На децата ОСМИ клас да им спори, а при нас веселбата да кипи!

  • 34 176
  • 736
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 1 138
Провет на всички! Не мога да ви изчета. Тези дни съм доста заета.
Гледам На Веси.... е разказал как беше при нас. Дъщеря ми крайно очарована от класната , от учителката по БЕЛ, от учителката по математика и доста други. Направо не мога да повярвам. Детето ми се чувства доста добре, а аз цяла година се чудих и маех дали това ще е добре за нея.
Имат си шкафчета в стаята, което е чудесно , ще могат да си оставят нещата вътре .
По повод униформата, аз знам от самото начало. Купили сме сини ( сиви) блузи, черни панталони . Нищо сложно няма в това.
Странно ми е как може да има родители, които да са толкова възмутени . На мен ми харесва идеята да се носят по- семпло и без шарении.
Разбрах  че  ще се сменя името на училището и новото ще е Професионална гимназия по дизайн - ПГД” Елисавета Консулова - Вазова“ .... дано правилно да съм разбрала, че може да имам грешка.
Мнооооого ме е яд за нещо......
Г- жа Шошова каза, че другата година ще има две паралелки интериорен дизайн, но новата ще е с немски език... е жалко, много жалко тази година нямаше.

Ако си спомняте преди няколко месеца бях писала какво иска да учи дъщеря ми- Интериорен дизайн с немски език в сградата на СМГ 😂 ( ремонтирано, хубаво училище)...
Но такова комбинация няма.
Говори се , че ще има ремонт другата година, но кога точно не е ясно. Дано да не остане само на приказки.
Класната сподели, че ще има зелено училище и детето подскочи до тавана от кеф.
На този етап съм щастлива, че дъщеря ми е там( защото тя е видимо доволна)

# 406
  • София
  • Мнения: 3 051
Ганис, направо се шокирах от твоя пост. Браво, че сте издържали на такова темпо.
За мен, ако детето трябва да учи до 2 часа през нощта, то в системата има нещо много сбъркано!
И без значение в кое училище се случва и без значение каква е целта.
Аз, като родител ще изпратя детето да си ляга с риск дори да получи слаба оценка на другия ден.
Взискателен родител съм, но всяка нещо трябва да има разумна граница за мен.

# 407
  • София
  • Мнения: 5 131
То и за мен не е нормално, но факт е, че в ЕГ натоварването е голямо. Това учене до през нощите е било само, когато беше втора смяна, в 8 клас. Това не значи, че всяко дете трябва да го прави. Децата са различни и всяко си намира начин за учене.
Написах го, защото чета в темата, че има доста деца, които са се притеснили ( така да го наречем).
Говорете им. Във всяко начало има период на адаптация.

# 408
  • Мнения: 10 458
И аз завърших ЕГ и до среднощ пишехме думи в ПГ. Преди контролни и в малките часове...

# 409
  • София
  • Мнения: 18 058
Eiger,  тези неща,  поне при моите деца беше така,  се случват само баш в началото,  когато още нямат изградена система за учене на нов език. Докато не пробваш сам,  не ти увира главата. Казвах им да прочетат текста в учебника,  да извадят думите с род и множествено число,   да ги понаучат ( с писане в нашия случай,  понеже учителят го изискваше) ,  да препрочетат теорията върху взетата граматика и ЧАК тогава да пишат домашно в учебни тетрадки и помагала. Иначе с почване отзад напред, зер да имаш домашно,  нещата са хаотични и стават бавно. Но децата се научават как да учат и не стоят после  до два.
Скулптурата пак се изявява и плаши хората с догодина. Нищо страшно не чака децата в ЕГ тогава. Уроците по предметите на езика са по-кратки, синтезирано са поднесени и на разбираем език,  не са от университетски учебници по химия,  физика и сие, я..  А понякога, за жалост, са и пародия, понеже кадрите с език са малко на брой, тоест отбива се номерът..

# 410
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Скрит текст:
Na_Vesi_Pateto, баш си е с наченки на униформа вашето. Ни с униформа, ни без нея. Това е единственото, което не ми харесва във вашето училище. И аз бих мрънкала с такива правила. Разбирам ограниченията за дължина и цепки/кръпки, но за цветовете - не. Ако беше за шарки, надписи и прочие - да. Ако моите деца бяха там и това ми го сервират след началото на учебната година - не бих го спазвала. Тъкмо съм сменила есенния гардероб (че от пролетта едно няма да е по мярка), в любимите минорни тоналности на черното и сивото и сега хоп - давай всички блузи в синьо. А горните дрехи са му - в зелено, черно и кафяво, а сега де?
Колкото и да харесвам Шошова, като учител по английски на голямото ми дете, радвам се, че не прилага тези идеи в нашето училище.

