ОСМИ клас ще бъде песен - лесен, весел и успешен

  • 38 176
  • 709
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 11 909
На 13,14 години мозъкът им е още свеж не виждам особен проблем да навакса материал. И къде пък е казано, че още първите седмици трябва да навакса езика за "отличен"? И това, че не е успяло в класирането, не означава, че е по-глупаво или некадърно от другите, точка, две а понякога и 20 разлика на НВО не са никакъв критерий за възможностите на децата.А може и да не е посмяло да рискува на 3,4, може да идва дори от по-високобалово училище, но там да има проблем, всичко може
Нека да пожелаем успех и на това дете, което ще сбъдне мечтата си, което и да е то!
То сега с тази "дисекция" и "форумско да е, няма да смее да се похвали, но точноэна тази възраст трябва да са смели към предизвикателствата.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 06:41 от Светкавица

# 121
  • Sofia
  • Мнения: 4 393
Видях много нови отговори и си помислих, че Sculpture пак мести детето Grin

Коментираният случай ми е много близък по ред причини Smile Девойчето още миналата седмица се беше похвалило, че майка му ще го мести в НЕГ. Преместването стана факт този понеделник и тръпнех в очакване кога "нашите хора" ще обявят свободното място. С едно още по-тръпнещо в очакване момче, което в момента не е щастливо в едно от немскоизучаващите училища (допълвам се, че балът му е 1 т.под бала от 3-то класиране), силно се надявахме мястото да е без квоти, но уви.... обявиха го за момиче Sad
Знаете, ако бях аз, щях да дам мило и драго да го преместя - няма ден в който да не сме щастливи и двамата, че е в това училище!!! Адмирации за Fair Lady, че не се спря и постигнаха желаното с момичето ѝ - има ли желание, има и мотивация!.
Пък онова преместеното го сложили в Б паралелка(запознатите ме разбират) - може някой да е освободил място... знам ли... Не ми се занимава да ровя, да им искам инфо - писнА(ха) ми.

magsyn, ТО скара не яде, дюнерите не били от хубавите, в лавката не държат Буеното в хладилник.... въобще.... пълни сме с претенции, но на KFC и той налита (само крилата ставали...)

# 122
  • Мнения: 3 980
Чета ви неизменно. Не пиша, защото няма нещо обобщаващо,  което би било полезно на всички, а по нрав не съм склонна да центрирам внимание с чисто лична информация /съфорумничките знаят - личното споделям в лични разговори/.
Но, заради спора около 73-то СУ, бих дала за пример нашата одисея с НВО.
Детето учи немски език от подготвителен клас - първо в 145 СОУ, последните 3 години в ЧУ. Нивото му е между В1 и В2. Затова си мислехме, че, макар осигуряващи прекрасна среда, гимназиите с немски език не са нашата опция. В тях виждах много рискове - от отпускане, дамотивиране, загуба на навик да се учи....Все умения, заради които не си струва да се гони елита в двете гимназии с немски.
От 5-ти клас следяхме НГДЕК. Посещавахме отворени врати, Антични празници, тържества в Аулата на Университета. Идеята беше хем детето, което е хуманитарен тип, да се развива в насока, съответстваща на силните му страни, хем, усвоявайки латинския, да изучи някой от романските езици /испански/италиански/. Паралелно да качи немския и английския до С1 и да финализира с поне 3 езика /защото старобългарският лесно може да премине в руски/.
7-ми клас ни беше труден. Трябваше да защити DSD I, да подготвя български, математика и история.
Приеха я в НГДЕК на трето място по успех и беше щастлива. Това продължи, докато не я затрупах с литературата, задължителна за Класическата гимназия. Връщах се от работа и я заварвах разплакана. "Панчатантра", "Рамаяна", "Заратустра"...Една вечер детето отсече: "Не бих могла 5 годни да се занимавам с това!".
И така сменихме посоката.
Ако я бях пощадила, ако я бях оставила да се нарадва на сбъднатото желание, да се разтовари, а задължителната литература да остане за по-късен момент, щяхме да сме в позиция на търсещи да променят училището. И нито място в 91-ва, нито в 73-та, не би било затруднение за детето. Щяхме да приемем появата на такова място като дар Свише.

