ОСМИ клас ще бъде песен - лесен, весел и успешен

  • 38 161
  • 709
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 815
По-назад някой беше споменал, че в Школо се вижда броят ученици за даден випуск. При нас има само +1, което си е за похвала. Детето може да е близнак или прието по други обективни причини.

# 181
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
Аз тръпна в очакване за първата оценка в школо-то, за да видя и колко е пораснал випуска му. Joy

# 182
  • София
  • Мнения: 7 056
Редно или нередно, зависи...
Не е редно дете с по-нисък бал да измести дете с по-висок. Това важи за всички първи, втори,  трети, четвърти и н-брой официално обявени места. А дали някой ще използва надпланов прием, за да вкара детето си в желано училище е въпрос, който не остава без последствия, дори за общото възпитание на детето. Тук съм съгласна, че не е много възпитателно, нито мотивиращо за самото дете, ни не бих казала, че не е редно.
Отделен е и въпросът, че в Бг, засега нишата с добри частни гимназии е нищожна. Те биха обрали голяма част от платежоспособните родители с амбиции, които могат да плащат рушвети и да спонсорират ДУ. А, отделно от това, много от талантливите и даровити деца, биха имали по-голям избор, защото такава е политиката на наистина добрите частни училища. Големи такси, но и добри финансирания на деца, които нямат средства, но ще популяризират името на училището с постиженията си!

# 183
  • Мнения: 561
Теди (Русалке), понеже беше писала в контекста на разисквания дебат за 8 клас, затова явно съм останала с погрешно впечатление.
През изминалите години тези деца с надпланов прием идваха директно с писмо от Министъра. Тук даже и директорите нямат вина.
Миналата година изведох целия випуск дванайсти клас, които бяха по 31, 32 в клас.
Тази година като вляза в осмите класове и видя празни чинове, все ми се струва, че има отсъстващи Simple Smile

Тези от МОН, които четат тук Joy, да си знаят.
Току що питАх и министерот за тези разрешения за тази година и за цялата страна. Да видим, да видим. Simple Smile

п.п. ganis, по наредба директорите изпращат мотивирано искане, съгласувано с РУО и чак тогава комисия към министъра се произнася, а той окончателно разрешава. Така че те са инициатори, макар че аз съм сигурен как я Синеочка, я от МОН лесно могат да "мотивират" един директор да инициира процедурата и "няма не искам, няма недей."

# 184
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
Ако не е нередно, редно ли е в такъв случай?
За мен е нередно да се използват връзки, влияние, пари, за да се вкара дете в дадено училище през задната врата. Нередно е и това да се позволява от страна на директорите на училищата.

# 185
  • Мнения: 815
Много съм "ЗА" написаното от Слънчевата. В по-стара тема, бях писала за липсата на качествено образование в почти всички ЧУ. Ако имаше такова, много от родителите, финансово независими, щяха да изберат ЧУ за децата си ( такива, които не са с блестящи резултати от НВО). При добро и адекватно образование, съответно учители, дори посредствен ученик, може да се превърне в блестящ такъв.

# 186
  • София
  • Мнения: 1 210
Според мен това, което е наистина нередно и скандално  е дете от надпланов прием да измести дете с бал за желаното място. Точно това се случи тази година благодарение на Наредбата. Това е моят прочит на тазгодишната кампания. Скритите имена зад някои високи балове лишиха доста деца от шанс.
Тези, които се приемат над бройката от 26, не ме дразнят толкова и не проявявам лицемерие, тъй като винаги съм го твърдяла.

# 187
  • София
  • Мнения: 7 056
JenaP, точно това стана. Коментирала съм вече, че ако по време на кампанията беше разрешен надплановия, вероятно НЕГ примерно, щеше да обяви свободното място с поне 24 ч аванс... Това ми изниква на прима виста, но има и други такива случаи.

# 188
  • София
  • Мнения: 1 210
Слънчевата и други неща са се случвали и съвсем не са били на ниво Директор на училище. Просто живеем в България, където има едни хм... изградени с годините традиции, които няма как се изкоренят с една Наредба. Тя и затова беше скоропостижно отменена. Единственото добро, което се постигна с нея е, че повечето класове тази година ще си останат с по 26-27 ученика, но в тези бройки със сигурност има доста деца, които в други години биха били над бройката, а сега не са.
И спирам дотук с моята Теория на Конспирацията, защото започвам вече да звуча параноично. Joy

# 189
  • Мнения: 815
jenap, както стана ясно, вече има класове 27+. Колко още или дали ще нарастнат, ще видим.

# 190
  • Мнения: 21 455
Слънчевата и други неща са се случвали и съвсем не са били на ниво Директор на училище. Просто живеем в България, където има едни хм... изградени с годините традиции, които няма как се изкоренят с една Наредба. Тя и затова беше скоропостижно отменена.
И да не забравяме, че предложението за изменение, което отново отвори вратички, дойде от Сдружението на директорите в средното образование в република България. Изглежда безпрецедентното допълване на паралелките в продължение на месец и половина и необходимостта от сложна организация, затрудняваща обикновените родители и ученици, им се стори тежък и непосилен труд.