Дано всички деца свикнат бързо и си намерят своята компания в новите училища.  Hug

Цитат
"когато няма кой да те хване за ръка и да те поведе, стисни юмрук и смело продължи напред"!
Много ми хареса! Имам чувството, че при нас драмите тепърва предстоят и ще го използвам.  bouquet
Ок, приемам мнението ти, всеки си има отношение към униформите, но: Simple Smile

1. Униформата е ограничение. Това е ясен факт, нали?
Конкретна дреха, закупена от конкретна фирма със задължението да се носи само тя е максимално ограничение. И финасово много по-тежко, според мен, предвид необходимите няколко ката.
"Елемент на униформа" е умерено ограничение. Ограничение на цепки, дължини, щампи можело, а цветове не можело. ? За жлъто можело, пък за черно - не? Защо? Идеята е да има някаква идентичност, която да ги свързва с гимназията, което е и основен аргумент на всички училища с униформи, т.е. да има  някакви ограничения, но да им оставя свобода. Това е училище по дизайн, все пак.
Хич не разбирам аргумента или има униформи, или няма. Кое му е по-хубавото да има изрична униформа?
Или пък другото безумие. Аз дадох близо 100 лв. навремето за една "лакоста" и едно сако с емблема, които не бяха облечени нито веднъж - това по-добре ли е?

2. Правилникът е приет и е в сила поне от миналата година. Не съм сигурен дали изрично е комуникирано по някакъв начин, но аз разбрах за това още лятото при записването. И без да съм питал. Ако човек се беше позаинтересуал дали има униформа щеше да знае. И сякаш като по поръчка сутринта ми попадна един спам на фирма за блузи, суитчъри и т.н. в пощата. Разгледах. Суитчъри с цип, без цип, с качулка, без качулка, дюс цветове различни нюанси в синьо, 100% памук от 14.00 до 26.00 лв. Отдолу цвета на тишърта няма значение, якето също, всички си ходят с дънки така или иначе, въобще не е това драмата.

Идеята на Шошова е отлична и още повече е поставена на широко обсъждане миналата година и остава отворена за такова, което също е похвално, според мен.

По 1. Именно, защото е училище по дизайн, не съм очаквала да има толкова строги цветови ограничения. Идентичността не  идва от тях, нещо много повече е. Униформа се дефинира с цвят и кройка. В този смисъл вие вече си имате такава, просто не е като в другото училище, където сте купували неща, които не се носят, от конкретна фирма. Което е още по-лош (за мен) вариант.
По 2. Щом се е знаело от по-рано, то тогава записвайки детето там, родителят трябва да е приел и това. В този случай не оправдавам мръкнащите родители. Бях останала с впечатление, че е новост, след 15.09.  
За себе си се радвам, че желанато училище е без такава екстра и се надявам да остане така в следващите поне пет години. Peace

Голяма мъка ми е ученето и втората смяна, но се надявам да не се стига до описаната от ganis ситуация.

# 411
  • Мнения: 817
Последното изречение на Русалката, е точно в десятката. Точно пародия е ИИЧЕто.

Изкарахте щерката лигава глезла с капризи, но май си знае детето какво иска.

# 412
  • София
  • Мнения: 18 058
Хаха,  четеш като дявола евангелието.. Понякога не значи винаги. И евентуално слаб учител по примерно география на езика не превръща цялата идея  ИИЧЕ в недомислица. При ИИЧЕ  има на места, не навсякъде,  и носители на езика,  което също е плюс.  Децата ми, в различни години,  имаха страхотни преподаватели по история,  химия,  биология, психология на немски.

Последна редакция: пт, 20 сеп 2019, 22:34 от пенсионирана русалка

# 413
  • Мнения: 815
Не се отчайвай, Петенка. Цяла година дискутираме ИИЧЕ и РИЧЕ. Щерката защо мислиш не ще ЕГ и ИИЧЕ. Децата ви нямат ли информиран избор? Той купонът ще започне догодина, като започнат разказвателните. Тогава ще ти идва да се гръмнеш. Представяш ли си физика на немски, каква гадория на квадрат е?
Ооо, аз трудно се отчайвам! Wink Пък щерката, още по-трудно. Относно избора, информиран или не, си е нейният. Умна е, психически стабилна е и умее да се нагажда спрямо изискванията! Ако ще се гръмвам догодина, ще е заради малката! Joy
"Това учене до през нощите е било само, когато беше втора смяна, в 8 клас." - По мои сметки и при нас ще е така. Сега учи до 22.30-23.00 часа и свършва занималня към 17.30 часа. Като е втора смяна, ще приключва училище към 19.00 часа, което означава да учи до 0.00- 00.30 часа. Flushed То се е видяло, детската ще се превърне в градина от розмарин! Joy

Последна редакция: пт, 20 сеп 2019, 22:57 от petenka1983

# 414
  • София
  • Мнения: 6 095
МИА ние нищо не разбираме,все пак сме родени в миналия век!Така казва моя тийн!
И не само твоя. Laughing
Така, така Grinning  Ама като ѝ показах ученическите си снимки, на които съм с така модерните днес овърсайз блуза, загащена в mom jeans, се опули.