# 123
  • Мнения: 2 312
Добро утро момичета и момчета!

Споделям напълно мнението на Fair Lady и aniK.
Ако беше наше първо и силно желание това свободно място, сигурна съм, че моето дете би се съгласило да пробва. Две седмици са нищо. И с материал, и със запознанства ще навакса!

На входното по БЕЛ има 5.27. Най- високия резултат в класа, децата масово с тройки и четворки. Г-жата била много разочарована.
Днес чакам и резултатите по МАТ.
По АЕ продължава интензивното писане на домашни и тестове, чудя се какво ниво е заложила г-жата до края на 8-ми клас Crazy

Моята заявка в Школо стои непотвърдена от вчера. Защо ли?

# 124
  • София
  • Мнения: 2 768
Според мен дискусията много се отплесна в различни посоки, произлизащи понякога от една дума, извадена от контекста.
Нашата тема се изписва предимно от доброжелателни потребители, подкрепящи и съпричастни, когато някой има нужда от това. Далеч съм от мисълта, че някой е визирал добре познатите ни Fair Lady, AniK и др. любими никове, като пример за прекалена амбициозност и потенциално несправяне. По скоро ми се струва, че разговора тръгна от момента, в който Х момиче прехвръкна от 73 към Нег и най-вече се запитахме мотивите за това (допускам) надпланово местене.
Никой не е оспорвал или поставял под съмнение правото на което и да е дете, да подаде документи и кандидатства в официално обявено място.
По скоро се визираше тези родиели които, се спотайваха и изчакваха в засада да мине началото на учебната година, за да може безпрепятствено да реализират амбициите, не без помощ на министри и инспектори. С какъвто и да е бал да е било детето, без никакво значение е (въпреки наредбата, която вече е отменена) защото най-важното в случая са протекциите свише. Е, за точно тези деца (за които си мисля, че изначало така се е “подреждал” живота, дали в детска градина, или в начално училище) не съм убедена, че са подготвени да се борят с трудностите и наваксването, просто защото нямат навика да се борят (всичко се постила от мама и тате)
Но мисля, в нашата темичка не списват такива родители 🤗

# 125
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
Интересна дискусия сте заформили. Съгласна съм с голяма част от написаното. Аз явно не съм схванала изцяло смисъла на термина 'парашурист', но смятах, че се използва за надплановоте бройки. Това дете, което ще отиде днес в 73-то, запълва освободено място и няма да бъде +1.
АniK, може да е стане размяна на деца между двете училища - НЕГ и 73-то.Simple Smile

Киф, някой в предишната тема беше писал, че училището, в което учи детето потвърждава на школо-то, че наистина има такова дете в съответния клас. Най-вероятно това се прави от класният.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 07:56 от Izida

# 126
  • Sofia
  • Мнения: 4 393
Да допълня, че НЕГ не обявиха свободно място на сайта си, както е по наредба. Следих ги зорко Hands Point Up

Дори случаят да не е като на Шарлот-чето, пак би се справило детето, ако има желание - никога да не е учило немски, ако това му е мечтата, при нужда учител ще вземат родителите за известно време, за да настигне другите. Поне аз така разсъждавам. Ако пък "наместят" някое дете, само за да бъде в "елита", едва ли ще му спори ученето...

Баловете на момичетата в 73-то бяха много високи и свободни места за тях нямаше след 2-ро класиране. Кой знае кое е "изпаднало" в 35-то/31-во/18-то само заради недостигащи точка-две. Много ми се иска освободеното място да се заеме от наистина желаещо училището и езика дете!

# 127
  • Мнения: 815
Киф на вчерашната родителска среща разбрах, че заявките в Школо се потвърждават от администратор в училище, а не от такъв на самата платформа. Най-вероятно днес ще го направят от вашето училище.

