Често срещани правописни грешки

  • 389 430
  • 11 822
  •   2
Отговори
# 2 355
  • Пловдив
  • Мнения: 14 786
Ами децата още не са овладели правилата на езика напълно, нито пък, ако са усетили някое правило, знаят изключенията (ударения и т.н.), нито пък знаят, в случая с моята дъщеря, че онова, което се чува еднакво, е лъВ, а не лъФ. "Лъфа", с ударение на Ъ, е начинът, по който тя като малка членуваше думата "лъв".

# 2 356
  • Мнения: 2 147
Ами децата още не са овладели правилата на езика напълно, нито пък, ако са усетили някое правило, знаят изключенията (ударения и т.н.), нито пък знаят, в случая с моята дъщеря, че онова, което се чува еднакво, е лъВ, а не лъФ. "Лъфа", с ударение на Ъ, е начинът, по който тя като малка членуваше думата "лъв".
Благодаря! Разбрах вече. Grinning Нещо не ми сработват жичките, петъчна съм много... Логично си беше, а и все за животни е аналогията, ама възрастните сме забравили да мислим като дечица. Simple Smile

П.П. Едно време гледах научнопопулярен филм за англоговорящи деца, които се учат да говорят. За тях с техните неправилни форми за множествено число е абсолютна каша. Милите! Simple Smile Спомням си само примера мишка-мишки (mouse-mice), пак е за животни, но имаше и други.

# 2 357
  • Пловдив
  • Мнения: 14 786
Да, с децата на всеки език е така, когато се учат да говорят, много свежи лафове пускат понякога. На подобна тема има и цял раздел в една книга (руска), наречена "От две до пет".

# 2 358
  • Мнения: 41 684
На подобна тема има и цял раздел в една книга (руска), наречена "От две до пет".

Я намакаронился Grinning

# 2 359
  • Мнения: 5 997
Да, с децата на всеки език е така, когато се учат да говорят, много свежи лафове пускат понякога. На подобна тема има и цял раздел в една книга (руска), наречена "От две до пет".

Да. На Корней Чуковски. Чудесна е.
Преди години дълго обяснявах на познато дете първокласник, че се пише "вълк", а не "влк". Не било така. Нали казваме - въ,  защо ни е ъ-то.

# 2 360
  • София
  • Мнения: 6 722
Аз също. Сравнително наскоро разбрах, че на фонетична кирилица "ѝ" се пише с комбинацията shift+x, дотогава пишех "й" точно за разграничаване със съюза "и".
ѝѝѝѝѝѝѝ
Боже, много ти благодаря, реших да опитам и то стана. Е, аз пиша на БДС, ако знаеш и там как става....? Ако не, ще обръщам на фонетична. Досега и аз винаги използвах й, изглежда ми по-добре от обикновено и.

Редакция, сега видях и този пост и пробвах - получи се, много благодаря!

Цитат на: Fearnot в пт, 28 май 2021, 11:20
Комбинациите за клавитура на лаптоп са: Shift + a /ь/; за фонетика - Shift + x.

# 2 361
  • Мнения: 5 997
И от мен благодарности за ѝ. Засега съм пробвала само от телефон.

# 2 362
  • София
  • Мнения: 62 595
Преди малко във форума, сякаш нарочно се появи като пример за темата. Чета заглавие - "Може ли да се обърка пола". Една грешка в членуването как променя смисъла на изречението.

# 2 363
  • Мнения: 633
Преди години един чужденец, учещ български език, си беше сложил мартеница на вратата, защото беше прочел във вестника, че се слагали "на врата".

# 2 364
  • Мнения: 1 709
При мен не работи тази комбинация Shift + a /ь/. Неведнъж е ставало дума за това и понеже са много категорични мненията, че се получава, явно нещо не правя, както трябва или просто на моя лаптоп не става.
Пиша на БДС и при мен резултатът винаги е това: голямо Ь - просто Shift вдига регистъра при мен.

# 2 365
  • Мнения: 5 997
Цитат на: Zizini link=topic=1142766.msg42909761#msg42909761 date=5х1622204791
Преди години един чужденец, учещ български език, си беше сложил мартеница на вратата, защото беше прочел във вестника, че се слагали "на врата".

Ох, ще ни изтрият, но не мога да се стърпя. Имах в студентските общежития съседка бразилка. Преди много години. Та нейните бисери бяха "птиците с дълги врати" и "в магазина има вътрешни органи" /следваше медицина/.

# 2 366
  • София
  • Мнения: 6 212
При мен не работи тази комбинация Shift + a /ь/. Неведнъж е ставало дума за това и понеже са много категорични мненията, че се получава, явно нещо не правя, както трябва или просто на моя лаптоп не става.
Пиша на БДС и при мен резултатът винаги е това: голямо Ь - просто Shift вдига регистъра при мен.

Странно, защото голямо ь не виждам къде може да се използва, няма дума, започваща с него. Евентуално ако някой държи да наблегне на букви вътре в думата, примерно бульон. Много по-често употребявано е ѝ.

# 2 367
  • Мнения: X
Impatiens, я пробвай с клавиша, който е между Shift и Z.

# 2 368
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Аз ползвам converter, за да мога да публикувам мненията си на кирилица. Знам, че отнема време, но аз лично нямам друг избор. Направила съм screenshot, за да е по-ясно. Малко и на латиница + shift + апостроф + space bar. Само апостроф, без да сте натиснали shift, не се получава. Накрая цъкате на бутона КИР, за да се появи на кирилица. Става за секунда, когато човек е свикнал.

Скрит текст:


Линк към програмата. https://2cyr.com/

Последна редакция: пт, 28 май 2021, 16:29 от Venetta

# 2 369
  • Мнения: 1 709
Impatiens, я пробвай с клавиша, който е между Shift и Z.

Първо с него съм пробвала, още преди време като се чудех как да го пиша това и с ударение. Дори на самия клавиш има едно голямо Ѝ.
Излизат ми чертичките там Grinning
без Shift  \
с Shift   |

Явно е до настройка някаква. Иначе аз ѝ-то си го търся в интернет, копирам и пействам. Изключително рядко ползвам й, за да го замествам.

Общи условия

Активация на акаунт