За т.нар. mobbing да си поговорим...

  • 2 461
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 18 679
Като цяло е доста гадно да тормозиш някого психологически. Не вярвам , ако се разбере, че някой постъпва така да остане в добри отношения с колегите си.


Ти явно доста отдавна си напуснала България... Tired

# 16
  • Мнения: 2 292
Като цяло е доста гадно да тормозиш някого психологически. Не вярвам , ако се разбере, че някой постъпва така да остане в добри отношения с колегите си.


Ти явно доста отдавна си напуснала България... Tired

За съжаление Българите са станали доста груби и всеки разчита само на себе си  Sad  Затова може лесно да се тормозят по-чувствителни хора, със слаби нерви, които не намират смисъл да се оплачат . Това е много грозно.
Умбра, какви клюкари са мъжете и колко кофти могат да се държат, ако им настъпиш интереса и то компетентно ... просто явно при вас има разделяне на интересите и ти не се забъркваш някак си в техните. 

# 17
  • София
  • Мнения: 3 421

2. "Verba volant, scripta manent" - Думите отлитат, но писаното остава, т.е. задължително дублиране на поставени или разменени задачи, дадени решения и предложения и т.н. с е-майл или факс.

Абсолютно права си за това - поне като не може да се докажат клевети, да докажеш твоята позиция, пак е нещо!   bouquet

 Според мен това е единственото "спасение" .
Аз и в предишната си работа и сега не съм имала такива проблеми, просто съм попаднала явно на готини хора.
Но сестра ми работи във чужда фирма - леле за какви интриги става дума, не е истина. Това телевизионните сериали пасти да ядат.
Сестра ми е едно кълбо от нерви и не само тя(онзи ден видяла колежка, която излязла от работа и спъвайки се ревяла по улицата  Sad)
След много неприятни моменти тя се научи всичко да се дава, получава и отговаря в писмен вид. 
Въпреки това тези които създават този mobbing във фирмата се издигат за сметка на тези, които оклеветяват.
А има и други, които са мижитурки и могат да помогнат да се прекрати този "mobbing" като "свидетелстват" за доказване на истината, но те предпочитат да се смотаят.
На шефовете явно така им харесва - "Разделяй и владей!"
 

# 18
  • Мнения: 1 153
За съжаление и аз съм попадала на такива колеги и е много тъпо според мен,вместо да си гледат работата си пъхат носа където не им е работа и така отежняват целия работен процес.За мен е много важно с какви хора работя,защото от тях зависи дали ще върви работатат или ще е с една крачка назад,заради излишни интриги.Вече бях свидетел как 1 човек може да навреди на цял колектив ooooh!просто всичко се промени и то само заради 1 човек.Но така е като има комплексари и завистници #Cussing out

# 19
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Мдааам, явлението явно набира скорост Twisted Evil и не опира само до манталитет и географска ширина.

Защо си мисля обаче, че в по-големи компании, съответно по-голям колектив има по-благодатна почва да се развие? Спомням си когато започвахме и бяхме не повече от 10-ина, максимум 15 човека барабар със собствениците на фирмата как доста доста по-трудно пробиваха такива прийоми. Сега е... майка плаче, грамофон свири ooooh! и не виждам механизъм, който да ограничи такова поведение до степен поне да не пречи на работата Confused.

# 20
  • Мнения: 6 167
и аз бях в царството не мобинг-а.
в самия му епицентър.
едно от нещата, към които никога не искам да се връщам в живота си това е Колектива.
не, благодаря  Naughty и само в краен случай.

# 21
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Нищо ново няма да кажа с тази тема.

А и въпреки модерното понятие, което е в обращение отскоро, въпросните интриги на работното място също не са явление от вчера. Учудва ме по-скоро различният начин, по който се подхожда към тях в различните страни.

От приятелки и познати, които работят дълго време в чужбина разбирам, че там подобни 'инициативи' въобще не се толерират, най-често се и наказват - с показване на вратата и шут откъм гърба. При нас обаче (в частност сегашното ми работно място, а и други преди него) не само, че такова нещо не се случва, но напротив - точно въпросният mobber бързо се издига и на проявите му едва ли не се гледа с добро око Shocked.

Аз ли нещо не съм наред, за да не ми се струва нормална тая работа? Rolling Eyes

Бих могла и конкретни примери да дам, но темата ще отиде в друга посока, нека ей-така, по принцип да си поговорим по въпроса. Сблъсквате ли се с подобни неща на работното си място, как реагирате, има ли 'обществен' отзвук, пречи ли на работата (моето мнение е, че много, много пречи Tired), отношението на шефовете какво е, ако го има изобщо... въобще всичко.

P.S.  Пуснах тази тема и в един друг форум, в който пиша, но наистина ми е интересно да чуя и вашето мнение.

Понеже там ми направиха забележка, че явлението не е кой знае колко известно с това му име, ще направя и тук уточнение - най-общо казано това са интриги на работното място, които могат да включват всичко - от подхвърляне на неуместни и неоснователни забележки по отношение на работата пред много хора, през изопачаване на факти, до съзнателно настройване на определена група срещу определен човек/ хора, с цел най-често дискредитиране и обезсмисляне работата на същия.

Това включва понятието mobbing - 'шиканиране и интригиране на работната среда за дълъг период от време и често' (цитатът е на тукашна потребителка).

Вие сте.

О, това е нормалната работна среда там , където работя. Ако някой ден това случайно се промени, ще помисля, че съм сбъркала работата си- няма да е привично. Вече свикнах с това и гледам да не се ядосвам много.

# 22
  • Мнения: 2 978
Когато забременях, дойде да работи при нас бившата на шефа ми.
Не ме хареса и......ми би шута. Видяла била, че съм и конкуренция и хайде...Можех да се заям, особено пък, че бях бременна, но не го направих, защото мъжа ми все още работи там и щеше да се отрази и на него.

Сега от него разбирам, че всички са вдигнали ръце от нея. Тя коли и беси, и който има мнение различно от нейното си отива.

Лошото е, че шефа им и има страшно доверие и не вярва на никой опитал се да му каже истината. Лошо...така само той губи...!!!

# 23
  • Мнения: 1 629
Излишно е да споменавам, че клюките и интригите са гадни и пречат и прочее..факт е, че почти навсякъде, където съм работила в колектив, ги е имало. Отначало и аз се почувствах като жертва, но ми е несвойствено да се чувствам така и взех, че се оправих. Враговете близо и с техните камъни, това е начинът. Подло е, но понякога става забавно, зависи как гледаш на нещата.

Общи условия

Активация на акаунт