# 128
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
Голям съспенс се получи с това място в 73-то. Joy Все си мисля, че там ще кацне дете, което е учило немски до сега или идва от някое от другите училища с немски език. Каквото и да е, още едно дете днес ще бъде щастливо, че е успяло да влезе в неговото си училище. (понеже съм позитивна и оптимист и предпочитам да мисля, че нещата ще се случат точно по този начин, а не че там ще отиде дете, което е свикнало мама и тате да му прокарват пътеките в живота по един или друг начин.)

# 129
  • Мнения: 1 919
Аз изчаках ден и половина за одобрение на заявката.
Дидева и ганис, не разбирам защо се карате. Детето, което реши да се мести , трябва да е готово да се потруди. На започналите с немски или учили го преди ще им е много лесно.

# 130
  • Мнения: 891
Чудя се защо ли коментарите са в посока кой ще кандидатства за 73то, а не — защо НЕГ не обявиха свободно място (ако някой е освободил такова от прословутата Б паралелка), или пък по-скоро — защо НЕГ позволява надпланов прием на дете, което нито се мести от провинцията, нито идва от чужбина. Очевидно тук става въпрос за прищявка на човек с много силни позиции. И ако детето, което ще се премести в 73то сигурно бързо ще навакса и ще се адаптира, то все ще има едно момиче в София, което си е мечтало да учи в НЕГ и ще е много разочаровано ...

# 131
  • София
  • Мнения: 18 037
Сафрон, много си ми симпатична, но ще кажа нещо, което няма да ти хареса - картинката е еднаква навсякъде и не следва да сочим едно училище с пръст, а да защитаваме друго сякаш е бяло и чисто по този параграф, понеже детето ни е там. Много харесвам 73-то, с всички сили  подкрепях АниК на лични (тя може да го потвърди)за решението им, убеждавах я  да се пробват, но съм далеч от идеята, че там няма такива  деца като това, дето сега се е оказало в Б клас на НЕГ (горкото), без  да има обявено място. Вчера точно съдбата ме запозна с дете, умишлено няма да кажа клас и профил, за да не го издам. Само ще кажа , че е момиче, защото всички знаем какви са баловете за този пол. С не ниска, но определено с просто прилична оценка по мат и с 5 за срока по един от балообразуващите предмети учи в 73-то, балът му няма как да е стигал за изпреварване на деца, останали с малко под чертата на трето/четвърто класиране. Как -  на този въпрос ще си отговориш и сама. Wink Та да, НЕГ си плачат за щателна  проверка, но редом с тях и ред други училища, сред които е  и 73-то.

А коментарите за това кой ще кандидатства в 73-то са разбиареми, понеже нагоре се изразиха различни мения какъв тип деца биха се пробвали и колко от тях биха наваксали взетото за две седмици по немски. В тези коментари няма нищо срещу 73-то Wink Те касаят деца, евентуално набедени за свръхамбициозни родители, а не училище.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 09:56 от пенсионирана русалка

# 132
  • Мнения: 891
Русалке, не защитавам, нито хуля определено училище! А 73то единствено го “защитих” по повод профилите, защото наистина не виждам голяма драма да се направи това на по-късен етап. Но тази година 73то действа определено “по правилата”, а НЕГ — НЕ! Това изобщо не означава, че сипя хули по 91 НЕГ. Но очевидно тази година от ръководството на НЕГ си позволяват доста своеволия. Срещу това роптая, а иначе училището си е едно от най-най желаните за София.

# 133
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
Русалке, да си стиснем ръцете над "всички елитни са маскари" и да не започваме разговор на тема - дали не много прозрачните действия на училище "х" са ок, само защото същото се случва и в училище "у". Simple Smile Коментира се НЕГ в момента, защото те са замесени в настоящия случай и в случая НЕГ не обявиха място, а 73-то го направиха. И аз съм недоволна от някои неща, които се случват в Първа, но за нея някак не стават дебати. Simple Smile

# 134
  • Мнения: 891
Русалке, сега “загрях”, че в Г клас са 27, а близнаци май няма ... Посипвам си главата с пепел 😲... И идваме на думата на Изида: “всички са маскари...” Жалко!

Общи условия

Активация на акаунт