправя умишлено сгрешените думи, пишейки ги вярно.

# 2 371
  • Мнения: 2 147
Impatiens, я пробвай с клавиша, който е между Shift и Z.
Fearnot, златна си! Hug И това работи при мен, даже без комбинации ще мога да си пиша ѝ. Blush А с Shift и този клавиш мога да си напиша вече Ѝ. Tada Ей, голяма работа е този форум!

# 2 372
  • Мнения: 13 945
Бихте ли повторили с телефона как става, като задържа и няма други опции.

# 2 373
  • Мнения: 19 170
Аз съм с Редми при мен ѝ става, като задържа натиснато обикновеното и, и се появява опцията горе.

# 2 374
  • Мнения: 2 147
Бихте ли повторили с телефона как става, като задържа и няма други опции.
Мисля, че е възможно да зависи от клавиатурата на телефона. Аз си инсталирах специално клавиатура Gboard точно заради това прословуто "ѝ". Simple Smile Предишната (по подразбиране в телефона) ми беше по-удобна, но не можах да го преглътна и така... Smiley

# 2 375
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 12 055
Не знам как е на телефон, но на компютър зависи каква точно БГ-кирилица имаш, за да можеш да напишеш ѝ. На мен БДС ми е различен у дома и на служебния комп. Нямам никакво обяснение защо е така. И подивявам защото на домашния комп не мога да пиша римските числа през БДС. Стандартните клавиши за римско едно и пет бълват долари  евро. И за да сложа обикновени скоби се налага да минавам на латиница. В службата нямам такива проблеми. Но пък там правя циркови упражнения за да напиша ѝ. За мое удобство преди години си го сложих тук в подписа.

# 2 376
  • Мнения: 13 945
Samsung ми е телефона, с Редмито на мъжа ми няма проблем.

# 2 377
  • Мнения: 1 144
Contempladora, да, ето как е даден глаголът в предишния речник (2002 г.):
Скрит текст:

Относно речниците. Предишният правописен речник на БАН ("Нов правописен речник на българския език") беше издаден през 2002 г., в него бяха дадени подробно и различните форми на глаголите. В актуалния "Официален правописен речник на българския език" от 2012 г. тези форми липсват. Вероятно затова през 2016 г. е издаден "Официален правописен речник на българския език. Глаголи", който съдържа, както и името му показва, само глаголи.

Ето и видео от 2016.г., в което Владко Мурдаров представя въпросния речник с глаголи:

https://bnt.bg/bg/a/ezik-moj-ofitsialen-pravopisen-rechnik-na-ba … kiya-ezik-glagoli

Последна редакция: нд, 30 май 2021, 11:33 от Ditto.

# 2 378
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
Цитат
на вратъ
Нещо средно между пълен и кратък член?

# 2 379
  • Мнения: 2 147
Благодаря ти, Ditto.! Simple Smile И за отговора, и за линка. 99 лв... Astonished Егати... оказва се, че в днешно време не съм толкова богата, че да си позволя да бъда грамотна...

# 2 380
  • Мнения: 25 753
Правописния речник си го взех навремето, че ми трябваше. Но беше 35 лв.
Ще ме прощават, ама 100, така де, 99 лв. за речник няма да дам. Просто надминава границата на логиката.
Всъщност, като се замисля, готова съм да дам много повече – 200, дори 500 лв. за правописен речник, ако ми гарантират, че повече промени в правописа няма да има, поне не и в близките 20+ години. Иначе ми навяват подозрения, че всички нескопосани и излишни промени напоследък са плод на печалбарство, а не в полза на обикновения българин, който се стреми да пише що-годе грамотно.

# 2 381
  • Мнения: 2 147
Ще ме прощават, ама 100, така де, 99 лв. за речник няма да дам.
И това е речник само с глаголи!

# 2 382
  • Мнения: 25 753
Цитат
Да пусна ли синът ми на частна ясла за 800 лв или да си го гледам до 3?

Открийте 3-те грешки.
Нямаше да реагирам, ако авторката не беше заявила гордо, че работи в IT сектора и същевременно е студентка по право.
По мое време правото щеше да го гледа през крив макарон с този правопис.

# 2 383
  • София
  • Мнения: 62 595
Ужас! Ако и като програмист така ги пише, сигурно програмите й гърмят през две секунди. А ако като юрист така напише документите, ще стане като в древния пример за  важността на запетайката.

# 2 384
  • Мнения: 1 144
Конти, Как' Сийка, споделям мненията ви за речниците. Нямам "Глаголите" на хартия, доскоро даже не го бях отваряла, но покрай темата и последните дискусии тук се поразрових да видя дали някой добър човек не го е качил някъде в Интернет. Смятам, че политиката на БАН (ИБЕ) е под всякаква критика по отношение на поднасянето на информация на потребителите. Вместо да качат например тези речници на сайта си, за да имат всички безплатен достъп до тях, те се чудят как да го затруднят. Дотам, че се налага анонимни ентусиасти да сканират и качват тези речници на различни места в Интернет, за да стигнат до повече хора.

Последна редакция: вт, 01 юни 2021, 09:30 от Ditto.

Общи условия

Активация на акаунт