Често срещани правописни грешки

  • 392 298
  • 11 853
  •   4
Отговори
# 11 715
  • Мнения: 3 590
Aми Руска Френска, Чайка Бележкова...
Руска Френска не бях я чувала. А Бележкова има офис на Витошка и е много популярна.
Моля ви се, не започвайте пак! Има си тема! Там ги пишете, че от Чайка Бележкова ми е писнало!

# 11 716
  • Пловдив
  • Мнения: 14 908
Сийке, а "хас" в израза "има си хас" съществително ли е?
Да. В станимашките села значи истина. В Златоградско е наречие - наистина.
Мерси. Аз не знам какво значи, защото самостоятелната му употреба се е изгубила някъде по трасето, но очевидно е съществително, да. За "погрешка" се отнася същото. Wink

# 11 717
  • Мнения: 25 892
Не съм съгласна, че е същото. Погрешка е по-скоро като вкъщи, подръка, напът... Т.е. наречие, не съществително.

# 11 718
  • Пловдив
  • Мнения: 14 908
Е ми трябва да намерим стари примери на употреба, пък то писмени няма. Grinning
Погрешка в моите уши е като поправка, поръчка, похвала... да, няма глагол "погрешавам" наистина, но пък има "погрешно".

# 11 719
  • Мнения: 13 975
"Масажа беше много груп"

# 11 720
  • Мнения: 6 026
Това й !!! Срещнах в друга тема бойчки. Наистина не мога да си го обясня. Сякаш напоследък стана напаст.

# 11 721
  • SF
  • Мнения: 21 564
Уйкенд

# 11 722
  • София
  • Мнения: 18 254
врак номер 1

# 11 723
  • Мнения: 3 100
А мен ме изуми бесетка.
Но след лаФката, която узакониха екранно, ефирно и по всички възможни начини, какво друго да очаквам.
Въпреки че с малко, съвсем малко логика грешката може да бъде избегната.
Беседа, събеседвам, събеседник...Това т   няма място при произнасянето на думите дори, как с такава лекота се  лепва за беседката!?

# 11 724
  • Мнения: 25 892
Това т   няма място при произнасянето на думите дори, как с такава лекота се  лепва за беседката!?

Има. След д следва беззвучната к, което прави и предходния звук беззвучен. Т.е. изговаря се „бесеТка“, а се пише „бесеДка“.
Пример за обратното е „сграда“ – пишем С, а изговаряме „зграда“.

# 11 725
  • Мнения: 3 100
Не ме разбра, Как' Сийке. В самата дума беседка може да се чуе т, но затова споменах  логика и сходните думи.
Да се прояви малко мисъл, един мозъчен импулс, една секундна взимовръзка, докато решиш да употребиш в писане тази дума. Непосилно ли е!? За някои май да.

# 11 726
  • София
  • Мнения: 6 215
офицЕоз - от човек, работещ като редактор...

И безопасТност от редови потребител.

# 11 727
  • Мнения: 41 976
ЛаФката не е грешка, а умен маркетингов трик, защото думата "лавка" я има в речниците и не може да се патентова, но една измислена и несъществуваща дума може да стане запазена марка.
Нещо подобно е и с Тойота например. Официално фамилното има на основателя Тойода не звучало атрактивно, но всъщност е, защото не можеш да забраниш на хилядите бизнесмени с име Тойода да си кръстят фирмите на свое име.

# 11 728
  • Мнения: 1 277
А мен ме изуми бесетка.
Но след лаФката, която узакониха екранно, ефирно и по всички възможни начини, какво друго да очаквам.
Въпреки че с малко, съвсем малко логика грешката може да бъде избегната.
Беседа, събеседвам, събеседник...Това т   няма място при произнасянето на думите дори, как с такава лекота се  лепва за беседката!?
Каква логика?! Масово изобщо не мислят, като пишат, ти логика чакаш.

ЧС, то че е маркетингов трик, така е, ама предвид горното, познай дали не се възприема като вярно...

# 11 729
  • Мнения: 1 333
А аз имам усещането, че нарочно го изговарят така за оригиналничене.
Както ясно знаят, че са грешни изразите, но за по-голяма тежест в изказа. Дори в медиите ги срещам някои - пиян на мотика; уморен съм на куче и  подобни...
По-скоро от папагалщина, по мои наблюдения. Не ги интересува правилно ли е граматически, а просто им харесва как им звучи. Напоследък с доста неща е така. Правят се и се казват, защото прави и говори така някой, който е известен, примерно Божинката.. Нищо, че същият е известен с тъпизмите си.

Общи условия

Активация на акаунт