# 191
  • Мнения: 815
Имат ли препис на нови думи децата ви? Колко време им отнема и за какъв обем от думи? Ние сменихме организацията ( немски). Първо се заучават думите, правилно изговорени, после следва безумното писане по 20 пъти. В началото започваше с писане до 22.30 - 23.00 часа, после учене. Каза, че при писането се старае да изпише правилно думата, буква по буква, не толкова да я научи. След цял ден в училище и писане на думи до късно, трудно успяваше да се концентрира в заучаването на тези думи. Има раздвижване при нас. След двойката на думи миналата седмица, днес има шестица. Тестът е бил не само за думи, а и упражнения свързани с поставяне на подходящи такива и спреженията им.
И още нещо - употребяват ли децата ви кофеинови напитки? Забелязвам, че все по-често Нети си пуска капсула кафе+ мляко вкъщи. Каза, че през деня не пие такива напитки.Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 20:22 от petenka1983

# 192
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
Аз съвсем случайно разбрах в 7-ми клас, че моя син пие кафе вече. Каза, че си купувал само като е първа смяна на училище. Сега не пиел. Rolling Eyes
За домашните - чак ми е неудобно да пиша при сина ми как е, защото в сравнение с това, което чета, че се случва при вас, той все едно не ходи на училище. По принцип думите, които взимат трябва да ги изписва по 10 пъти - английска+транскрипция+превод.

# 193
  • Мнения: 326
Скрит текст:
На първо четене - какъв е този 4-ти профилиращ за паралеката на сина ми?! При приема бяха обявени само НЕ и БЕЛ.
Имаше си ги профилите в план-приема - АЕ/НЕ/БЕЛ/ИЦ. При публикуването на кодовете и при онлайн заявлението обаче липсваше четвърти профилиращ.
Да, липсваше...за това се изненадах много като го видях сега. Пък изобщо не ми е хрумнало да гледам план-приема и реших, че даденото в системата е това, което е. Дет се казва  - да съм гледАла.

Получих информацията от ФЕГ. Бях им поискала справка за записаните в 8-ми клас по входящ номер, бал, пол и паралелка, както и справка по входящ номер и бал на записаните в 8-ми клас, които в последствие са изтеглили документите си. Получих следното, актуално към 11.09.2019 г.:
Скрит текст:
"А" клас - 27 деца, за едно дете на вх.номер е записано "МОН", както и на бала му.
Младежи - мин.бал 400/макс.459,5
Девойки - мин.бал 428,5/макс.483

"Б" клас - 27 деца. Едно дете е прието по чл. 60, т.1
Младежи - мин.бал 343/макс. 455,5
Девойки - мин.бал 437/макс. 483

"В" клас - 26 деца
Младежи - мин.бал 403,5/макс. 453,5
Девойки - мин.бал 441,5/макс.475

"Г" клас - 26 деца
Младежи - мин.бал 393,5/макс. 452,5
Девойки - мин.бал 431/макс. 460

"Д" клас - 27 деца. Две деца са приети по чл. 61, ал. 1
Младежи - мин.бал 300/макс. 425
Девойки - мин.бал 404/макс. 455

"Е" клас - 26 деца
Младежи - мин.бал 392,5/макс. 438,5
Девойки - мин.бал 429/макс. 466,5

"Ж" клас - 26 деца
Младежи - мин.бал 392,5/макс. 427,5
Девойки - мин.бал 431,5/макс. 452,5

Общо три деца са си изтеглили документите и трите са момчета . Баловете са съответно - 393,5, 407,5 и 447.

И аз си погледнах справката от НЕГ. Там са дадени близнаците, но не става ясно след което класиране  са записани. В инфото от Испанската също имам близнаци, но и там не е указано след кое класиране се е записал съответният близнак.

За "д" клас наистина ли мин. бал за момичета е 404?

# 194
  • Мнения: 890
В НЕГ има момче и момиче близнаци от бившето ни училище в А клас, мисля от 4то класиране.

Общи условия

Активация на акаунт