Засега няма проблем с адаптацията, дори напротив - малко повече ѝ е еуфорията. Дано по-бързо си седне на д-то, че входните започнаха.

И друг път съм писала мнението си за униформите. Един позитив не виждам аз от тях. Твърдя го от опит и като родител, и като носила такава.

# 415
  • Мнения: 4 595
Ох да сега видях какво съм написала посред нощ за авторите.Нещо като грешка на езика се е получило. Мислих си за Тютюн снощи... Абсурд е да накарам моят да го прочете..
Още докато бях ученичка в далечната 93г. се знаеше че в езикова гимназия ученето е много. Носиха се мълви как им дават всеки ден по сто думи и на другия дет трябва да ги знаят, че получават още сто и ако не ги научат се натрупва..

# 416
  • Sofia
  • Мнения: 4 405
Така, така Grinning  Ама като ѝ показах ученическите си снимки, на които съм с така модерните днес овърсайз блуза, загащена в mom jeans, се опули.

Ама баш сме си били по модата Hands Plus1 Само едни подлънки на раменете на блузите малко идват в повече - нашата езикова направиха ФБ група за наборите 92-99 и аз показвах на децата снимки. От баловете са най-комични Grin

Да ви кажа честно, аз не помня никакъв голям зор от ЕГ - пишехме думи, но не е имало драма. Тогава английският към 7-ми клас не го знаехме, както сега децата го знаят - нов език си беше. Никакво учене не ме е травмирало трайно Laughing

Немскоговорящите, дайте някой трик за научаване родовете на думите Hands Pray Само със зубрене ли ще е работата Confounded

# 417
  • София
  • Мнения: 1 210

Изкарахте щерката лигава глезла с капризи, но май си знае детето какво иска.

Не каза къде все пак ще учи детето? Постигнахте ли желания баланс?

Моето дете също не се плаши от много учене. Не само в ЕГ се учи много.  Но нали това искахме и затова натискахме децата да попаднат в добри училища. Мен много повече би ме притеснил фактът, ако е "пей сърце" , а и самата тя ще се отегчи. Изпращаме ги в училище да учат, не да лапат мухи.
Учене до 2ч и на мен ми идва прекалено и никога не се е случвало при нас досега. Но тя и в СМГ си учеше поне до 11ч вечер. Тогава даже беше доста по-натоварена, защото в дните, в които ходеше на английски излизаше в 9:30 и се прибираше вкъщи в 19:45 и тепърва почваше да учи за следващия ден.
Сега не е започнало още същинското учене при нас, тъй като взимат познати за нея неща. Пише си новите думи вечер, а на другия ден си поспива повече, тъй като са втора смяна и не се е изтормозила от учене въобще. Може би, ако и беше съвсем непознат езика, щеше да е по-трудно. Въпреки че вчера ми каза, че след 3 дни в НЕГ има усещането, че знае повече немски, отколкото след 3год в СМГ. (Тя досега там учеше немски) Grinning

Последна редакция: сб, 21 сеп 2019, 09:24 от jenap

# 418
  • София
  • Мнения: 18 058
АниК,  в момента не мога да търся, че излизам. Отиди в темата на НЕГ,  някоя от по старите - мисля,  че когато дъщерята на Галимар беше 8 клас. Значи става дума за два мои поста през септември 2017, не са един след друг обаче. Там съм написала някои правила,  при които за определени думи, завършващи на конкретна комбинация от букви,  родът автоматично е ясен. А такива случаи хич не са малко, описала съм ги всичките. Ако не ги намериш постовете,  вечерта ще потърся аз и ще пусна ликове тук.
ПП Успях:
https://bg-mam.ma/p/985190/35589124
https://bg-mam.ma/p/985190/35590250

Последна редакция: сб, 21 сеп 2019, 09:34 от пенсионирана русалка

# 419
  • Sofia
  • Мнения: 926
Русалка, много ти благодаря! Много ценно!
Пратих ги на щерката Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт