Често срещани правописни грешки

  • 378 961
  • 11 573
  •   1
Отговори
# 11 355
  • София
  • Мнения: 1 629
Няма общо, просто потокът на мисълта ме изведе до това разсъждение. Аз не слагам запетайката след "здравейте", защото ме дразни, разсича обръщение, което за мен е цялостно, а не защото читателят много ще се затрудни от нея. Това си е мой избор. Между другото не е единствената "задължителна" запетайка, която редовно пропускам, и други си спестявам, а често имам и нехристиянски помисли към кодификатора, но това е друга тема.

# 11 356
  • Пловдив
  • Мнения: 14 626
Само не съм съгласна, че пропусната запетая като в "здравейте, колеги" е същото като сбит изказ.

-----
В юридическите среди някои, обратно, ценят пространното говорене, дори с повторения и почване почти от Адам и Ева, и по-усложнения изказ. Лаконичното в нечии очи е недостатъчно мотивирано ("само толкова!" - именно "толкова", а не кое), избягването на сложни изрази и терминология е простоватост. От опит говоря и аз. Хора всякакви. Важи и за другите среди, но за тия имам наблюдения.

# 11 357
  • SF
  • Мнения: 21 306
Пиша приемо-предавателен протокол. Също така "Здравейте колеги", "Здрасти Вяра", "Прилагам проект на договор" и т.н. Знам правилата, но нагло ги нарушавам. В по-формални текстове изобщо не се занимавам със запетайки и обръщения, пиша "Уважаеми г-н Еди кой си" и минавам на въпроса. От двадесет години работа и опит с формални и професионални текстове съм се убедила, че (противно на общото убеждение) във всички среди се цени простият сбит изказ, вкл. в юридическите и административните.


А запетайките как точно разбиват изказа?
Здравей, Вяра,
изпращам ти документа и екселската таблица, която искаше да попълня. Виж ги и ако има нещо, допълни или ми пиши, за да ги оправя. Тези дни няма да съм в офиса, но ще си взема лаптопа у нас и ще нанеса корекциите, ако има нужда и ако са спешни.
Весели празници и поздрави на малката!
Петя

Ето ти неформално писмо, ненаписано от учителка по български език. Може и още по-приятелски и неформално: Здрасти, Вяра,
виж ги тези таблици. Ако има нещо, кажи и ще го оправя. Не ми се идва в офиса, но ще си взема лаптопа с мене.
Не прекалявай с козунаците!
П.

# 11 358
  • София
  • Мнения: 6 148
Обратният случай в реклами на някакъв филм "Приятелю, Тед!" Е! Много ме дразни.

# 11 359
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 458
На третата изпусната запетая вече си олекнал, независимо от сбития си изказ. Погазването на правописните правила във формални текстове не е в твоя полза, но ти си вярвай.

# 11 360
  • софия
  • Мнения: 25 605
Изпускането на запетаи, дори и в неформален текст, може да промени смисъла.
Съвсем елементарен пример: "Да ядем, хора!" /"Да ядем хора!"

При формалното общуване, за мен, е задължително да се спазват правилата. Стилът няма нищо общо, той си е индивидуален.

# 11 361
  • Мнения: 5 953
След като забележа няколко нарушени правила, изказът въобще не ме впечатлява. Почвам да си мисля разни нелицеприятни неща за писалия текста. И не съм учителка по български.

# 11 362
  • Мнения: 25 695
Аз не слагам запетайката след "здравейте", защото ме дразни, разсича обръщение, което за мен е цялостно, а не защото читателят много ще се затрудни от нея.

„Здравейте“ не е обръщение, а поздрав, пожелание. Като добър ден, довиждане и т.н. Обръщение е само името на човека, в случая Вяра, затова и само то се огражда със запетаи.

ПП Грубите правописни грешки и мен ме карат да се съмнявам в професионализма на дадения човек. Ако не си е направил труда да научи толкова простички правописни правила, едва ли ще си е дал зор и да научи нещо по-сложно от областта, с която се занимава например. Олеква много.

# 11 363
  • Мнения: 2 975
вакумирани

Вакуум е отсъствието на нещо в пространството. Едното у не изчезва от думата, дори да е трансформирана като прилагателно.

# 11 364
  • Мнения: 23 087
И аз нямам добро мнение за неграмотно пишещи хора.Не искам да обиждам, но гореописаните обяснения са ми абсурдни.
Вече всеки има оправдание за неграмотността си.
( и по предния казус:  винаги съм знаела, че е приемно и така съм го виждала написано, обратното за мен няма логика)

# 11 365
  • Мнения: 5 953
Относно спора за приемно. Има например приемна, приемен ден, приемно семейство. Защо протоколът да бъде приемо- предавателен?

# 11 366
  • Мнения: 41 273

Тази дума ми е в речника и я употребявам за хора, генерирали идиотски идеи. Разбира се неофициално, в подходящ случай. И мисля, че е ясно, че е игра на думи, каламбур.

# 11 367
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 005
Както казвам за себе си - и с тебешир на асфалта да пиша, пак ще пиша по правилата.

# 11 368
  • Мнения: 1 468
Относно спора за приемно. Има например приемна, приемен ден, приемно семейство. Защо протоколът да бъде приемо- предавателен?
Ами защото не е приемен протокол, а приемателен. Съкратено приемо-, защото се комбинира със следващата дума с еднакво окончание и принцип на образуване - предавателен.

"Здравей, Вяра," точно как разбива изказа - прочетете го на глас както е написано и ще разберете. Никой не говори така, няма пауза там в реалността. Затова писмено спъва погледа, въпреки че е по правилата.

# 11 369
  • Мнения: 23 087
Ми в езикови справки пише, че идва от приемен, не приемателен:


Запетая пред обръщение никога нищо не ми спира.

Последна редакция: пн, 29 апр 2024, 08:11 от ДХ3

Общи условия

Активация на акаунт